İçeriğe Yönlendir

Corolla İçin Düşünceleriniz.

Ali Darbaz

Recommended Posts

Anıl Akca

Corolla bu piyasada şuan alınması en mantıklı araçlardan birisi. Donanım olarak üst paketlerinde olabilir ama güvenlik paketi tüm paketlerinde standarttır. Airbag sayısı,frenleme sistemleri kasa güvenliği. Ağzı olan konuşuyor yok donanım yok  vs. Adam premium paketini 70 bin tlye verecek hali yok ya. Tabiki fiyatı düşürmek için donanımdan kısacak. Bu fiyatlara Clio,Symbol veriyorlar.

On 05.11.2018 at 18:21, Gökhan Albayrak yazdı:

Japondan bahsediyoruz Metin hocam, teknoloji bakımından zaten eski teknoloji yani süpriz sorun neredeyse sıfır. Bi kumar atılır burada. 

Arabistan,ABD gibi ülkelerde bizde full paket diye satılanlar o ülkelerde orta paket hatta bazı markalarda giriş paket. :) Avrupa'ya kısıtlı geliyor. Ayrıca japon araçları alman araçlarına göre daha teknolojiktir.

Yorum bağlantısı
Anıl Akca
On 05.11.2018 at 19:20, Evren Erakçora yazdı:

O paraya vermezler bence, yan hava yastığı var mı diye soran yok ?

7 tane hava yastığı mevcut. Şöför diz Dreksiyon A sütununda, ön yolcu yan perdeler arka C sütunu

Yorum bağlantısı
Anıl Akca
On 05.11.2018 at 21:09, Recep Selim Kaya yazdı:

Uzun yolda kafa şişiriyor. Demek istediğim bu.

2015 yılında sıfır satın aldım şuan araç 49.500 KM'de ne baş ağrısı ne de şişkinlik yok.

Tekirdağ - Antalya

Tekirdağ - Balıkesir

Tekirdağ - Ankara

Tekirdağ - Kayseri 

Kullandım ve kilometremin çoğu uzun yolda oldu sıfır yorgunluk sıfır baş ağrısı üstelik aracım 1.33  benzin 5.10 iken  280 TL ile 920 KM yaptım 31 kuruş 4 kişi bagaj dolu :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
43 dakika önce, Anıl Akca yazdı:

2015 yılında sıfır satın aldım şuan araç 49.500 KM'de ne baş ağrısı ne de şişkinlik yok.

Tekirdağ - Antalya

Tekirdağ - Balıkesir

Tekirdağ - Ankara

Tekirdağ - Kayseri 

Kullandım ve kilometremin çoğu uzun yolda oldu sıfır yorgunluk sıfır baş ağrısı üstelik aracım 1.33  benzin 5.10 iken  280 TL ile 920 KM yaptım 31 kuruş 4 kişi bagaj dolu :)

Burada defalarca dile getirdim. Tamamen beklentiye alakalı.

Sizin beklentinizi karşılayabilir. Kaldı ki 3000 d/d ve üzerinde ulaşmadığım her hızda benim de beklentimi karşılayabilir.

Ben hız limitlerinin üst sınırında, sessiz bir sürüş bekliyorum. Karşılaştırmamı da segment olarak aynı olan Focus ve Corolla arasında yaptım. Dizel Corolla 'da kullandım epey bir süre. Fakat tüketimi Focus 'tan 1 LT civarı fazlaydı.

1.33 araçta 6. vitesten beklentimi yüksek tutmuşum sadece o kadar. Yoksa burada Corolla 'yı kötülemek gibi bir derdim yok olamaz da. Yıllarca XEi ve GLi kullanmış biri olarak hem de.

Aracınız ile 6. viteste 2500 d/d ile 120 KM/H değerlerine ulaşsanız fena mı olurdu?

Bu arada Focus 'ta iç hacim olarak daha iyi olabilirdi. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ayrıca japon araçları alman araçlarına göre daha teknolojiktir.

Ne anlamda teknolojik? Bunu nasil tespit ettiniz?
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

8 saat önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Burada defalarca dile getirdim. Tamamen beklentiye alakalı.

Kesinlikle katılıyorum. Konfordan kastımız kişisel olarak değişir. Aracımda uzun yolda seyahat eden herkes çok memnun, ilk başta bende öyleydim. Şimdi o kadar da memnun değilim. Neden? Bir kere baldır desteği yok, "Recaro" denilen opsiyonla alınmış olsaydı elektrikli baldır destek ayarı geliyordu, sahibi almamış. Deri koltuk var, konforlu ama bana göre değil. Çünkü soğutması yok. Yazın "sakız gibi" yapıştırmıyor ama olması daha iyi olurdu. 150+ süratlerde içeriye rüzgar sesi girmeye başlıyor. 120 ile giderkenki gibi sessiz değil. Listeyi uzatırım.

Konfor tamamen beklentiyle alakalı. Kişinin tatmin olma seviyesi bunu belirliyor. "Daha fazlası" ile alakalı. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Meydan

1.3 motorundan memnun degillerdi ama 1.6 bu araba bu fiyata alınır birde neye boş diyorlar 

Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

Corolla 2 ayda yaptigi satisi bir haftada gecmis bu arada

Yorum bağlantısı
Anıl Akca
10 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Ne anlamda teknolojik? Bunu nasil tespit ettiniz?

Amerikaya arabistana vs. Verdiği araçları incelesen anlarsınız. Ayriyetten Lexus'u Bmw Mercedes Audi ile karşılaştırırsan hepsinden üstün olduğunu da göreceksiniz. Toyota Camry misal Arteondan kat kat üstün  bir araç

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Amerikaya arabistana vs. Verdiği araçları incelesen anlarsınız. Ayriyetten Lexus'u Bmw Mercedes Audi ile karşılaştırırsan hepsinden üstün olduğunu da göreceksiniz. Toyota Camry misal Arteondan kat kat üstün  bir araç
O zaman Turkiye ye verdigi araclari sorunlu olarak algiliyorum ben.

Amerikaya Arabistan a gidipte inceleme sansim da yok malesef. Siz incelediyseniz tecrubelerinizden faydalanmak isteriz.
Yorum bağlantısı
Ali Gök

alman arabası varken japonu tercih etmem otomobilde.

suv ize mevzu tartışmaya açık çok övüyorlar japonların pickuplarını kilitlerini diflerini vs :D  

Yorum bağlantısı
Anıl Akca
6 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

O zaman Turkiye ye verdigi araclari sorunlu olarak algiliyorum ben.

Amerikaya Arabistan a gidipte inceleme sansim da yok malesef. Siz incelediyseniz tecrubelerinizden faydalanmak isteriz.

Sorunlu demedim ben. Avrupa ülkelerinin satışlarından dolayı Avrupa ülkelerinde kısıtlama getiriliyor. Ona bakarsanız  mercedes bmw audi avrupa ülkelerinde olmayan özellikler donanımlar ABD'de var. Kalkıp gidip bende incelemedim. Ama japonlarda donanım yok demenizde çok komik geldi. Corolla ile Jettayı karşılaştıralım. Şerit takip sistemi var mı ? Çarpışma önleyici sistem var mı ? Park asistanı kendi kendine park sistemi veya akıllı bagaj sensörü ? :)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Sorunlu demedim ben. Avrupa ülkelerinin satışlarından dolayı Avrupa ülkelerinde kısıtlama getiriliyor. Ona bakarsanız  mercedes bmw audi avrupa ülkelerinde olmayan özellikler donanımlar ABD'de var. Kalkıp gidip bende incelemedim. Ama japonlarda donanım yok demenizde çok komik geldi. Corolla ile Jettayı karşılaştıralım. Şerit takip sistemi var mı ? Çarpışma önleyici sistem var mı ? Park asistanı kendi kendine park sistemi veya akıllı bagaj sensörü ? [emoji4]
Ben bu konudaki mesajlarimin hepsine baktim donanim yok gibi birsey dememisim. Gokhan Albayrak ta eski teknoloni ariza riski az demis. Buna katiliyorum. Teknolijik olarak daha ustun dediginiz Toyota ne zamandan beri daha teknolijik bilmiyorum ama 2004 Boram vardi elektrikli isitmali aynateknolojisi orta donanimda varken 2006 full Sol Corolla da yoktu mesela. Elektronik gaz varken Bora da Corolla da yoktu mesela vs vs vs. Hatta yol bilgisayarinin bile olmadigini hatirliyorum.

Ozellikle sordum hangi anlamda teknolojik diye. Daha detayli aciklama yaparsaniz aydinlanmis olurum.
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
1 saat önce, Anıl Akca yazdı:

Sorunlu demedim ben. Avrupa ülkelerinin satışlarından dolayı Avrupa ülkelerinde kısıtlama getiriliyor. Ona bakarsanız  mercedes bmw audi avrupa ülkelerinde olmayan özellikler donanımlar ABD'de var. Kalkıp gidip bende incelemedim. Ama japonlarda donanım yok demenizde çok komik geldi. Corolla ile Jettayı karşılaştıralım. Şerit takip sistemi var mı ? Çarpışma önleyici sistem var mı ? Park asistanı kendi kendine park sistemi veya akıllı bagaj sensörü ? :)

Güzel diyorsunuz da Corolla’da da opsiyon olarak bile xenon far dahi yok. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Japonların teknolojikliği 80'lerdeydi.

90'ların Fransızlarına İtalyanlarına bakın.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Aynen. Turbo motoru bile bilmem neredeyse yarım asir sonra koyan Honda ya teknolojik demek Alman a cok buyuk haksizlik olur :)

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
25 dakika önce, Osman Furkan Sumer yazdı:

Muhabbet guzel katilmadan gecemedim. Kucukken gozumu 90 model kirmizi renkli XLI Corolla'yla actim. Araba hastasi olan babam kaputu her actiginda cekik gozluler bu isi biliyor derdi ve ovmeden asla gecmezdi. Her detayini anlatirdi bana dili dondugunce ve ben de anlamsizca yuzune bakardim acaba ne artisi var diye. Cok sonralari anladim surusunu, konforunu ve yakittaki comertligini. Hâlâ ilk gunku canliligini ve cazibesini koruyor. LPG siz ve sanayi yuzu gormeden 250bin km ye dayandigini goruyorum.. Adeta sarap gibi yillandikca guzellesiyor. Su anda bile ucuk fiyatlara satildigini biliyorum.

Aradan yillar gecti, Megane 2 aut/expr, Focus Ghia, Opel Astra Cosmo, Enjoy (girtlak dolusu diye tabir edilen) modellerle hasir nesir bi halde kendimi buldum. Corolla'in 95 kasa sw karoseriyle 5-10 yil once tanistigimda araca ful kasa deniyordu. XLI ya da GLi olabilir tam emin degilim. Ticari taksi olarak kullaniliyordu.. Distan baktigimda tavan bari, kapak jant vardi "Allah Allah acaba ne ozelligi var" diye dusundum. Icine gectik zaten cok alcakta bi surus pozisyonu vardi inanilmaz keyifli geldi bana. Aynadan baktigimda limuzin goruyordum resmen :)

Ic donanimina baktigimda 4cam otomatik, merkezi kilit, arka cam kilitleme, far yukseklik ayari, altinda gizli kapali bir goz, ve klimasi vardi. Koltuk kumasina gercekten ugrasildigi belliydi. Simdilerde giyilen kaşe mont gibi bi hissi vardi asla unutamam.. Dusunuyorum da Toyota markasi gercekten bi devrin arabasiydi. 4cam otomatigine ya da klimasina sevinen kac musterisi vardir kim bilir.. Demem o ki her donemin araci hakikaten kendine has.. O zamanin Corolla'siyla simdininki kesinlikle ayni degil. Sabit kalan tek sey on konsoldaki dijital saat.. Her gordugumde babamin kaputun altinda silip supurdugu Toyota logosu, o eski gunler gelir aklima.. Almanlarda eskide olan yoksunluk simdilerde kendini doldurmaya calisiyor. Ya bi yerlerden kisiliyor ya da bi vida eksik birakiliyor. Ne Japon kendini daha ileriye atti; ne de Alman hile hurda karistirmadan arac surdu piyasaya.. Cuvaldizi Corolla'ya, igneyi Astra'ya batirdim :)

Ufak bir katkı, '90 model olan 1.6 XL modeli muhtemelen, o kasada ve AE101'in '92 '93 kasalarında GL ve XL takıları vardı. 1993 yılında enjeksiyonlu motora geçince i takısını alarak GLi ve XLi oldular.

Karbüratorlu olanlar 114 PS idi, arabanın kasası 800 küsür kiloydu ve yolda adeta uçuyordu. :) 

• Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
12 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Aynen. Turbo motoru bile bilmem neredeyse yarım asir sonra koyan Honda ya teknolojik demek Alman a cok buyuk haksizlik olur :)

Turbo haram beygir, kadına etek erkeğe v-tec :D 

Şaka bi yana, turbo koyan teknolojik, koymayan teknolojik değil gibi bir ayrımı ben kabul etmem. TDK 'ya göre teknoloji; "Bir sanayi dalı ile ilgili yapım yöntemlerini, kullanılan ara., gereç ve aletleri, bunların kullanım biçimlerini kapsayan uygulama bilgisi, uygulayım bilimi"  olarak tanımlanıyor. Tanıma göre turbo kullanımı da bir teknoloji ama 2.0 lt ile 240 hp çıkarabilmek de teknolojidir. Bu teknolojiyi 1999 yılında kullandı. Lt başına en yüksek HP (atmosferik olarak) ödülünün sahibi oldu, sonra bu ödülü Ferrari geliştirdi lakin hacmi 2.0 değildi, haliyle HP 'de 240 değildi. Olaya bir de şu açıdan bakmak gerekiyor, Ferrari, Lamborghini ve Aston Martin uzun yıllar boyunca atmosferik motorları kullandı, teknolojiksiz diye nitelendiren olmadı. Ferrari 2014 yılında California modelinde 3.9 lt V8 çift turbo ile turbo motorlara giriş yaptı. Sözün özü turbo kullanmak teknolojik demenin tek kıstası olamaz. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
1 dakika önce, Gökhan Albayrak yazdı:

Turbo haram beygir, kadına etek erkeğe v-tec :D 

Şaka bi yana, turbo koyan teknolojik, koymayan teknolojik değil gibi bir ayrımı ben kabul etmem. TDK 'ya göre teknoloji; "Bir sanayi dalı ile ilgili yapım yöntemlerini, kullanılan ara., gereç ve aletleri, bunların kullanım biçimlerini kapsayan uygulama bilgisi, uygulayım bilimi"  olarak tanımlanıyor. Tanıma göre turbo kullanımı da bir teknoloji ama 2.0 lt ile 240 hp çıkarabilmek de teknolojidir. Bu teknolojiyi 1999 yılında kullandı. Lt başına en yüksek HP (atmosferik olarak) ödülünün sahibi oldu, sonra bu ödülü Ferrari geliştirdi lakin hacmi 2.0 değildi, haliyle HP 'de 240 değildi. Olaya bir de şu açıdan bakmak gerekiyor, Ferrari, Lamborghini ve Aston Martin uzun yıllar boyunca atmosferik motorları kullandı, teknolojiksiz diye nitelendiren olmadı. Ferrari 2014 yılında California modelinde 3.9 lt V8 çift turbo ile turbo motorlara giriş yaptı. Sözün özü turbo kullanmak teknolojik demenin tek kıstası olamaz. 

Eski teknoloji desek o da mı olmadı :D

Yorum bağlantısı
Ali Gök

turbo net olarak ileri bir teknolojidir.

turbosuz dizeller pancar motoru gibiydi güç olarak turbo işin içine girdi dizelin dünyası değişti

1.4 atmosferik benzinli motorlar 70 -90 hp civarındaydı . turbolu tsı 1.4 ler 122 den başlıyor 180 hp ye kadar gidiyor. bunun adı teknoljidir.

yapana helal olsun

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
8 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Eski teknoloji desek o da mı olmadı :D

Ver elini anlaşalım :D 

2 dakika önce, Ali Gök yazdı:

1.4 atmosferik benzinli motorlar 70 -90 hp civarındaydı . turbolu tsı 1.4 ler 122 den başlıyor 180 hp ye kadar gidiyor. bunun adı teknoljidir.

yapana helal olsun

Compressor 'ler de işin içinde. Vur kamçıyı benzine, vur kamçıyı benzine :D

Önceden garibanın arabası az yakardı, şimdi zenginin arabası az yakıyor. Ey gidi dünya.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

@Gökhan Albayrak sorum size olacak. BMW’nin 2018 modellerinde 1.6 motor 3.20 ya da 5.20 ied 170 bg olanlarını bulamadım. Satıştan kaldırıldı mı bilginiz var mı?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ben elimdekini dökülene kadar kullanmaya karar verdim. 

Aha bu afrikalilar misali..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...