İçeriğe Yönlendir

ÖTV Zammı Kapıda!

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk
(düzenlendi)

Yeni bütçeye sunulan ÖTV deki artış tasarısı kabul edilirse %15.4 lük artış yapılacak.Otomotiv sektöründeki satışlardaki azalma, 2019 da daha da artacak gibi görünüyor. 

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Sifir  araç almak hayali daha da uzak olacak yani. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Hatta araç almak hayal olacak gibi görünüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
21 dakika önce, Erhan Doruk yazdı:

Yeni bütçeye sunulan ÖTV deki artış tasarısı kabul edilirse %15.4 lük artış yapılacak.Otomotiv sektöründeki satışlardaki azalma, 2019 da daha da artacak gibi görünüyor. 

Kaynak?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Çelebi

Daha yeni satışlar artsın diye "indirimcik" yaptılar, tekrar bindirim de nerden çıktı. 😱

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

gazeteler yalan söylüyor. vergi geliri artacağı hesaplanmış. Herşeyin fiyatı artınca ötv si de artacak. Hesapladıkları o.

ÖTV geliri %15 artacak ise ve enflasyon %25 olacak ise ÖTV oranı azalacak demektir. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yine bir "click bait" dediğimiz haber türü. Haberin içeriği ile başlığı bambaşka.

Sene başı 100binTL'lik Duster'dan alınan vergi örnek 35binTL ise, şimdi 150bin'den alınan vergi oranı 50binTL'yi geçecek. Eh, doğal olarak yüzdesel olarak artıyor.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Sıfır araclara uzay mekigi gormus gibi bakiyoruz artik😔 Gidip araba dergisi alayim😔

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Araba pek ilgimi çekmiyor artıkda şu motoru almadığıma pişman edecekler beni gibi görünüyor.Bu gidişle bahara kadar 60 bin yaparlar.

Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

böyle ülkeyi ben de yönetirim. ama kabahat bizde. biz elalem gibi çalmasını babalar gibi satmasını beceremedik. 3 sene sonra superb'yi satıp sıfır başka engelli aracı alamayacağım. Hatta sattığım aracın aynısının sıfırını dahi almayacağım. ülkenin büyük bir kısmı fakirlik yoksulluk çekerken bazı kesimler 1 milyon tl'ye passat alacak. Bu böyle gitmez ya bakalım ne olacak, hayırlısı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
9 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Yine bir "click bait" dediğimiz haber türü. Haberin içeriği ile başlığı bambaşka.

Sene başı 100binTL'lik Duster'dan alınan vergi örnek 35binTL ise, şimdi 150bin'den alınan vergi oranı 50binTL'yi geçecek. Eh, doğal olarak yüzdesel olarak artıyor.

11 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Kaynak?

https://www.ntv.com.tr/amp/galeri/ekonomi/2019da-otv-gelir-hedefleri-ve-artislari-ne-kadar-olacak,r6tBVVKKE022y-WeDXNEQg

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
süperb'den engelli aracı olmaz ki?

1.6 yı geçmemek şartıyla neler olur neler.komşum aldı... mercedes gla 180 d
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
57 dakika önce, Erhan Doruk yazdı:

Evet, düşündüğümüz gibi zaten, ötv artacak demiyor, ötv gelirleri artacak diyor. Daha çok akaryakıt, otomobil, beyaz eşya vs. satılması öngörülüyor dolayısı ile elde edilen ötv gelirinin daha fazla olacağı bekleniyor. Doğal sonuç.

Bu tip haberleri kasıtlı olarak bu şekilde veriyorlar. Bkz. elektrikli yerli otomobil konusu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

1.6 yı geçmemek şartıyla neler olur neler.komşum aldı... mercedes gla 180 d
Arkadasin komsusu BMW I8 aldi. 1.5 motor diye :)

Maksat ucuza almak amaca hizmet degil bu araclarin cogunda.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Çağla
3 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

süperb'den engelli aracı olmaz ki?

Şu an olmaz evet. Daha doğrusu liste fiyatı 200 bin TL'yi geçen süperb engelli aracı olmaz. Biz aldığımızda f10 520i (1.6 lt), Mercedes E180(1.6) alabiliyordu engelliler. Bizim ötv'siz e180'in parasını ödeyecek gücümüz yoktu orası ayrı. Gücümüz superb'ye yetti.  Ancak devlet büyüklerimizin gözüne batmış olacak ki (Millet engelliyim ayağına mercedes bmw çekiyor altına buna bir engel getirelim) dediler ve sanki engellilerin lehine iş yapıyormuş gibi 1600cc hacim limitini kaldırıp liste fiyatı şartını getirdiler. Böylelikle engelliler 2000cc araç da alabilecek ama vergi bindirilmiş fiyatı 200 bini geçmeyen dediler. Çıplak vergisiz fiyatı 200 bin denilse anlardım ve mantıklı olurdu. 6-7 al önce subaru forester 2.0 motoruyla 220-240 civarıydı onun fiyatı da zıpladı. Dolayısıyla 2.000cc ÖTV'yi 200 bini geçmeyen araç gösterin bana ödül vereyim.

Şu şartlarda 1.6 TDI Prestige superb'yi satsam sıfır olarak yerine sadece 1.4TSI style ya da active alabiliyorum.

Yani devletimiz özetle engelli lükse binemez en fazla sıfır megane alsın C segmentini aşmasın dedi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

haberdeki: 2019 bütçe tasarısındaki ötv gelirinin artacağı öngörüsünün gerçek olması için, daralacak pazar beklentisi ile basit matematik hasabından, beher arça için alıcak ötv nin artması gerektiği

2+2 yi toplayınca çıkan sonuç yani. normal?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Bir saat önce, Erdem Çağla yazdı:

Şu an olmaz evet. Daha doğrusu liste fiyatı 200 bin TL'yi geçen süperb engelli aracı olmaz. Biz aldığımızda f10 520i (1.6 lt), Mercedes E180(1.6) alabiliyordu engelliler. Bizim ötv'siz e180'in parasını ödeyecek gücümüz yoktu orası ayrı. Gücümüz superb'ye yetti.  Ancak devlet büyüklerimizin gözüne batmış olacak ki (Millet engelliyim ayağına mercedes bmw çekiyor altına buna bir engel getirelim) dediler ve sanki engellilerin lehine iş yapıyormuş gibi 1600cc hacim limitini kaldırıp liste fiyatı şartını getirdiler. Böylelikle engelliler 2000cc araç da alabilecek ama vergi bindirilmiş fiyatı 200 bini geçmeyen dediler. Çıplak vergisiz fiyatı 200 bin denilse anlardım ve mantıklı olurdu. 6-7 al önce subaru forester 2.0 motoruyla 220-240 civarıydı onun fiyatı da zıpladı. Dolayısıyla 2.000cc ÖTV'yi 200 bini geçmeyen araç gösterin bana ödül vereyim.

Şu şartlarda 1.6 TDI Prestige superb'yi satsam sıfır olarak yerine sadece 1.4TSI style ya da active alabiliyorum.

Yani devletimiz özetle engelli lükse binemez en fazla sıfır megane alsın C segmentini aşmasın dedi.

Engelli lükse binebilir yasak değil. Ama ayrıcalık istemeden.

bence engelli araçlarında kesinlikle   Plakaya geçilmesi lazım yine. Bu konu istismar edildi. Etik değil.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

bence engelli araçlarında kesinlikle   Plakaya geçilmesi lazım yine. Bu konu istismar edildi. Etik değil.
Sonuna kadar katılıyorum size hocam.
Çevremizde o kadar çok var ki. Yaşlı yatalak dedesi ninesi üzerine rapor alıp onunla kendisine süper lüx araba alanlar. Daha yeni yeni sınırlamalar getiriyorlar.

Bence o araç içinde engelli araç sahibi yoksa refakatçi de kullanamamalı.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Çağla
Bir saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

plakaya geçilince trafikte sıkıştırma, ışıklarda hırsızlara hedef olma gibi durumlar oluyor. Toplumda cehalet ve yabanilik bu seviyedeyken engellinin diğer araçlar gibi sıradan gözükmesi en uygunu. Benim kızdığım engelli olup ruhsatında engelli aracı yazıp camına engelli park kartı koymamaları.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

herkesi sıkıştırıyor herkesi soyuyorlar. Bu bence tam tersi belki insafa gelirler.

Yorum bağlantısı
Erol Güven
18 saat önce, Erhan Doruk yazdı:

Kesinlikle kabul merak etmeyin daha ne zamlar gelecek bekliyoruz😠

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
18 saat önce, Selçuk Bakış yazdı:

Hatta araç almak hayal olacak gibi görünüyor.

araç almayı hayal etmek hayal olacak gibi görünüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...