İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Dizel Şehiriçi 7 Litre Tüketim Normal mi?

Oğuz Aköz

Recommended Posts

Oğuz Aköz

2012 1.4 TDCİ Fiestam var. Son zamanlarda yakıt tüketimimin arttığını gözlemledim. Bugün yol bilgisayarına bakayım dedim ortalama tüketimde 7 litreyi gördüm şok oldum. Aracı kısa mesafe kullandım yaşadığım yer itibariyle eğimli arazi fazla ama yinede bu rakam bana birşeylerin yolunda gitmediğini işaret ediyor. Daha önce konuşulmuştu diye hatırlıyorum ama forumda bulamadım ilgili konuyu o yüzden açıyorum sizce bu tüketim normalmidir?

Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

Seyehat süreniz 15 dakikanın altında ise motor ısınmadığı için çok tüketiyor olabilir. Malum havalar da iyice soğudu. 

Yorum bağlantısı
Ferhat Fırtına

benimde 2012 tcdi fiestam var millet ortalama 5 - 4.5 felan yazıyor forumlarda hayret edıyorum benımde 6.4 lerde geziyor şehir içi ben az yaktığına inanmıyorum fiestanın her hangi bir 1.6 1.4 lpg li bir araba daha az yakıyor kanımca ?

Yorum bağlantısı
Oğuz Aköz

Seyehat sürem 5-10 dakikayı geçmiyor günde en fazla 3 kez marş görüyor

4 dakika önce, Ferhat Fırtına yazdı:

benimde 2012 tcdi fiestam var millet ortalama 5 - 4.5 felan yazıyor forumlarda hayret edıyorum benımde 6.4 lerde geziyor şehir içi ben az yaktığına inanmıyorum fiestanın her hangi bir 1.6 1.4 lpg li bir araba daha az yakıyor kanımca ?

ben aldığımdan beri uzun yol dahil 4.5 görmedim

Yorum bağlantısı
Ferhat Fırtına
2 dakika önce, Oğuz Aköz yazdı:

ben aldığımdan beri uzun yol dahil 4.5 görmedim

tek bir kere sabredeyim dedim aracı 100 e sabitledim eskişehir kütahya arası 160 km aynı şekilde devam ettim 5lt yaktı gerçekten yolculuk bitmedi çekilmez bi hal aldı adanaya giderken rekor kırıp 7.8lt yaktım uzun yolda :) bakalım satmayı dusunuyorum sırf yakıt ıcın astra 1.4t lere taktım bu arada arkadasımda var soruyorum lpg de 30-35 yakıyorum diyor ben 40 kurus yakıyorum :D

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Kısa mesafe, dur-kalk  her araç fazla yakar. Herkesin şehir içi anlayışı farklı. Aynı mesafeyi şehir içinde 10 dakikada giden adamla, 30 dakikada giden adamın şehir içi yakıtı çok farklı olacaktır. Bir çok kullanıcı bunu hesaplamadan şehir içi yakitin hep aynı olacağını dusunmekte.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Pompa ölçümü yapıp öyle deneyin birde, söylediğiniz kullanım şekli ve güzergaha göre rakam normal gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuz Aköz

Arkadaşımda benzinli 1.2 tsi jetta var o şehir içi 6.5 lt yakıyor benimki dizel olmasına rağmen 7. bazen benzinli araba mı alsam diye düşünüyorum dizelin avatajını pek görmedim. şehir içinde aynı şehir dışında aynı ise niye dizele biniyorum.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
12 dakika önce, Oğuz Aköz yazdı:

Arkadaşımda benzinli 1.2 tsi jetta var o şehir içi 6.5 lt yakıyor benimki dizel olmasına rağmen 7. bazen benzinli araba mı alsam diye düşünüyorum dizelin avatajını pek görmedim. şehir içinde aynı şehir dışında aynı ise niye dizele biniyorum.

İşte bu noktada kullanım şekli devreye giriyor.

Siz bu araca ne kadar çok yüklenirseniz yüklenin şehir içi 8 ltyi çok soğuklar da dahil geçemezsiniz ama benzinli ve turbolu bir araç için 2 haneli rakamlar normal olur.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Benim 1.6 dizel modeo ş.içi verisi 4.9 litre ben ş.dışında 6 litrenin altını görsem yüzüm gülüyor  :) Fabrika verisini tutturmak çok zor.Ve ş.içi olarak belirtilen kavram şehirden şehire çok değişiyor mesela ben küçük bir ilçede yaşıyorum sürekli dur kalk 1 km git kavşak dön falan yakıt 8 litreleri buluyor ş.içinde.O yüzden kullanılan güzergah ve yaşanılan şehrin konumu yokuş v.s herşeyi etkiler.

Ancak her insanın sürüşüde bir olmuyor agresif sürüş ile sakin kullanım arasında çok fark oluyor.Dediğiniz gibi benim arkadaşta 1.4 tsi passat var benden az yakıyor :) Ama ş.içinde öyle yavaş sürüyorki herkes bunu başaramıyor malesef. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuz Aköz

normaldir diyorsunuz yani?

3 dakika önce, Ahmet Türedi yazdı:

Benim 1.6 dizel modeo ş.içi verisi 4.9 litre ben ş.dışında 6 litrenin altını görsem yüzüm gülüyor  :)

arkadaşımda punto var şehir içi 4.5 gösteriyor yol bilgisayarı :)

Çalışan bir abimizde 2015 1.6 tdci focus var şimdi çıktım yol bilgisayarına baktım onda da karma tüketim 6.5 lt yazıyor. Ford'a özgü demek ki bu fazla tüketim :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 saat önce, Oğuz Aköz yazdı:

bu kısa mesafe rotada şimdiye kadar 7lt/100km olmaması anormal aslında? kaç lt idi ortalamanız aynı mevsim şartında geçen sene?

Yorum bağlantısı
Oğuz Aköz
51 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

bu kısa mesafe rotada şimdiye kadar 7lt/100km olmaması anormal aslında? kaç lt idi ortalamanız aynı mevsim şartında geçen sene?

Geçen sene bu araç yoktu hocam bende

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
3 saat önce, Oğuz Aköz yazdı:

2012 1.4 TDCİ Fiestam var. Son zamanlarda yakıt tüketimimin arttığını gözlemledim. Bugün yol bilgisayarına bakayım dedim ortalama tüketimde 7 litreyi gördüm şok oldum. Aracı kısa mesafe kullandım yaşadığım yer itibariyle eğimli arazi fazla ama yinede bu rakam bana birşeylerin yolunda gitmediğini işaret ediyor. Daha önce konuşulmuştu diye hatırlıyorum ama forumda bulamadım ilgili konuyu o yüzden açıyorum sizce bu tüketim normalmidir?

Kısa mesafe normal

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

1.25 benzinli Fiesta 7-7.5lt civarı yakıyor kısa mesafe şehir içi.

Kısa mesafe kullanılıyorsa benzin ya da lpg daha mantıklı.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Kısa mesafede normal.
Motor ısınmıyorsa, çok dur-kalk yapıyorsanız o rakamlara çıkabilir araç.
2007 1.4 tdci Fiesta’m ile uzun yol, şehir içi karışık 5.2-5.4 litrelerde geziyor.(pompa ölçümü)
Çoğunda klima açık, otobanda 130-140 aralığında sürdüğüm halde.
Kısa mesafe az bindiğimde 5.9 litreye çıktı en son, bakım yaklaştı birazda ondan.
Bulunduğunuz şehir, rakımın yüksekliği, aldığınız yakıt, aracın bakım durumu, sürüş şekliniz doğrudan etkiliyor bu durumu.
Devirsiz sürmeye gelmiyor bu araç.
O yüzden kısa mesafede Benzinli araç daha avantajlı.
Günde 5-10 km’yi geçmiyorsanız, benzinli araç düşünebilirsiniz.
Bilhassa kışın çabuk ısınır, sessiz yolculuk edilir vs.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 saat önce, Oğuz Aköz yazdı:

Geçen sene bu araç yoktu hocam bende

havaların soğuması ile kısa rotada tüketim yükselir özelikle dieselde

sizle tüketimi mukayese eden arkadaşların arabalrı nı aynı rotada kullanırsanız olnar daha da çok yakar ama. yani 1.4 turbo benzinli falan alırsanız tüketimi sizi sizde şok edebilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
4 saat önce, Murat Atagenç yazdı:

1.25 benzinli Fiesta 7-7.5lt civarı yakıyor kısa mesafe şehir içi.

Kısa mesafe kullanılıyorsa benzin ya da lpg daha mantıklı.

Şehir içinde 1.25 motor çok güzel. Yumuşak sessiz, az yakıyor. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
yani 1.4 turbo benzinli falan alırsanız tüketimi sizi sizde şok edebilir

Kısa mesafeler

d194def3adf6e5d24c271044205ceb68.png

Yorum bağlantısı
Oğuz Aköz

Enjektörlerle alakalı bir arızada yakıtı fazla yakmaz mı? Enjektör beni korkutan bir parça bozulduğunu yada işlevini tam yerine getiremediğini nasıl anlarız?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

uzun yolda ne yakıyor ona bakın. göstergeyi sıfırlayın. 100km uzun yol gidin 100-110 ile. sonra değere bakın.

enjektörlerde problem olsa araç yürümesinde sorun olur. zaten yürümesinde sorun yoksa problem olsa da ne farkeder :) yakıt da normal ise, ki bence normal.

Yorum bağlantısı
Oğuz Aköz
29 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

uzun yolda ne yakıyor ona bakın. göstergeyi sıfırlayın. 100km uzun yol gidin 100-110 ile. sonra değere bakın.

enjektörlerde problem olsa araç yürümesinde sorun olur. zaten yürümesinde sorun yoksa problem olsa da ne farkeder :) yakıt da normal ise, ki bence normal.

arabada gaza basınca bir şıkırdama sesi alıyorum usta normal dedi rölantide de yapıyor bunu. motor kaputunu açıncada duyuyorum bunu rölantide çalışırken. sanki bir plastik aksama birşeyler çarpıyormuş gibi. çok şiddetli bir ses değil ama kulak verince hissediyorum ve arabada camlar kapalı müzik kapalı iken duyuyorum. ses enjektörlerin bulunduğu yerden geliyor gibi geldi bana fakat rölantide gaza bastığımda duymuyorum hareket esnasında oluyor motor ısındıktan sonra ses azalıyor. yakıtıda fazla yaktığını düşününce aklıma enjektör geldi

fakat gaz yememe ve çekişten düşme gibi bir durum yaşamadım

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

uzun yolda 110 la giderken 5 lt. yi aşıyorsa sorun var, Ben İzmir içinde 6 lt. zor görüyorum, kısa mesafede bile kışın soğukken o kadar yakmıyor, nasıl yaktırıyorsunuz o mazotu arkadaş :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuz Aköz
11 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

uzun yolda 110 la giderken 5 lt. yi aşıyorsa sorun var, Ben İzmir içinde 6 lt. zor görüyorum, kısa mesafede bile kışın soğukken o kadar yakmıyor, nasıl yaktırıyorsunuz o mazotu arkadaş :)

hocam ne yaptığımda onun olduğunu bilsem vazgeçecemde :D anlık tüketimde kalkışta 50 yi görmüş bir insanım :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...