İçeriğe Yönlendir

2010-2015 Kia Sportage

İsmail Avcı

Recommended Posts

İsmail Avcı
(düzenlendi)

Tiguan bakıyorum ama bi taraftan da en ciddi alternatif 1.6 GDI Sportage. Tiguan'a göre biraz daha uygun fiyatlı.
Sportage ile ilgili bilgilerinizi tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz?
Şehir içi ağırlıklı kullanıyoruz, yılda max 15 bin km yapıyoruz.  Ama lpg'siz olmayacağını biliyorum. Bir sürü versiyon var galiba en dolusu Consept Plus?
Sıvı tip lpg oluyor onu biliyorum. Sizin bu araçla ilgili bilgileriniz nelerdir? Kronik bir problem yok galiba?
Düz vites düşünüyorum ama otomatiği nasıldır?

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
İmla kuralları, Türkçe karakterler
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Sıvı tip lpg normallpg ye göre tasarrufu daha az epeyce benzini beraber tüketiyor sanrm araç

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Piyasa berbat kardeş, bana göre öyle; üzümün sapı armudun çöpünden ziyade bulduğun temiz, bakımlı ve uygun aracı almak ve satmamak lazım. 

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Sportage Tuscom ve İX35'e göre daha ama benzini resmen yiyor bende biraz bakındım almak için otomatik olanlara yeni kasa daha hoş göründü ona da gücüm yetmedi vazgeçtim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
On 19.10.2018 at 00:49, İsmail Avcı yazdı:

Tiguan bakıyorum ama bi taraftan da en ciddi alternatif 1.6 GDI Sportage. Tiguan'a göre biraz daha uygun fiyatlı.
Şehir içi ağırlıklı kullanıyoruz, yılda max 15 bin km yapıyoruz.  Ama lpg'siz olmayacağını biliyorum. Bir sürü versiyon var galiba en dolusu Consept Plus?
Sıvı tip lpg oluyor onu biliyorum. Sizin bu araçla ilgili bilgileriniz nelerdir? Kronik bir problem yok galiba?

2 arkadaşımda biri manuel biri otomatik olmak üzere, 2 tane Sportage değilde ix35 var. Yanılmıyorsam dış görünüş harici Sportage ile kardeş araçlar. İkisinde de karma tüketen Lpg var. GDİ motora başka olmuyormuş. Manuel olan daha az olmakla birlikte ikisi de ocak yakıyor. Yakıt olarak, katolog değerleri ile yakından uzaktan alakası yok bu araçların.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
(düzenlendi)
10 saat önce, İsmail Avcı yazdı:

Tiguan a göre uygun ve daha konforlu araçtır , ww isim yapmış işte sırası ile aynı anda birinden inip birine binseniz farkı anlardınız tabi öyle bir imkan yok  :)  konforlu ve rahat bir araç sportage. Dizeli biraz uygun olsa almayı düşünüyorum ama baya uçtu fiyatlar bu ara.

16 dakika önce, Bülent Tarakçı yazdı:

2 arkadaşımda biri manuel biri otomatik olmak üzere, 2 tane Sportage değilde ix35 var. Yanılmıyorsam dış görünüş harici Sportage ile kardeş araçlar. İkisinde de karma tüketen Lpg var. GDİ motora başka olmuyormuş. Manuel olan daha az olmakla birlikte ikisi de ocak yakıyor. Yakıt olarak, katolog değerleri ile yakından uzaktan alakası yok bu araçların.

sportage ile ix35 lerin motorları aynı olabilir fakat , iç donanım malzeme kalitesi ve konfor olarak kia daha önde zaten bu gözle de çok net farkediliyor. Artı olarak kia ların amortisörü daha sert hyundai lerden buda ekstra daha iyi yol tutuş sunuyor

tarihinde Murat Öngür tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Merhaba 2012 de sıfır olarak alıp 1 yıl kullandığım araç spo. Hatta konusu da olması lazım forumda. Tasarım süper, donanım mükemmel, otomatik park arka koltuk ısıtma vs çok kullanışlı.

Kullanımı rahat şehir içi şehir dışı gayet iyi. Yol tutuşu beklentimin üstünde olmuştu. Çok rahat viraj alıyor, Sağlamlık gayet iyi kaza yapan arkadaşlardan biliyorum. Tank gibi derler ya bence öyle. 

Satma sebebim performanstı benim. Ancak kötü bir performansı da yok. Sadece beni tatmin etmemişti o yıllarda. 

Yakıt az değil elbette. ÖZellikle şehir içi 10 lt yi gözden çıkarmak lazım. Şehirler arası da 6- 6.5 sakin kullanımda. LPG taktırırsanız gayet uyumlu sistemler mevcut. Yıllardır sorunsuz kullanan arkadaşlar var. O yüzden LPG li olarak sizi üzeceğini sanmam. 

Otomatik kesinlikle tavsiye etmem, klasik otomatik şanzıman mevcut. Yakıta 2 lt ilave etmek gerekiyor özellikle şehir içinde. Sorunsuz ama performansa da 2 sn ilave ettiriyor 0 - 100 de. Bence değmez. Yani bu araç için en azından. 

Sonuç olarak temiz bir tane bulursanız kaçırmayın derim. Hakkınızda hayırlı olan olsun inşallah. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı
1.6 tdi yeti bakın derim
Tipi ofsayt bana gore
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı
Merhaba 2012 de sıfır olarak alıp 1 yıl kullandığım araç spo. Hatta konusu da olması lazım forumda. Tasarım süper, donanım mükemmel, otomatik park arka koltuk ısıtma vs çok kullanışlı.
Kullanımı rahat şehir içi şehir dışı gayet iyi. Yol tutuşu beklentimin üstünde olmuştu. Çok rahat viraj alıyor, Sağlamlık gayet iyi kaza yapan arkadaşlardan biliyorum. Tank gibi derler ya bence öyle. 
Satma sebebim performanstı benim. Ancak kötü bir performansı da yok. Sadece beni tatmin etmemişti o yıllarda. 
Yakıt az değil elbette. ÖZellikle şehir içi 10 lt yi gözden çıkarmak lazım. Şehirler arası da 6- 6.5 sakin kullanımda. LPG taktırırsanız gayet uyumlu sistemler mevcut. Yıllardır sorunsuz kullanan arkadaşlar var. O yüzden LPG li olarak sizi üzeceğini sanmam. 
Otomatik kesinlikle tavsiye etmem, klasik otomatik şanzıman mevcut. Yakıta 2 lt ilave etmek gerekiyor özellikle şehir içinde. Sorunsuz ama performansa da 2 sn ilave ettiriyor 0 - 100 de. Bence değmez. Yani bu araç için en azından. 
Sonuç olarak temiz bir tane bulursanız kaçırmayın derim. Hakkınızda hayırlı olan olsun inşallah. 
Sivi sistem lpg hakkinda cok bilgim yok ?yine benzin yariyariya yakmaya devam ediyor diyenler var ?yuzde 50 tasarraf sagliyo diyenler de ?
Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

liberty şehir dışı 120 130 ile 13 litre pompada lpg tüketiyor. benzin tüketimi hiç yok

1.6 araba lpg de varsa üzerinde  cepten çıkan para libertyden az olmalı. ama nette yazılan benzin tüketimleriyle beraber liberty ile aynı ya geliyor  bence yakıt tüketimi fazla

Motor tipi farklı olabilir karşılaştırma yapılan arabalar  benim mantığımda doğru 

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
Bir saat önce, İsmail Avcı yazdı:
4 saat önce, Cem Dilmen yazdı:

Sivi sistem lpg hakkinda cok bilgim yok ?yine benzin yariyariya yakmaya devam ediyor diyenler var ?yuzde 50 tasarraf sagliyo diyenler de ?

İsmail Bey sıvı sistem dediklerinde 2 farklı sistem var. Biri karma sistem diye de takılıyor. Onda hem benzin hem LPG kullanımı oluyor. Benzin tüketimi düşük tabi ama tasarruf % 35 - 40 deniliyor. Bir de tam sıvı sistem olan var ki o ne ilk çalışmada ne de sonrasında benzine ihtiyaç duymuyor. Tamamen LPG ile çalışan bir sistem. Bunda tasarruf net %50 deniliyor. Araç performansında artış da oluyor hatta özellikle biraz düşürüyorlar. Gayet güzel bir sistem. Herhangi bir ayar falan gerekmiyor montaj sonrasında. Aracın kendi benzin enjektörlerini kullanıyor. 

Tabiki bazı handikapları var. En çok şikayet konusu sesli çalışması. Sıvı LPG yi sıvı olarak iletmeye yarayan bir pompa mevcut onun sesi kabine geliyor. Kimi rahatsız oluyor kimi önemsemiyor ama var. E tabi bir de afaki fiyatları. 

Aslında %40 la % 50 arasında çok bir fark yok. Karma sistem sanki spo için daha uygun gibi . Tamamen kendi fikrim. Zira fiyatlar yanlış hatılıyorsam düzeltin neredeyse iki katı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

1.6 GDI ve 1.6 T-GDI için tüketimi iyi diyen pek görmedim. Bu araçlardan genel şikayet; tüketim.

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Ben T-GDI’ın fazla yaktığı düşüncesinde değilim. 177 bg ve 1600 kiloluk aracı 30 saniyede 200km’ye çıkaran bir motor kullanmak istiyorsanız bunun bir bedeli olur 🙂

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Rakipleri daha az beygir ve hacimle aynı hız ve seriliği sağlayıp daha az yakabiliyor. 

Tabi bu da KIA’nın sorunu [emoji4] 

14-15lt’lerden bahsedenler var. 

Piyasada nam salmış bir motor [emoji4] 

1.6 T-GDI Sportage’ın şehir içi fabrika verisi 9.8lt. 0-100 9.2sn

1.4 TSI 150hp Tiguan 7lt, 9.2sn

2.0 TSI 220hp 4Motion Tiguan 9.7lt, 6.5sn

1.5 Ecoboost 150hp Kuga 7.9lt, 9.7sn

Özetle 2.0 TSI kadar yakıp 1.4 TSI kadar ancak gidebilen bir motor. 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Turbo ve benzin sözcükleri yan yana geldiğinde tüketim farklı sürüş modlarına göre uçurum olabiliyor. Arkadaşımda Tucson 1.6 T-GDI var yemin billah ediyor şehiriçi ortalamam 7-8 litre arası diye, bacanakta var ben de kullandım bir hafta aralıksız 12.4’ün altına düşüremedim. Arkadaşın arabaya bir bindim ki bir gün, az daha abartsa arabayı itecek [emoji3] Milletin lafına bakmıyorum artık, biri basmıyor 8 lt yakıyorum diyor biri abanıyor ya bu araba çok yakıyor diyor. Geçen hafta benim Giu’yu servise bıraktım Ankara’ya, servise yetişmem gerekiyordu ortalamam 11.4 idi. Alttaki fotoğraf da aynı güzergah aynı araba. Kısacası hangi arabayla bassam az yakan hiç olmadı. Ne Vw ne Alfa ne Hyundai ne de Kia.
d30cefd93147556fac3a3fbe37b6ae93.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Suruse ve trafige gore cok degisiyor gercekten. Benim aracin spritmonitor ortalamasi 6.5. benim aracin yakiti da 6.5-7.5 arasi degisiyor genel ortalamam 7.2. onlarin cogunun daha cok bos yollarda surdugunu tahmin ediyorum. 

Kayin biraderin 100beygir i30 ise 9-10lt civari yakiyor. Cvvt motor var onda. Sakin surunce subaplari kisiyor basinca aciyor haliyle ucurum fark oluyor iki kullanim arasinda. İ30 sprit monitor ortalamasi 7.2. o surekli basarak ve sehir ici kullandigi icin cok yakiyor. Gerci ben anlatamiyorum ona ayri konu:)

Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

Cok ciddi performans beklentim yok ,1.6 lpgli 125 lik mondeo kullaniyorum agirlik sehir ici.10lt lpg ve nerdeyse benzin kullanmiyorum hic.
Simdi lpgli sportagcla 12 lt civari lpg yakacaksam benzinsiz cok sorun etmem yilda 15 bin km yapiyorum maksimum .sorunsuz olsun sanayi vs ugrastirmasin diye dusunuyorum

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
Bir saat önce, İsmail Avcı yazdı:

Cok ciddi performans beklentim yok ,1.6 lpgli 125 lik mondeo kullaniyorum agirlik sehir ici.10lt lpg ve nerdeyse benzin kullanmiyorum hic.
Simdi lpgli sportagcla 12 lt civari lpg yakacaksam benzinsiz cok sorun etmem yilda 15 bin km yapiyorum maksimum .sorunsuz olsun sanayi vs ugrastirmasin diye dusunuyorum

Bir arkadaşımda 1.6 GDI iX35 var. 10-12 litre yakıyor benzinde. Ama sağlam basar kendileri. 12 litre lpg işinizi görecektir bence. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...