İçeriğe Yönlendir

Yeni Trafik Cezaları

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

YENİ YURULUGE GIREN TRAFİK CEZALARI
----------------

Şehir içi hız 50 km 

●55 km-65 km arası 235 tl ceza
●65 km-75 km arası 488 tl ceza
●75 km ve yukarısı 1002 tl ceza

■■■■■■■■■■■■
hız limiti 80 km istenen yerde

●88 km-104 km arası 235 tl ceza
●104 km-120 km arası 488 tl ceza
●120 km ve yukarısı 1002 tl ceza

■■■■■■■■■■■■
Şehir dışı iki yönlü yol= 90 km

●99 km-117 km arası 235 tl ceza
●117 km-135 km arası 488 tl ceza
●135 km ve yukarısı 1002 tl ceza

■■■■■■■■■■■■■
Şehir dışı bölünmüş yol= 110 km

●121 km-143 km arası 235 tl ceza
●143 km-165 km arası 488 tl ceza
●165 km ve yukarısı 1002 tl ceza
■■■■■■■■■■■■■

Otoban hız 120 km ise

●132 km-156 km arası 235 tl ceza
●156 km-180 km arası 488 tl ceza
●180 km ve yukarısı 1002 tl ceza

■■■■■■■■■■■■■■

Ehliyetsiz araç kullananlar 2.018 TL , 

Emniyet kemeri takmayanlar 108 TL,

Trafik işaretlerine...zarar vermek, yola çöp atmak ve trafiği engellemek gibi düzeni bozan ihlaller, 488 TL

Alkollü araç kullanmanın 
1. seferinde 1.002 TL, 
2. seferinde 1.256 TL,
3. seferinde 2.018 TL

Alkolmetreye üflemeyi reddetme 2.869 TL,

Yaya geçidinde yayaya yol vermemek 488 tl

Sigortasız araç kullanmak 108 tl +
Her ay için %5 gecikme alınır. Trafik polisi çekici ile otoparka çeker arabayı,  Çekici ve otopark ücretlerinide alırlar.

Muayenesiz araç kullanmak : 235 tl
Ceza kullanan şoföre verilir. Ayrıca ehliyete 10 ceza puanı Araç trafikten men edilerek ek33 düzenlenip çekici ile götürmek sartiyla 7 gün süre verilir. Bu 7 gün içinde muayene yaptırmazsanız araç görüldüğü yerde trafikten men edilir. 

Ters yönde araç kullanmak 2000 tl

Kırmızıda geçmek 235 tl
3 kez geçince 15 gün ehliyete el konur.
6 kez geçince 30 gün ehliyete el konur.
7 kez geçince 45 gün ehliyete el konur.

Cep telefonu ile konuşmak 235 tl

Yaya ve okul geçidine, kavşaklara giriş ve çıkışta yavaşlamayana 488 tl

Park yasağını ihlal etmek 109 tl

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ceza yetmez, önce uygulama sonra da eğitim olmalı. Ceza şu an trafikte olanlar için, eğitim gelecekte trafiğe çıkacaklar için olmalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Sinan Akgöl

Ters yönden giden bisikletliye 1002tl Ceza kesmişler. Bir vatandaşta altına yakında bizden de emisyon muayenesi isteyecekler yazmış. Yorumsuz 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Mehmet Ozyurek yazdı:

YENİ YURULUGE GIREN TRAFİK CEZALARI

Kırmızıda geçmek 236 tl
3 kez geçince 15 gün ehliyete el konur.
6 kez geçince 30 gün ehliyete el konur.
7 kez geçince 45 gün ehliyete el konur.

Cep telefonu ile konuşmak 235 tl

İlk cezamı yemiş bulunuyorum. Sanırım kırmızı ışıkta geçmişim. Ama 235 TL gözüküyor ceza. İlginç bir ceza oldu benim için. Yazanın eline sağlık...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Murat Sürücü yazdı:

İlk cezamı yemiş bulunuyorum. Sanırım kırmızı ışıkta geçmişim. Ama 235 TL gözüküyor ceza. İlginç bir ceza oldu benim için. Yazanın eline sağlık...

Muhtemelen yazarken ben yanlış yazdım o 236'yı.. Doğrusu 235, çünkü diğerleri 235 lira. 

Geçmiş olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Erdal Aydın

2018 Kasım'da yaptığım ihlalin cezasını bu sene Şubat'ta kestiler. Resmen tuzak denilebilecek bir yerden ters yönde gitmişim. 1002 lira ceza geldi, 750 lira ödedim. Her neyse, 1002 lira %22.5 degerlenince 2000 lira olmuş öyle mi? Cezalarda herhangi bir oran yok, tamamen kafalarına göre belirliyorlar. Böyle bir ceza sistemi yok.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Ahmet Çalışkan

Kırklareli - Edirne arasındaki şehirlerarası yolda 100 km hızla radar cezası geldi. Şehirlerarası bir yolda 100 km hız için ceza yazılması bana çok tuhaf geldi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ahmet Caliskan yazdı:

Kırklareli - Edirne arasındaki şehirlerarası yolda 100 km hızla radar cezası geldi. Şehirlerarası bir yolda 100 km hız için ceza yazılması bana çok tuhaf geldi.

70'e yada 82 ye düştüğü bir yerde sen düşmemişsin demekki.. 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Geçen pazar Antalya girişinde (Burdur dan gelen) eds öncesi yol kenarına konulan araçtan bı ceza da biz yemisiz... 83 ile, hız sınırı 70, rampadan indikten sonra gaz vermeden gidip eds yazan çizgilere gelene 77 altına düşerdim hep, büyük sürpriz yaptılar sağolsunlar...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Kırmızı ışıkta geçen sürücülere ceza yazılıyorda kırmızı ışıkta geçen yayalara neden ceza yazılmıyor?

Çevrede 1 tane bile yaya yokken kırmızı ışıkta beklemek zorunda kalıyoruz ama yaya kendisine kırmızı yandığı halde arabayı gördüğü halde karşıdan karşıya geçiyor araç sürücüsü yavaşlamak yada durmak zorunda alıyor.

Yaya geçiti olan veya olmayan yerlerde %90 yol veririm ama bana yeşil yanarken elini kolunu sallayıp yol onunmuş gibi salla sallana karşıya geçenlere uyuz olurum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Uğur Kamil yazdı:

Kırmızı ışıkta geçen sürücülere ceza yazılıyorda kırmızı ışıkta geçen yayalara neden ceza yazılmıyor?

Çevrede 1 tane bile yaya yokken kırmızı ışıkta beklemek zorunda kalıyoruz ama yaya kendisine kırmızı yandığı halde arabayı gördüğü halde karşıdan karşıya geçiyor araç sürücüsü yavaşlamak yada durmak zorunda alıyor.

Yaya geçiti olan veya olmayan yerlerde %90 yol veririm ama bana yeşil yanarken elini kolunu sallayıp yol onunmuş gibi salla sallana karşıya geçenlere uyuz olurum. 

Herşey akıllandı ama ülkemizdeki trafikte akıllanan birşey yok. En basitinden yeşil dalga uygulaması bile sık kullanılmıyor. Ülkemizde birçok bilişim şirketi var, basit bir sistemle trafik ışıklarının çalışmasını yoğunluğa göre düzenleyen akıllı bir sistem yapsalar , hem daha az yakıt tüketir hem de gideceğimiz yere daha hızlı gideriz.

Aşağıdaki linte bu konuyla ilgili Karatay üniversitesi tarafından yapılan araştırma da var.

http://www.emo.org.tr/ekler/6681a951839eb7c_ek.pdf

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Çok yerde yeşil dalga uygulaması var ama insanlar bilmiyor veya uygulamıyor. 

Yorum bağlantısı
Can Coşkun

Cezalar yeterli gelmiyor, trafik terörü tam gaz devam ediyor. Ne kadar dikkatli sürsem de insanlıktan nasibini almamış birinin beni hayattan koparması an meselesi. Okullarda en başta insan olmanın faziletleri neler, nasıl iyi bir insan olunur bunu öğretmek lazım. Pedagojinin altın kuralı davranışı kalıcı olarak değiştirmektir. Bir davranış ceza ile değişmez sadece geçici olarak baskılanır. Ceza unsuru ortamdan çekildiğinde istenmeyen davranış tekrar ortaya çıkar. Sürücülerin radar konulan yerlerde yavaşlaması, mobese konulan yerlerde kırmızı ışıkta geçmemesi gibi. Her şeyin başı eğitim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet Çalışkan

Az önce 598 TL ceza geldi. Yaya geçidinde yayaya yol vermemişim. Bu ay gelen 2. ceza, toplamda 900 TL'ye yakın bir cezam oldu. Şu 2020 hiçbir haliyle yaramadı.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mehmet Ozyurek
Ahmet Caliskan yazdı:

Az önce 598 TL ceza geldi. Yaya geçidinde yayaya yol vermemişim. Bu ay gelen 2. ceza, toplamda 900 TL'ye yakın bir cezam oldu. Şu 2020 hiçbir haliyle yaramadı.

Ben de yıllardan sonra  ilk cezamı yaya geçidinde durmaktan yemişim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan

Cezalarda farklı şehrin plakasını taşımanın etkisi var mı acaba? Geçen gün plakayı değiştir falan dediler. 1 ayda iki ceza yiyince kafama takıldı.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Ahmet Caliskan yazdı:

Cezalarda farklı şehrin plakasını taşımanın etkisi var mı acaba? Geçen gün plakayı değiştir falan dediler. 1 ayda iki ceza yiyince kafama takıldı.

Polis çevirmesinde etkisi vardır da cezada zannetmiyorum. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ahmet Caliskan yazdı:

Sanmıyorum.. yaya geçidi olayında kameralı pusu kuruluyor.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Mehmet Göktürk

"....* Bireysel ve ticari karayolu kullanımındaki artış, kural ihlalleri sebebiyle sürücülerimizin ceza puanında ciddi yükselmelere sebebiyet verdi. Yapacağımız düzenlemeyle sürücülerimizin alkol, uyuşturucu, ölümlü ve yaralanmalı gaza, drift ve aday sürücülük halleri dışındaki ihlallerinden kaynaklanan ceza puanlarını siliyoruz. 2,5 milyon sürücümüzün ceza puanının silinmesi ve 10 bine yakın ehliyetin iade edilecek sürecin hayırlı olmasını diliyorum.”...

alıntıdır. güncel...

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Mehmet Göktürk yazdı:

"....* Bireysel ve ticari karayolu kullanımındaki artış, kural ihlalleri sebebiyle sürücülerimizin ceza puanında ciddi yükselmelere sebebiyet verdi. Yapacağımız düzenlemeyle sürücülerimizin alkol, uyuşturucu, ölümlü ve yaralanmalı gaza, drift ve aday sürücülük halleri dışındaki ihlallerinden kaynaklanan ceza puanlarını siliyoruz. 2,5 milyon sürücümüzün ceza puanının silinmesi ve 10 bine yakın ehliyetin iade edilecek sürecin hayırlı olmasını diliyorum.”...

alıntıdır. güncel...

Ehliyetleri geri verirken para istiyorlar mı? 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Hükümet sokaktaki şiddeti görmezden gelmeye devam ediyor. Kural tanımamazlık aldı başını gidiyor

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Hükümet sokaktaki şiddeti görmezden gelmeye devam ediyor. Kural tanımamazlık aldı başını gidiyor

Seçim var 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Ödemeyin kardeşim ceza meza. Benim gibi keriz olmayın. Salak da diyebilirsiniz alınmam. 

Mal daha uygun sanki.

• Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...