İçeriğe Yönlendir

2001 Land Rover Freelander Şanzıman Yağı ve Filtresi

Fazlı Özdemir

Recommended Posts

Fazlı Özdemir

İş arkadaşımın 2001 model Freelander 2.5 V6 otomatik şanzıman aracı var. Araçta şöyle bir sorun varmış: İlk çalıştırmada motor ısınana kadar araç D konumunda hareket ettirildiğinde göstergede F4 ibaresi beliriyor ve eğim iniş kontrolü devreye giriyormuş. Bu aracı tutuyormuş, hızlanmasını engelliyormuş. Araç ısındıktan sonra aracı stop edip tekrar çalıştırırsa sorun ortadan kalkıyormuş. Bu sorun için yorum yapabilir misiniz? Bir de otomatik şanzıman yağ ve şanzıman filtre kodunu nerden bulabiliriz? Bu araçlarda şanzıman filtresini değiştirmek için şanzımanı indirmek gerekir mi?

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Vites konum sensörü olma ihtimali var malesef. İyi ihtimalle de selonoid arızası olabilir.

Bu halde çok fazla kullanmamak gerekir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Filtre şişer veya tıkanırsa da benzer problem yapabilir diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
5 saat önce, Fazlı Özdemir yazdı:

F4 ibaresi beliriyor ve eğim iniş kontrolü devreye giriyormuş.

abs sigortasını sökerek denesin. bu sırada sağlam frenlerse araç kayar onu belirteyim! kontrollü denesin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sırayla gidelim.
Soğuk motorda vitesi hemen yükselemez araç. Şanzuman ve motorun belirli ısıya ulaşmasını bekler,
Soğuk halde iken f4 hatası var ise Şanzuman hatası,
Soğuk halde f4 hatası ile km çalışmıyor ise abs hatası,
Soğuk motorda f4 hatası sonrası kontak aç kapa ile düzelen hata ise Şanzuman selenoid hatası,
Sıcak motor ve şanzuman. Hala f4 hatası devam ediyor ise şanzuman hatası.

Testler,

Araç soğuk, ilk marş sonrası vites manuel moda alınıp araç yürütülür. Düşük devirde vites yükseltilir sürekli. Geçişler normal ve vuruntu yok ise muhtemelen yağ değişimi veya rampa iniş sivici değişimi gerekir.
Araç soğuk, ilk marş sonrası vites manuel moda alınıp araç yürütülür. F4 hatası var ise şanzuman.

Tüm bunlar denenir iken daima hız göstergesine bakılır. Eğer hız okumada hata var ise şanzuman devir ve hızı aynı anda okumadığı için hata verir.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

Öneriler için çok teşekkürler. Hepsini deneyecek.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Konuyu King açmış zannettim ne alaka dicektim :) 

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
32 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Almayın land rover filan. Öğğkk böğğk iğrenç araba

:D O ne biçim araba öyle. Bir araba her yere girip çıkar mı? Haddini bilsin. Evet, almayın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
36 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Aferim

nasıl yani simdi ben pazarlığını bitirdiğim  FRII hse yi almayayım mı kaporasını verdim ama. 

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-land-rover-san-otomotiv-2010-frelander-2.2-std4-hse-117.000-kmde-panaromik-600453010/detay

şimdi bundan vaz geçmi diyorsun sen anlamadım. bak alma dersen almayacam ben büyük sözü dinlerim. 

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Freelander'ın 2014 modeli var mıydı yaa
2013 te daha da böyle şaftı kırılan araba yapmayacağız dememişler miydi?

Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)
3 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Remzi arkadaşı alın kenara. 3 ay güneşe hasret kalsın

Abi al benim libertyi vur kafanı bozanlara geri geri feda olsun sana 

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
nasıl yani simdi ben pazarlığını bitirdiğim  FRII hse yi almayayım mı kaporasını verdim ama. 
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-land-rover-san-otomotiv-2010-frelander-2.2-std4-hse-117.000-kmde-panaromik-600453010/detay

şimdi bundan vaz geçmi diyorsun sen anlamadım. bak alma dersen almayacam ben büyük sözü dinlerim. 

Evet Abi, bunu almıyoruz. 190’ lık için sözkonusu değil.
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
13 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Sen bunu al, pazartesi 2014 almazsam neyim. Hadi bakalım

Bak sırf sen şu dönemde zora girme gidip 2014 alma diye vaz geçtim. yoksa pazarlık ettik ufak biraz eksiğim kaldı onu tamamlamayı bekliyordum ama şimdi arkadaşlar demiş 190 lik olmalı e sen diyorsun ki bunu alırsa  2014 alıcam borca giricem gönlüm el vermedi tamam ben vaz gectim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir
On 18.10.2018 at 14:49, Çağlar Bayur yazdı:

abs sigortasını sökerek denesin. bu sırada sağlam frenlerse araç kayar onu belirteyim! kontrollü denesin

Abs sigortasını söküp denemiş. Sorun devam etmiş.

On 18.10.2018 at 14:56, Servet Aydın yazdı:

Sırayla gidelim.
Soğuk motorda vitesi hemen yükselemez araç. Şanzuman ve motorun belirli ısıya ulaşmasını bekler,
Soğuk halde iken f4 hatası var ise Şanzuman hatası,
Soğuk halde f4 hatası ile km çalışmıyor ise abs hatası,
Soğuk motorda f4 hatası sonrası kontak aç kapa ile düzelen hata ise Şanzuman selenoid hatası,
Sıcak motor ve şanzuman. Hala f4 hatası devam ediyor ise şanzuman hatası.

Testler,

Araç soğuk, ilk marş sonrası vites manuel moda alınıp araç yürütülür. Düşük devirde vites yükseltilir sürekli. Geçişler normal ve vuruntu yok ise muhtemelen yağ değişimi veya rampa iniş sivici değişimi gerekir.
Araç soğuk, ilk marş sonrası vites manuel moda alınıp araç yürütülür. F4 hatası var ise şanzuman.

Tüm bunlar denenir iken daima hız göstergesine bakılır. Eğer hız okumada hata var ise şanzuman devir ve hızı aynı anda okumadığı için hata verir.

Servet Abi senin bu sıraladıklarından F4 hatası sonrasında kontak aç kapa ile düzelen hata sınıfına giriyor sanırım. Çünkü aynen bu şekilde yapıyor.   Ancak testleri beraber yaptık. Manuel modda vitesi yükseltmeye çalıştığımızda vitesi yükseltmeyip devir yükseldi. Sonrasında vuruntulu bir şekilde vites yükseltip F4 hatası verdi. Araç çalışıp F4 hatasını aldıktan sonra kontak aç kapa yapınca D konumunda sorunsuz ilerliyor.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Şanzıman yağ seviye kontrolü ve değişimi yapılacak. Aman ha bilmeyen yerde değişim yapmayın. Altta iki tapa var. Biri sensör diğeri yağ tahliyesi. Sensör kopar ise komple aşağı iner şanzıman.

Yağı bir miktar boşaltın ve rengine bakın öncelikle. İnşallah siyah renk akmaz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

bir videoda gördüm, gerçi bunun prosedürü var ayrı....

alt tapadan bir mikta yağ boşaltıp üstten ilave ediyorlar, takii temiz akana kadar, al sana değişim....   o dediğin üst tapa sakatmış hakikaten, sökmeyin aman diyorlardı....

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...