İçeriğe Yönlendir

L200 Aracım 100 km den Sonra Oluşan Titreşim Gürültü?

Volkan Ceneviz

Recommended Posts

Volkan Ceneviz

merhabalar Mıtsubıshı L200 4x4 marka model aracım var 2009 model bu araçta bahsettiğim gibi 100 kmden sonra bir titreşim sarıyor gövdeyi dikiz aynası bile titreşiyor vibrasyon oluşuyor sebebini bulamadık. Yaptıklarım ;

Şaft bilgisayarlı makinede  balansı yapıldı.

aynı marka model araç ile lastik jant değişerek denendi.

lastikler yeni alınıp takılmıştı. balansı vs yapılı

yani akla başka ne gelir bilmiyorum araç 4x4 nelere bakmak lazım 

Yorum bağlantısı
Akif Yusuf Turkmen
merhabalar Mıtsubıshı L200 4x4 marka model aracım var 2009 model bu araçta bahsettiğim gibi 100 kmden sonra bir titreşim sarıyor gövdeyi dikiz aynası bile titreşiyor vibrasyon oluşuyor sebebini bulamadık. Yaptıklarım ;
Şaft bilgisayarlı makinede  balansı yapıldı.
aynı marka model araç ile lastik jant değişerek denendi.
lastikler yeni alınıp takılmıştı. balansı vs yapılı
yani akla başka ne gelir bilmiyorum araç 4x4 nelere bakmak lazım 

Abım benim basıma geldi direksiyonda titreme yoksa eğer iç aks kafalarına baktır muhtemelen akslar komple değişir
Yorum bağlantısı
Volkan Ceneviz
1 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Aks ? 

ön sol aks arızalı boşluk yapmış ama ondan olmaz diyorlar. Sonuçta 100 kmden sonra çıkıyor. Tek aklımı kurcalayan o ama zor ihtimal deniyor. 

Şimdi, Alpay Sumer yazdı:

Arac yuklu ve yuksuz kontrol edildimi?

abim sadece erken ve geç oluşuyor yüklü yüksüz. Şu var araca gaza yüklenince vibrasyon biraz kısılıyor  gazı bırakınca tam ses titreşim oluşuyor ve yokuş çıkarken az inerken daha fark ediliyor

2 dakika önce, Akif Yusuf Turkmen yazdı:

Abım benim basıma geldi direksiyonda titreme yoksa eğer iç aks kafalarına baktır muhtemelen akslar komple değişir

abi sizin araç marka model neydi. Bu pick up seri acaba benim arızalı aks dan olabilir mi 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

@Arif Aykın da vardi bu aractan daha kapsamli bilgisi olabilir.

Son zamanda bakim falan yapildimi? sökme takma isleminde tam takilmayan yada gevsek kalmis ekipman olabilir belki🤔

Yorum bağlantısı
Volkan Ceneviz
1 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

@Arif Aykın da vardi bu aractan daha kapsamli bilgisi olabilir.

Son zamanda bakim falan yapildimi? sökme takma isleminde tam takilmayan yada gevsek kalmis ekipman olabilir belki🤔

alındığından beri böyle benden önce bir şeyler olmuş belli. :/

Yorum bağlantısı
Akif Yusuf Turkmen
abi sizin araç marka model neydi. Bu pick up seri acaba benim arızalı aks dan olabilir mi 

Connect ama dış akslar değil abı iç akslar ve aks millerinden yapar o ikisi değişene kadar dış akslarda değişiyor yani komple aks önce sağ değiştir o uzun çünkü dene eğer düzelmezse sol da değişir
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Bence sorun şaftla ilgili şaftın ucundakı basındakı istavroz larla ilgili birseyler yapldımı

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Bence de aks dan bizim araçta da bu tarz birşey kaza sonrası meydana geldi ve akslar ekipmanlarıyla değişti. Hatırlatma! Aracınız uzun kasa olanlardan olmalı özellikle kışın bagajda mutlaka belirli yükte ağırlığınız olsun. Bizimkinde 200 kg yakın Demir kütük var.

Yorum bağlantısı
Volkan Ceneviz
13 saat önce, Arif Aykın yazdı:

Bence de aks dan bizim araçta da bu tarz birşey kaza sonrası meydana geldi ve akslar ekipmanlarıyla değişti. Hatırlatma! Aracınız uzun kasa olanlardan olmalı özellikle kışın bagajda mutlaka belirli yükte ağırlığınız olsun. Bizimkinde 200 kg yakın Demir kütük var.

araç 2009 kısa seri olandan fakat akslardan derken arka mı ön mü daha çok sizde ki araç ne idi.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Ön aks kafaları sanırım bakım kağıdı Yok o yüzden tam hatırlayamadım abim ve kardeşime sordum onlarda hatırlamıyorlar. 🙁 araç direkt olarak Benim olmayınca kayıt tutmuyorum🙁

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

rot balans aynı anda yaptırın , balans ı lastikler sökülmeden araç üzerinde yapan yer bulun o şekilde yaptırın , yine sorununuz düzelmez ise aks kafalarını kontrol ettirin . 

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Volkan ayağını gazdan çekince muhtemelen titreme kesiliyordur. Geçen yıl başıma geldi sorun şaft mafsalıydı. Ona iyice baktır.

Benim ustam inatla mafsaldan değil dedi arkayı komple kaldırıp tekerleri söktük hala titriyordu araç anca öyle ikna ettim sevgili ustamı :D

Yorum bağlantısı
Volkan Ceneviz
On 12.11.2018 at 23:11, Oğuzhan Demir yazdı:

Volkan ayağını gazdan çekince muhtemelen titreme kesiliyordur. Geçen yıl başıma geldi sorun şaft mafsalıydı. Ona iyice baktır.

Benim ustam inatla mafsaldan değil dedi arkayı komple kaldırıp tekerleri söktük hala titriyordu araç anca öyle ikna ettim sevgili ustamı :D

tam tersine ayağı gazdan çekince ses birazdaha belirginleşiyor üstelik bu gün biraz daha netleştirebilmek için üzerine gittim yani hız sınırını zorladım 180 km ye çıkardım sanki 120 den sonra ses duyulmayacak kadar hafifliyor emiyor titreşimi 100 km civarlarında çok daha belirgin ama ne ile alakalı anlayamadım

On 13.11.2018 at 07:12, Rıdvan Ergün yazdı:

Travers takozlarına bakıldı mı?

bakılmadı aslında ustalar altına girip bir yerlere bakıyor ama somut adım yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
(düzenlendi)
On 14.11.2018 at 23:00, Volkan Ceneviz yazdı:

tam tersine ayağı gazdan çekince ses birazdaha belirginleşiyor üstelik bu gün biraz daha netleştirebilmek için üzerine gittim yani hız sınırını zorladım 180 km ye çıkardım sanki 120 den sonra ses duyulmayacak kadar hafifliyor emiyor titreşimi 100 km civarlarında çok daha belirgin ama ne ile alakalı anlayamadım

bakılmadı aslında ustalar altına girip bir yerlere bakıyor ama somut adım yok. 

Bakılsa iyi olur.  Belli bir hızı geçince titreşimi emmesi travers takozu ihtimalini arttırıyor bana kalırsa.

Tabii motor takozu ve şanzuman kulaklarına da bakmalı.

tarihinde Rıdvan Ergün tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Rıdvan abiye katılıyorum . Aksların dışında motor ve şanzuman takozlarınıda kontrol etmekte fayda var. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Ceneviz
On 16.11.2018 at 06:48, Rıdvan Ergün yazdı:

Bakılsa iyi olur.  Belli bir hızı geçince titreşimi emmesi travers takozu ihtimalini arttırıyor bana kalırsa.

Tabii motor takozu ve şanzuman kulaklarına da bakmalı.

On 16.11.2018 at 09:14, Sami Demirpaz yazdı:

Rıdvan abiye katılıyorum . Aksların dışında motor ve şanzuman takozlarınıda kontrol etmekte fayda var. 

şöyle bir durum var abiler mesela 120 ile giderken bu ses var gazı çekince bırakınca ses daha artıyor gibi ama bulunduğum yerde işin ehli bir usta yok o yüzden buradan fikirlerle yola çıkarak ya servise yada iyi bir ustaya gidilecek olası ihtimaller şuan ön aks lar dan olabilir diyorum travers takozları değil gibi çünkü yokuş yukarı daha az yokuş aşağa daha çok belirginleşiyor ama iddia edemem tabi. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
On 16.11.2018 at 10:14, Sami Demirpaz yazdı:

😁

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...