İçeriğe Yönlendir

Garip Hastalik Grip.

Alpay Sumer

Recommended Posts

Alpay Sumer

Malum kış yaklasti, hergecen gun hapsiranlarin oksurenlerin sayisi artiyor..

Tedavi ile 7 gunde,dinlenmeyle bir haftada gecen bu hastalik icin sizler neler yapmaktasiniz? 

Yorum bağlantısı
Cem Işık

İmkan varsa evde yatıp terlemek iyi geliyor. Hava değişiminden vs korunabilsek daha güzel olacak. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Yakalandıktan sonra pek yapacak bişey yok gibi, yakalanmamak için bişeyler yapmalı bence. Sürekli elleri yıkamak ve ıhlamur tarzı şeyleri sık tüketmek lazım kış gelince.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bol bol C vitamini. Ayağınla da başını sıcak tuttun mu tamam.

Yorum bağlantısı
Cem Işık
1 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Bol bol C vitamini. Ayağınla da başını sıcak tuttun mu tamam.

Ayağı sıcak,başı serin değilmi o söz ?

Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

Benim de kisin sol omuz tutulmasi-agrisi oluyor, sigaranin bir baska zarari

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
56 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Tedavi ile 7 gunde,dinlenmeyle bir haftada gecen bu hastalik icin sizler neler yapmaktasiniz? 

Her sene grip aşısı olurum, hastalığa yakalansam bile maksimum 3 gün sürer daha sonrasında da hasta olmam  :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

O kadar çeşitli hastalıklar ortaya çıktı ki, çocuklarımızı mı yoksa, kendimizi mi koruyalım, korusak neye göre nasıl davranacağız şaşırdık. Bol vitamin ve mineral almak istesek, doğalını bulmak çok zor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Bir saat önce, Cem Işık yazdı:

Ayağı sıcak,başı serin değilmi o söz ?

İstersen kışın serin tut :) Onu diyen yazın demiş :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

çık grip bir hıstılık diğilmi? :)

bir türlü kurtulunmuyor. dinlenmek ve üşümemek şart. tabi ki çiğ yeşil sebze yemek lazım bol.

ilaçlar zaten fayda sağlamaz, hele antibiyotik. ancak boğaz gargaraları ve cistus pastil ilk gıdıklanma başladığında faydalı olabiliyorlar. o aşamayı geçtiyseniz çekeceksiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Bir saat önce, İsmail Avcı yazdı:

Benim de kisin sol omuz tutulmasi-agrisi oluyor, sigaranin bir baska zarari

Bence daha fiziksel bir sebebi vardır onun. Başka alışkanlıklara da bakmak gerekir. Ben mesela üstümü açıyorum yatarken. Kimisi cam açmadan araba sürmez, soldan soldan yer soğuğu. Belki siz de sürekli solunuza yatıyorsunuzdur omza biniyordur yük:)

Gribi ben hastalık olarak görmüyorum. Grip dediğimiz şey bir nevi temizliktir. Ne varsa ağız, burun hatta ter olarak atılıyor. Akmaya başladığında üşenmeyin kalkın gidin lavaboda temizleyin ve ellerinizi yüzünüzü güzelce yıkayın. Havluyu sık değiştirin ve arada mümkünse doğrudan güneşe çıkın. Vucüt zaten yoğun çalışıyor, siz daha fazla yormamaya çalışın. Çay ve çorbayla da bağışıklığı destekleyin. 3 gün çok bile. Tabiki daha ağır geçiyorsa iyi bir doktora görünün. Bizim aile hekimi bu konuda çok iyi mesela. Verdiği ilaçlar da hep ağız burun temizlemeye yönelik oluyor.

Amma konuşmuşum ya, sanki doktor olacakmışım da yanlışlıkla memur olmuşum. 😏

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Alpay abiye diyorum da yapmıyor. Eğer hasta olduğunuzu sezerseniz, sabah aç karnına bir kuru soğanı ısırarak yiyin. Zaten hepsini bitiremezsiniz de 3-5 ısırık dahi olsa yiyin ve üstüne 1 saat hiç bir şey yemeyin. Sonra  güzel bir kahvaltı yapın. Gün içinde bir kaç dostunuzu kaybedebilirsiniz ama hastalanmanız artık zor ihtimal. Bu işi 2-3 günde bir yapsanız etrafınızda hiç kimse kalmaz ama hayatta hasta olmazsınız 😁

• Beğen 3
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Akşam ve sabah yeşillik yiyorum. Bol bol tere. Roka. Haftada bir günde yoğurtlu sarımsak :)

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
2 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

....

Tedavi ile 7 gunde,dinlenmeyle bir haftada gecen ....

O eskidendi maalesef. Artık bir yakalandın mı tam olarak iyileşmek 20 günü geçiyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
8 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

O eskidendi maalesef. Artık bir yakalandın mı tam olarak iyileşmek 20 günü geçiyor.

Yerinde tespit olmuş

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
1 saat önce, Emre Şimşek yazdı:

Alpay abiye diyorum da yapmıyor. Eğer hasta olduğunuzu sezerseniz, sabah aç karnına bir kuru soğanı ısırarak yiyin. Zaten hepsini bitiremezsiniz de 3-5 ısırık dahi olsa yiyin ve üstüne 1 saat hiç bir şey yemeyin. Sonra  güzel bir kahvaltı yapın. Gün içinde bir kaç dostunuzu kaybedebilirsiniz ama hastalanmanız artık zor ihtimal. Bu işi 2-3 günde bir yapsanız etrafınızda hiç kimse kalmaz ama hayatta hasta olmazsınız 😁

Valla aksam yaptim. bildigin elma gibi yedim. İcim sizladi 😀

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
30 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

zaten çevrede kimse kalmaz ise grip de olmazsınız :)

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Ofiste masamda hep kolonya bulunduruyorum. Baktım hasta var etrafımda kolonyayla elimi yüzümü temizleyip, elde kalan kokusunu içime çekiyorum.Yakıyor ama galiba etkisi oluyor.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
18 dakika önce, Mais Jannataliyev yazdı:

Ofiste masamda hep kolonya bulunduruyorum. Baktım hasta var etrafımda kolonyayla elimi yüzümü temizleyip, elde kalan kokusunu içime çekiyorum.Yakıyor ama galiba etkisi oluyor.

Kolonya fayda etmez şundan kullanın.

https://www.farmaeczamed.com/roll-antiseptik-solusyon-el-ve-cilt-dezenfektani-1000-ml?gclid=EAIaIQobChMIlK6FvarC3gIVTOh3Ch0EAAqQEAYYAyABEgJxBPD_BwE

Eczanelerde 20 lira filan. Ben her ay bir tane bitiririm.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

1.5 ay oldu başka başta Boğaz acısı (iltihap) daha sonra girip daha Boğaz ağrısı varken doktora gittim 4 adet antibiyotik iğne ve sonrası antibiyotik hap ile devam ettik fakat en ufak bir soğuk görmede tekrar tetikliyor. Geçmek bilmiyor yani. Ihlamur limonlu içiyorum sabahları kestane balı bir tatlı kaşığı ve sürekli tarhana çorbası içiyorum.

• Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı

El hijyeni, çalışılan ortamın havalandırılması, kolonya kullanımı çok önemli. Eller yıkanmadan yemek yememek, göz ovuşturmamak lazım, gözdende girer. Ortak kullanılan bardaktan ziyade kendi kupanızla çay içmekte önemli bir tedbir.

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

İşi sağlama alın. Neden mi? 46 yaşımdayım. Ve bu seneye kadar grip yüzünden doktora hiç gitmemiştim. Hep ayakta, çalışarak, birkaç mandalina, bir kaç diş sarımsaklı limonlu bal takviyesiyle geçirdiğim grip bu yıl beni perişan etti (Yaşlanıyorsun diyeni bozarım :) ). 4 gün raporluydum ve evde sürekli yattım. 5. gün ayaklandım, çocukları kursa falan götürdüm. Pazar günü hanımla evdeki çiçeklerle uğraşırken terledim. Akabinde duş yapıp dinlendim. Dışarı çıkmadım. Pazartesi oldu öğleden sonra titreme üşüme ateş başladı. Boş ver geçer dedim. Salı sabahı kendimi acile zor attım. Ateş 39-39,5. Başım dönüyor. Ayakta duramıyorum. 4 gün hastanede yattım. 3 gün ateşim sürekli yükseldi, müdahale ile düştü. Perişan oldum. Grip sebebi ile faranjit ve kulakta su birikmesi ile birlikte, bronşlarımda da hafif iltihap oluşmuş. 1 ay geçti hala sersem gibiyim. Aile hekimim, aynı zamanda arkadaşımdır. Bu yılki grip vakaları ağır seyrediyormuş. Aman diyeyim, doktora gidin emen tedbirinizi alın. 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...