İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - 90 Bin Bakımı ve Lastik Tavsiyesi

Rıdvan Can

Recommended Posts

Rıdvan Can

Arkadaşlar öncelikle yardımlarınız için hepinize teşekkür ediyorum. Sayenizde birçok şey öğreniyorum. Belki başlık vardır bir hayli geçmişe gitmeme rağmen bulamadım. Arabam 2012 fiesta dizel. 80 bini devirdi yağ bakım zamanı geldi hazır bakım yapmışken 90 bini de yaptıracağım.

90 bin bakımında nelere dikkat ediyorsunuz? Motor yağının yanında şanzıman ve hidrolik yağını da değiştirmeliyim? Ne marka önerirsiniz. Değişecek parçaları internetten sipariş etsem daha uyguna gelir mi? Ekstra bilgilerinizi de paylaşırsanız sevinirim. 

Lastikleri değişeceğim malum fiyatlar uçuk. Lassa greenways e meylettim kullanan var mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

90 bin bakımı, ağır bakım diye geçer.
Yani Triger seti, V kayışı ve rulmanları, devirdaim değişir fazladan.
6 yaşında araç, trigeri daha önce değişmediyse, değiştirin derim.
Trigerin püf noktası şu;
Hem yedek parça hem de işçiliği aynı yerden sağlansın.
Yani yetkili veya ford özel servisi tercihiniz olsun.
Herhangi bir sorunda karşınızda muhattap olacak birini bulun.
Buna istinaden mazot filtresi değişmedi ise o da değişmelidir.
Baskı balata kontrolü yapılır,
Şanzıman yağı kontrolü yapılır, eksik ise eklemek yerine tamamen değiştirilebilir.
Fren kontrolü yapılır, balata disk ne durumda bakılır, gerekirse değiştirilir.
Hazır değişmişken fren hidroliği de değiştirilir.
Alt takımların kontrolü yapılır her bakımda olduğu gibi.

Yağ bakımı parçalarını internetten getirtebilirsiniz, bir nebze ucuza gelebilir.
Son zamlardan sonra onlar da uçtu fiyat konusunda bilesiniz.
Bosch marka filtre seti tercih edebilirsiniz şurdan;

https://www.sileceksepeti.com/Fiesta-14-TDCI-E5-2011-2013,LA_3639-2.html

Yağı ise Hepsiburada veya Yağ Çarşısı’dan sipariş verebilirsiniz.
Ford standartlarını karşılayan tam sentetik 5W30 yağlardan herhangi birini alın.
Benim tavsiyem Motul Eco Energy 5w30 %100 sentetik olur.

Lastiği Passattan tutun iki nesil Fiestalarımda Good Year Efficient Grip kullandım, çok memnunum tek birşey haricinde,
Yanağı yumuşak ve çok konforlu bir lastik.
Çukurlara sert düşmeyi ve kaldırımlara sürtmeyi çok sevmiyor arkadaş [emoji1]

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

motor yağı olarak motul liqui moly öneririm , ama özellikle liqui moly çok çok iyidir. fren hidroliğini iki yılda bir değiştirmek de fayda var marka olarak ferodo hem uygun hem kaliteli ama diğer bildik markaların hepside olur shell castrol po gibi. V kayışı kontrol ettirin çatlaklar mevcut ise değiştirin, trgierede bakılsın , + krang kasnagını da kontrol ettirin, bunlar agır bakıma girer. Aracın fiesta ise pirelli p1 cint verde çok iyidir. Daha uygun dersen falken yada dunlop öneririm ikiside aynı fabrikada üretiliyor TR de. İkiside uygun.

Bir arkadaşım fiestasına falken aldı yaklaşık 7-8 bin km yol yaptı gayet memnun konforlu diyor.

Parçaları internetten alabilirsiniz , ben parçafilosu.com yada aloparca.com dan alıyorum şase no yazıyorsunuz % 100 doğru parçalar geliyor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Kaan Karakaya

Daha önce yetkili serviste bakım yapılmışsa uygun parça kodları faturada mevcut oluyor ya da buradan sorduğunuzda kodlarını veren illaki olur. O kodlara bakarak Murat Bey'in belirttiği sitelerdeki fiyatların hemen hemen yarısına  Ford yedek parçası satan sitelerden alabilirsiniz. Her iki site de parçaları uçuk fiyatlara satıyor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Valla ekonomi o kadar sarsıldı ki uygun yeni tarihli çıkma lastik bakın derim. Yarı fiyatlarına bile bulabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ben artık en ucuz ne varsa onu alacağım. Lastikte Petlas, Aküde İnci. Yerli olması yeter. Arabam yerli üretim sıkıntı yaşamıyorum, Lastiklerde petlas olsun sıkıntı yaşatmaz heralde diyorum. :)

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Greenways güzel, ben Dunlop Sport FM800 kullandım memnundum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Önerdiginiz motor yağı benzinli motorlar için sanıryprum ve dpf ile uyumlu değil acea c2+ olmalı

benim tavsiyem mobil 1 esp 5w30

Benzinli Dizel farketmiyor. Dpf aklımdan çıkmış, benimkinde yok, doğrudur, uyumlu olmayabilir.
Mobil 1 esp 5w30 doğru tercih DPF için.

71456f8465cdc308cd8b04f0b2a53af6.png

b1902e2b8e4a7c2897bdc673313a43d4.png
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

dpf destekli yağ daha iyidir bu arada, ayrıca dpf si olmayan motora dahada iyi gelir dpf li motora nazaran, zira daha dayanıklı ve daha temiz kalır motor .....

şahsen uzun zamandır benim arabada Mobil 1Esp kullnıyorum, dpf yok, egr iptal, sadec katalitik var ve zaten havaya faydalı tek zımbırtıda bu :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
dpf destekli yağ daha iyidir bu arada, ayrıca dpf si olmayan motora dahada iyi gelir dpf li motora nazaran, zira daha dayanıklı ve daha temiz kalır motor .....

şahsen uzun zamandır benim arabada Mobil 1Esp kullnıyorum, dpf yok, egr iptal, sadec katalitik var ve zaten havaya faydalı tek zımbırtıda bu [emoji4]

İyi ki yok bizimkilerde Ali abi [emoji1]

İşin yoksa rejenerasyon ile uğraş.

130’la giderken kurum attırmak çok zevkli [emoji23]

Yağ dayanımı diyince aklıma Motul X-cess 5w40 geliyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Rıdvan Can
30 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

şahsen uzun zamandır benim arabada Mobil 1Esp kullnıyorum, dpf yok, egr iptal, sadec katalitik var ve zaten havaya faydalı tek zımbırtıda bu :)

peki linkteki ürünler benim için uygun mudur? bir de aynı yağ arasında bu kadar fiyat farkı nedir ya :)

https://urun.n11.com/motor-yagi/mobil-1-esp-formula-5w30-4lt-dpf-araclara-uygun-benzinli-dizel-mo-P231563015

https://urun.n11.com/motor-yagi/mobil-1-esp-formula-5w-30-4-litre-ut062018-P227596871

https://urun.n11.com/filtre-setleri/ford-fiesta-14-tdci-2011-2016-euro-5-bosch-3lu-filtre-seti-P111275618

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
2 saat önce, Rıdvan Can yazdı:

140 falandı, zamlarla vs. 180 olmuştur....

Yorum bağlantısı
Alper Köksal

yağ bakımı olarak bu yağı koydum araca;

https://www.hepsiburada.com/mobil-1-esp-formula-5w-30-4lt-dpf-araclara-uygun-benzinli-dizel-motor-yagi-uretim-yili-2018-pm-otyagmbl0003

hava filtresi ve yağ filtresi olarak da herhangi bir ford yedek parça satıcısından otosan markalı orjinal filreler aldım. sanayide bir ustaya da 50 tl işçilik vererek değiştirttim. 

yetkili serviste sadece yağ bakımı için 1000 tl küsür fiyat verdiler ama bu şekilde 330 tl civarına mal oldu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...