İçeriğe Yönlendir

Focus II - Çalışan arabanın kapısını dışarıdan kilitle(yeme)mek.

Ersev Kaya

Recommended Posts

Ersev Kaya

Hepinize hayırlı günler dilerim.

Hanım eczane kalfası. Dün nöbetteydi. Gece onu almaya gideceğim ama kızımı da evde tek bırakamam. 

Önce arabayı çalıştırayım, o arada kızımı hazırlarım diye düşündüm. Yedek anahtarla arabayı çalıştırdım, ben eve giderken de kapıları kilitlemem gerek. Araba çalışıyor; orijinal anahtarla kapıları kilitlemeyi denedim ama kilitlemedi. Açma düğmesine bastım, yine tık yok. Camı açıp, içeriden kilitleyeyim, sonra camı kapatırım diye düşündüm ama  geldiğimde  yine açamam diye vazgeçtim. Araba çalışır vaziyette gidip kızımı getirdim. Baktım araba duruyor yerinde; çalan olmamış.

Hıza duyarlı kapı kilidi olmadığından yolculuk esnasında hep kapıları içeriden kilitlerim.

Merak ettiğim şey, tüm arabalarda bu böyle midir ya da Ford'larda? Araba çalışırken kumandadan kapı kilitlenmez mi?

Saygılarımla

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Renault'larda çalışan araba "kumandadan" kilitlenemez. Anahtar düğmeleri direkt devre dışı kalıyor. Tabi merkezi kilit aktif. Göğüsteki düğmeden kilitlenebiliyor.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
(düzenlendi)

Ben de merak ettim;

Deneme amaçlı şunu yapabilirsiniz.

1. Arabanın camını açın. (Ya kapı açılmazsa diye güvenlik amaçlı)

2. Arabanın şoför kapısını açın, kapıyı içten kilitleyin.

3. Arabayı çalıştırın. 

4. Arabadan inin ve şoför kapısını kapatın.

5. Arabanın kapısını dışarıdan açmaya çalışın, büyük ihtimalle açılmayacaktır. (Çünkü içeriden kilitli)

6. Yedek anahtarla açmayı deneyin.

Açılmıyorsa camdan elinizi sokup açın  :biggrin:

tarihinde Harun Kocaçalışkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
1 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

1. Arabanın camını açın. (Ya kapı açılmazsa diye güvenlik amaçlı)

2. Arabanın şoför kapısını açın, kapıyı içten kilitleyin.

3. Arabayı çalıştırın. 

4. Arabadan inin ve şoför kapısını kapatın.

5. Arabanın kapısını dışarıdan açmaya çalışın, büyük ihtimalle açılmayacaktır. (Çünkü içeriden kilitli)

6. Yedek anahtarla açmayı deneyin. 

Bir mantık hatası var. Arabadan indikten sonra merkezi kilit açılıyor. Kapıyı kapatınca tekrar kilitlenmediği için araç hala kilitsiz ve çalışır durumda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Şimdi, Sani Gerşon yazdı:

Bir mantık hatası var. Arabadan indikten sonra merkezi kilit açılıyor. Kapıyı kapatınca tekrar kilitlenmediği için araç hala kilitsiz ve çalışır durumda.

Niye açılsın, kapıyı açık bıraktık zaten. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Şimdi, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Niye açılsın, kapıyı açık bıraktık zaten. 

Kapı açıldığı anda merkezi kilit devreden çıkıyor işte?

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Şimdi, Sani Gerşon yazdı:

Kapı açıldığı anda merkezi kilit devreden çıkıyor işte?

Kapıyı açıyoruz, açık kapıyı içeriden kilitliyoruz. Sonra kapıyı kapatınca kapı kilitlenmiş olmuyor mu ben öyle oluyor diye biliyorum. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
36 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Kapıyı açıyoruz, açık kapıyı içeriden kilitliyoruz. Sonra kapıyı kapatınca kapı kilitlenmiş olmuyor mu ben öyle oluyor diye biliyorum. 

açık kapıyı kilitleyemezsiniz kilit kilitleyip tekrar geri açar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
45 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Açık kapı kilitlenmiyor maalesef.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Ben kilitleniyor diye hesap etmişim. :biggrin: 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

harun beyin yazdiklarina ilaveten kolu cekerek kapatmayi deneyin. denemekten zarar gelmez. ya tutarsa.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Sürücü kapısı açıkken araç kilitlenmez. Kilitlense bile kapıyı kapatır kapatmaz sürücü kapısı kilidi otomatik olarak geri açılır. :) 

Yorum bağlantısı
Ferit Erken

Çalışan aracı dışarıdan kilitleme yok malesef. Ford focus kullanıcısıyım. Bende seneler önce denemiştim. Malesef olmuyor.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Şimdi, Mustafa Arıkan yazdı:

Sürücü kapısı açıkken araç kilitlenmez. Kilitlense bile kapıyı kapatır kapatmaz sürücü kapısı kilidi otomatik olarak geri açılır. :) 

O zaman yolcu kapısından ineriz :biggrin:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
1 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

O zaman yolcu kapısından ineriz :biggrin:

Aynı durum geçerli maalesef. Açık bir kapı varsa sistem kendini kilitlemiyor.

Yorum bağlantısı
İsmail Sefer

Bir kaç gün önce hava soğuktu kızımı bakıcıya bırakmadan önce araba ısınsın diye arabayı çalıştırdım yedek anahtar, düğmelerle kapatmadı arabayı ancak kara düzen anahtarı kapıdaki yuvaya sokarak kapattım bende 

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Bir saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Harun Bey' in dediği doğru. Aslında şöyle demek istemiş;

Kapı açıkken, açma kolunun üzerinde kilit mandalını ittirdiğinizde kapıyı kapattıktan sonra kapı kilitleniyor. Ama sadece kilit kolunu kapattığınız kapı kilitleniyor. 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
5 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Aynı durum geçerli maalesef. Açık bir kapı varsa sistem kendini kilitlemiyor.

Akşam deneyecem merak ettim. Ben mesela yolcu kapısını önce kilitlerim bazen. Sonra kapıyı kapatınca kapı otomatik kilitlenir. 

Ya da ben merkezi kiliti kilitlerken diyelimki bir kapı açık kaldı. O kapıyı kapatırsam kapı kilitlenir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferit Erken

Farklı bir yorum yapacağım, dediğim gibi seneler önce aynı dertlerden bende aynı şeyi denemiştim ama teknik olarak mümkün olmadığı için yapamamıştım. Daha sonra şu hedefi koydum;
1-Kapalı otoparkı olan bir evde oturmak.
2-Dizel aracıma PTC heater takmak.
Çok şükür ikisinide 5 sene önce halledebildim. Bu dert ortadan kalktı. Çocuklar önemli bu yüzden hayatımızın yönünü ona göre veriyoruz. Darısı diğer müzdaripli kişilere diyelim.

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
6 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Akşam deneyecem merak ettim. Ben mesela yolcu kapısını önce kilitlerim bazen. Sonra kapıyı kapatınca kapı otomatik kilitlenir. 

Ya da ben merkezi kiliti kilitlerken diyelimki bir kapı açık kaldı. O kapıyı kapatırsam kapı kilitlenir. 

Evet doğru.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

açıkçası bu işi denemek zaten yanlış.

kitleseniz ne olacak ki çalmak isteği olan biri hazır çalışır vaziyette araba 2 saniyede kırar camı açar yallah der gider.

anahtar üzerinde çalışır vaziyette araba bırakmak pek mantıklı iş değil  denememekte fayda var

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
58 dakika önce, Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

açık kapıyı kilitleyemezsiniz kilit kilitleyip tekrar geri açar. 

Ben jettada kilitleyebiliyorum. Eski aracım Connect'te kilitlenmezdi ama.

Herhangi bir kapı veya bagaj açıkken kumandadan kilitliyorum aracı(araçtan ellerim dolu ineceğim zaman çok işime yarıyor). Daha sonra açık olan kapıyı kapattığımdada araç sinyalle kilitlendi uyarısı veriyor bilgi amaçlı tekrar.

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Çekicilerde anahtarlar hep kontakta olur. Sürücü sadece kumandayı alır cebine, isterse çalışır vaziyette kitler.

Arabalarda da bir şekilde oluyordur bence, hiç ihtiyacım olmadığı için denemek aklıma bile gelmedi :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ben jettada kilitleyebiliyorum. Eski aracım Connect'te kilitlenmezdi ama.

Herhangi bir kapı veya bagaj açıkken kumandadan kilitliyorum aracı(araçtan ellerim dolu ineceğim zaman çok işime yarıyor). Daha sonra açık olan kapıyı kapattığımdada araç sinyalle kilitlendi uyarısı veriyor bilgi amaçlı tekrar.

Jetta emsal olmaz.
Onda kesin kodlama da vardır.
Kapı açıkken kilitlensin mi.
Sürücünün elleri dolu iken iken kilitlensin mi
Sadece bagajı mı açık bırakayım.
Motor soğuksa kendim çalışayım mı. Vs.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Yaris in aküsü bitmişti. Kendi aracım da aşağı sokaktaydı. Yaris i çalıştırdım. Kapıları kilitledim. Alt sokaktan aracımı aldım yanına geldim. Yedek anahtarla kapıyı açıp devam etmiştim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...