İçeriğe Yönlendir

Opel Tigra B 1.4 Tekleme Sorunu

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Fatih Sarıkaya

Dün araç hafiften teklemeye başladı.Işıklarda beklerken farkediliyor.Yüke bindiğinde güçten düşme performans kaybı yok.Yolda ilerlerken 2 kere arıza ışığı yakıp ateşlemeyi kesti.Arıza kaydına baktık.Kam mili sensörü çıkıyor.Gazipaşada parça yok.Bugün sabah alanyaya özel servise getirdim.Arabanın alanyadada servisi yok.Ne kötü yahu bir aracın yetkili servisinin olmaması.Bobin buji filitreler yeni.Zannedersem bilgisayar arıza kayıt doğru gibi de fazlası çıkmasa bari.Hakkımda hayırlısı.

Birde merak ettim formda tek opel bendemi var yoksa tek sorunlu opel bendemi var.Maşallah diğer modellere baktım ben tigra ile nerdeyse sayfayı doldurmuşum.Şaka yapıyorum.ALLAH kimseye kaza,arıza vermesin.Bu opel çok hassas bir araç.Almayın dicem ama opel fanları kızacak :) 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Merhaba, forumda tek opel bende mi var demissiniz bende cevap hakkimi kullanarak hayir bende de opel var diyorum😁

Bahsettiginiz sorunlar tum markalarda olabilecek turden arizalar, bazen ust uste gelebiliyor sadece...

Aracinizin trigeri ne zaman degisti?

Kam mili bildiginiz uzere trigerden gelen gucle subaplarin acilma kapanma ve zamanlamasini saglayan bir parca. Saglam bir ustada trigere baktirmaniz gerekecek diye dusunuyorum.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
15 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Merhaba, forumda tek opel bende mi var demissiniz bende cevap hakkimi kullanarak hayir bende de opel var diyorum😁

Bahsettiginiz sorunlar tum markalarda olabilecek turden arizalar, bazen ust uste gelebiliyor sadece...

Aracinizin trigeri ne zaman degisti?

Kam mili bildiginiz uzere trigerden gelen gucle subaplarin acilma kapanma ve zamanlamasini saglayan bir parca. Saglam bir ustada trigere baktirmaniz gerekecek diye dusunuyorum.

20 bin km önce değişti.Benim triger zincir.Aman ordan sıkıntı çıkmasın.Daha önce kam mili ve egzantirik sensörü arızası yaşamamıştım.İlk defa başıma geliyor.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
4 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

İyi bi ustada baktirin. Dis atlama ihtimali aklima geliyor.insallah yaniliyorumdur.

Galiba sen haklı çıkacaksın gibi duruyor.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Ustanın dediği;Motor sente atlamış,subaplardan biride açık kalmış.Senteyi düzeltmişler tekleme azalmış.Usta 3-4 gün aracı kullanmamı söyledi.Eğer düzelmesse motoru açacağız diyor.Sizin yorumlarınız nedir arkadaşlar.Usta bana üfürüyormu?

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
50 dakika önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Ustanın dediği;Motor sente atlamış,subaplardan biride açık kalmış.Senteyi düzeltmişler tekleme azalmış.Usta 3-4 gün aracı kullanmamı söyledi.Eğer düzelmesse motoru açacağız diyor.Sizin yorumlarınız nedir arkadaşlar.Usta bana üfürüyormu?

tam tahmin ettigim ve yazdigim gibi olmus.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
23 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

tam tahmin ettigim ve yazdigim gibi olmus.

Yığdırma yapmam neden atlasınki.Gergi işini yapmamış olabilirmi?

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Son güncelleme.

Aracın bujileri eğilmiş.Oysaki bujiler yenidi.Aracın hava partikül filitresi bozukmuş.Maf sensörü.Değişicek.Motor açılıp valflere bakılacak.3000-tl masraf bekliyorum hayırlısı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1 saat önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Aracın bujileri eğilmiş.

Nasıl ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

triger kayışı gergisinde sorun varsa sente atlamışsa , subap eğilmiş olabilir? sente atlamışsa daha marşa bil basmam çok riskli. geçmiş olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
4 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Nasıl ?

Bende anlamadım zaten Mehmet abi.Buji nasıl eğilir.

Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

triger kayışı gergisinde sorun varsa sente atlamışsa , subap eğilmiş olabilir? sente atlamışsa daha marşa bil basmam çok riskli. geçmiş olsun

Sordum gergi iyi diyor.Gergi iyide nasıl sente atlamış bilemedim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
On 29.10.2018 at 13:59, Fatih Sarıkaya yazdı:

Usta 3-4 gün aracı kullanmamı söyledi.Eğer düzelmesse motoru açacağız diyor.

kendi kendine düzelen motor da icat edilmedi ama ben de bilemedim

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Aracın son durumu;

Araç subapları yakmış.Teklemenin nedeni oymuş.Sente atlamasından olacağını zannetmiyorum dedi usta.Ben hala sente atlama olayına inanamıyorum orası ayrı konu.Aracın subapları yeniydi yeni subaplar nasıl yanar?Subapların açık kaldığını düşünüyorlar.Benim subaplar yerine iyice alışmamışmıydı dicem ama o zamandan bu zamana 10 binden fazla km geçti.Böyle sorun olsaydı önceden belli etmesi gerekirdi.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
50 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Enjektörler bozulmuş olabilir mi.. 

Mehmet abi enjektörlerde kesici var röle bağlattım.Araç çalıştıkdan 5 dakka sonra benzin pompasını durduruyor.Herzaman lpg de kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Mehmet abi enjektörlerde kesici var röle bağlattım.Araç çalıştıkdan 5 dakka sonra benzin pompasını durduruyor.Herzaman lpg de kullanıyorum.

Hımm.. 

O zaman lpg kalibrasyonun bozuk.. 

Enjektör başka türlü 10 bin km'de yanmaz.. 

Yol bilgisayarı var mı Tigra'da.. 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Hımm.. 

O zaman lpg kalibrasyonun bozuk.. 

Subaplar başka türlü 10 bin km'de yanmaz.. 

Yol bilgisayarı var mı Tigra'da.. 

Var.Geniş ekranım var.Herşeyi tek ekranda görebiliyorum.Düzenlide takip ederim.Aldığım yakıt aracın tüketimi karşılaştırırım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Var.Geniş ekranım var.Herşeyi tek ekranda görebiliyorum.Düzenlide takip ederim.Aldığım yakıt aracın tüketimi karşılaştırırım.

O zaman şuna cevap ver.. 

Lpg de kullanırken..  Yol bilgisayarında tüketimi kaç litre görüyorsun, gerçek tüketimin kaç litre.. 

Tam cevap istiyorum..  

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
26 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

O zaman şuna cevap ver.. 

Lpg de kullanırken..  Yol bilgisayarında tüketimi kaç litre görüyorsun, gerçek tüketimin kaç litre.. 

Tam cevap istiyorum..  

Mehmet abi en son aldığım lpg 19,31 litreydi.Araç bilgisayarıda 15 litre gösteriyordu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1 dakika önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

en son aldığım lpg 19,31 litreydi.Araç bilgisayarıda 15 litre gösteriyordu.

Biraz zengin çalışıyor ancak subap bozmaz bu şekilde ise.. 

İdeal olan... 

Bilgisayarda 10 görüyorsan, 12 yakmandır..

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
5 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

İdeal olan... 

Mehmet abi o verileri hiçbir zaman yakalayamadım.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Arabayı teslim aldım.Şimdilik iyi gidiyor.Tekleme kalmamış.Bir depo benzinde bineyim sonra gidip lpg ayarı yaptırayım diyorum?Keşke ilk teklemeyi hissettiğimde aracı stop edip servise gitseydim.Nerden bilebilirdimki.

Buji çift tırnak 4 adet 87,80-tl

Alttakım conta Z14XEP 1 adet 381,36-tl

Üst takım conta Z14XEP 1 adet 415,26-tl

Subap takımı Z14XEP 16 V 394,08-tl

Yağ filitresi 1 adet 19,33-tl

Motor yağı  4 litre 5/30 169,52-tl

Rektefe 211,86-tl

Temizlik/Parça yıkama 70-tl

Temizlik spreyi 2 adet 33,98-tl

Sıvı conta Gri/Oem 80,55-tl

Mekanik işçilik 636-tl

Kdv 450,06-tl

Toplam baya baya birşey tutuyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

2950 lira.. 

Çok geçmiş olsun... 

Lpg ayarı yaptır mutlaka.. 

Lpg enjektörlerine de baktır.. Kaçıran işeyen olmasın.. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

İdeal olan... 

zengin yakış varmı sorusunun net cevabı bumudur ?

mesela bende yol  bilgisayarı 11 gösterirken şehir dışı 13 litre lpg alıyor pompada 100 km de

şehir için 17,5 civarı gösterirken yol bilgilsayarı pompada 20 litre lpg alıyor 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...