İçeriğe Yönlendir

Düz Vites Şanzıman Yağı Değişimi

İsmail Avcı

Recommended Posts

İsmail Avcı

Arkadaslar duz vites sanziman yagi degisimiyle ilgili bilgi almak istiyorum.internette saglikli bilgi bulamadim forumda da aradim bulamadim ,forumda bilgi varsa yönlerdirme yaparsaniz iyi olur bulamadim.

Aracim 2008 1.6 benzin li mondeo,vites gecisleri biraz sert gibi aldigimda da boyleydi,106 binde aldim suan 121 bin de .benden once degistigini sanmiyorum.degistirirsek daha iyi olur mu onu da bilmiyorum,ayni aractan baska kullanmadim normali bu mu bilmiyorum..

Tesekkurler

Yorum bağlantısı
Koray Demir
12 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Ömürlük galiba forda göre 

Ömürlük dediği aracın kullanım ömrü kadardır o da 10 yıldı dönemine göre. Değişmesi şart değil ama sonuçta her mineral yağın bir miadı var bu sebeple imkan olur da değişim yapılırsa faydalıdır.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

soğutma suyu 10 yıl diyor mesela şanzıman yağını listede görmedim. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
53 dakika önce, İsmail Avcı yazdı:

,vites gecisleri biraz sert gibi

motor çalışmazken de sert mi vites kolu?

Yorum bağlantısı
İsmail Avcı
motor çalışmazken de sert mi vites kolu?
Deneyeyim hic farketmedim fark var mi .ne anlama gelir sert olmasi yada olmamasi?
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

debriyaj dan mı yoksa vitesten mi diye... motor çalışmazken daha akıcı ise baskı balata veya bilya da değişim gereekbilir. Aynı ise yağ değişince rahatlayabilir.

ayrıca vites kol tertibatı (çok ufak ihtimal) lifte alıp kontrol  edilmeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı
debriyaj dan mı yoksa vitesten mi diye... motor çalışmazken daha akıcı ise baskı balata veya bilya da değişim gereekbilir. Aynı ise yağ değişince rahatlayabilir.

Tamamdir deniyorum yarin sabah.

Bi de bu sanziman yagi degisimini her motorcu bakabilir mi sanzimanci mi lazim ,servise gerek var mi acep

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
9 dakika önce, İsmail Avcı yazdı:

her motorcu bakabilir mi

çırağına bile yaptırabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Fiestada keyfi degistirmistim. Bayagi etkisi oluyor.

100. bindeydi aracim ama komur gibiydi cikan yag.

Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

Denedim.calismiyokende ayni ,calisir oldugu yerde yine ayni yururken yine ayni.2.den 3 e gecerken daha cok var sertlik

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

şu ana kadar bilerek ve isteyerek düz vites şanzımanın yağını hiç değiştirmedim hiç bir arabamda. ciddi ısılar görmesi gibi bir durum yoksa bence anlamsız.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Focus1'de değiştirmiştim vites geçişleri sert diye, sorunun yağda değil Ford'da olduğunu anladık sonra. :)

Yine de ben psikolojik olarak değişebilen tüm sıvıları değiştiriyorum canım sıkıldıkça.

Yorum bağlantısı
Süleyman Kaya
(düzenlendi)
18 saat önce, İsmail Avcı yazdı:

Arkadaslar duz vites sanziman yagi degisimiyle ilgili bilgi almak istiyorum.internette saglikli bilgi bulamadim forumda da aradim bulamadim ,forumda bilgi varsa yönlerdirme yaparsaniz iyi olur bulamadim.

Aracim 2008 1.6 benzin li mondeo,vites gecisleri biraz sert gibi aldigimda da boyleydi,106 binde aldim suan 121 bin de .benden once degistigini sanmiyorum.degistirirsek daha iyi olur mu onu da bilmiyorum,ayni aractan baska kullanmadim normali bu mu bilmiyorum..

Tesekkurler

227000 de focus 2 miz var ilk sabibiyiz. Hiç şanzıman yağı değişmedi. Vites geçişleri biraz daha sertleşmeye başlamıştı (normalde de kemiklidir) son zamanlarda. Aux çekerken vites körüğünüde sökmüştüm. Orada vites kolunun basit bir mekanizması var kollar vs.  İçerisi baya toz kir idi. Orayı sildim süpürdüm sonrada hafifce würth ile spreyledim. Geçişler rahatladı baya. En basit yöntem olarak önce bunu deneyim derim. Çok akışkan olmayan bir yağ yada gres gibi birşey işinizi görecektir. 

tarihinde Süleyman Kaya tarafından düzenlendi
İmla
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
18 dakika önce, Süleyman Kaya yazdı:

227000 de focus 2 miz var ilk sabibiyiz. Hiç şanzıman yağı değişmedi.

debriyaj baskı balata değişti mi?

3 saat önce, İsmail Avcı yazdı:

Denedim.calismiyokende ayni ,calisir oldugu yerde yine ayni yururken yine ayni.2.den 3 e gecerken daha cok var sertlik

önce vites kol tertibatı kontrol

Yorum bağlantısı
Süleyman Kaya

Babam değiştim diyor ama ne zaman sorusuna cevap veremiyor ki ben de hatırlamıyorum. Servisde de kaydı yok!

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 dakika önce, Süleyman Kaya yazdı:

Babam değiştim diyor ama ne zaman sorusuna cevap veremiyor ki ben de hatırlamıyorum. Servisde de kaydı yok!

baskı balata değişirken akan şanzıman yağı kadar yeni yağ da sisteme konmuş oluor zaten. komple değişim demek değil ama taze yağ giriyor içeri

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Kaya
(düzenlendi)

Sanıyorum şanzıman hiç açılmadı. Fabrikadan çıktığı gibi.

tarihinde Süleyman Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Şimdi, Süleyman Kaya yazdı:

Sanıyorum şanzıman hiç açılmadı. Herşeyi fabrikadan çıktığı gibi

sanayide focus şanzıman içini gören cennetlik derler, o derece nadirdir.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Kaya
8 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

sanayide focus şanzıman içini gören cennetlik derler, o derece nadirdir.

Umarım hiç açılmazda

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...