İçeriğe Yönlendir

Kil Nedir? Nasıl Uygulanır

Buğra Höngül

Recommended Posts

Buğra Höngül

Merhaba arkadaşlar bugün kil (clay bar) ile ilgili konu açıyorum forumda yükselen detay ilgisi beni oldukça mutlu ediyor

Kil polisaj öncesi yada genel boya bakımını düzenli yapanlar tarafından kullanılan sentetik polimerlerden oluşan oyun hamuru kıvamında olan bir üründür

3 çeşit kil mevcuttur yumuşak orta sert ve sert olarak ayrılırlar

Sert killer genelde polisaj öncesi kullanılmasını tavsiye ederim çünkü yapısı dolayısıyla araç içinde biriken demirtozlar zift reçine, boya tozu vb bazende gözle göremediğimiz atıkların çizmesine neden olabilir, dalgalanmaya neden olur

Ancak yumuşak ve orta sert kilin çıkaramadığı durumlarda kullanılabilir

Yumuşak(soft) ve orta sert (medium) killer verniğinizin yumuşak yapısını minimum seviyede yok denilecek kadar az şekilde zarae verecektir

Resimde gördüğümüz endüstriyel tozlar vb lekeleri kolaylıkla çıkarıcaktır

7df88bad56c63baa7a9104ff0bdaea22.jpg

Sonrasında ise tamamen temizlenmiş olacaktır

67a922220a25cc6ee48e093ec5f37652.jpg

Kilden önce demirtozu uygulaması çok daha makbuldür eriyen demir tozu kile takılmadan daha az zarar vererek işlem yapmanıza olanak sağlar

Sadece kil uygulanan bölgede bile gözle görünür fark oluşur resmindeki uygulama örnektir

e7c6b6df02c053583378e6f1559a5801.jpg

Uygulamada eğer şu görüntüyü almışsanız aracınızın gerçekten kile ihtiyacı varmış demektiref8e89d7d8a0779ac2a75898210e66cb.jpg

Geçelim nasıl uygulama yapacağımıza arkadaşlar kil(clay bar) genelde 100gr. Şeklinde satılmaktadır ve bir araç için ortalama 25gr fazlasıyla yeterlidir. Yani 1 paket 3 ayda bir kere uygulandığını farzedelim 1yıl yeterli olacaktır sizlere.

25gr kili elimizde oval bir şekil alacak şekilde yani elimize oturacak şekilde yoğurup şekil veriyoruz sonrasında kil kaydırıcı ile (ki bunun için masraf etmenize kil kaydırıcı adı altında satılan ürünlere yüksek ücretler vermenize gerek yok 500ml suya 1-2 damla sıvı el sabunu işinizi fazlasıyla görecektir) yüzeyde dikey ve yatay hareketler ile işleme başlayın her paneş sonrasında ise kil hamurunda oluşan o siyah görüntü yok olacak şekilde kirli tabakayı içeri vererek temiz yüzey oluşmasını sağlayıp diğer panellere geçin bu şekilde tüm panelleri dolaşın ve en son jantlara uygulayarak işlemi bitirin ve kili atın geriye kalan kili plastik bir kap içerisinde muhafaza edebilirsiniz

Eğer kil işlemini uygularken hava şartlarından dolayı ki soğukken olur kilin kirli kısmını içeri doğru vermekte zorlanıyorsanız uygulama için yaptığınız kil kaydırıcı suyunu ılık olacak şekilde hazırlayın işinizi kolaylaştıracaktır

Kili cam yüzeylerde de uygulayabilirsiniz

Hani araç yıkanınca elime bişeyler takılıyor dediğimiz bu fabrika tozları trafikten gelen atıklar demirtozları boya tozlarından dolayıdır ve bunlar ortadan kalkacak araç yüzeyindeki pürüzün kalktığınu göreceksiniz.

Saygılarımla Buğra Höngül

• Beğen 22
  • Teşekkür 7
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Benim gibi detaydan gözü korkanlar için aslında ne kadar kolay bir işlem olduğunu anlatan kısa, öz ve özendirici bir anlatım olmuş.

Teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Uygularken kili ne şekil kullanacağımızı da bir iki fotoğrafla görseydik :) avuç içi ile bastıtıp yapıştırıp çekecek miyiz, rulo gibi iterek yuvarlayacak mıyız..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

mutfak tezgahını bezle siler gibi kaydırılacak :)

ne az ne çok.

sonra kirlenen yeri içe alınıp yine devam.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Harika bir paylaşım. Teşekkür ederiz kardeşim. Kaliteli "Kil" i nerede bulabiliriz. 

Yorum bağlantısı
Buğra Höngül

Bir çok videosu var aslında ben temel olan şeyleri anlattım burda dallandırıp Budaklandırmada bazı videoların üstüne yok 130lira kil kaydırıcı kullanın gibi :)
Başlığı görünce aklıma geldi ya [emoji4]

Çok güldüm ben buna ya [emoji23][emoji23]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

2 3 kere yaptım hiç bir işe yaramıyor kille aldığın sonuçu iyi bir yıkama ve kurulamadan da alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Kil işleminden sonra ne yapılacak bunun hakkında da bir konu bekliyoruz.

Yorum bağlantısı
Buğra Höngül

Pasta cila işlemi öncesi hazırlıktır yada gerek duymuyorum diyorsanız hızlı cila wax sealant glaze gibi ürünlerin yüzeye daha iyi tutunmasına yardımcı olur

Kil işleminden sonra ne yapılacak bunun hakkında da bir konu bekliyoruz.
Yorum bağlantısı
Engin Ercan

Bence en güzeli kıl pedi kullanmak polisaj makinesine takip hem daha pratik ve daha başarılı ve dahada profosyonel 

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Buğra Höngül
Bence en güzeli kıl pedi kullanmak polisaj makinesine takip hem daha pratik ve daha başarılı ve dahada profosyonel 
Bence değil
Başlığı görünce aklıma geldi ya [emoji4]

Kesinlikle böyle olmuş [emoji23]
Yorum bağlantısı
Buğra Höngül
Kil uygulamasindan sonra araca herhangi bir urun kullanmak gerekir mi?

Tam tv sorularina döndü [emoji16]
Öncesinde demir tozu temizleyici uygulanır sonrasında ise ben polisaj yapıyorum ancak wax ile uygulamada yapılabilir tabiki waxın ömrü bir nebze daha uzun oluyor
Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Abdussamed Acar

Hangi marka kil alıyoruz. Piyasada hemen hemen aynı gramajda  "3M 38070" adıyla 20 liraya da kil var 200 liraya da... Hangisi doğru ürün? Hepsi iş görür mü? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Oğuzkan Erışık

@Buğra Höngül Hafta sonu aracıma demirtozu ve kil temizli yapıp pasta cila çekeceğim. Sonaxın jant temizleyicisi sipariş verdim. Ama kaportaya uygulayınca boyaya zarar verir miyim bilemedim ?

Yorum bağlantısı
Buğra Höngül

Ph nötr diye aklımda kaldı yok bi zararı olmaz sıcakta uygulamayın lütfen gölgede

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Buğra Höngül yazdı:

Ph nötr diye aklımda kaldı yok bi zararı olmaz sıcakta uygulamayın lütfen gölgede

İnşalah zarar vermeyiz. Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
(düzenlendi)
Buğra Höngül yazdı:

Aslında Bilthamber tavsiye ederim ama bulmak çok zor

Abi baktım bulması zor gerçektende. Rahat bulabileceğimiz bir şey söylersen daha iyi olur.

tarihinde Mais Jannataliyev tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Buğra Höngül
3M nasıl abi? 
valet pro 100 g - 79 tl
3M 180 g - 28 tl

O 3m çin çakması iş görür tabi tercih meselesi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...