İçeriğe Yönlendir

ACC - Adaptive Cruise Control (Adaptif Hız Sabitleyici)

Yusuf Berke

Recommended Posts

Yusuf Berke

Sistem, hız sabitleyicinin otonom frenleme ile kombine edilmiş haline benzetilebilir. 

Çalışma prensibi:

Hız sabitleyici ile seçilen hız sabitlenir. Sürücü kendine uygun takip mesafesini seçer. Ön tampondaki radar 200 metreye kadar ön bölgeyi tarar.

Ön bölgede bir araç tespit eder ise öncelikle Yol Bilgisayarı'nda gösterilir. Sürücünün seçtiği takip mesafesi daralmaya başladığında sistem aracı yavaşlatır. Takip mesafesi normale döndüğünde eski hıza geri döner. 

Otomatik şanzımanlı araçlarda, araç trafikte dur-kalk yapabilir. Manuel şanzımanlı araçlarda, 30 km/h değerinin altında devreden çıkar.

Video:

Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz

Muazzam sistemdir. Sistem iyi çalışıyorsa şehir içinde dahi gaza frene çok nadir basarsınız :)  Özel siparişimde özellikle istediğim opsiyondu ve iyi ki almışım diyorum :) İlerde trafik ışıklarınıda okursa tadından yenmez :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bizdeki İstanbul trafiğine vs gelmez. Takip mesafesi önemli. Dan diye araya makas atan bu kadar adam varken 

Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz
2 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Acc yi Kullananlardan sıkışık trafikte nasil tepki verdigini ogrenmek isterim.

Markadan markaya değişiyor. Kendi kullandığım araç çok anormal öne atlamalar olmadıkça işini çok iyi yapıyor. Neredeyse hiç frene dokunmuyorum. Çarpışma önleyici 2-3 kez devreye girmişti. Sistem 3 kademe olduğu için çalışma aralığını kendiniz seçiyorsunuz. Yakın-orta-uzak şeklindedir. Hangi modda olursa olsun kendisi için en güvenli sahayı yaratıyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cem Işık

@Servet Aydın abimin Mazda’sında görüp kullandığım bir sistemdir ilk kez.Çok stabil ve kararlı çalışıyor, hayran kalmıştım. Şehirlerarası yolda önüme araba gelse de denesem diye hevesle araba aradığım doğrudur😏

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Retarder ile mazdanın çıtayı arşa çıkarmış olduğu bir sistem 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Çağla
1 saat önce, Osman Furkan Sumer yazdı:

Acc start&stop'la birlikte kullanilabiliyor mu?

evet

acc ş.içi. kullanımla ilgili detaylı açıklama yapacagım

Yorum bağlantısı
Cem Işık
10 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

nasil yani? mazdada reterdar mi var!😵

Mazda cx3 çok ahlaksız araba yahu, az daha büyük olacaktı ki iade edermiydim acaba araba elime geçtiğinde?şerit takipler, adaptif hız sabitlemeler, kör nokta ikazları, daha aklıma gelmeyen dolu dolu özellik. 1 karış buz üstünde asfaltta gider gibi gider mi bi araba? Gidermiş.. 

EDE06A68-E428-4E31-8E1F-07F969B0D41B.jpeg

• Beğen 3
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Bir saat önce, Alpay Sumer yazdı:

reterdar olayi bana cok ilginc geldi.

Sırayla, 

Öndeki araca yaklaştı, gazı kes, egzos freni yap, vites küçült, fren yap şeklinde çalışıyor. 

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Aynı sistem Opel insignia da mevcut şehir içi şehirler arası ben sürekli kullanıyorum... İnsanı tembelliğe alıştırıyor... :) İşin sıkıntı tarafı S virajlarda... İstanbul Büyükçekmece de olanlar Tüyap bayırını mutlakabilirler bilmeyenler için biraz anlatmaya çalışayım... Edirne İStanbul istikametine giderken Büyükçekmeceden sonra viraj önce sağa döner sonra sola, yol 3 şeritlidir burada... Orta şeritte ilerlerken şeridim de hiç araç yok, ilk virajı döndüm sola dönüş başlamadan önce sağ şeritte olan bir aracı fark etti benim araç ve aniden fren yaptı, arkamda araç olmaması da bir şanstı... Bu olayı sadece 1 kere yaşadım bir daha yaşamadım... Sistem güzel ama bir tesla değil sonuçta... :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
1 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Sırayla, 

Öndeki araca yaklaştı, gazı kes, egzos freni yap, vites küçült, fren yap şeklinde çalışıyor. 

anladim. ama genelde buyuk araclarda olan bir ozellikti otomobillerde olmasi sasirtti.

Yorum bağlantısı
Cem Işık
2 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Sırayla, 

Ama hiç tedirgin etmeden,gayet edepli şekilde yapıyor bu işlemi (cx3 için konuşuyorum) retarder yoksa da freni bile usturuplu yapıyor. Araba çekildi önden,sabitlenen hıza da edebiyle çıkıyor.. Şaşkınlıkla izledim arabayı ve tepkilerini..Yolu bırak,arabayı izle , öylesine bir yarı otonom sürüş olmuş sunduğu. CX5 in de şekli biraz emekli arabası gibi görünüyor gözüme,cx3'ün bire bir büyüğü olacaktı ki,kaçmazdı.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Mazda 3 ile Focus'un altyapısı aynı dedin gibi. Birçok parçası da ortaktır birbiriyle.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu mazdayı denemek için önünde sert fren yaparak durmuştum ben.. 

Mazda da çarpmamış durmuştu :)

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Cem Işık
5 dakika önce, Osman Furkan Sumer yazdı:

Citroen & Ds, Ford & Mazda diyebilir miyiz? Bana gore Mazda da Ford'un premium markasi gibi. Herkesten uzak belli bi kitlesi var..

Diyemeyiz, DS Citroen bünyesinden çıkmış,sıyrılmıştır. Nissan İnfinity gibi. 

Ama Mazda ile Ford farklı markalar sadece belli modellerde ortak altyapı kullandılar. 

1 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu mazdayı denemek için önünde sert fren yaparak durmuştum ben.. 

Mazda da çarpmamış durmuştu :)

Servet abi önde ben arkada gidiyoruz 60 falan hızımız. Servet abi öyle bir fren yaptı ki bizonla içinden geçecektim. Neyse manevra yaptım yanında zor durdum. O bana bakıyor ben ona. Ben fren yapmadım diyor. Önüne atlayan bir araba yüzünden araba kendi durmuş :)

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
7 dakika önce, Cem Işık yazdı:

Önüne atlayan bir araba yüzünden araba kendi durmuş :)

Süleymaniye civarında Focus'la sokaktan yola çıkıp gaza bastım, önüme bir el arabası atladı, frene dokundum bir kütürtü ile beraber arabanın önü yere çöktü. Aks filan kırıldı sandım, indim baktım bir şey yok, Allah Allah filan derken arabaya binince ekranda aktif şehiriçi güvenliği devrede yazısını gördüm. :)  Bir insanın böyle bir fren yapması mümkün değil. :)

Yorum bağlantısı
Cem Işık
9 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

Süleymaniye civarında Focus'la sokaktan yola çıkıp gaza bastım, önüme bir el arabası atladı, frene dokundum bir kütürtü ile beraber arabanın önü yere çöktü. Aks filan kırıldı sandım, indim baktım bir şey yok, Allah Allah filan derken arabaya binince ekranda aktif şehiriçi güvenliği devrede yazısını gördüm. :)  Bir insanın böyle bir fren yapması mümkün değil. :)

Aynen fren pedalına sürücünün basabileceğinden çok daha güçlü fren uyguluyor. İlk yaşadığımda fren pedalı kırıldı sandım, pedal normalde o kadar aşağı gitmiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
17 saat önce, Mehmet Muhip Yılmaz yazdı:

Muazzam sistemdir. Sistem iyi çalışıyorsa şehir içinde dahi gaza frene çok nadir basarsınız :)  Özel siparişimde özellikle istediğim opsiyondu ve iyi ki almışım diyorum :) İlerde trafik ışıklarınıda okursa tadından yenmez :D 

Tesla al, google dan seç hedefi, yat uyu :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...