İçeriğe Yönlendir

Telefon Alıyordum ki...

Bülent Tarakçı

Recommended Posts

Bülent Tarakçı

Kızıma telefon alacağıma söz vermiştim. Nasıl olsa düşürecek vuracak kıracak diye s7 falan araştırayım dedim( Buraya da konusunu açmıştım ). Sonra hanımın eski telefonunu kızıma verip, eşime yenisini almaya karar verdik. S8 almak düşüncesindeyken, Huawei P20 ve p20 lite modellerinin çok güzel olması sebebiyle hedefi Huawei ye çevirdik. Bir telefoncu arkadaş ile P20 Lite modeli üzerinden anlaştık. Cihaz kutusunda, faturası yanında duruyordu. Kutuyu ben açtım. Kullanılmamış. Mükemmel durumdaydı. Fatura 1 hafta öncesine ait. Adı sanı pek bilinmeyen bir firmadan fatura kesilmiş(Moda iletişim gibi bir şey yazıyordu). Satan telefoncuda gittigidiyor dan kendi kullanmak için almış. Ben tezgahta görüpte, "Bu satılık mı?" deyince satmaya karar verdi. Ben "İmei den sorgulayalım, cihaz yurt içi mi? yurt dışımı öğrenelim." dedim. Yurt içi dedi . Ama sorgulamayı da kabul etti. E-Devlet ten sorguladık. "İthalat yoluyla kaydedilen IMEI"yazıyor. Tamam telefon kaydı yapılmış, kapanma derdi yok. Tam telefonu alacağım sıra aklıma birden Huawei yi aramak ve oradan da sorgulamak geldi. Sonuçta Türkiye ye bir çok yoldan telefon geliyor. Bakalım Huawei Türkiye garantisi var mı?  Huawei den İmei sorgulanabiliyor (444 79 88). Sorgu sonucunda telefonun "Huawei Türkiye" garantisi olamadığını öğrendim. iphone ve Samsung da olan global garanti Huawei de yokmuş. Yani pasaporta Samsung  ve İphone kaydettirdiğinizde Türkiye de resmi distribütör garantisi alabiliyorken, Huawei de bu durum söz konusu değil. Yurt dışından alıp, pasaportunuza dahi işletseniz cihaz garantiye girmiyor. Fakat Samsung ve iphone ları pasaporta kaydettirince resmi Türkiye distribütör garantisine kavuşuyorsunuz. "Huawei Türkiye" garantiyi, cihazı Türkiye ye getiren firmanın kendi servisinin verebileceğini bu konuda bilgileri olmadığını söyledi. Yani şu "Paralel ithalat" denilen durum gibi bir şey. Yani ben telefonu alsam ve bir sorun baş gösterse İstanbul hariç hiç bir yerde servis hizmeti alacağım muhatabım olmayacaktı. O servisinde durumu nasıl ele alacağını, standartlarının ne olduğunu ve yeterliliğinin ne durumda olduğunu, resmi servis olmadığından bilemeyeceğim için telefonu almaktan vazgeçtim. Ayrıca bu tarz servisler de _günahlarını almayayım ama_  bir standart olduğunu da düşünmemekteyim. Bu arada telefonu 2500 TL ye alacaktım. 

Kıssadan hisse;

Şahsi fikrimdir. Eşeği sağlam kazığa bağlamak adına, resmi distribütör harici bu tür cihazlar ne kadar ucuz da olsa almamak gerekli. Sıkıntı çıkarsa, internet sitelerinden bir baktım da uğraşmak gerçekten zor. Fitil olur insan. Fıtık da olunabilir :) 

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Genelde efe püfe kullanici hatasi deyip ugrasmiyorlar ama yinede elimizden geldikce saglam markalarin garantisi altindaki cihazlara yonelmek lazim. @Selçuk Bakış Bu konularda daha net bilgi verecektir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ucuz peynir ; kapanda olur .....der çinli...

geçmiş olsun

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Paralel ithalat olayı Samsung'ta ve Apple da da aynı, Türkiye'ye altyapısına uygun olarak sunulmayan cihaz ise burada yine garantiye girmez. Ek olarak Apple'da seri kodlarına göre bazı modeller Türkiye de yetkili servisi üzerinden işlem yapılabiliyor. O kısmına tam hakim değilim ama yine de tamamı garanti kapsamında değil, servise garanti sorgulaması yapıp gönderdiğimiz cihaz yurt dışı cihazı diyerek işlem görmedi. Yani bu durum Huawei'e has bir durum değil.

Paralel ithalat konusuna gelince, dediğiniz gibi ithalatçısının anlaştığı bir yetkili servis ile işlem yaptırılabilir ama Huawei gibi servisi çok iyi bir firma dururken paralel almak doğru olmaz. Tabi bu cihazda sorun çıkacağı anlamına da gelmiyor. Eşime aldığım paralel ithalat telefonun 4. Senesi ve halen problemsiz kullanıyor.

Almaya çalıştığınız cihazın IMEI kaydı pasaport üzerinden kayıt edilmiş olmayabilir. Normal ithalat cihazlarıda sorgulama yaptığınız zaman aynı uyarıyı verir, verebilir.

Tavsiyem Hepsiburada kendi satışı olan distribütör garantili cihaz almanızdır.

Saygılarımla.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Yılmaz

https://urun.gittigidiyor.com/cep-telefonu-ve-aksesuar/huawei-p20-lite-64-gb-mavi-huawei-turkiye-garantili-377849835 geçen hafta buradan satın aldım yeğenim için. Axess kartınız varsa 100TL puan da var daha ucuza almış olursunuz. Huawei garantili sorgulamasını yaptım. Üstelik 1 ay da Ekran Hasarı Garantisi var. Tercih edilebilir güzel telefon sadece biraz geç açılıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz

Xiaomi Mi A2 Lite öneririm, kuzenimin eşine aldık, o fiyata hem android one, hem 4000 mAh pil, 3 gb ram, çift kamera, 32 GB, çift hatlı gidip Huawei çöpüne para vermeyin ki p20 lite ile kıyaslamaları var. Çoğunlukla çatır çatır eziyor fiyat performans anlamında :)

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
35 dakika önce, Mehmet Muhip Yılmaz yazdı:

Xiaomi Mi A2 Lite öneririm, kuzenimin eşine aldık, o fiyata hem android one, hem 4000 mAh pil, 3 gb ram, çift kamera, 32 GB, çift hatlı gidip Huawei çöpüne para vermeyin ki p20 lite ile kıyaslamaları var. Çoğunlukla çatır çatır eziyor fiyat performans anlamında :)

Bu tarz yorumlardan uzak duralım. Kimseyi seçimleri yüzünden rencide etmeyelim, hiç bir marka hakkında bu tarz yorum yapmayalım.

Forum Genel Kuralları

1- Forumumuz bütün araba markalarına ve kullanıcılarına hitap eden bir forumdur. Dolayısıyla hiçbir otomobil üreticisi firma aşağılanamaz, bu araçları tercih edenlerin tercihleri yargılanamaz, rencide edilemez,  imalı sözlerde bulunulamaz. Yorumlarda eleştiri sınırı aşılmamalıdır. Bu kural diğer marka ve ürünleri için de geçerlidir. Bu kuralın ihlali sonucu herhangi bir marka yahut topluluktan forum olarak şikayet alır isek, üye ismi ve paylaştığı yazılar talep halinde ilgili mercilere iletilecektir.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
51 dakika önce, Mehmet Muhip Yılmaz yazdı:

hem 4000 mAh pil,

o mAh ler katalogda güzel durur ancak kullanımda değişik bitme süreleri olur farklı markada daha düşük rakamlı mAh de mesela. katalogdan telefon seçersek vestel oldukça iyi satmalı mesela?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Belirli modelde olsa kırılmaya karşı garanti veren bir marka Huawei.

Hangi markada kırılmaya karşı garanti var ki?

Yaklaşık 1.5 yıl garantiye gönderim konusunda teknik servis olarak hizmet verdim. Geri dönüşü benim tecrubelerime göre Apple dan iyi. Xiaomi kötü demiyorum ama teknik servis olarak şuan Huawei çok üst düzeyde.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz
9 dakika önce, Selçuk Bakış yazdı:

Belirli modelde olsa kırılmaya karşı garanti veren bir marka Huawei.

Hangi markada kırılmaya karşı garanti var ki?

Yaklaşık 1.5 yıl garantiye gönderim konusunda teknik servis olarak hizmet verdim. Geri dönüşü benim tecrubelerime göre Apple dan iyi. Xiaomi kötü demiyorum ama teknik servis olarak şuan Huawei çok üst düzeyde.

Teknik servis ve hizmet kalitesi tartışılcaksa Apple Care tartışılmaz derece muhteşem.. :)  

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
1 saat önce, Mehmet Muhip Yılmaz yazdı:

Teknik servis ve hizmet kalitesi tartışılcaksa Apple Care tartışılmaz derece muhteşem.. :)  

sen öyle san :tongue:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz
Şimdi, Ali Cihangiroğlu yazdı:

sen öyle san :tongue:

Bende nerde kaldı diyordum :) 

Yorum bağlantısı
Can Ömer

4 yıldır Huawei kullanıcısıyım.Tek bir sorunla karşılaşmadım.Biraz da elektronik işi şans bence.Ama yine alacak olsam Huawei alırım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Markanın Türkiye'de kendi yatırımı varken paralel ithalat ürüne servis hizmeti vermemesi ilginç.

Biz yurtdışından alınmış garanti süresi dolmamış ürünleri Türkiye'de ücretsiz yapıyoruz.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
8 saat önce, Mehmet Muhip Yılmaz yazdı:

Bende nerde kaldı diyordum :) 

her an tetikteyim :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Servis konusunda huawei aşmış durumda. 

Huawei çok güzel telefonlar yapıyor ama lite modelleri bu kapsamda değil.

2600 liraya asus zenfone 5 satıyor hepsiburada. Asus Türkiye garantili ve p20 lite'dan çok daha güzel bir model. Telefonu ilk çıktığında almıştım, çok memnunum, hala telefon alma niyetiniz varsa tavsiye ederim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

O yüzdendir ki telefonlar ithalatçı firma garantili, Huawei Türkiye garantili şeklinde satılırken 2 ye ayrılırlar.

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

xiaomi mi 8 alayına gider  :) hız işlemci ram her özelliği mükemmel antutu testlerine bakın ne demek istediğimi anlayacaksınız

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
2 saat önce, Murat Öngür yazdı:

xiaomi mi 8 alayına gider  :) hız işlemci ram her özelliği mükemmel antutu testlerine bakın ne demek istediğimi anlayacaksınız

Fiyatı fazla, yoksa alayına gidecek ne telefonlar var.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
10 saat önce, Nihat Palolu yazdı:

Markanın Türkiye'de kendi yatırımı varken paralel ithalat ürüne servis hizmeti vermemesi ilginç.

Biz yurtdışından alınmış garanti süresi dolmamış ürünleri Türkiye'de ücretsiz yapıyoruz.

Olay şurada bitiyor, Türkiye altyapısına uygun üretilmeyen cihazın yedek parçaları da Türkiye distribütörüne veya yetkili servisine gönderilmiyor. 

Mesela aldığınız cihaz örnek veriyorum Arabistana özel üretilmiş ise ve orada 4.5 yok ise o özellik burada çalışmayacak, oraya özel anakart üretilmiş ve sadece oraya gönderilmiş demektir.

(özellikleri tamamen örnekleme için verdim.)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
On ‎24‎.‎10‎.‎2018 at 13:25, Selçuk Bakış yazdı:

Olay şurada bitiyor, Türkiye altyapısına uygun üretilmeyen cihazın yedek parçaları da Türkiye distribütörüne veya yetkili servisine gönderilmiyor. 

Mesela aldığınız cihaz örnek veriyorum Arabistana özel üretilmiş ise ve orada 4.5 yok ise o özellik burada çalışmayacak, oraya özel anakart üretilmiş ve sadece oraya gönderilmiş demektir.

(özellikleri tamamen örnekleme için verdim.)

Markanın Türkiye'de kendi yatırımı varken paralel ithalat ürün için söyledim.

Yani distribütör yok kendisi var.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...