İçeriğe Yönlendir

Enjektör Arızası

Murat_Durmaz

Recommended Posts

Murat_Durmaz

Herkese iyi forumlar, işin ehli büyüklerimizin küçüklerimizın  yardımına ihtiyacım var. Şöyle ki, fluence 1.5 dizel  2012 model 110 hp manuel 94 bin km araç sahibiyim. Bundan yaklaşık 6 ay önce ekranda motor hasar riski enjeksiyonu kontrol ettiriniz uyarı almış idim. Arıza esnasında motor performans düştü ve araç titremeye başladı. O arıza aracı bir kaç kere stop ettirip çalıştırdiktan sonra   bir daha   tekrar etmedi. Aradan 6 ay geçti ve hala çok şükür ışık falan yanmadı. 

3 gün önce aracın hem performans hem yakıtla ilgili şikayetlerim için ustama gittim  ve aracı clip cihazına bağlattim. Usta 2 nolu enjektör hatası veriyor dedi. Enjeksiyoncuya git dedi bu performansı da yakıtı da etkiler dedi ve o  hatayı bilgisayardan sildi. Bende enjeksiyoncuya gittim ve oradaki usta cihaza dahi bağlamadan kaputu bile açmaya gerek duymadan  1700 tl fiyat verdi ve 4 enjektörun bakımı temizliği onarımı vs vs ne gerekiyor ise yapacağım dedi. 1 yıl da garanti verdi. Tabi elletmedim hiç. 

Neyse sorum şu. Aracı clip cihazına bağlatma sebebim ve ustaya gitme nedenim performans düşüklüğü ve fazla yakıt idi. Clip cihazında görünen 2 nolu enjektör  arızasi 6 ay önceden mi kalma yoksa sürekli olan arıza mıdır ? Yani 6 aydan beri ne uyarı alıyorum ne başka bişey. Belki o uyarıyı aldıgım zaman pis yakıt geldi veya anlık bişi oldu vs. zaten  o olaydan sonra yakıt aldığım yeri değiştirdim ve shele geçtim . ben uyarının 2.kez tekrar etmediği için atlattık diye düşünmüş idim. ancak cihaz uyarı verdi. sizce enjektörlerı elden geçirmek gerekir mi, yoksa yakıt ve performans şikayetlerini başka bir yerde mi aramam gerekir?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

CLIP hafızada kalmış arızaları da görür ve silebilir. Sildikten sonra bi 100km kadar kullanın, peşinden tekrardan CLIP'e bağlatın. Görmezseniz arızayı sıkıntı yok.

Benim sis farlarımı led'lediğimde düşük voltaj yüzünden hata verdi, elektriği kesti. Arıza lambas yakmadı ama Clip'ten silinene kadar elektrik gelmemişti.

Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

bu arada  servisin 300 küsür istediği clip için dolapdere san.sitesinde 20 liraya hallettim. reno özel servis. sadece renault bakıyor. ilgililere...

sizin dediğiniz gibi yapayım .zaten 50 km oldu . uyarı falan yok.  enjektorde bir arıza olursa ekranda uyarısı kesin oluyor mu? 

problemleri başka yerde aramaya koyulacagım. günde 10 km. sabah akşam . 3.vites görmüyor.  geneli 1 ve 2 , ortalama şu an 8.4 lt. 

performansı kötü. 90 ps lineayi veya 92 ps aynı kiloda c elysee veya 301 İ  yakalayamiyor, kalkışlar baygın, sonradan atıyor kendini ileri. 

tüm bunlara karşın uzun yol çok iyi. örn. çok rahat 110 geçebiliyor farkında olmuyorsun. bununla beraber yakıt peşin sıra düşüyor.  acaba şehir içinde mi böyle oluyor diyorum. ama fabrika verisi  şehir içi için 5.6 lt  diyo. 

aracı sakin kullanırım. yormam vites değişim uyarılarına uyarım. buna rağmen 8.4 lt. normal mi?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İstanbul'da normal. İstanbul fabrikanın şehir içi verisine uymuyor. Kaos içi verisi yayınlamaları lazım.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Dci enjektör hatası verir ve kullanım devam ederse pistonu eritir. Yaklaşık 10.bin tl masraf çıkarır. Mutlaka ehil yere götürün aracı. Anadolu yakası için bostancı sanayide iyi ustamız var. Söker bakar, gerekir ise müdahale eder.

Bu arada, enjektörler Siemens. Normal yakıt, kaliteli filtre ile öldürmenin imkanı yok. Mekanik ötürü çok uzun. Tahminim, pislik geldi.

Durumu ciddiye alın ve ivedi kontrol ettirin. Bu kmde normal değil hata vermesi

Şehir içi 5.6 imkan yok yakamaz bahsi geçen kullanım ile. Şehir içi yakıt testleri hiç bir markada gerçeği simüle etmiyor.

7 litre görür

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

Avrupa yakasında oturuyorum. yalçın dizel ı çok met ediyorlar. oraya gideyım diyorum. 

arızayi reno özel servis sildi demiştim. enjeksiyoncu arıza silinmiş olsa dahi sıkıntılı enjektöru veya arızayı tespit edebilir mi. çünkü haftasonu gittiğim enjeksiyoncu arıza silindi dediğimde bağlamak istediği  cihazı takmaktan vazgeçmişti.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ehil yer çıkarıp bakar. Eğer derdi para ise göz korkutur ve en az 800 tl alır. Ustalık ile iş ahlakı bir olan yer ise götürün. Kafada soru işareti olmasın, risk olmasın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
11 dakika önce, Murat_Durmaz yazdı:

çünkü haftasonu gittiğim enjeksiyoncu arıza silindi dediğimde bağlamak istediği  cihazı takmaktan vazgeçmişti.

Para bol arkadaşlarda sanırım. Hiç uğraşmak istememişler zira.

Yalçın dizel dediğiniz Delphi servisi gözüküyor ki, bizim enjektörler Siemens, pompa Continental.

Servet abi beni bi yere yönlendirmişti, tavsiye ederim kendilerini. Sıkıntımı onlar çözmüştü.

Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz
Ehil yer çıkarıp bakar. Eğer derdi para ise göz korkutur ve en az 800 tl alır. Ustalık ile iş ahlakı bir olan yer ise götürün. Kafada soru işareti olmasın, risk olmasın
alabilir miyim adres bilgisini ve numarasını.
Para bol arkadaşlarda sanırım. Hiç uğraşmak istememişler zira.
Yalçın dizel dediğiniz Delphi servisi gözüküyor ki, bizim enjektörler Siemens, pompa Continental.
Servet abi beni bi yere yönlendirmişti, tavsiye ederim kendilerini. Sıkıntımı onlar çözmüştü.
anladım. bir göstereyim oraya . teşekkürler
anladım. bir göstereyim oraya . teşekkürler
bu arada servet bey in selamı var dediğimiz de yüzde kaç yapıyor:) veya yapıyor mu? diye sorayım :)
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Fazladan iki bardak daha çay gelir sanırım :)

Burçin düzgün esnaftır.

05345871683

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...