İçeriğe Yönlendir

Ağır Hasar Kayıtlı Araçların Dolandırıcılığı

Mesut Eyibil

Recommended Posts

Mesut Eyibil
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhaba;

Bildiğiniz gibi araç ilanlarında ağır hasar kayıtlı araçların istinasız hemen hemen hepsinde sigorta şirketinin şişirmesinden dolayı, sigorta şirketinden para almak için anlaşmalı şişirilmiş hasar kaydı vb. satıcının hayal gücüne göre yazılmış zibilyon tane ilan var. aşağıdaki ilanda da görebileceğiniz üzere ilan başlığında boyasız yazmasında rağmen ilan detayında araç ağar hasar kayıtlı yazdığını iletmiş araç sahibi. yani bukadar ilan içerisinde hep bu şekilde belirtilmesine istinaden kafama takılan birkaç soru var,

- Sigortadan para almak için gelen eksperler araç sahipleri ile anlaşıp para karşılığında ağır hasar mı yazıyor ?

-Sigorta işinde dolandırıcılık bir meslek haline mi gelmiş de bilerek sürekli  hasarsız araçları hasar kayıtlı gösteriyorlar?

-Neden hep suç sigorta şirketlerinde de hiç ilan verenlerde değil?

- Yada sigorta şirketlerinde sıkıntı yok da bu ilanları verenlerin hepsi mi üçkağıtçı yada sereften yoksun kimseler?

***Son olarak da bu araçlar ilan detaylarında belirtildiği gibi temiz (miş) ise ALINIR MI?

Evet arkadaşlar bombaları buraya bırakıp yorumlarınızı merak ediyorum.

İLAN

saygılar...

tarihinde Mesut Eyibil tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Tamirciler araçları o kadar güzel onarıyor ki, ağır hasarlı araçları bile boyasız diye satabiliyorlar. Youtube da ilgili videolar var. Birçok ekspertiz anlayamıyor bile. Özellikle airbag açmış, şasi hasarlı , kemer gergileri patlak araçlar ciddi risk oluşturuyor. Ucuz etin yahnisi yavan olur. 

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
3 dakika önce, Mesut Eyibil yazdı:

***Son olarak da bu araçlar ilan detaylarında belirtildiği gibi temiz (miş) ise ALINIR MI?

Sel hasarlı belki.. 

Ne şartla olursa olsun.. hasarlı resimlerini görmeden almazdım.. 

Pert olduğu kazanın resimlerini isterdim.. 

4 dakika önce, Mesut Eyibil yazdı:

- Sigortadan para almak için gelen eksperler araç sahipleri ile anlaşıp para karşılığında ağır hasar mı yazıyor ?

-Sigorta işinde dolandırıcılık bir meslek haline mi gelmiş de bilerek sürekli  hasarsız araçları hasar kayıtlı gösteriyorlar?

-Neden hep suç sigorta şirketlerinde de hiç ilan verenlerde değil?

- Yada sigorta şirketlerinde sıkıntı yok da bu ilanları verenlerin hepsi mi üçkağıtçı yada sereften yoksun kimseler?

Sorulara gelince.. 

Yok böyle bir dünya.. 90 bin liralık golfü 28 bin lira hasar ile pert ettiremedik.. Onarıldı.. 

Hasar tazminatını 500 lira artırabilmek için bile çok zor.. İspat etmeniz gerek.. 

2000 yılından beri sigortacılık yapıyorum.. 

Bedeli yükseltilmiş, şişirilmiş bir hasar hiç görmedim. Yani yok böyle bir şey.. 

İnanmayın. 

• Beğen 8
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mert Tez

şöyle bi durum var aslında her hasar kayıtlı araç illa boyalı veya kazalı olacak diye bi durum yok aslında

örnek vermek gerekirse mesela araç denize düşmüştür ama kaporta hasar almamıştır fakat tüm döşeme ve elek aksamı hasarlandığı için olabilir veya yanlış bilmiyorsam çalınan bir araç eğer sigorta firması araç sahibine parayı ödedikten sonra bulunursa o da hasar kayıtlı olabiliyor.

ama dediğiniz gibi bu işte dolandırıcılarda oldukça çok 

benim tahminim yalan ilan verip kazalı arabayı yokmuş gibi satmaya çalışanlar %80 , diğer şekilde başına benim anlattığım gibi olay gelenlerin oranı ise %20 dir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
(düzenlendi)

Konu başlıklarını tamamen büyük harfle yazmıyoruz. Bilginiz olsun..

Ayrıca "Ağır Hasarlı" ibaresi bulunan araçlardan mümkün olduğunca uzak durulmalı.

tarihinde Hasan Karabekiroglu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Şişirilen bi şey varsa da, sigortacı değil, servis yapabilir. Hani sallıyorum, amortisör çizilmiştir, "aaa değiştirelim bunu da, belli olmaz yamuktur falan" diyebilir. Sigorta şirketleri zaten ekspertizle servisin onay verdiğini ödüyor. Onay sonrasıda foto'lar paylaşılıyor zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Şimdi, Mert Tez yazdı:

benim tahminim yalan ilan verip kazalı arabayı yokmuş gibi satmaya çalışanlar %80 , diğer şekilde başına benim anlattığım gibi olay gelenlerin oranı ise %20 dir.

Yada çıkma olarak aynı renk parça buluyorlar.. Tanıdığım kaportacılarda buna çok şahit oluyorum... 

Ayrı renk tavan bulup kesip getirip monte ediyor.. Sonuç, boyasız tavan oluyor.. 

• Şaşkın 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
10 dakika önce, Mesut Eyibil yazdı:

araç ilanlarında ağır hasar kayıtlı araçların istinasız hemen hemen hepsinde sigorta şirketinin şişirmesinden dolayı, sigorta şirketinden para almak için

bu tip ilanlar hala var ise, sebep olan sigorta şirketleridir. Onlar da bu tip dolandırıcı sözlerine ses çıkarmıyor ki sattıkları pertlerin rakamı düşmesin diye. Kabahatli var ise, tamamen sigortalar.

sıfır pahalı parça rakamı ile perte çıkan vardır elbet ancak orantı olarak çok azdır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Tez

ben şöyle bişeye şahit olmuştum, adamın arabasına sağ kapıdan vurdular ama direklere vs bişey olmadı. 

adam gidip çıkmacıdan daha önce kaza yapmış ama kapısı sağlam arabanın (aynı renk) alıp taktı. 

çok şaşırmıştım 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Araç kaza yapar, servis rakamı belirler. Orjinal parçalarla araba atıyorum 50 bin lira hasarlıdır. Kasko pert edip aracı alır, ödemeyi yapar şasiye hasar rakamını yazar. Araba ihale ile satılır, toplama işi yapanlar alır. Çıkma parçalarla 50 binlik hasarı 20 bin liraya maleder arabayı ilana koyar. Sigorta şirketi aptal mı ödeyeceği rakamı şişirsin ? Yan sanayi işine müşteri razı olmaz bu yüzden yeni arabalarda daha çok görülür bu durum. Çok paramız olduğundan en ufak hasarda arabadan soğudum demek bize hastır. Pert olmaz diye kaza sonrası ön camı falan kıranlar varmış, hasar çok olsun da pert olsun tamirli arabam olmasın diye. Şişirse şişirse müşteri şişirir yani hasarı.. :D

14 dakika önce, Mert Tez yazdı:

ben şöyle bişeye şahit olmuştum, adamın arabasına sağ kapıdan vurdular ama direklere vs bişey olmadı. 

adam gidip çıkmacıdan daha önce kaza yapmış ama kapısı sağlam arabanın (aynı renk) alıp taktı. 

çok şaşırmıştım 

Çıkmacıda satılan kapı ziyan mı olsun ? Adamın işi 10 dakikada hallolmuş işte.. ;)

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Ali Gök
2 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Araç kaza yapar, servis rakamı belirler. Orjinal parçalarla araba atıyorum 50 bin lira hasarlıdır. Kasko pert edip aracı alır, ödemeyi yapar şasiye hasar rakamını yazar. Araba ihale ile satılır, toplama işi yapanlar alır. Çıkma parçalarla 50 binlik hasarı 20 bin liraya maleder arabayı ilana koyar. Sigorta şirketi aptal mı ödeyeceği rakamı şişirsin ? Yan sanayi işine müşteri razı olmaz bu yüzden yeni arabalarda daha çok görülür bu durum. Çok paramız olduğundan en ufak hasarda arabadan soğudum demek bize hastır. Pert olmaz diye kaza sonrası ön camı falan kıranlar varmış, hasar çok olsun da pert olsun tamirli arabam olmasın diye. Şişirse şişirse müşteri şişirir yani hasarı.. :D

hiç aklıma gelmemişti.

al çekici vur tavan dahil bütün kaportaya camlaara 

çağır bitane libertyi bağla halatı sürüklet 20 30 metre sırt üstü al sana mis gibi pert :D 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
7 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Engin bilgilerinize hayran olmamak elde değil :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
4 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Engin bilgilerinize hayran olmamak elde değil :)

Size kıyamıyorum işte, güzel hatrınız olmasa.. 😍

8 dakika önce, Ali Gök yazdı:

hiç aklıma gelmemişti.

al çekici vur tavan dahil bütün kaportaya camlaara 

çağır bitane libertyi bağla halatı sürüklet 20 30 metre sırt üstü al sana mis gibi pert :D 

Arabada pet şişede su varsa kontak açıkken beyin üstüne dökünce de pert oluyor. Çekiç falan uğraşma. :D

Bizde bir tane 2.0 dizel otomatik Latitude var, ön çamurluk ve far hasarıyla geldi. 60 bin civarı hasar kaydı var alan dua eder. 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Bir saat önce, Serkan Toker yazdı:

Yan sanayi işine müşteri razı olmaz bu yüzden yeni arabalarda daha çok görülür bu durum. 

Yok öyle bir dünya. Eğer araç trafik sigortasından yapılıyorsa yan sanayiye müşteri razı olur olmaz diye bir durum yok. Eğer parça yürür aksamda değil ise kesinlikle yan sanayi ücreti ödeniyor yada yan sanayi parça alınıyor. Kanunda da bu böyle. Orjinali 600 çıkması 400 tl olan arka sinyalime sigorta en düşük yan sanayi ücretini ödedi oda 200 Tl :D

Yorum bağlantısı
Yılmaz Er

Başıma gelen bir durum bu.

Geçen ay benim araca biri çarptı. Konusunu açmıştım forumda. Servis dosya açtı. Bir baktım dosyada tahmini hasar 7200 tl yazıyordu. Kabul etmedim bunu. Başka bir servise götürdüm. 600 tl ile sigorta olmadan yapıldı. Servis bu konuda art niyetli ve şişirmeye sebep olabilir diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
29 dakika önce, Mehmet YILDZ yazdı:

Yok öyle bir dünya. Eğer araç trafik sigortasından yapılıyorsa yan sanayiye müşteri razı olur olmaz diye bir durum yok. Eğer parça yürür aksamda değil ise kesinlikle yan sanayi ücreti ödeniyor yada yan sanayi parça alınıyor. Kanunda da bu böyle. Orjinali 600 çıkması 400 tl olan arka sinyalime sigorta en düşük yan sanayi ücretini ödedi oda 200 Tl :D

Var öyle bir dünya, sinyal değil de kazada aracınızın jantı kırılsaydı veya aksı kopsaydı yan sanayisini takıyoruz dediklerinde evet küçük esnafı da desteklemek lazım derseniz kabul ederim. Tabi yan sanayisini bulursanız.. Sinyal hasarı sizin ki ve sinyal hasarıyla araçlar pert olmuyor, konu pert araçlar.. ;)

14 dakika önce, Yılmaz Er yazdı:

Geçen ay benim araca biri çarptı. Konusunu açmıştım forumda. Servis dosya açtı. Bir baktım dosyada tahmini hasar 7200 tl yazıyordu. Kabul etmedim bunu. Başka bir servise götürdüm. 600 tl ile sigorta olmadan yapıldı. Servis bu konuda art niyetli ve şişirmeye sebep olabilir diye düşünüyorum.

İlk servis ne yazmış parça listesine ? Arada muazzam fark var, sigorta müfettiş bile görevlendirir böyle bir durumda..

Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz

Satıcının ağır hasar kaydı var, servisin sigortanın şişirmesi diyerek gördüğü ;

ec3d1aa153c6d332a5747ab1b18668d5.jpg&t=1

Gerçekte olan :D

pert-olan-arabadan-sag-ciktilar-15026122

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Orijinal parçayla değişeni değilde 1 kilo macunla düzelmiş parçayı boyalı diye almak daha çekici geldiği sürece bunlar çook devam eder.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yılmaz Er

Ön panel, ön tampon, sis farı vs vs... Açıp baktık küçük bir plastik kırığı için koca ön panel değişecek dendi.

İlk servis ne yazmış parça listesine ? Arada muazzam fark var, sigorta müfettiş bile görevlendirir böyle bir durumda..
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
4 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Sel hasarlı belki.. 

Ne şartla olursa olsun.. hasarlı resimlerini görmeden almazdım.. 

Pert olduğu kazanın resimlerini isterdim.. 

Sorulara gelince.. 

Yok böyle bir dünya.. 90 bin liralık golfü 28 bin lira hasar ile pert ettiremedik.. Onarıldı.. 

Hasar tazminatını 500 lira artırabilmek için bile çok zor.. İspat etmeniz gerek.. 

2000 yılından beri sigortacılık yapıyorum.. 

Bedeli yükseltilmiş, şişirilmiş bir hasar hiç görmedim. Yani yok böyle bir şey.. 

İnanmayın. 

Abi aslında sel hasarlı alınmaz die düşünüyorum ben,o aracın su girmediği yeri kalmayacak dikiş tutarmı ki araç.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
5 dakika önce, Mesut Eyibil yazdı:

Abi aslında sel hasarlı alınmaz die düşünüyorum ben,o aracın su girmediği yeri kalmayacak dikiş tutarmı ki araç.

Alınmaz.. bitmez arızası.. 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
2 saat önce, Yılmaz Er yazdı:

Servisler para kazanmak istiyor. Benim arabanın da hesapta tahmini 3500 lira masrafı vardı. Eksper 1500 liraya indirdi..

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Hayatında servis yüzü görmemiş kişilerin servis şişirdi 30 bin yazdı. Normalde 5 binlik hasar diye üfürdükleri durumdur. Servis orijinal parça kullanır, plaza kirası öder, çok sayıda personel çalıştırır, vergisini verir, iki yıl parça ve işçilik garantisi verir. İşe gelirse servise gidilir, gelmezse merdiven altı yerlere araç teslim edilir. 

Bu tür ilanlara itibar etmem. Onarım servis tarafından yapılmışsa meblanın göreceli yüksek olması normaldir, kafaya takmam. Servis kayıtlarından ve eksper raporundan nelerin değiştiğine bakarım, işime gelirse alırım gelmezse almam. Bu ekonomik şartlarda sigorta şirketleri kılı kırk yarıyor. Malum Kastamonu’daki dolu olayından sonra bunu yakından yaşıyoruz, kaç arkadaşın aracı hala servis kapısında yatıyor. Değil şişirmeyi sigorta şirketleri öyle mantıksız düşük rakamlar veriyor ki anlaşabilmek mümkün değil. Sigortadan oara alabilmek için bunun yöntemini bilen bir arkadaş varsa söylesin, serviste mahsur kalmış  bir kaç tanıdık araç var. Arabasız kaldı garibanlar, sevaptır 😀

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile ön panel kozmetik ve teknik olarak çok kritik bir parçadır, şahsen çatlamışını kırılmışını derhal değişirim. malzemesi ve imalat tarzı gereği tamiri olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu
6 saat önce, Mert Tez yazdı:

çok şaşırmıştım 

2011 yılında corollanın sol arka çamurluğunu arıyordum çıkmacılarda.Servis yenisine 900 lira istemişti. Birisi bana aynı arabanın arka kısmını 3500 liraya sana vereyim araban orijinal olsun dedi. 900 e çok derken 3500 lira vermek işime gelmedi. İki arabadan bir araba yapıyorlar diyorlardı da aklım almıyordu. Bizzat yaşadım. Ben de servisten çamurluğu alıp yaptırdım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...