İçeriğe Yönlendir

Andımız 5 yıl aradan sonra yeniden okunacak.

Fatih Evcin

Recommended Posts

Fatih Evcin

Öğrenci Andı'nın kaldırılması üzerine Türk Eğitim-Sen'in açtığı davada Danıştay kararını verdi. Danıştay, 8 Ekim 2013'te kaldırılan Öğrenci Andı için “Yeniden okutulsun” dedi.

O kadar mutlu oldum ki anlatamam.

"Varlığım Türk varlığına armağan olsun. Ne Mutlu Türk'üm Diyene."

• Beğen 20
Yorum bağlantısı
Hakan Yavaş

Gerçekten çok güzel olmuş. Umarım karar uygulamaya da geçirilir.

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
(düzenlendi)

Bir kaç kez değiştirilmiş.

İstiklal marşı kutsaldır ancak andımız için aynı duyguları beslemiyorum, farklı milletten insanlara türküm dedirtince bir garip hissediyorum.

Hala hatırlıyorum ben bağırarak söylerken bir çok arkadaş kısık sesle mıymıy sanki zoruna gidermiş gibi söylerdi. Yargılamayın 8-9 yaşında çocuk kendini başka milletten biliyor, kafası karışıyor.

Türklük nedir daha çocuklara bunu anlatamıyorken onlara böyle dikte eder gibi bunu söyletmek, benim içime sinen bir durum değil.

Hayırlısı olsun.

Türkiye'de, ilköğretim okullarında her sabah okunan, 23 Nisan 1933 günü Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip tarafından hazırlanmış ve o günden beri okunan şiirdir.

Öğrenci andı 1997'de yapılan son revizyonla beraber bugünkü halini almıştır[1]:

Türküm,

Doğruyum,

Çalışkanım,

İlkem;

Küçüklerimi korumak,

Büyüklerimi saymak,

Yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.

Ey büyük Atatürk;

Açtığın yolda,

Gösterdiğin hedefe,

Durmadan yürüyeceğime and içerim.

Varlığım;

Türk varlığına armağan olsun.

Ne mutlu Türküm diyene!

1972-1997 arası:

Türküm,

Doğruyum,

Çalışkanım!

Yasam;

Küçüklerimi korumak,

Büyüklerimi saymak,

Yurdumu milletimi özümden çok sevmektir.

Ülküm yükselmek ileri gitmektir.

Ey bugünümüzü sağlayan ulu Atatürk!

Açtığın yolda, kurduğun ülküde, gösterdiğin amaçta, hiç durmadan yürüyeceğime and içerim.

Varlığım;

Ne mutlu Türküm diyene!

1933-1972 arası;

Türküm,

Doğruyum,

Çalışkanım!

Yasam;

Küçüklerimi korumak

Büyüklerimi saymak,

Yurdumu milletimi özümden çok sevmektir.

Ülküm yükselmek ileri gitmektir.

Varlığım;

tarihinde Azad Mirzade tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Kendini başka milletten sananlar biraz tarih okurlarsa iyi olur.

• Beğen 16
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

Çok  şükür diyorum.

kendi adıma utanç verici bir olaydı kaldırılması.

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Çocukken andımızı severek okurdum... Gururlanırdım hatta... 

Kaldırılmasına tepki göstermiştim...

Şuan istediğim çocuklara okutulurken manasının da öğretilmesi... Andı bağıra, çağıra okumak olay değil... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
(düzenlendi)

ilkokul bebeleri tarih okuyarak çok geniş ufuklara sahip olabilirler tabii ki

Neyse bu konuda herkesin fikri çok net anladığım kadarıyla, ben yine kendi alemime döneyim polemik olmasın gereksiz.

Şu konuşmadan sonra 1 ila 3 yıl arası yargılamışlar Erbakan'ı

https://www.izlesene.com/video/necmettin-erbakan-andimiz-hakkinda-1994/8460089

tarihinde Azad Mirzade tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Biraz önce tekrar okudum içim titredi heyecandan, yerinde bir karar olmuş.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Gök

zihniyet bozuldu ülkede. herşeyin altından bir siyasi anlam arar oldu insanlar.

ülkemizde son zamanlarda birçok işe yanlışmış deyip geri eskiye dönmeler başladı. ama işin içindeki zihniyet aynı. gönülden yapılan bişey malesef kalmadı

Yorum bağlantısı
Murat Azalma
(düzenlendi)

Andımıza , güne TÜRK'üm diyerek başlayan çocuklara tepki verenler , sanırım son yıllarda yaşatılan , dikte edilen arap - yoz- kültüründen rahatsız olmamış , milli bir benliği , ulusal bir kimliği olmayan ya da olamayanlardır. 

Türküm !

Doğruyum !

Çalışkanım !  

tarihinde Murat Azalma tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

İlk okul 5 sınıftayım Andımızı genel büyük sınıflar okurdu öğretmen kim okutacak dedi parmak kaldırdım.

Başladım okumaya bağıra bağıra güneş tam karşıdan vuruyor gözlerime bende de alerji var gözlerim sulanmaya başladı.

İyice yaş akmaya başladı yanımdaki öğretmenler çocuğa bak ne kadar duygulandı öyle ağlıyor diyorlar onların demesiyle daha sonra gerçekten ağlamıştım...

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Toplumda düzeltilmesi gereken ilk şey: "farklı düşünen insanlar hakkında ithamlarda bulunmamayı öğretmek olmalıdır"

Daha doğru düzgün tanımadığınız birisi hakkında nasıl bu kadar rahat ithamda bulunabiliyorsunuz şaşırıyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
On 19.10.2018 at 10:06, Murat Azalma yazdı:

Andımıza , güne TÜRK'üm diyerek başlayan çocuklara tepki verenler , sanırım son yıllarda yaşatılan , dikte edilen arap - yoz- kültüründen rahatsız olmamış , milli bir benliği , ulusal bir kimliği olmayan ya da olamayanlardır. 

Türküm !

Doğruyum !

Çalışkanım !  

Anadolu kültürü yok edilmek isteniyor. Hepimizin davranışları yavaş yavaş araplaşıyor, evriliyoruz. Eskisi gibi "Merhaba" diyen kaç kişi var? 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Azalma

Anadolu kültürü yok edilmek isteniyor. Hepimizin davranışları yavaş yavaş araplaşıyor, evriliyoruz. Eskisi gibi "Merhaba" diyen kaç kişi var? 
Bu araplasma yada ulusal yozlaşma, dikte ile oluyor. Sarığın cübbenin din kutsalı sayıldığı bir devirdeyiz. Merhabalar azaldı. Ben merkezcilik , çıkarcılık, adam kayırmacılık aldi başını gidiyor. Ulusal Türk egemenliği bitmiş, bölgesel ve cemaatsel oluşumlar başlamış. Türküm demek günah diye nitelendirilmiş. Komşuluk, birlik ve dirlik , yerini sacma sapan olgulara bırakmış. Komşu komşuya, sadece ondan değil diye selam vermez olmus..
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt
8 dakika önce, Mert Gulkokan yazdı:

Eğitimbir sen kararı kınamış 81 ildeki eylemler ile verilen karar için tepki göstereceklermiş

bu sendikalar ne halta yarıyor ben henüz anlamadım

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Bende duydum süper haber .

Bİrde suriyeliler den kurtulsak tam süper olacak.

Saglık ocagına gittim geçen gün çocuğa aşı için adamlar sonra gelip milletin önüne geçiyorlar ne güzel memleket be OHHHH 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Murat Azalma
21 dakika önce, Azad Mirzade yazdı:

farklı düşünen insanlar hakkında ithamlarda bulunmamayı öğretmek olmalıdır

Şayet yazdıklarıma istinaden yazdıysanız , şunu söyleyebilirim ;

belirli konular hassas ve kesindir. size , ford mu daha iyi toyota mı fikrinizden ötürü yargılayıp ithamda bulunmuyorum. Andımızdan değilde , Türküm diye başlamasından rahatsız olduğunuz için eleştiriyorum. 

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
Şimdi, Murat Azalma yazdı:

Şayet yazdıklarıma istinaden yazdıysanız , şunu söyleyebilirim ;

belirli konular hassas ve kesindir. size , ford mu daha iyi toyota mı fikrinizden ötürü yargılayıp ithamda bulunmuyorum. Andımızdan değilde , Türküm diye başlamasından rahatsız olduğunuz için eleştiriyorum. 

işte anlaşamadığımız nokta bu, benim Türküm diye başlamasından rahatsız olduğumu nerden çıkardınız, öyle bir şey mi söylemişim. Benim Türklükle ilgili bir sorunum olduğunu söylemeniz ithamdır, beni tanımıyorsunuz, ideolojilerimi, fikirlerimi, inancımı bilmiyorsunuz, bir yorumumdan beni Türk karşıtı diyerek itham ediyorsunuz. Yani sizin gibilere öğretilmesini düşündüğüm konu hakkında sanıyorum ki haklıyım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Azalma
13 dakika önce, Azad Mirzade yazdı:

Yani sizin gibilere öğretilmesini düşündüğüm konu hakkında sanıyorum ki haklıyım.

Bir saat önce, Azad Mirzade yazdı:

Şu konuşmadan sonra 1 ila 3 yıl arası yargılamışlar Erbakan'ı

https://www.izlesene.com/video/necmettin-erbakan-andimiz-hakkinda-1994/8460089

Sanırım paylaştığınız videoyu dinlemediniz. video da açık seçik Türküm diye başlamaya tepki gösteriliyor. Türkiye Cumhuriyeti Devletinde , bu topraklarda besmele ile okula başlanması gerektiğinden bahsediliyor. bunu paylaşmış olmanız , fikrinizi apaçık beyan etmez mi? Böyle kesin ve kati bir konuda , bu paylaştığınız ve desteklediğiniz video , bu konudaki tarafınızı göstermez mi? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
1 dakika önce, Murat Azalma yazdı:

Sanırım paylaştığınız videoyu dinlemediniz. video da açık seçik Türküm diye başlamaya tepki gösteriliyor. Türkiye Cumhuriyeti Devletinde , bu topraklarda besmele ile okula başlanması gerektiğinden bahsediliyor. bunu paylaşmış olmanız , fikrinizi apaçık beyan etmez mi? Böyle kesin ve kati bir konuda , bu paylaştığınız ve desteklediğiniz video , bu konudaki tarafınızı göstermez mi? 

Bu yaptığınıza niyet okumak diyoruz.

Sizinle olan  bu muhabbetimize daha fazla devam edemeyeceğim, iyi günler dilerim.

Yorum bağlantısı
Misafir
Bu konu kapalıdır.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...