İçeriğe Yönlendir

İmar Barışı Sonrası Elektrik Aboneliği

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk

Hobi bahçesindeki konteyner için imar barışı kapsamında e-devletten başvuruyu yaptım. Ödemeyi halledip yapı kayıt belgesini aldım.

Araştırdığım kadarı ile elektrik bağlanması için.

- Abonelik için öncelikle binanın elektrik projesinin çizilip elektrik saatinin takılması gerekiyor.

- Proje daha sonra bölgesel alt yapı sorumlusuna ( Ankara"da  Başkent Elektrik) gidip onaylatılması gerekiyor.

- Onaylanan evrak ile enerji tedarikçisine ( Enerjisa) başvuru yapılıyor.

buraya kadar sorun yok ancak bu tip tarımsal amaçlı yapılar için sizce DASK v.s. istenir mi? Prefabrik yapıya DASK yapılır mı?

Yorum bağlantısı
Eren Yavuz

Yanlış bilmiyorsam mesken aboneliği alacaksanız kapı numarası gerekiyor dask için.Tarla için elektrik alınacaksa parsel yetiyor du.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hobi bahçesi değil de... Tarımsal amaçlı depo yaptın sen bahçeye.. 

Tarımsal amaçlı depolar da dask kapsamında değildir.. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
16 dakika önce, Erdoğan Temur yazdı:

@Erhan Doruk hocam şu linkdeki bilgiler faydalı olacaktır.  Bu arkadaşın her konuda güzel paylaşımları var. Takipteyim.

Yapı ruhsatın hayırlı olsun. 

http://www.bahceblog.com/bahceye-elektrik-aboneligi/

Link için teşekkür ederim. Konuda elektriğin direkten eve kadar çekimi ücretini bizim ödememiz gerektiği yazıyor. Ancak Başket Elektrik i aradım. Onlar , eve kadar elektrik çekimi masraflarının kendilerine ait olduğunu iletti.  Eğer gerçekten onlara ait ise ben en ksa zamanda proje için başvuru yapacağım.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
 Link için teşekkür ederim. Konuda elektriğin direkten eve kadar çekimi ücretini bizim ödememiz gerektiği yazıyor. Ancak Başket Elektrik i aradım. Onlar , eve kadar elektrik çekimi masraflarının kendilerine ait olduğunu iletti.  Eğer gerçekten onlara ait ise ben en ksa zamanda proje için başvuru yapacağım.

Telefonla olmaz bu iş bence sen kurumla yüzyüze görüşüp fikir alman daha iyi olur. Yol gösterirler.

En yakın direk kaç metre, ana trafoya uzaklık ne kadar onlar önemli. Benim konteynerda direğe 50m ama ana trafoya uzak olduğu için ikinci trafo lazım dedi. Belli bir mesafe sonra 220v veremiyormuş trafo.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Voltaj düşer.. 220 olarak aktaramaz uzak mesafeye.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Telefonla olmaz bu iş bence sen kurumla yüzyüze görüşüp fikir alman daha iyi olur. Yol gösterirler.

En yakın direk kaç metre, ana trafoya uzaklık ne kadar onlar önemli. Benim konteynerda direğe 50m ama ana trafoya uzak olduğu için ikinci trafo lazım dedi. Belli bir mesafe sonra 220v veremiyormuş trafo.

1000 metreye kadar bağlıyorlar yoksa direk dikip direk üstüne trafo yapılması gerekiyor. Elektrik alınacak en yakın noktadan size kadar direkler olacak ve son direğe trafo, çok maliyetli hiç bulaşmayın

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
1000 metreye kadar bağlıyorlar yoksa direk dikip direk üstüne trafo yapılması gerekiyor. Elektrik alınacak en yakın noktadan size kadar direkler olacak ve son direğe trafo, çok maliyetli hiç bulaşmayın  
Aynen öyle 30 bin civarı maliyet çıktı.
Güneş enerjisi candır dedik ondan ala alacağım.
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
1 dakika önce, Erdoğan Temur yazdı:

Aynen öyle 30 bin civarı maliyet çıktı.
Güneş enerjisi candır dedik ondan ala alacağım.

1 saat önce, Remzi Karaca yazdı:

Benim eve direk yaklaşık 20-30 metre mesafede. Araya ek direk dikilmesine gerek olmayacak gibi görünüyor. Proje işini halledip gelişmelerden sizleri haberdar ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1 saat önce, Erhan Doruk yazdı:

Benim eve direk yaklaşık 20-30 metre mesafede. 

Şehir şebeke elektriği değil mi. ?

Yüksek gerilim falan olmasın. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Şehir şebeke elektriği değil mi. ?

Yüksek gerilim falan olmasın. 

Bizim kooperatife gelen elektrik tam benim bahçenin yanında geçiyor. Yüksek gerilim değil normal direk.

aYVn5d.jpg

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
Bizim kooperatife gelen elektrik tam benim bahçenin yanında geçiyor. Yüksek gerilim değil normal direk.   aYVn5d.jpg 

Birincisi bu direklerin sonundaki direkte trafo varsa sizin de trafo koymanız gerekir. (İnşallah yoktur.) 

İkincisi trafo varsa ve bu direkler orada bitiyorsa muhtemelen bu direkleri trafo sahibi dikmiş olabilir siz ondan elektrik almak için katılım ödemeniz gerekir.

Hep olumsuz yazıyorum gibi oluyor, ama keşke herşey göründüğü gibi kolay olsaydı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
3 saat önce, Erhan Doruk yazdı:

Bizim kooperatife gelen elektrik tam benim bahçenin yanında geçiyor. Yüksek gerilim değil normal direk.

Bu hat yüksek gerilim değil ama alçak gerilim de değil, orta gerilim hattı.

Bu hattan trafosuz elektrik alınamaz.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
2 saat önce, Nihat Palolu yazdı:

Bu hat yüksek gerilim değil ama alçak gerilim de değil, orta gerilim hattı.

Bu hattan trafosuz elektrik alınamaz.

3 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

O hat 1000 kv sanki. Nötr yok.

4 saat önce, Remzi Karaca yazdı:

Birincisi bu direklerin sonundaki direkte trafo varsa sizin de trafo koymanız gerekir. (İnşallah yoktur.) 

İkincisi trafo varsa ve bu direkler orada bitiyorsa muhtemelen bu direkleri trafo sahibi dikmiş olabilir siz ondan elektrik almak için katılım ödemeniz gerekir.

Hep olumsuz yazıyorum gibi oluyor, ama keşke herşey göründüğü gibi kolay olsaydı...

Elektrik doğrudan aşağıdaki diğer kooperatifin trafosuna gidiyor. Trafodan ise bu direkler ile bizim kooperatifin elektrik panosuna geliyor. Bu direkleri bizim kooperatif diktirmiş. Panomuzda trafo yok. Bu şekliyle buradan elektrik çektirebileceğimi düşünüyorum ki en doğru bilgiyi sanırım proje için görüşeceğim firma verecektir. 

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

Bu direk OG direği. Gerilim seviyesi 34,5 kV mertebesindedir. Yani trafosuz enerji alamazsınız. Dağıtım şirketiyle görüşmekte yarar var.

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir
(düzenlendi)

Fotodan göründüğü kadarıyla sorun görünmüyor.

tarihinde Fazlı Özdemir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
4 saat önce, Erhan Doruk yazdı:

Elektrik doğrudan aşağıdaki diğer kooperatifin trafosuna gidiyor. Trafodan ise bu direkler ile bizim kooperatifin elektrik panosuna geliyor. Bu direkleri bizim kooperatif diktirmiş. Panomuzda trafo yok. Bu şekliyle buradan elektrik çektirebileceğimi düşünüyorum ki en doğru bilgiyi sanırım proje için görüşeceğim firma verecektir. 

Proje için gideceğiniz firma keşif yapmadan elektrik işletmesine sormadan size doğru bilgi veremez.

Siz işletmeye gidip hattı sorgulatıp, hatta muayene memurunu götürüp keşif yaptırırsanız kesin bilgi alırsınız.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
6 saat önce, Nihat Palolu yazdı:

Proje için gideceğiniz firma keşif yapmadan elektrik işletmesine sormadan size doğru bilgi veremez.

Siz işletmeye gidip hattı sorgulatıp, hatta muayene memurunu götürüp keşif yaptırırsanız kesin bilgi alırsınız.

👍

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...