İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - Mercekli Fara Geçiş

Alişan YILMAZ

Recommended Posts

Alişan YILMAZ
(düzenlendi)

Merhabalar, 
Daha önce biraz araştırdım yalnız paylaşılan linkler geçerli olmadığı için aklımdaki soru işaretlerini gideremedim. Öncelikle aracımda mercekli far yok, ben mercekli far kullanmak istiyorum. Önümde 2 farklı yol var galiba 1.si mercek alıp taktırmak, 2.si ise çıkma mercekli far almak. Şimdi geliyorum sorularıma :)

1- Mercek alıp kendim taktırsam verimli olur mu? eksi yönleri neler? Kalitede düşme olur mu?
2- Çıkma mercekli far alacaksak olsam galiba xenon ve afl olarak ayrılıyor, sorunsuz çalışması için hangisini almam gerekecek. 

tarihinde Alişan YILMAZ tarafından düzenlendi
Konu başlığı
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Aynısını ben de yaşadım  şöyle ki ;

Aracı ilk aldığım da mercekli far yoktu, bende mercek takmayla uğraşmayım şimdi bir sürü malzeme ayar işleri olur filan diye, gittim  çıkma mercekli AFL olmayan tipden Bi-Xenon tipinde far aldım, zannediyorum ki ampuller filan üzerinde aydınlatmam şahane olacak, farlar geldi soketleri birebir uydu, farlar takıldı, havanın kararmasını bekledim farları bi açtım sonuç hüsran, yani yeni demlenmiş çaydan bir yudum alıp da yere dökülmesi gibi bir duygu yaşadım...

Sonra olayın neden kaynaklandığını anlamak için eski farları taktım ve mercekli farı parçalamaya başladım, baktık ettik sorun merceğin arkasındaki reflektör zamanla parlaklığını kaybetmiş, haliyle ışık yansıtması büyük ölçüde kaybolmuş, o parlaklığı yeninden alması için çok şey araştırdım hatta yurt dışındaki insanlar ile bile irtibat kurdum ama açıkcası pek başarılı olamadım,

Bu yüzden çıkma mercekli far aldığınızda aydınlatmanın ne olacağı mechul, mercek alıp takılması daha iyi olur aydınlatma açısından...

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Orj. Mercekli far alıp, mercek reflektörü kötü ise mercek değişmek ayar işinden kurtarır:)

unutmadan; bir kış günü akşam saat 4-5 gibi servet abiyi aradım, Bolu’dan dönüyordum bizonla. Abi dedim önümü göremiyorum bu ne berbat aydınlatmadır ne yapsak falan konuşuyoruz, nerdesin dedi, izmiti geçtim eve gidiyorum dedim. Eve değil direk dükkana gel dedi. Elime çay tutuşturdu ve daldı benim farlara, söktü, mercek taktı, xenon kiti buldu çekmecelerinden birinden, ayarladı sağolsun. Gecem gündüz oldu sayesinde.Gece 12 gibi tükkanı kapatıp çıktık.Böyle ADAM’lar da var allah eksikliğini göstermesin..

• Beğen 15
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
(düzenlendi)
18 dakika önce, Cem Işık yazdı:

Orj. Mercekli far alıp, mercek reflektörü kötü ise mercek değişmek ayar işinden kurtarır:)

Arabayı satmasaydım projem buydu mercek alıp takmak :) 

Aşağıdaki link far alımından sonra lazım olabilir dursun burda 

https://www.drive2.ru/l/9318161/

https://www.drive2.ru/l/464592042320724826/

tarihinde Hasan Karabekiroglu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ
49 dakika önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Aynısını ben de yaşadım  şöyle ki ;

Aracı ilk aldığım da mercekli far yoktu, bende mercek takmayla uğraşmayım şimdi bir sürü malzeme ayar işleri olur filan diye, gittim  çıkma mercekli AFL olmayan tipden Bi-Xenon tipinde far aldım, zannediyorum ki ampuller filan üzerinde aydınlatmam şahane olacak, farlar geldi soketleri birebir uydu, farlar takıldı, havanın kararmasını bekledim farları bi açtım sonuç hüsran, yani yeni demlenmiş çaydan bir yudum alıp da yere dökülmesi gibi bir duygu yaşadım...

Sonra olayın neden kaynaklandığını anlamak için eski farları taktım ve mercekli farı parçalamaya başladım, baktık ettik sorun merceğin arkasındaki reflektör zamanla parlaklığını kaybetmiş, haliyle ışık yansıtması büyük ölçüde kaybolmuş, o parlaklığı yeninden alması için çok şey araştırdım hatta yurt dışındaki insanlar ile bile irtibat kurdum ama açıkcası pek başarılı olamadım,

Bu yüzden çıkma mercekli far aldığınızda aydınlatmanın ne olacağı mechul, mercek alıp takılması daha iyi olur aydınlatma açısından...

O zaman bu ciddi sıkıntı, yani bu reflektör zamanla eskiyebiliyor bu da sıkıntılı bir durum. Çok teşekkür ederim bu durumda mercek almam daha iyi olacak gibi.

30 dakika önce, Cem Işık yazdı:

unutmadan; bir kış günü akşam saat 4-5 gibi servet abiyi aradım, Bolu’dan dönüyordum bizonla. Abi dedim önümü göremiyorum bu ne berbat aydınlatmadır ne yapsak falan konuşuyoruz, nerdesin dedi, izmiti geçtim eve gidiyorum dedim. Eve değil direk dükkana gel dedi. Elime çay tutuşturdu ve daldı benim farlara, söktü, mercek taktı, xenon kiti buldu çekmecelerinden birinden, ayarladı sağolsun. Gecem gündüz oldu sayesinde.Gece 12 gibi tükkanı kapatıp çıktık.Böyle ADAM’lar da var allah eksikliğini göstermesin..

Düz fara mercek taksam iyi sonuç verir mi acaba? 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Kendiniz yapmayacaksanız her iki yöntem de hemen hemen aynı maliyete gelecek. Çıkma far alsanızda mercekleri iyi durumda olmayabilir. 

Ama görüntü olarak orjinal olsun derseniz çıkma far alıp merceklerini yenileyin. 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
16 dakika önce, Alişan YILMAZ yazdı:

Düz fara mercek taksam iyi sonuç verir mi acaba? 

Düz halojen fara mercek takmak benim pek hoşuma gitmedi doğrusu, arabaya karşıdan bakınca pörtlek göz gibi duruyor aşağıda var

Ayrıca merceğin kenarlarına kapak takılması lazım oda uydurma gibi duruyor, 

Orjinal mercekli farda merceğin konumları güzel, alıp merceği yenileyip takmak daha yakışıklı oluyor...

Ford%20Mondeo%201.JPG

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ
20 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Kendiniz yapmayacaksanız her iki yöntem de hemen hemen aynı maliyete gelecek. Çıkma far alsanızda mercekleri iyi durumda olmayabilir. 

Ama görüntü olarak orjinal olsun derseniz çıkma far alıp merceklerini yenileyin. 

o halde ben çıkma mercekli far bakayım, peki çıkma farlarda 2 çeşit var bunlardan hangisini almak lazım veya ikisi de sıkıntısız çalışır mı?

2 dakika önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Düz halojen fara mercek takmak benim pek hoşuma gitmedi doğrusu, arabaya karşıdan bakınca pörtlek göz gibi duruyor aşağıda var

Ayrıca merceğin kenarlarına kapak takılması lazım oda uydurma gibi duruyor, 

Orjinal mercekli farda merceğin konumları güzel, alıp merceği yenileyip takmak daha yakışıklı oluyor...

Ford%20Mondeo%201.JPG

Evet o yüzden çıkma far bakmam gerekecek :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2 saat önce, Alişan YILMAZ yazdı:

1- Mercek alıp kendim taktırsam verimli olur mu? eksi yönleri neler? Kalitede düşme olur mu?
2- Çıkma mercekli far alacaksak olsam galiba xenon ve afl olarak ayrılıyor, sorunsuz çalışması için hangisini almam gerekecek. 

xenon: ampül tipi

afl: virajda dönen mercek

ayrı şeyler.

farın oturduğu arka yer ve iç dizayn olarak sonradan mercek takılması zor bir fardır.

orjinal bixenon bulup bunu universal d1s xenon kit ile çalıştıraiblirisniz. halojen mercekte bi özelliği olmayacaktır?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Mercek takılır, çok da güzel olur. Sahibinden'de İlker Kemal ile irtibata geçin. Bu işin pirîdir.

Bir saat önce, Cem Işık yazdı:

Adam ya.. Can ya...

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
21 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Adam ya.. Can ya...

ben de geçen gece 12 de yoldayım, aaaa farım patlamış , kaldık yollarda iyi mi

• Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ
23 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Mercek takılır, çok da güzel olur. Sahibinden'de İlker Kemal ile irtibata geçin. Bu işin pirîdir.

Adam ya.. Can ya...

Orijinali gibi durmuyor galiba, peki sonradan takılan merceklerin görüntü kalitesinde bir farklılık var mı?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
6 dakika önce, Alişan YILMAZ yazdı:

Orijinali gibi durmuyor galiba, peki sonradan takılan merceklerin görüntü kalitesinde bir farklılık var mı?

Bazıları orjinallerinden bile iyi oluyor :Good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Mondeo MK4 farının arkasında çok yer yok, her merceği takamıyor olacaksınız. Farın arkasını biraz şişireyim deseniz de bu sefer far arkasında yer yok ön paneli kesmek gerekecek. 

Mondeo'nun orjinan bi-xenon merceğinin çapı küçük, Rus eleman çapı büyütmüş daha iyi bir mercek takmış. Orjinal içi temiz bir mercekli far bulursanız daha yakışıklı görünecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ
30 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Bazıları orjinallerinden bile iyi oluyor :Good1:

Bakalım artık hangisi ekonomik olarak uygun olursa onu yapacağım :). Buradan anlık değişimleri paylaşırım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Bahaddin Depedibi
On 25.10.2018 at 17:14, Alişan YILMAZ yazdı:

Bakalım artık hangisi ekonomik olarak uygun olursa onu yapacağım :). Buradan anlık değişimleri paylaşırım :)

Alişan Bey, ne yaptınız farlarınızda bir değişiklik oldu mu?

Yorum bağlantısı
Bahaddin Depedibi

Arkadaşlar yorumlardan tam olarak aradığım cevabı bulamadığım için yeni bir konu açmak yerine buradan sizlere sormak istedim;
2011 makyajlı kasa mondeo titanium aracım var. Farlarım standart halojen tipi, mercekli orijinal çıkma yada sıfır far seti alsam ardından kendi farlarımı söküp mercekli farları taksam direk çalışmaya uygun mudur yada arka soket bağlantılarında teknik bir müdahale gerekli midir?
(Aracımda far yıkama yada otomatik yükseklik ayarı vb. yok sadece görsel olarak mercekli xenon farım olsun istiyorum)

Cahilliğimi bağışlayın çok bilgili değilim bu konularda...

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Arkadaşlar yorumlardan tam olarak aradığım cevabı bulamadığım için yeni bir konu açmak yerine buradan sizlere sormak istedim;
2011 makyajlı kasa mondeo titanium aracım var. Farlarım standart halojen tipi, mercekli orijinal çıkma yada sıfır far seti alsam ardından kendi farlarımı söküp mercekli farları taksam direk çalışmaya uygun mudur yada arka soket bağlantılarında teknik bir müdahale gerekli midir?
(Aracımda far yıkama yada otomatik yükseklik ayarı vb. yok sadece görsel olarak mercekli xenon farım olsun istiyorum)
Muhtemelen gerekir cunku benim bildigim kadari ile xenon baglantisi olmamis olacak. Xenon balasti far altinda ve kablo destegi direk sokette olmayabilir. Iceriden mudahale gerekebilir. Bu kadar masrafin yerine mercek montaji yapmayi ya da yaptirmayi oneririm.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Alişan YILMAZ
Bahaddin Depedibi yazdı:

Alişan Bey, ne yaptınız farlarınızda bir değişiklik oldu mu?

Hocam farlara baktım fiyatlar çok fazla onu ertelemek zorunda kaldım, onun yerine komple body kit seti almaya karar verdim :D 

Bahaddin Depedibi yazdı:

hocam mercekli far alırsan soketler onda daha fazla onu elektrikçi 2 dk da halleder o soket sorununu yani mondeoya çıkma bulursan gayet güzel olur

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Bahaddin Depedibi
Mehmet Ozyurek yazdı:

Soket uydurmak yetmez.
Seviye ayarı da çalışmaz.

En iyisi bostancı sanayide bu işin ehli olan malum kişiye gidip farlara mercek taktırmak sanırım. Yapmış olduğu mercekli farlarda yükseklik ayarıda aktif olarak kullanılabiliyormuş.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bahaddin Depedibi yazdı:

En iyisi bostancı sanayide bu işin ehli olan malum kişiye gidip farlara mercek taktırmak sanırım. Yapmış olduğu mercekli farlarda yükseklik ayarıda aktif olarak kullanılabiliyormuş.

Kim ki o.. ?

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kim ki o.. ?

İlker Kemal

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Harun Kocaçalışkan yazdı:

İlker Kemal

Bu malum şahıs yaparsa en iyisini yapar :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...