İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - EAC Fail Arızası

Guest Aykut G

Recommended Posts

Alper Altınel

ayni sorun bendede var eac fail hatasinin bicok nedeni olabiliyormus en kotusude beyin arizasi baya massafli bende pazartesi göstrcm arabami servise, ins. buyuk bi problem ckmaz genelde forumdan edindgm bilgiye göre hiz sensörü, maf sensörü, akü(mutlu silver serisi) bu tip arizaya yol acmis, eger sorunu cözebilirseniz buraya yazarmisiniz sonucunu, gecmis olsn tekrar

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Süleyman Özdemir

merhaba;

benim aracımda da eac ikazı dışında marş basmasına rağmen çalışmama problemi var. iki gündür aracı çalıştıramadım. akü yeşilde, enjektör pulları yeni değişti. kullandığım yakıttan olabilirmi acaba?

Yorum bağlantısı
Süleyman Özdemir

Motor kontrol sigortası atmış. Değiştirdim ve motor çalıştı nihayet. F38 torpidonun orada.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mert Yetginbal

Arkadaşlar araba 2100 Tl yedi ve muhteşem bişi oldu yarım motor yapıldı enjektörler temizlendi turbo tamiri yapıldı öle diyorlar yersen :)) araç canavar oldu bea :)) çok teşekkürler eac fail hatasıda hala neden yaptı bilmiyorum çok parçası değişti .))

Motor kontrol sigortası atmış. Değiştirdim ve motor çalıştı nihayet. F38 torpidonun orada.

Kutup başlarınıda kontrol edelim bu arabada gördüm çok oksitleniyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Suat Atak

EAC FAİL şamataları ;

Herkese merhaba

Biliyorum buraya cevap yazarken büyük ihtimalle modratörlerden "tanışma bölümünde kendinizi tanıtınız" şeklinde uyarı alacağım, fakat sitenin çoğu yerine baktım ama tanışma bölümünü bir türlü bulamadım. kusuruma bakmazsınız inşallah...

ben eskişehir ikamet eden otomotiv bölümü mezunu, ama ekmeğini şuan otomotivden kazanmayan elektronik ile içli dışlı ve kendini sürekli geliştirmeye çalışan, otomotiv mesleğinini (özellikle oto elektronik konusunda araştırmalar yapan), saçlarının 12 de 3 nü dökmüş :) 2003 model 1,4 benzinli fiesta ghia sahibiyim..

2006 yılında aldığım aracım ilk defa 2008 yılının kış ayında eac fail arızası ile birlikte, marşa zor basma olayı yaşadım ve aracım 3 gün boyunca çalışmadı. (2008 yılının kurban bayramının 3.günü), bayramdan sonra tanıdık aracılığı ile usta çağırdık ve aracı çekerek sanayiye götürdük. ( tabi mesleği ne kadar takip etsekte bazı şeyleri unutuyor insan), usta yaptığı kontrollerde trager kayışının diş attığını ve sentenin kaydığını söyledi ve triger kayışı ve setide değiştirildi. ayrıca bu bakımlar yapıldığı sırada ben şehir dışındayken usta aradı ve aracın beyninin de arızalı olduğunu söyledi, bende yaptrımalarını istedim. ve 1 hafta sonra araç teslime hazır. gittik aracı almaya,

usta devirdaim pompasını, kran konum sensörü, şanzıman hız sensörü triger seti, ve beyin tamiri olarak toplam 1000 tl bedel çıkardı, bizde ödedik tabiki...

ödeme aşamasında da yapılan tüm işçilik ve değişen parça listesinin olduğu kaşeli imzalı tarihli belgeyide aldım tabiki.

aracımızı kullanmaya başladık aradan 3 sene geçti ve araç tekrar eac fail arızası vermeye başladı.

bu seferki öyle böyle değil, eac fail arızası çıktığında hem araç çalışmıyor hemde immobilizer de devreye giriyor ve hiç marşa basmıyor. bazen araç hareket halindeyken birden arıza oluyor ve trafikte zor durumda bırakıyor. bir süre bekledikten sonra kendiliğinden düzeliyor ve sanki hiç arıza yokmuş gibi davarnıyordu araç.( bekleme süresi 1 dk da olabiliyor 1 günde )

şehrimdeki yetkili servise tam 4 kez gitti araç, servisteki bir tanıdığım aracılığı ile ve bilgisayara bağlandı hiç bir arıza kodu çıkmadı. tecrübeli elemanları aracı uzun yol testide yaptı ama araç arızaya bir türlü geçmedi her seferinde, hasta doktorun ayağına gittiğinde iyileşirmiş deler, onun gibi bir şey işte,

bu şekilde tam 6 ay kullandım aracı ve sanayide götürmediğim usta yada elektronikçi kalmadı, herkes farklı bir telden çaldı, kimi beyin arızalı dedi, kimi yakıt pis dedi. kimi carbon clenear......

6 ay önce bir tatil günü evdeki ölçüm aletlerini alarak aracın başına indim ve aracı kontrol etmeye başladım. tüm sensörler faal ve sorunsun çalışıyor. buna hego da dahil. aynı bilgiyi serviste vermişti.

en sonunda beynin arkasındaki soketten şüphelendim. sökmek için beyni çıkardığımda bir ne göreyim, fordcu arkadaşlar beyin sökülmesin diye soketi beyne kafası koparılmış vida ile mühürlemişler. elimde beyin :) komşuya aracı çalıştırmasını söyledim , marşa bastı hemen çalıştı motor, fakat motor çalışırken beyin soketini hafif oynatınca araç yine aynı arızaya geçti ve motorun çalışması bozuldu. tekrar soketi düzeltince herşey normale döndü. arızayı bulmuştum. ama nasıl sökeceğim??

onuda biraz düşünüp araştırdıktan sonra hırdavatçılardan bulduğum 2mm ters klavuz ile yerinden çıkarmayı başardım. soketi beyinden ayırınca 48 pinli sokentin bazı pinlerinin oksit yaptığını bazılarının kirlendiğini ark ettim, güzelce bir temizlikten sonra soket yerine monte ettim ve aracı çalıştırdım ve bir dahada bu arıza meydana gelmedi.

bütün bu hikayeyi niye yazdım ??

geçenlerde aynı arızayı yaşamış istanbul' da bir arkadaş beni cepten aradı, telefonumu nasıl bulduysa ?? ismini hatırlamıyorum, aynı arızaları yaşıyormuş ve artık araca benzin döküp yakma aşamasına kadar gelmiş psikolojisi ...

buna benzer arıza yaşan arkadaşlarımız olursa onlara yardımcı olabilirsem, hem kafaları üzülmez hemde cepleri,

bu araçların beyni akü muhafazasına monte edilmiş durumda, yani lastiğe yakın, lastikten kalkan hertürlü toz pislik su beyinin soketleri arasına girip zamanla temassızlık yapıyor bu da beyin bazı sensörlerden gerekli sinyali alamadığında ya sadece eac fail arızası veriyor yada bu arıza ile birlikte komple motoru kilitliyor, bu yüzden bu arıza tabiki sadece benim yazdığım yerden kaynaklamayabilir ama arızanın olma ihtimalinin yüksek olduğu bir yerdir soket..

inşallah sıkılmadan okumuşsunuzdur yazdıklarımı,

herkese sorunsuz sürüşler dilerim.

saygılar

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Yücel Aydoğan

Suat bey başınızdan geçenler emke gösterip yazdıgınız için teşekkür ederim.Zaten forum un amacı nedir bu şekilde bilgi paylaşımı ile sorunlarımızı hem maddi hemde manevi yönde kolayca çözmektir.Ford Tan otoda çalışan bir akrabam var sizin verdiginiz bilgiyi teyt edercesine geçen akşam iftar yemeginde abi aracın hayırlı olsun dedi .Ben de sagol dedim kışın bu araçlar eac fail hatası diye bir hata verir araba 30 km hızı geçmez sakın korkma sebebi aracın beyninin soketi toz kir ve nemden dolayı oksit yapıyor oda bu hatayı verdiriyor dedi temizleyince düzeliyor dedi.Şimdi sizin yazıyıda okuyunca teyit etmiş olduk başımıza inaşşalh gelmez gelirse uygulamayı yaparız

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
(düzenlendi)

Benimde hız sensörü arıza yapmıştı sensörü soketinden çıkardığımda içi baya pislenmişti temizledim baya bir toz döküldü, üstünden 1 sene geçti hala sorunsuz çalışıyo :D

tarihinde Vasfi Gişten tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yücel Aydoğan

Vasfi Bey hız sensörü arıza yaptıgı zaman ne gibi hatalar veriyor araç .Temizledikten sonra neler düzeldi araçta.Hız sensörü aracın neresinde .Cevaplarsanız sevinirim

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Alper Altınel
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar, aracımı şubat 2012 ayında aldım ve aldıktan sonra bir çok sıkıntı yaşadım ve yaşamaya devam ediyorum.Yaşadığım sorunları sırayla sıralayım

1- ARIZA: Arabamı izmirden aldım eskişehire dönerken Uşak civarında Akü Şarj lambası yandı, hiç durmadan devam ettim, evimin önüne geldim arabayı tekrar çalıştıramadım.

ÇÖZÜM: Aracımın aküsünü başka bi araçla takviye ettim özel servise gittim, Akü şarj dinamosu arızalanmış, dinamo ve akü değişti.

2- ARIZA: Aracımı 2 gün çalıştırmadım evin önünde durdu, 2 gün sonra çalıştıramadım. Marş basıyor fakat çalışmıyordu.

ÇÖZÜM: Aracın içindeki mazot hava yapmış, mazot pompasıyla uğraştım olmadı arabayı bayır aşağı park ettim depoya 20 LT mazot doldurdum olmadı (içinde yarım depo mazot vardı), yol yardımından yararlandım aracı özel servise çektirdim, usta geldi elinde bir aletle motora mazotu bastı araba çalıştı, tamam dedi senin arıza hallettik, ben daha önceden forumu takip ettiğim için biliodum mazot geri dönüş hortumu ve ringlerin değişmesi gerektiğini ilettim ustaya oda değiştirdi Geri dönüş hortumu ve ringleri. sonuç olarak tekrar aynı sıkıntıyı yaşamadım. Özel Serviste bulunan ustanın dediğini söylüyorum, aracı bayır aşağı veya bayır yukarı park edersen mazot geri kaçıyormuş fiestalar da kronikmiş bu olay çok şaşırmıştım ozaman nitekim düz park ediyorum artık. :)

3- ARIZA: Aracımı sabah çalıştırdım 3-4 dk bekledim rölantide çalıştı araç hareket ettim km ekranında EAC FAİL yazısını gördüm araç 2000 deviri geçmiyordu.hemen stop ettim, tekrar çalıştırdım yine aynısını yaptı kaputu açtım motora giren bi soket var ustanın dediğine göre o soketi söktüm tekrar taktım araba çalıştı herşey normal daha sonra ara sıra bunu yapmaya başladı özellikle farklı bi yerden mazot aldığım zaman genellikle Shellden alıyorum Mazotu.

4- ARIZA: Aracımla uzun yoldayken yere sanki plakam düşmüşte asvalta sürtüyormuş gibi bir ses duydum, durdum aracı baktım bişey göremedim devam ettim yaklaşık 25-30 km sonra aynı sesi yine duydum, Yetkili servise gittim servis şanzıman ın komple değişeceğini ve 1500 TL masrafı olduğunu söyledi, yaptırmadım yolda sanayide bi usta buldum baktı arabaya debriyajda bişey yok dedi sadece şanzımanda hafif yağ kaçağı var dedi, şanzıman yağını tamamladı, sorun kesildi. Şimdi uzun yola çıkmadan önce Şanzıman yağını kontrol ettirip çıkıorm.

5-ARIZA: Aracımı HATAY Shell bayisinden aldığım mazotla depoyu doldurdum ,aracımla uzun yola çıktım daha yola çıkalı 50- 60 km olmuştu, araba kendi kendine rampa çıkarken ileri geri attırdı gaz kesti, ekranda EAC FAİL yazısı yandı yine, kaputu açtım soketleri söktüm çıkardım, düzelmedi, düzelse bile en fazla 5 dk normal çalıştı daha sonra yine yaptı, bu şekilde İskenderunda bulunan FORD yetkili servisine gittim, bilgisayara bağladılar, Enjektörlerden birinin arızalı olduğunu söylediler, tabi rezillik diz boyu ailenle yolda kaldığınamı yanarsın araçta çıkan masrafamı yanarsın, aradan 2-3 saat geçti ben hala ne yapıcağımı düşünürken usta geldi araba normal çalıştı dedi, bilgisayarla beyindeki hataları sildiğini, beyine reset attığını söyledi, çalıştırdık normal çalışıyo hatta daha bile seri oldu diyebilirim araç için, daha sonra yola devam ettim ve eskişehire geldim herhangi bir sıkıntı yaşamadan.

belki başınızı şişirmiş olabilirim ama aldığım günden beri yaşadığım sıkıntılar bitmek bilmiyor, Şimdiki sıkıntılarım şöyle nasıl halledebilrim sizlerden yardım istiyorum

1- Aracım motoun da yağ kaçağı var alttan bir yerlerden hafif hafif damlatıyor.(usta baktı çok önemli değil dedi, bi ara gel motoru açıp kaçakları giderelim dedi.)

2- Aracımın şanzımanında yağ kaçağı var oda aynı şekilde damlatıyor.(.Ustanın dediğine göre şanzıman ben almadan önce işlem görmüş ve damlatıyor, hiç uğraşma bununla dedi, çıkma bi şanzıman takalım dedi.)

3- Bu EAC FAİL olayı neden oluyor? Enjektör arızalı olsa beyine reset attıktan sonra araba nasıl çalıştı _?

4- Aracım rölantide çalışırken kimi zaman ilk çalışmalarda devir saati biraz oynuyor 1000 devir ile yaklaşık 700 devir arasında gidip geliyor. ama bunu herzaman yapmıyor.

5- Araca gaz verdiğimde yolda giderken tıslama sesi duyuyorum.

6- Araç Rölantide çalışırken motor sesi normal fakat rölantide ayağımı debriyajdan çekince tırtır diye bir ses duyuorm basınca tekrar kesiliyor.

7- Aracımı Benzin döküp yakmak istiyorum ne dersiniz? :)

tarihinde Alper Altınel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Bedir

bence araçtan ziyade kullanıcı hatası var,öyle araç sahipleri gördümki,aracın iç dış temizliğine önem veriyor ama motora habire yükleniyor,motor anlamında aracı hor kullanıyor,bu araçta da öyle olmuştur,aracı kullanan hor kullanmıştır..

Yorum bağlantısı
Alper Altınel

Asm şanzıman mı? otomatik fiesta yani?

yok otomatik değil

bence araçtan ziyade kullanıcı hatası var,öyle araç sahipleri gördümki,aracın iç dış temizliğine önem veriyor ama motora habire yükleniyor,motor anlamında aracı hor kullanıyor,bu araçta da öyle olmuştur,aracı kullanan hor kullanmıştır..

bilmioyorum hormu kullanmış nasıl kullanmışlar ama, ben arabanın üzerine titreyenlerdenim, üstüne üstlük bu aracı alırken ekspertize götürdük ilginçtir hiç birşey çıkmadı arabada.

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Bildiklerimi söyleyeyim. Aracın hava yapması mazot filtresinden olabilir.

Oringler pullarda da sıkıntı olabilir.

Aracın eac fail hatası vermesi herhangi bir sensörde olağan dışı uyarı vermesinden araç kendini güvenliğe alıyor. Bilgisayara bağlatıp hatanın ne olduğunu ve bunu çözmeye yönelik plan yapmalısınız.

tıslama sesi arka arakaya gelen fıs fıs tıstıs gibi bir sesse oringler pullar değişicek demek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Altınel

Bildiklerimi söyleyeyim. Aracın hava yapması mazot filtresinden olabilir.

Oringler pullarda da sıkıntı olabilir.

Aracın eac fail hatası vermesi herhangi bir sensörde olağan dışı uyarı vermesinden araç kendini güvenliğe alıyor. Bilgisayara bağlatıp hatanın ne olduğunu ve bunu çözmeye yönelik plan yapmalısınız.

tıslama sesi arka arakaya gelen fıs fıs tıstıs gibi bir sesse oringler pullar değişicek demek.

tıslama sesi gaz pedalına bastığım an sürekli bir ses tııııııııııııısssssssssss gibi :) ama sanırım oringler değişicek.

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Pullar kaçırırken tıstıstıstıs yapar hatta çıt çıt çıt gibi de. Sürekli tıslamaysa turbodadan da geliyor olabilir.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Hasan Kadir Karaahmetli

Benim araçta da aynı sorun olmuştu, Hatay'daki Ford Ovalı'ya götürdüm. Tesisatta (tam olarak bilmiyorum) oksitlenme ve kopukluk olduğunu söylediler. Sağolsunlar 75 TL ile servisten çıktım :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Geçmiş olsun, ben o soketlerden şüphelenip arabayı aldığımın haftası korumaya almıştım, ayrıca çamurluktan su sıçrama konusunuda halletmiştim, ihtimalleri önceden halletmek benim işim :) araba daha yeniyken altını üstüne getirdim, ulaşabileceğim tüm şase boşluklarına, kapı içlerine dahi mum sprey sıkmışlığım vardır, bilmeyenler için yazdıklarınız ilaç gibi gelecektir :good1:

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Volkan Kuş

öncelikle selamlar. aracım 2004 model fiesta tdci.hareket halindeyken araca 3000 devirin üzerinde yüklendiğimde araçta eac fail yazısı çıkıyor bu neden olur sizce?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

öncelikle selamlar. aracım 2004 model fiesta tdci.hareket halindeyken araca 3000 devirin üzerinde yüklendiğimde araçta eac fail yazısı çıkıyor bu neden olur sizce?

Merhaba Volkan Bey. Sorununuz daha önce görüşülmüş olduğundan buraya taşınmıştır. Bilginize.

Teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Kuş

selamlar.benimde 2004 tdci fiestam var araç seyir halinde iken normal 3000devirde vites atarsan sıkıntı yok fakat üzerine çıktığımda gaz kesip eac fail uyrası çıkıyor aracım yine hızlanıyor ama eskisi kadar olmuyor sebebi ne olabilir

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...

MERHABALAR BENİM 2005 COMFORT TDCİ VAR VE ARABADA MARŞA BASINCA ÇALIŞMAMA PROPLEMİ BAŞLADI. YENİ OLDU VE EAC FAİL BENDE DE BİR, İKİ GÖRÜNDÜ. YOLDA GİDERKEN KLİMA ÇALIŞIR VAZİYETTE ANA YOLDAN TALİ YOLA GİRMEK İÇİN YAVAŞLADIM KALKIŞ YAPARKEN ARABA STOP ETTİ VE BU ARIZA MEYDANA GELDİ. BU KONUDA YARDIM BEKLİYORUM.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Mustafa Sahin

Arabam 2 yıldır bende, hiç EAC Fail uyarısı almamıştım, 2 gece önce 2000-3000 devir arası usul usul kullanırken EAC Fail uyarısı aldım ve sağa çektim kontağı kapattım, ne olduğunu bilmediğim için telefonumdan internete girip fordclub da arama yaptım, neyseki büyütecek bir şey değilmiş.  Zannedersem aldığım yakıt kötüydü ve ondan dolayı öyle bir hata verdi. Şu an hiçbir hata yok.
Bir de öğrendiğim kadarıyla ECU ( Engine Control Unit ) denilen beyin kısmının soketleri zamanla oksitlenip beyne hata kodu verdirebiliyormuş, o kısma da dikkat etmek lazım. Akışmetre kirliyse yada bozuksa da hata verebiliyor. En kötü ihtimal ise enjektörlerin bitmesi galiba..

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Yüksel ÇİFÇİ

Yaklaşık 1 ay önce düz yolda giderken vitesi boşa attığım anda aracım stop etti, kontağı kapatıp açtım çalıştı ve devam ettim, bu olay günden güne artmaya başladı ve gösterge panelinde "EAC FAIL" yazdı..

Bu olay bazen oluyor bazen olmuyordu, bir günde 100 km yaptığım zaman olmayıp, diğer günde 2-3 km de peş peşe stop ettiği de oldu..

Araç 4-5 viteste sabit hızda giderken 80-90 gibi motor tekleyecek gibi oluyor, EAC fail yazıyor ama stop etmiyordu, hız azaldıkça stop etme artıyordu..

Forumdaki konuları incelerken, kalitesiz yakıttan olabileceği ihtimaline düşündüm bir kaç kez ucuz istasyonlardan mazot almıştım, istasyonu değiştirdim, üstüne mazot katkı maddeleri kullandım, depo ve enjektör temizleyici gibi.. Bir gün hata vermedi ama ikinci gün yeniden devam etti..

Son günlerde iyice artmaya başladı, 2-3 viteslerde düz yolda giderken stop etmeye başladı ama her kontağı kapatıp açtığımda çalışıyordu..

Bugün ustaya gittim, bilgisayara bağladı ve sürekli basınç sensörü hatası verdi, kablo tesisatından olabilir dedi ve hava filtresinin altındaki kablo tesisatını söktü kabloların bir tanesinin dışı zedelenmiş ve teller görünüyordu, izole etti ve yeniden taktı ama bundan sonra sadece yolda giderken arada sırada çıkan EAC FAIL uyarısı kontağın açılmasıyla birlikte yanıp sönmeye başladı ve kontak kapanana kadar devam etmeye başladı..
Aracın devri 2800 civarını geçmiyor, araç çalışıyor yürüyor ama ekranda uyarı sürekli yanıp sönüyor..

Daha sonra basınç sensörünü değiştirdik, sonuç gine aynı..

Tesisatı yeniden incelerken basınç sensöründen gelen 3'lü kablonun yeşil olanı ölçtüğümde kablo kopuk görünüyordu, kabloyu oynatınca iletim sağlıyordu, kabloyu hafiften çekince ortasından zedelendiği yerden koptu, ek kablo yaptım ve taktık ama hata gine aynı..

Kontak açılıp araba çalıştığı andan itibaren EAC FAIL uyarısı yanıp sönüyor ve kontak  kapatılana kadar sönmüyor..

Usta beyinden olabilir dedi..

Yardımlarınız ve önerilerinizi için şimdiden teşekkürler..

Saygılarımla..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...