İçeriğe Yönlendir

Farlar Neden Sararır

Buğra Höngül

Recommended Posts

Buğra Höngül

Merhaba arkadaşlar dilimin döndüğü kadar anlatmak istedim yeni tip polikarbon plastik farlar cam farların yerini almıştır 80'lerin sonuna doğru hem estetik açıdan hem maliyetlerden dolayı polikarbon fara geçerek klasik kare dikdörtgen farlardanda kurtulmuş olduk :) ancak cam farlarda yaşamadığımız sorun zamanla kendini polikarbon farlarda göstermeye başladı '' sararma'' bunda birden fazla etken olduğunu söylemek gerekir bunların başında ise güneşin zararlı uv ışınları ülkemizde akdeniz kesimlerinde daha çok sararmış far görmemizin nedenlerinin başında gelir aşındırıcı kimyasal yıkamalar, kostik, farın yarattığı ısı gibi birçok etken bulunmaktadır bunlar zamanla fabrika çıkışı far üstündeki parlaklığı veren ve koruyucu tabakayı kaldırarak farın matlaşmasına sararmasına neden olmaktadır

Peki sararan farlarınızı nasıl düzeltirsiniz piyasada bunlar için bir çok ürün olmasına karşın( soft99 light one gibi) hiç birisi zımpara etkisi yaratmamaktadır çünkü zımpara sonrasında yapılan polish işlemine müteakip aldığımız sonucu kesinlikle kimyasal temizleyicilerden alamamaktayız kimyasal temizleyiciler sadece farın üstünde oluşan sararmış tabakayı alır ancak çizikleri alamaz ve sonuç siz detay severleri memnun etmeyecektir zımpara işlemine farın durumuna göre 600p den başlayıp 3000p ile finale gidebiliriz üstüne ise uygun polish işlemleri yapıp son katımıza ise uygun bir koruyucu kullanabiliriz

Fotoğrafta kendi uygulamamdan %50 yaptığım bir fotoğraf paylaştım umarım yardımcı olabildim sizlere

df3383898b680834a961378a9cb629b5.jpg

c65ddd8a1166a26f18b903d4e093dcad.jpg

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Keşke sararmasalar.

Bende 1997 model ford scorpio varken arka stoplara ve akadaki plastik lamba aksamına pasta yapınca parlamıştı.Aynı işlemi yüksek model araca uygulayınca bir etki olmamıştı.İlla zımpara gerekiyordu.

Malzeme kalitesininde önemi vardır herhalde?

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Paylaşım için teşekkür ederiz Buğra ancak; birkaç kez deneyip tecrübe ederek öğrenmek lazım. 

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
5 dakika önce, Ayhan Asil yazdı:

Paylaşım için teşekkür ederiz Buğra ancak; birkaç kez deneyip tecrübe ederek öğrenmek lazım. 

Aslinda cikmacilardan falan cok ucuz veya atilacak parcalari alip uzerinde denemeler yapmak lazim

Yorum bağlantısı
Murat Azalma
(düzenlendi)

Elinize sağlık. Bende kendi aracıma yapmıştım. 2bin kum sulu zimpara ile once kalın tabakayı cok bastırmadan oval hareketler ile temizledim. Sonra pasta ile uzerinden geçtim. En son plastik cilasi ile cila yapıp temiz bezle parlattım. Tabi kağıt bant ile mutlaka kenarları maskeleyin. Metal veya plastik kisimlarin boyasi çizimlesin. 79844cb1d3973d5c9d25965629b5c938.jpgd5ba9c16c5fda1fd1f31ba75e9b90d39.jpg

tarihinde Murat Azalma tarafından düzenlendi
imla hatası
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Bir saat önce, Murat Azalma yazdı:

Elinize sağlık. Bende kendi aracıma yapmıştım. 2bin kum sulu zimpara ile once kalın tabakayı cok bastırmadan oval hareketler ile temizledim. Sonra pasta ile uzerinden geçtim. En son plastik cilasi ile cila yapıp temiz bezle parlattım. Tabi kağıt bant ile mutlaka kenarları maskeleyin. Metal veya plastik kisimlarin boyasi çizimlesin. 

sonuna kadar güzel, ama eksik, birkaç ay sonra geri dönülmez seviyede bozulabilir, plastik cilasından sonra farın güzel görünür ama korunması sıfırdır, sert koruyucu katman yada vernik atmadığın sürece o far ölmeye mahkum haberin olsun kardeş.

mesela şuan farın üstüne şundan sıkman lazım....

https://www.hepsiburada.com/motip-akrilik-vernik-500ml-made-in-holland-p-HBV00000D50R2?magaza=FZRulman&wt_gl=cpc.tum.universal-genel.pla&gclid=EAIaIQobChMIsePu_MKc3gIVxFQYCh11iAVPEAQYASABEgLrLfD_BwE

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Murat Azalma
7 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

vernik atmadığın sürece o far ölmeye mahkum haberin olsun kardeş.

Haklısın Ali abi. 3 ayda bir yapıyorum aynı işlemi. vernik aklıma gelmedi ama korumam gerektiği konusu doğru.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

olay şu

zımpara+plastik cilası(plastix)+sert koruma (vernik yada bu işi için özel madde)

zımpara ile traşladığınız sert katmanı yerine koymadığınız sürece parlatmanız sadece  parlatma olarak kalır, o tabaka plastik cilası atıp sadece görüntüyü güzel yapmakla yerine gelmez arkadaşlar, unutmayalım....

Bir saat önce, Murat Azalma yazdı:

Haklısın Ali abi. 3 ayda bir yapıyorum aynı işlemi. vernik aklıma gelmedi ama korumam gerektiği konusu doğru.

aynen öyle, 3 ayda bir habire yaparsın, bu arada yüzey yapsanda zarar görmekte, vernik yada başka şey yap senelerce rahat et :)

al şundan bitsin iş yada, bunu defalarca kullanırsın, sana 3-4 kez yenilemene yeter, buda 4 sene falan demektir, yada yazdıklarını yap üzerine linkini verdiğim vernikten at....

kolay olan vernik yerine bunu alman, dediğim gibi defalarca kullanırsın içindeki sertleştiriciyi...

https://www.kimyasaladamlar.com/Light-One-50ml8mlfar-sinyal-lambasi-ve-arka-lamba-temizleyicisi,PR-30.html

kutudan çıkan 8ml. lik mini şişedeki üründen azıcık süngerine döküp (birkaç damlacık), düz hatlar (dairesel yapma aynen iz kalır yeniden zımpara atarsın) olacak şekilde tek yönde yani,fara uygula 24 saat el sürme su falan görmesin...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Peki bu Polish denen işlem nedir, ve elimizle yapabilir miyiz. 

Yorum bağlantısı
Buğra Höngül

Polisaj anlamında yazıldı

Peki bu Polish denen işlem nedir, ve elimizle yapabilir miyiz. 

Herkesin yazası varmış beni beklemiş sanki :)

Benim uygulama yaptığım araç fusion

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
39 dakika önce, Buğra Höngül yazdı:

Polisaj anlamında yazıldı

Herkesin yazası varmış beni beklemiş sanki :)

Benim uygulama yaptığım araç fusion

Bu polisaj işlemi için bende şu drill aletlerinden var. Onun ucuna bir şey takara polisaj yapabilir miyim. Ya da ne takmak lazım, polisaj işleminde süngerimsi bir şey mi kullanılıyor?

Yorum bağlantısı
Buğra Höngül

Polisaj makinesi tabla ve uygun pedler gerekir

Bu polisaj işlemi için bende şu drill aletlerinden var. Onun ucuna bir şey takara polisaj yapabilir miyim. Ya da ne takmak lazım, polisaj işleminde süngerimsi bir şey mi kullanılıyor?

Nerde bunun sertleştiricisi nerde bunun akrilik tineri :)

sonuna kadar güzel, ama eksik, birkaç ay sonra geri dönülmez seviyede bozulabilir, plastik cilasından sonra farın güzel görünür ama korunması sıfırdır, sert koruyucu katman yada vernik atmadığın sürece o far ölmeye mahkum haberin olsun kardeş.

https://www.hepsiburada.com/motip-akrilik-vernik-500ml-made-in-holland-p-HBV00000D50R2?magaza=FZRulman&wt_gl=cpc.tum.universal-genel.pla&gclid=EAIaIQobChMIsePu_MKc3gIVxFQYCh11iAVPEAQYASABEgLrLfD_BwE
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Azalma
2 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

kutudan çıkan 8ml. lik mini şişedeki üründen azıcık süngerine döküp (birkaç damlacık), düz hatlar (dairesel yapma aynen iz kalır yeniden zımpara atarsın) olacak şekilde tek yönde yani,fara uygula 24 saat el sürme su falan görmesin...

Bunu ilk vakitte alacağım. şu anda farın birinde buhar sorunu baş gösterdi. onu halledip ik işim denemek olacak. Teşekkürler tavsiye için Ali abi.

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
3 saat önce, Tahir Ak yazdı:
3 saat önce, Buğra Höngül yazdı:

3 saat önce, Cem Işık yazdı:

Ford connect. 

Ellerine sağlık Buğra

Araç dmax mi?

Bence fusion

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Sadece güneş değil içerdeki ampul de etkiler. Özellikle çakma ampuller.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sedat Demircan
19 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

abi güzel hoş demişsin ama ben böyle bir akrilik vernik aldım denediğim yerlerde portakal efekti denen bi buzlu cam gibi görüntü bıraktı:( belki kalitesinden belki başka sebep...

Yorum bağlantısı
Cem Işık
2 dakika önce, Sedat Demircan yazdı:

abi güzel hoş demişsin ama ben böyle bir akrilik vernik aldım denediğim yerlerde portakal efekti denen bi buzlu cam gibi görüntü bıraktı:( belki kalitesinden belki başka sebep...

VErnik sonrası da üzerine orta bir pasta yada çok ince su zımparası ile portakal kabuğu görünüme elveda denir :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
4 saat önce, Sedat Demircan yazdı:

sonrası onada pasta atarsın ki yazmış arkadaşlar zaten, verniği atmakta zordur el alışkanlığı gerekir, o yüzden en kolayı bu soft99 denen ürün, çok kolay uygulaması....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Far üzerine vernik uygulayıp uzun süre sorunsuz kullanan var mı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...