İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - EAC Fail Arızası

Guest Aykut G

Recommended Posts

Guest Aykut G

Merhaba bugun aracımla seyir halinde iken EAC FAIL İkazı verdi bende aracı sağa çektim kontagı kapatım tekrar çalıştırdım ve herşey normala döndü bu ikaz neden vermiş olabilir ve ne yapmam lazım ikazı verdiğinde aracımda stop etmedi devirden de düşmedi aracım 101000 km de ve 2004 fiesta TDI bana yardım cı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Amaç Keskin

Aykut bey,hoşgeldiniz; forumda başlıkları ve yazıları full büyük harf yapmıyoruz

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Levent Altınay

Merhaba,

EAC fail ile ilgili diğer konulara baktım ama benimki biraz farklı bi problem o yüzden ayrı bir başlıkta yazıyorum

2005 ford fiestam var (benzinli, düz vites). dün arabayı çalıştıramadım. kontağı çevirdiğimde tutukluk yapıyormuş gibi gösterge ışıkları yanıp söndü.sonra da eac fail hatası yazmaya başladı.

ve araba hiç çalışmadı.daha önce hiç böyle bişey olmamıştı.bakımını da 4 ay önce yaptırmıştım.şu an hala çalışmıyor.

şu an ankara'dayım ve arabayı yaklaşık 20 gündür çalıştırmadım.havalar soğuk burada ve bir konuda "yakıt donmuş olabilir" diye yazılmış. olabilir mi böyle bişey ? veya aküyle ilgili bi problem olabilir mi?

teşekkürler ...

Yorum bağlantısı
Osman Dumanlı

Marş basıyor,motor çalışmıyor ve aynı anda gösterge gidip gelerek EAC faıl mi yazıyor?

Yorum bağlantısı
Levent Altınay
Marş basıyor,motor çalışmıyor ve aynı anda gösterge gidip gelerek EAC faıl mi yazıyor?

Bugün tekrar denedim...marş basıyor, motor çalışmıyor, ama EAC FAİL uyarısı bugün kayboldu..noldu anlamadım...yalnız motor yağı ışığı sürekli yanıyor..ve araba hala çalışmıyor ???

Yorum bağlantısı
Osman Dumanlı

Araç çalışmadığı için yağ lambasının yanması normal.. Onu dert etmeyin çalışınca sönecek..Asıl arıza, tarifinize göre mazot pompasının üzerindeki basınç dengeleyici müşürün tesisatının, kopuk veya korozyona uğramasından kaynaklanıyor.. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Dumanlı

Pardon sizin araç benzinli idi..Kelebek potansiyometresinin kendisi veya,tesisatı sanırım..

Yorum bağlantısı
Levent Altınay
Pardon sizin araç benzinli idi..Kelebek potansiyometresinin kendisi veya,tesisatı sanırım..

Peki şu anda ne yapmam gerekiyor benim ? sanırım servisi çağırmam gerekecek diil mi?

Yorum bağlantısı
Osman Dumanlı

Gaz kelebek sensörünü komple değiştirmek isteyecekler,sakın onaylamayın,sensör tek olarak değişiyor..Parça numarası(2S6U 9E928 BA) Bu şekilde talep edin.. Selamlar... :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Tolga Doruk
Gaz kelebek sensörünü komple değiştirmek isteyecekler,sakın onaylamayın,sensör tek olarak değişiyor..Parça numarası(2S6U 9E928 BA) Bu şekilde talep edin.. Selamlar... :D

Merhaba,

Yazilariniz cok aydinlatici oldu. Ayni problem kardesimin 2004 Fiesta'sinda da oldu. Servise verdiginiz parca numarasi ile hazirlikli gittim :)

Once sasirdilar ve ukalalik yaptigimi dusunduler fakat daha sonra derdimi anlatabildim. Usta parcayi degistirmeyi kabul etti fakat malzeme yeni model icinmis. Herhalde halime acidi ki parcayi degistirmeden butun kelebek sisteminin komple temizlik ve testini yaparak cuzi bir servis ucreti ile beni gonderdiler. Umarim tekrarlamayacak.

Komple gaz kelebeginin fiyati oldukca yuksek. Sanirim iscilik dahil 800-850 lira civarinda tutuyor. Parca ihtiyacimiz olursa hesapli bir fiyatla temin etmemiz mumkun olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Osman Dumanlı
Merhaba,

Yazilariniz cok aydinlatici oldu. Ayni problem kardesimin 2004 Fiesta'sinda da oldu. Servise verdiginiz parca numarasi ile hazirlikli gittim :)

Once sasirdilar ve ukalalik yaptigimi dusunduler fakat daha sonra derdimi anlatabildim. Usta parcayi degistirmeyi kabul etti fakat malzeme yeni model icinmis. Herhalde halime acidi ki parcayi degistirmeden butun kelebek sisteminin komple temizlik ve testini yaparak cuzi bir servis ucreti ile beni gonderdiler. Umarim tekrarlamayacak.

Komple gaz kelebeginin fiyati oldukca yuksek. Sanirim iscilik dahil 800-850 lira civarinda tutuyor. Parca ihtiyacimiz olursa hesapli bir fiyatla temin etmemiz mumkun olabilir mi?

Ararsınız, yardımcı olurum..

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Burak Hatipoğlu
Araç çalışmadığı için yağ lambasının yanması normal.. Onu dert etmeyin çalışınca sönecek..Asıl arıza, tarifinize göre mazot pompasının üzerindeki basınç dengeleyici müşürün tesisatının, kopuk veya korozyona uğramasından kaynaklanıyor.. :D

kadeşim ya benim araç 2004 fiesta dizel, bende de aynı arızayı veriyor ve araç 2000 devirin üzerine çıkmıyor, gaza ne kdar basarsan bas 2000 devir ötesi yok, ama araç 2000 devirin verdiği süratta gidiyorarıza ne olabilir ve ucuz nasıl yaptıracağız bi bilgi lütfen

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Guest Fatih Kendir

2004 diesel fiestam var

90 binde.

bugun TEM de EAC arızası verdi?kontagı kapatıp acınca duzeldi-ne zaman servise gitmeyelim?

cok ciddi arızalardan bahsediliyor baska forumlarda (beyin falan)

bilg verirseniz sevinirim

Yorum bağlantısı
Hakkı Öz

EAC ikazı nı daha önce benim 2004 dizel arabamda da olmuştu ve gece 3 de ıssız bi yerde hemde. 30 u gecmeden gidiyor araç en yakın servise gittim. servis aldıgın yakıtdan pislik yapmıs dedi ve ikazı beyne göndermiş dedi. arızanın kendilinden geçtini söyledi sonra arızayı bilgisayarla sildi ücret vermedim. şuan üstünden nerdeyse 1 yıl oldu problem yok. EAc iikazı yakıtdan da olabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgür Ahkem Gökce

Bundan 5-6 ay evvel benim aracımda da aynısı oldu; ışık gitti geldi,gitti geldi eac fail dedi, kontağı kapadım, tekrar çalıştırdım ve yoluma devam ettim. ilk fırsatta servise gittim durumu anlattım kelebektir abi dedi, açtı bi güzel WD40 gibi bişey sıktı, iyice temizledi. sonrasında allah yolunu açık etsin abi dedi. o günden beridir henüz çok şükür tekrarlanmadı o arıza.

Yorum bağlantısı
Gökhan Becerik

Aynısı benim aracımda da oldu 2005 benzinli fiesta , kitapçığına baktım akü diyordu , servise gittim aküyü değiştirdiler ağustos tan beri tık yok çok şükür ama anlamadığım bu EAC fail yazısını bir kaç arızada yazması ... ??

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...

mrb arkadaşlar benım arabamda 2004 fiesta dizel.ben arabayı alalı 3 ay kadar oldu 3 ay içerisinde 3 kere bu sekilde eac faal yazıp ekrandaki yerler yanıp yanıp söndü sonra kontagı kapttım actım normal devam etti.arızanın ne oldugunu anlamadım ama sanki aküyü degiştirdigim günden beri oluyor gibi.üzerinde orjinal akü vardı ben mutlu akü taktım wolt olrak aynı ama ebat olrak bu küçük geldi yerine bişilerle sıkıştırdık .acaba ondan olablir mi.birde tesadüf müdür bilmiyorum ama bu arızanın 3 ü de yagmurlu havada ıslak zemın de oldu .

Ararsınız, yardımcı olurum..

nasıl ulaşabiliriz size

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Onur Üre

merhabalar,

Bugün arabam 90.000 bakımdan çıktı. Trigger ve normal bakım yapıldı..800 TL masraf ettim. Mazot(benzin) ışığım yanmıyordu..Ama az kalmıştı mazot.20 TL'lik mazot aldım..Benzinlikten çıkar çıkmaz göstergedeki tüm ışıklar yanıp sönmeye başladı. Araba gaz kesti. Vitesi takamadım diye düşündüm ve göstergede yanıp sönen "EAC Fail" hatasını gördüm. HEmen benzinliğe koştum arabaya benzin mi koydunuz dedim. Pompayı kontrol ettim hemen. Mazot konulduğunu gördüm. Ancak ışıklar yanıp sönerken araba çalışmaya devam etmekteydi.

Arabayı 3. çalıştırışımda artık hata vermiyordu. Bayağı bir korktum. Yarın servise götürüp bilgisayara bağlatacağım.

Bu arada motora da solusyon gibi temizlik bişeyi sıkmışlardı. Arkadaşımı aradım bakalım dedi.

Bu konuda bir çok görüş ama şimdi bu hata tam olarak ne hatasıdır?

Ve kesin olarak nereden kaynaklanıyordur?

YArdımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

İyi akşamlar.

syg,

Yorum bağlantısı
Süleyman Sağlam

aynı dert başımda ve bu konuda interneti didik didik etmiş birisi olarak hala tam olarak birisi kesin çözümü söyleyemiyor. hava-yakıt sisteminden olduğuna inanmaya başladım. nitekim lpg taktırmamdan sonra özellikle kışın sabahları soğukken benzinden gaza geçiş ardında bu arızayı veriyordu. lpg yokken de ısınıncaya kadar görürdüm bu arızayı, ilk 3 km içerisinde.. lpg servisim röle ile geçişden hemen sonra benzin akışını kesti. bu büyük ölçüde işe yaradı. hem benzin boşuna devirdaim yapıp pompayı yormuyor, hemde eac hatasını görme ihtimalim 40 saniyeye düştü. o arada vitesi boşa almamaya dikkat ediyorum keza bu arıza boşa atıp yavaşlamaya başlayınca yapıyor. lpg li olup rölesiz çalışan tüm araçlar için bunu tavsiye ederim. çünkü motor ve eskimiş debriyaj sesinden sonra araçta duyulan en büyük vızıltı benzin otomatiği sesiymiş.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Süleyman Sağlam
aynı dert başımda ve bu konuda interneti didik didik etmiş birisi olarak hala tam olarak birisi kesin çözümü söyleyemiyor. hava-yakıt sisteminden olduğuna inanmaya başladım. nitekim lpg taktırmamdan sonra özellikle kışın sabahları soğukken benzinden gaza geçiş ardında bu arızayı veriyordu. lpg yokken de ısınıncaya kadar görürdüm bu arızayı, ilk 3 km içerisinde.. lpg servisim röle ile geçişden hemen sonra benzin akışını kesti. bu büyük ölçüde işe yaradı. hem benzin boşuna devirdaim yapıp pompayı yormuyor, hemde eac hatasını görme ihtimalim 40 saniyeye düştü. o arada vitesi boşa almamaya dikkat ediyorum keza bu arıza boşa atıp yavaşlamaya başlayınca yapıyor. lpg li olup rölesiz çalışan tüm araçlar için bunu tavsiye ederim. çünkü motor ve eskimiş debriyaj sesinden sonra araçta duyulan en büyük vızıltı benzin otomatiği sesiymiş.

bu da çözüm olmadı, eac hatasını dindirebilmek adına gaz boğazını temizlettim. gaz kelebeğininde içinde olduğu bu parçayı sanayide bir spreyle temizlediler.. adını bile sormadım. söktürüp baktığımda içinin yağ ve kurum kaplamış olduğunu gördüm. yapan usta bu arabanın gaz boğazı hiç temizlenmemiş dedi. büyük ihtimal bundan olabileceğini söyledir.. bugün 4.gün, o günden beri eac hatasını görmedim.. bu kez oldu gibi.. gelişmeleri bildirmeye devam edeceğim :)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Abdullah Akel

2004 dizel fordd fiestam var 2 gündür uğraşıyorum bu arızayla ustalar uğraştı ama sorun düzelmedi hata yazısı çıkınca gaz yemiyordu istop ediyordu. mazot filitresini ve müşürünü değiştirdik bilgisayara bağladık hataları sildik ama sorun düzelmedi tek farkı eac fail yazısı çıkınca eskiden gaz yemiyordu şimdi gaz yemeye başladı istop etmiyor kendiliğinden düzeliyor arada yazı çıkıyor nedir ki benim arızam

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...