İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Marş Sesi ve Şanzıman Problemi Alakası

Adem Taşdan

Recommended Posts

Adem Taşdan
(düzenlendi)

Merhaba,

Araç bilgileri; 2009 Titanium - Otomatik Vites - LPG - 117.000 Km.

2 hafta önce aracımla bir yere giderken bir problem yoktu. İşlerimi hallettim ve tekrar dönerken aracımda problem ortaya çıktı. Araç tam otomatik olması nedeni ile vites geçişlerini hiç hissettirmezken problem ortaya çıktığında vites geçişlerinde müthiş bir sert vurmaya başladı. Araç giderken vites artırdığında ileri atıyordu kendini, boynum hafif geriye gidiyordu. Gideceğim mesafe uzun olmadığı için hem de problemi biraz detaylı incelemek adına bu şekilde eve gittim ve hemen ustamı aradım. Ustam da doğal olarak problemi anlaması gerektiği ve başka parçaya zarar vermemesi için aracı bir an önce getirmemi istedi. O gün pazar olduğu için aynı gün götüremedim.

Daha sonra kafama takıldığı için aracı test etmek adına tekrar ufak bir tur attım. Problem ortadan kalkmıştı bu sefer. Hiç problem olmadı. Herşey yolunda görünüyordu. Ustamı aradım, normal mi bu durum diye. Ustam da tekrarlarsa getir dedi tabi. Araçla hafta içi eşim işe gittiği için ona tembihledim durumu, takip etmesini istedim.

Ta ki düne kadar hiç tekrarlamadı.

Dün alışveriş merkezinden park halindeki aracımı çalıştırdım. Çok nadir olarak bazen aracımı çalıştırırken marş sesi biraz uzun sürdükten sonra motor çalışıyor. Uzundan kastım şu; normal şartlarda marş sesi 1 saniye sürmeden motor çalışır ama uzun olduğunda 1,5 - 2 saniye sürüyor. AVM'den çıkarken bu şekilde uzun bir marş sesi oldu ve sonrasında ilk vites artırdığı an aracım problemi tekrarladı ve ileri attı kendini. Müsait bir yerde sağa çektim ve motoru kapatıp tekrar çalıştırdım. Marş sesi normal bir şekilde geldi ve hareket etmeye başladım. Vites problemi ortadan kalktı tekrar.

Bu problemi anlatırken marş sesi üzerinde durmamın sebebi; vites problemi olduğunda ve olmadığında hissedebildiğim ya da duyduğum farklı tek nokta bu oldu. Belki marş ile hiç alakası da olmayabilir fakat şanzıman problemi olsa motoru açıp kapatmakla düzelmez diye tahmin ediyorum. Tabi yanılıyor da olabilirim bilmediğimden ötürü. Elektrik / elektronik bir problem olabilir mi acaba?

Aracımı henüz ustaya götürmedim, sizlerden bir görüş almak istedim. Çünkü araç normal halde problem çıkarmadığı için usta o öne atmayı göremeyecek. Problem de rastlantısal ortaya çıktığı için sadece anlatımla bunu ifade edebilirim.

Yardımınız için teşekkür ederim.

tarihinde Adem Taşdan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Sorununuzdan haricen, şanzıman yağı değişimi yaptınız mı?

Yorum bağlantısı
Adem Taşdan
Bir saat önce, Murat Atagenç yazdı:

Sorununuzdan haricen, şanzıman yağı değişimi yaptınız mı?

Aracı 80.000 km'de aldım. Henüz yaptırmadım.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Akünüzün durumu hakkında bilginiz var mı?

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
4 saat önce, Adem Taşdan yazdı:

Aracı 80.000 km'de aldım. Henüz yaptırmadım.

Ben olsam değiştiririm. 9 yıllık yağ hem de 60bin km değişim periyodu sanırım.

Ama mutlaka bu işi düzgün yapan bir yerde ve doğru yağ ile.

Yorum bağlantısı
Adem Taşdan
16 saat önce, Selçuk Bakış yazdı:

Akünüzün durumu hakkında bilginiz var mı?

Aküyü 2-3 ay önce yeniledim.

16 saat önce, Murat Atagenç yazdı:

Ben olsam değiştiririm. 9 yıllık yağ hem de 60bin km değişim periyodu sanırım.

Ama mutlaka bu işi düzgün yapan bir yerde ve doğru yağ ile.

Haklısınız, o yağı değiştiriyor olucam önümüzdeki haftalarda ama asıl önceliğim bu arızayı tespit etmek.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...