İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - EAC Fail Arızası

Guest Aykut G

Recommended Posts

Yüksel ÇİFÇİ
(düzenlendi)

Yaklaşık 1 ay önce düz yolda giderken vitesi boşa attığım anda aracım stop etti, kontağı kapatıp açtım çalıştı ve devam ettim, bu olay günden güne artmaya başladı ve gösterge panelinde "EAC FAIL" yazdı..

Bu olay bazen oluyor bazen olmuyordu, bir günde 100 km yaptığım zaman olmayıp, diğer günde 2-3 km de peş peşe stop ettiği de oldu..

Araç 4-5 viteste sabit hızda giderken 80-90 gibi motor tekleyecek gibi oluyor, EAC fail yazıyor ama stop etmiyordu, hız azaldıkça stop etme artıyordu..

Forumdaki konuları incelerken, kalitesiz yakıttan olabileceği ihtimaline düşündüm bir kaç kez ucuz istasyonlardan mazot almıştım, istasyonu değiştirdim, üstüne mazot katkı maddeleri kullandım, depo ve enjektör temizleyici gibi.. Bir gün hata vermedi ama ikinci gün yeniden devam etti..

Son günlerde iyice artmaya başladı, 2-3 viteslerde düz yolda giderken stop etmeye başladı ama her kontağı kapatıp açtığımda çalışıyordu..

Bugün ustaya gittim, bilgisayara bağladı ve sürekli basınç sensörü hatası verdi, kablo tesisatından olabilir dedi ve hava filtresinin altındaki kablo tesisatını söktü kabloların bir tanesinin dışı zedelenmiş ve teller görünüyordu, izole etti ve yeniden taktı ama bundan sonra sadece yolda giderken arada sırada çıkan EAC FAIL uyarısı kontağın açılmasıyla birlikte yanıp sönmeye başladı ve kontak kapanana kadar devam etmeye başladı..

Aracın devri 2800 civarını geçmiyor, araç çalışıyor yürüyor ama ekranda uyarı sürekli yanıp sönüyor..

Daha sonra basınç sensörünü değiştirdik, sonuç gine aynı..

Tesisatı yeniden incelerken basınç sensöründen gelen 3'lü kablonun yeşil olanı ölçtüğümde kablo kopuk görünüyordu, kabloyu oynatınca iletim sağlıyordu, kabloyu hafiften çekince ortasından zedelendiği yerden koptu, ek kablo yaptım ve taktık ama hata gine aynı..

Kontak açılıp araba çalıştığı andan itibaren EAC FAIL uyarısı yanıp sönüyor ve kontak  kapatılana kadar sönmüyor..

Usta beyinden olabilir dedi..

Yardımlarınız ve önerilerinizi için şimdiden teşekkürler..

Saygılarımla..

Bugün aracı servise götürdüm, programsal bir hata değil ve bilgisayarla çözülemedi..

Sırayla; pompa - enjektör - yakıt deposu tesisatı ve elektrik tesisatlarının incelenmesi ve değişmesi gerekebilir dediler..

Bu işlemleri serviste yaptırınca çok pahalı olacağından servise bırakmadım..

Problem belli değil, çözüm belli değil...

Çok sevdiğim arabamdan soğudum artık :(  

tarihinde Yüksel ÇİFÇİ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mustafa YILDIZ40

Merhaba bugun aracımla seyir halinde iken EAC FAIL İkazı verdi bende aracı sağa çektim kontagı kapatım tekrar çalıştırdım ve herşey normala döndü bu ikaz neden vermiş olabilir ve ne yapmam lazım ikazı verdiğinde aracımda stop etmedi devirden de düşmedi aracım 101000 km de ve 2004 fiesta TDI bana yardım cı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

EAC FAIL HATASI 

Merhabalar, cevap biraz geç oldu... :) 

Diyar-ı Fatih, Saraybosna'dan yazıyorum.

Benim aracım da 2003 Fiesta 1.4 TDCI. Sizinkine benzer bir arıza benimkinde de oldu. Yolda giderken birden bire göstergeler yanıp sönmeye başlayıp EAC FAIL yazısı çıktı ve devir göstergesi de 3.000 'in üzerine çıkmadı. Araç gaz yemedi. İlk başlarda bu nadiren ortaya çıkıyordu ama günler geçtikçe arızanın çıkma sayısı artmış oldu. EAC FAIL hatasını araştırdım ancak bu araçlarda hangi hata olursa olsun genelde EAC FAIL uyarısı çıkıyormuş. Ben de bu arızayı tamir ettirmek istedim ve bir tamirciye gittim. Tamirci hemen arabayı bilgisayara bağladı ve sistemde buji hatasını gördü. Hemen bujilere müdahale etti ancak hata yine devam etti. Uzun bir süre (yaklaşık bir hafta) aracı inceledi ama sorunu bir türlü bulamadı. Neredeyse aracın tüm elektronik parçalarını değiştirdi. O da, haliyle bir masraf tuttu. Bu aracın beyni değişecek dedi. Bu da oldukça büyük bir masraf, çünkü eyin değişince anahtar kodları da değişecekti. Yaklaşık tutarı 175 avroydu. 

Ben de alternatif olarak başka bir ustaya götürdüm. O da kontrol etti ancak yine bir şey bulamadı ve en kestirme yol olarak servise götürmemi istedi. Servis deyince tabii insan iki kere düşünüyor. 

Aracı oradan alıp mecburen servise götürdüm. EAC FAIL hatası veriyor deyince adamlar hemen arızayı anladılar ve aracı yarın sabah teslim edeceklerini söylediler. Gerçekten de aracı sabah teslim ettiler. 

Biraz uzattım ama bu hatayı araştıran çok insan gördüm. Onlara yardımcı olmak için uzun uzun yazdım. 

Özetle: 

İlk ustanın bir hafta uğraştığı, uğraşırken de Krank mili sensörü (60 avro) gibi parçaları değiştirdiği,

İkinci ustanın yine bir hafta uğraşarak bulamadığı (25 avro) ,

Servisin ise iki saatte tamir ettiği arıza küçük bir elektrik kartıydı. Bu kart beyinden gelen sinyalleri (elektriği) bujilere göndermeye yarıyormuş. Doğal olarak sinyal alamayan motor kendini kapatıyor (emniyete alıyor) ve turboyu çalıştırmıyormuş.

Neticede masraf ise sadece ve sadece 80 avro tutmuş oldu.   :nazar:  Bozulmaya karşı da servis garantisi olmuş oldu.  :good1:

Şimdi "keşke ilk başta servise götürseydim" diyorum. Bu süre zarfında bir ay aracımı kullanamamıştım. 

Bugün aracı servise götürdüm, programsal bir hata değil ve bilgisayarla çözülemedi..

Sırayla; pompa - enjektör - yakıt deposu tesisatı ve elektrik tesisatlarının incelenmesi ve değişmesi gerekebilir dediler..

Bu işlemleri serviste yaptırınca çok pahalı olacağından servise bırakmadım..

Problem belli değil, çözüm belli değil...

Çok sevdiğim arabamdan soğudum artık :(  

EAC FAIL HATASI 

Merhabalar,

Benim aracım da 2003 Fiesta 1.4 TDCI. Sizinkine benzer bir arıza benimkinde de oldu. Yolda giderken birden bire göstergeler yanıp sönmeye başlayıp EAC FAIL yazısı çıktı ve devir göstergesi de 3.000 'in üzerine çıkmadı. Araç gaz yemedi. İlk başlarda bu nadiren ortaya çıkıyordu ama günler geçtikçe arızanın çıkma sayısı artmış oldu. EAC FAIL hatasını araştırdım ancak bu araçlarda hangi hata olursa olsun genelde EAC FAIL uyarısı çıkıyormuş. Ben de bu arızayı tamir ettirmek istedim ve bir tamirciye gittim. Tamirci hemen arabayı bilgisayara bağladı ve sistemde buji hatasını gördü. Hemen bujilere müdahale etti ancak hata yine devam etti. Uzun bir süre (yaklaşık bir hafta) aracı inceledi ama sorunu bir türlü bulamadı. Neredeyse aracın tüm elektronik parçalarını değiştirdi. O da, haliyle bir masraf tuttu. Bu aracın beyni değişecek dedi. Bu da oldukça büyük bir masraf, çünkü eyin değişince anahtar kodları da değişecekti. Yaklaşık tutarı 175 avroydu. 

Ben de alternatif olarak başka bir ustaya götürdüm. O da kontrol etti ancak yine bir şey bulamadı ve en kestirme yol olarak servise götürmemi istedi. Servis deyince tabii insan iki kere düşünüyor. 

Aracı oradan alıp mecburen servise götürdüm. EAC FAIL hatası veriyor deyince adamlar hemen arızayı anladılar ve aracı yarın sabah teslim edeceklerini söylediler. Gerçekten de aracı sabah teslim ettiler. 

Biraz uzattım ama bu hatayı araştıran çok insan gördüm. Onlara yardımcı olmak için uzun uzun yazdım. 

Özetle: 

İlk ustanın bir hafta uğraştığı, uğraşırken de Krank mili sensörü (60 avro) gibi parçaları değiştirdiği,

Servisin ise iki saatte tamir ettiği arıza küçük bir elektrik kartıydı. Bu kart beyinden gelen sinyalleri (elektriği) bujilere göndermeye yarıyormuş. Doğal olarak sinyal alamayan motor kendini kapatıyor (emniyete alıyor) ve turboyu çalıştırmıyormuş.

Neticede masraf ise sadece ve sadece 80 avro tutmuş oldu.   :nazar:  Bozulmaya karşı da servis garantisi olmuş oldu.  :good1:

Şimdi "keşke ilk başta servise götürseydim" diyorum. Bu süre zarfında bir ay aracımı kullanamamıştım. 

Arabam 2 yıldır bende, hiç EAC Fail uyarısı almamıştım, 2 gece önce 2000-3000 devir arası usul usul kullanırken EAC Fail uyarısı aldım ve sağa çektim kontağı kapattım, ne olduğunu bilmediğim için telefonumdan internete girip fordclub da arama yaptım, neyseki büyütecek bir şey değilmiş.  Zannedersem aldığım yakıt kötüydü ve ondan dolayı öyle bir hata verdi. Şu an hiçbir hata yok.

Bir de öğrendiğim kadarıyla ECU ( Engine Control Unit ) denilen beyin kısmının soketleri zamanla oksitlenip beyne hata kodu verdirebiliyormuş, o kısma da dikkat etmek lazım. Akışmetre kirliyse yada bozuksa da hata verebiliyor. En kötü ihtimal ise enjektörlerin bitmesi galiba..

EAC FAIL HATASI 

Merhabalar,

Özetle: 

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIZ40

2004 diesel fiestam var

90 binde.

bugun TEM de EAC arızası verdi?kontagı kapatıp acınca duzeldi-ne zaman servise gitmeyelim?

cok ciddi arızalardan bahsediliyor baska forumlarda (beyin falan)

bilg verirseniz sevinirim

EAC FAIL HATASI 

Merhabalar,

Özetle: 

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Yunus Adaçay

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar bir ay önce 2004 fort fiesta tdci comfort aldım ama aracım eac fail arızası vermeye başladı araç nedense 2000 devir ı geçmiyor bir sure çalıştıktan sonra kontağı açıp kapatınca nrmale dönüyor takı araç soguyana veya iki saat bekliyene kadar arac çalışırken dikiş makinesi sesi gibi ses yapıyor onun haricinde herşey normal siyah duman atması teklemesi çok yakma gibi bir sorun yok kilometrede hatta 21 kr yakıyor şehir içi sakin kullanımda akü 70 amper maf sensoru ve egr temizliğiyapıldı bilgisayara bağlayınca enjektör devresi mil büyüme arızası gösteriyor ama enjektör temizliği yapılalı beş bin kilometre olmadı ayrıca wurt enjektör temizleyici kullandım hala aynı tas aynı hamam sinirden arabayı yakmaya geldim neredeyse yardım lütfen

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

turbo kapanmaz. tdci da buji ile ateşleme yoktur.. servis basit bir işleme fazla para almış olma ihtimali daha yüksek

Yorum bağlantısı

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar bir ay önce 2004 fort fiesta tdci comfort aldım ama aracım eac fail arızası vermeye başladı araç nedense 2000 devir ı geçmiyor bir sure çalıştıktan sonra kontağı açıp kapatınca nrmale dönüyor takı araç soguyana veya iki saat bekliyene kadar arac çalışırken dikiş makinesi sesi gibi ses yapıyor onun haricinde herşey normal siyah duman atması teklemesi çok yakma gibi bir sorun yok kilometrede hatta 21 kr yakıyor şehir içi sakin kullanımda akü 70 amper maf sensoru ve egr temizliğiyapıldı bilgisayara bağlayınca enjektör devresi mil büyüme arızası gösteriyor ama enjektör temizliği yapılalı beş bin kilometre olmadı ayrıca wurt enjektör temizleyici kullandım hala aynı tas aynı hamam sinirden arabayı yakmaya geldim neredeyse yardım lütfen

Konunuz birleştirilmiştir.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Yunus Adaçay

Teşekkürler hocam ama hala bi çözüm yolu bulamadım o tamirci senin bu tamirci benim kosturiyorum

Yorum bağlantısı
Özkan Gedik

Sa arkadaşlar. Arcaım ford fiesta dizel benim şöyle bir sıkıntım var bir gün aracımı çalıştırmak istediğm çalışma düzeninde bozukluk hissettim herneyse bekledim bir süre ve aracımın devir göstergesi kendi kendine oynamaya başladı hafif çıkıyor sonra iniyor sanki gaz verirmiş gibi motordan hırıltı geliyor ve duruyor aracımı bilgisayarlı genel kontrole soktuğumda motor kısmında br kaç hata ile karşılaştık sorun çıktı

P0380 - Kızdırma bujisi/ısıtma devresi (A)

P0193 - Kanal basınç sensoru sinyal çok düşük

P0089 - RAİL Basıncı normal aralık dışında 

aracımın çekişinde herhangi bir sorun yok kimisi iki bin devri geçmediğini söylemiş ama bende öyle bir sorun yok araba kaçıyor hiç bir probem yok sizce hatanın çıkması yukarıdaki sorunlardanmı kaynaklıdır yada başına böyle bir sorun gelen varmı yardımlarınızı bekliyorum çok teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Özkan Gedik

yardım edebilirseniz çok sevirim başıma dert oldu resmen

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sa arkadaşlar. Arcaım ford fiesta dizel benim şöyle bir sıkıntım var bir gün aracımı çalıştırmak istediğm çalışma düzeninde bozukluk hissettim herneyse bekledim bir süre ve aracımın devir göstergesi kendi kendine oynamaya başladı hafif çıkıyor sonra iniyor sanki gaz verirmiş gibi motordan hırıltı geliyor ve duruyor aracımı bilgisayarlı genel kontrole soktuğumda motor kısmında br kaç hata ile karşılaştık sorun çıktı

P0380 - Kızdırma bujisi/ısıtma devresi (A)

P0193 - Kanal basınç sensoru sinyal çok düşük

P0089 - RAİL Basıncı normal aralık dışında 

aracımın çekişinde herhangi bir sorun yok kimisi iki bin devri geçmediğini söylemiş ama bende öyle bir sorun yok araba kaçıyor hiç bir probem yok sizce hatanın çıkması yukarıdaki sorunlardanmı kaynaklıdır yada başına böyle bir sorun gelen varmı yardımlarınızı bekliyorum çok teşekkür ederim

Özkan bey konunuzu birleştirdim.

Aracınızın aküsü kaç senelik?

Yorum bağlantısı
Özkan Gedik

Özkan bey konunuzu birleştirdim.

Aracınızın aküsü kaç senelik?

Hic bilgim yok aldigimdan beri kontrol etmedim sormadimda oncekinsahibine

Yorum bağlantısı
Yunus Adaçay

Yorum bağlantısı
Mustafa BALIKESİR

Aracımı yeni aldım 15 gün önce. Fakat son 10 gündür EAC FAIL uyarısı alıyorum sık sık. Bazen marşa basarken, bazen de yolda hareket halindeyken aniden motor devri 2000 e düşüyor. P0704 P2100 ve P2176 uyarıları çıkıyor serviste. Benzin kelebeğini temizlettim yine aynı hatayı alıyorum.sorunum donanımsal mı yazılımsal mı bilemedim. Her usta bişiler diyor çünkü. Tabii ki de masraf da ona göre artıyor. Aracım fusion 1.6 i benzin+lpg li. Yorum ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Aracımı yeni aldım 15 gün önce. Fakat son 10 gündür EAC FAIL uyarısı alıyorum sık sık. Bazen marşa basarken, bazen de yolda hareket halindeyken aniden motor devri 2000 e düşüyor. P0704 P2100 ve P2176 uyarıları çıkıyor serviste. Benzin kelebeğini temizlettim yine aynı hatayı alıyorum.sorunum donanımsal mı yazılımsal mı bilemedim. Her usta bişiler diyor çünkü. Tabii ki de masraf da ona göre artıyor. Aracım fusion 1.6 i benzin+lpg li. Yorum ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Konunuz birleştirilmiştir.

Yorum bağlantısı
Yunus Adaçay
(düzenlendi)

Arkadaşlar aracim eac fail diye arıza vermeye başladı enjektör devresi arızası yazıyor bilgisayar a baglayinca. araç belli bir süre calisincaya kadar arıza veriyor sonra kontağı kapatıp açınca düzenliyor takı arac iki saat falan duruncaya kadar sonra tekrar arıza veriyor

tarihinde Yunus Adaçay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Özkan Gedik

Arkadaslar bu eac fail hatası ne can sıkıcı bir durum ford özel servise goturdüm müşürlerden o hatayı veriyor dediler tamam dedim neyse yapalım iki tane müsuru degistirdiler toplam isçilik vs 700 tl para verdim yaptirdim bir gun sorunsuz kullandım sonra yine aynı hataa

Aracımı agir bakima soktum degisen parçalar asaguda

İki tane yakıt rail basınç müşürü

Triger kayış set halinde v kayısı gergi bilyası vs

Devirdaim

Motor su haznesi deposu

Enjektör pulu

Enjektör geri dönüş hortumu

Enjektör burcu

Aracimda bunlar degisti ama hatanin sebebi musurlerden kaynaklaniyor dediler ama gitmedi hata problem neyde okabilir

Bana vakvak hortumunda problemli dediler onunla bir ilgisi olabilirmi

Yada bujilerde bir sorun olabilirmi bilgisayarlı genel ko trolde buji hatasida ciktı ama ben yaptirmadim riskli dediler diye sorun sizce ne olabilirr yardimlarinizi bekliyorum

Yorum bağlantısı
Yunus Adaçay

Arkadaşlar aracimda yukarıdaki sorun vardi aracı tekrar pompaciya goturduk iki tane enjektorun bobin yanmış tamir olacak dediler birde memeleri değişecek mis toplam 1500tl masraf çıktı bakalım. Bunla sorun çözülecek mi belli değil cevabi yazarım yine

Yorum bağlantısı
Yunus Adaçay

Arkadaşlar aracimda yukarıdaki sorun vardi aracı tekrar pompaciya goturduk iki tane enjektorun bobin yanmış tamir olacak dediler birde memeleri değişecek mis

toplam 1500tl masraf çıktı bakalım. Bunla sorun çözülecek mi belli değil cevabi yazarım yine

Aracın enjektörler tamir oldu ama hala eac fail devam ediyor usta tekrar tesisat elden geçecek diyor bakalım bindik alamete gidiyoruz kıyamete
Yorum bağlantısı
Mustafa BALIKESİR

bendeki sorunum çözüldü. özel ve ford ana servisin dediği gibi çıkmadı ve boşu boşuna gaz kelebeğini değiştirdim 1300 tl :(  istanbulda ikitelli osb bağcılar güngörende kaya usta var oto elektrikçi, aracımı ona bıraktım 5 gün. zaten bilgisayara takar takmaz dedi pcm hatası var, beyin tamir edilmesi lazım yada versiyon atılacak olmadı yenisi yada çıkma takılacak dedi. adam samimiyetini ilk anda belli etti zaten konuşmasında, kademeli olarak bakıcam dedi, önce tamir olmadı version olmadı değişim dedi. kısacası işin hakkını vererek çalıştığını beli etti ve yaptı da eline sağlık. tamir ve tesisat bakımı toplam 800 tlye mal oldu. şansıma mevcut beyni tamir etti, tesisatın tümünü de elden geçirdi. şu anda aracımda hata yok lpgli olduğu halde. belki forumdaki arkadaşlarıma lazm olur diye iletişim bilgilerini veriyorum.

electronic park

Kaya BULUT

İkitelli OSB Bağcılar Güngören San. Sit. 11 Blok No:43 Başakşehir / ISTANBUL

Tel : 0212 671 73 32

GSM : 0533 212 95 46

Yorum bağlantısı
Yunus Adaçay

Aracın enjektörler tamir oldu ama hala eac fail devam ediyor usta tekrar tesisat elden geçecek diyor bakalım bindik alamete gidiyoruz kıyamete

araç 3 elektrikçi gezdi hepside tesisat değişecek dedi oda 2500tl yandık ki ne yandık
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Yunus Adaçay

Merhaba arkadaşlar bnde 2004 fiesta vardı eac fail arızası vardı bundan bi beş ay önce cozmustum

Çözümü şöyle yaptık

Mazot hortumları değişti mazot filtresi kesinlikle sallanmiyacak kelepçesi iyice sıkılacak ve vak vak hortumu değişti ayrıca tesisat guvendiginiZ elektrikçi tarafından tesisat motor sogukken ve sicakkan direnç ölçümü yapılacak mutlaka kopukluk veya oksitlenme çıkıyor eğer bu kanida yardım isteyen olursa seve seve yardım ederim 5382834972

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emir Faruk

Merhabalar.

Bende sorunumu sizlerle paylasmak istedim. Umarim cozum sunabilen olur cunku kafayi yemek uzereyim.

2002 1.4 Fiesta sahibiyim. Arabayi alali 3 gun olmustu ve kontagi cevirip calistirdigimda araba rolanti yukseliyor ve stop ediyordu. Gaz verdigim surece sorun yok ama gazdan ayagimi cekince araba stop ediyordu. Ustaya soyledim bujilere bakti eskidigini ve kurudugunu gorunce degismesi gerekir dedi. Degistirdik ve sorun cozuldu. Ayni gun arabanin kontagini 3 sefer kapatip actim. Belirli yerlere gittim islerimi hallettim vs. 3.den sonra araba EAC Fail hatasi verdi. Araba calisiyor ama rolantide devir saati asagi yukari belli araliklarla gidip geliyor. Tekrardan tamire girdi ve gaz kelebeginde sorun olabilecegi dusunuldugunden gaz kelebegi cikarildi temizlendi. Sensorler cikarildi temizlendi. 2 tane boru degisti. Araba calisir hale geldi. 2 gun kullandim taaki bu sabaha kadar. Tekrardan ayni hatayi verdi. Ustam bu sefer sensorlerin degismesi gerektigini dusunuyor. Sizin fikirleriniz nelerdir acaba? Sensor degisimiyle sorun cozulur mu? Arabami yakma noktasina geldim.

Tesekkurler

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Mustafa Gülmüş

BU HATAYI HER USTAYA GÖTÜRMEYİN..AŞAĞIDAKİ YAZIYI OKUYUN..

Hata Kodu P0200, Yakıt Enjektörü Devresi Arızası

Hata Kodu P0200, Yakıt Enjektörü Devresi Arızası olarak tanımlanmıştır. Bu, enjektörlerde çok yüksek veya çok düşük voltaj veya direnç düşüşüne işaret eder. Bu kod P0201, P0202, P0203, P0204, P0205, P0206, P0207 ve P0208'e benzer ve yağsız veya zengin durum kodları da dahil olmak üzere diğer motor yanıp sönme kodları ile birlikte görülebilir.

Bu genel bir sorun kodu, yani OBD-II aracı ile donatılmış tüm araçlara, özellikle 1996'da şimdiye kadar yapılmış araçlara uygulanan anlamına gelir. Hatanın tanımlanması, arıza giderilmesi ve onarımı ile ilgili özellikler, bir markaya veya modele göre değişiklik gösterir.

TANIM

Hata Kodu P0200, yakıt enjektör devresinde bir arıza bulduğu PCM (motor tahriği kontrol modülü, ECM veya motor kontrol modülü olarak da bilinir) anlamındadır. Adından da anlaşılacağı üzere, yakıt enjektör devresi yakıt yakar ve PCM tarafından belirlendiği şekilde ne kadar yakıt ve ne zaman enjekte edileceğini belirler. Bu hata kodu sensörün performansının voltaj veya enjektör devresinin direnci için aralık dışında olduğu anlamına gelir. PCM, motorun emniyetli modunu tetikler ve daha fazla hasar riskini önler. Hata düzeltilene veya normal okumalar geri gelene kadar kalacaktır.

ORTAK BELIRTILER

Durumun ciddiyetine bağlı olarak, belirtiler bir araçtan diğerine değişebilir. Elbette ki zımba belirti, Kontrol Motoru ışığının aydınlatılmasıdır. Bununla birlikte, en yaygın anlatım işareti, aracın zayıf bir durumda, tekleme veya hiç çalışmamasıdır. Ayrıca, araç aşırı yakıt tüketimine neden olan hasarlı bir yakıt enjektör devresinin neden olduğu zayıf veya zengin motor koşullarına maruz kalabilir. Bu kodun en yaygın belirtilerinden bazıları şunları içerir:

• Motor çalışmaya başlıyor ve çalışmıyor veya hiç başlamıyor
  • Motor rölantide veya karayolunda hızla yanıp sönüyor
  • Silindirin tekleme kodları ile birlikte gelir

OLASI NEDENLER

Bu kodun en yaygın nedenleri şunlardır:

• Arızalı yakıt enjektörü
  • Yakıt enjektöründe tıkanmaya neden olan kir
  • Yakıt enjektöründe hatalı kablolama
  • Korozyona uğramış yakıt enjektörü
  • Yakıt enjektörü açık veya kısa devre
  • Düşük iç dirençli enjektör (yakıt enjektörü teknik özelliklerin dışında çalışıyor)
  • Topraklanmış sürücü devresi
  • Gerilim sürücüsü devresine kısa devre
  • Kablo demeti, davlumbaz altındaki bileşenlere aralıklarla kısa devre yapıyor

NASIL KONTROL EDILIRIM?

Diğer hata kodlarında olduğu gibi, P0200'ün teşhisi, varolan her kodla ilişkili dondurulmuş çerçeve verileri ile birlikte mevcut olan tüm kodların kontrol edilmesini gerektirir. Bundan sonra, bir yol testi yapmak için kodların silinmesi gerekiyor. Kod (lar) ayarlandığında araç aynı duruma getirilmelidir.Ardından kablo demetini kontrol edin ve özellikle yakıt enjektörlerinde hasar işaretleri olup olmadığına bakın. Ayrıca, herhangi bir gevşek bağlantı ve kırık bileşen arayın.

Tarama aletini kullanarak yakıt enjektörünün çalışıp çalışmadığını test edin ve düzensizlik işaretlerini kontrol edin.Ardından, her yakıt enjektörünün voltajını kontrol edin.

Ardından, noid ışık testi yakıt enjektörünün çalışmasını gerektiğinde takın.

Ayrıca üreticiye özgü bir PCM testi gerçekleştirmeyi de unutmayın.

NASIL DÜZELTILIR

Bu hata kodunun onarımı oldukça basittir ve bunlar kapsamlı tanı ile tanımlanır. Bu içerir:

• Yakıt enjektörünün değiştirilmesi
  • Herhangi bir kablolama sorununu onarın veya değiştirin (kırık, yıpranmış veya kısa devre kabloları)
  • Bağlantı sorunlarını onarın veya değiştirin
  • PCM'nin değiştirilmesi (nadir)

Bazı durumlarda, mekanik, PCM tarafından izlenen yakıt enjektörlerinin düzgün çalışıp çalışmadığını test etmek için gerekli gelişmiş bir tarama aleti de dahil olmak üzere P0200 Hata Kodunu doğru bir şekilde teşhis etmek için çeşitli araçlar kullanabilir.

Enjektör çalışmasının gözle kontrol edilmesine yardımcı olmak için yakıt enjektör kablolarına noid ışığı takılmıştır. Enjektör düzgün çalışıyorsa, bu ışık yanar.

Bu kod kesinlikle sürücülük sorunlarına neden olabilir ve potansiyel güvenlik riskleri oluşturabilir, bu nedenle mümkün olan en kısa zamanda ele alınmalıdır.

P0200 kod tanımı

P0200, enjektör devresiyle ilgili olarak genel OBD-II diyagnostik hata kodudur

Not : Bu kod P0201, P0202, P0203, P0204, P0205, P0206, P0207 ve P0208'e benzer. Ve motor yanıp sönme kodlarıyla, veya motor yalın ve zengin koşul kodlarıyla bağlantılı olarak görülebilir.

P0200 kodunun ne anlama geldiği

P0200, motor kontrol modülünün (ECM) yakıt enjektör devresinde bir arıza tespit ettiği anlamına gelir. Yakıt enjektör devresi yakıt enjektörlerini kontrol eder ve yakıt ne kadar yakıt ve ne zaman püskürtülmesi gerektiğini komutlar.

Bu kod, ECM, enjektör devresinin voltajı veya direnci için aralık dışı sensör performansı tespit ettiğinde ayarlanır. ECM, daha fazla hasar görmesini önleyen bir emniyetli modu tetikler ve hata sabitleşinceye veya normal okumalar saptanana kadar bu kalacaktır.

P0200 kodunun nedeni nedir?

Başarısız veya başarısız enjektör

Açık veya kısa enjektör

Enjektör kablo demeti açık veya kısa

Zayıf elektrik bağlantısı

Hatalı ECM

P0200 kodunun belirtileri nelerdir?

Semptomlar şiddetine göre değişebilir. Bazı durumlarda, Motor Işık Işığını görülebilir tek belirti olabilir. Diğer araçlarda, araç son derece kötü çalışabilir veya hiç çalışmayabilir ve tekleme olabilir.

Araç, yakıt enjektör devresinin yakıt tüketimini önemli derecede düşürebilen zayıf veya zayıf motor koşullarına maruz kalabilir.

Bir tamirci P0200 kodunu nasıl teşhis eder?

Mevcut kodları kontrol eder ve her kodla ilişkili donma çerçevesi verilerini not alır

Kodları temizler             Benzer koşullar altında aracın kara testini gerçekleştirir ve çerçeve verileri dondurulur           Hasar, kırık parçalar ve / veya gevşek bağlantılar için kablo demetini ve yakıt enjektörlerini görsel olarak inceler

Yakıt enjektörünün çalışmasını gözlemlemek için tarama aletini kullanır ve herhangi bir usulsüzlük arar     Her yakıt enjektöründeki voltajı kontrol eder

Yakıt enjektörünün çalışmasını gerektiğinde test etmek için bir noid ışığı takar

İmalata özel bir ECM testi yapar           

P0200 kodunu teşhis ederken genel hatalar

Adımlar adım adım izlenmediğinde veya adımlar atlandığı zaman hatalar yapılabilir. En yaygın nedeni yakıt enjektörü olmakla birlikte, sorunu gidermekten ve zaman ve para harcamaktan kaçınmak için onarım yapıldığında tüm adımlar takip edilmelidir.

P0200 kodu ne kadar ciddi?

P0200 ciddi bir kod olabilir. Zayıf sürülebilirlik ve motorun kapanma ihtimali ve yeniden başlatılmaması nedeniyle, bu hata ciddi bir şekilde alınmalı ve mümkün olan en kısa zamanda bir kalifiye mekanik tarafından teşhis edilmelidir. Aracın öldüğü ve yeniden başlatılmayacağı durumlarda, araç daha fazla kullanılmamalıdır.

P0200 kodunu tamir edebilecek ne var?

Yakıt enjektörünün değiştirilmesi

Kablo bağlantı sorunlarını giderme veya değiştirme

Bağlantı sorunlarını onarma

ECM'nin Değiştirilmesi

P0200 kodu ile ilgili düşünceler için ek açıklamalar

P0200'ü doğru bir şekilde teşhis etmek için birçok özel araç gerekmektedir. ECM ile izlenen yakıt enjektörlerinin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için gelişmiş bir tarama aletine ihtiyaç vardır.

Bu tarama araçları teknisyenlere mevcut voltaj, enjektör direnci ve zaman içindeki herhangi bir değişiklik hakkında bilgi verir. Diğer kritik araç bir gürültülü ışıktır. Bunlar yakıt enjektör kablolarına monte edilir ve enjektörün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için görünür bir yoldur. Enjektör düzgün çalıştığı zaman yanarlar.

Şiddetli sürülebilirlik endişeleri ve aracın güvensiz bir şekilde aracın çalışması olasılığı nedeniyle P0200'e dikkat edilmelidir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...