İçeriğe Yönlendir

ACC - Adaptive Cruise Control (Adaptif Hız Sabitleyici)

Yusuf Berke

Recommended Posts

Cem Dilmen

Valla benim araçta da var uzun yolda harika bir sistem. Şerit takiple birlikte çalıştırırsanız özellikle gece sürüşlerinde anlık dalgınlıklarda çok güzel iş çıkarıyor. Eski ACC lerde durma özelliği yoktu, hız 30 km nin altına inince ACC devreden çıkıyordu ancak yeni sistemlerde önünüzdeki araç durunca sizinki de duruyor yürüyünce de yürüyor. ACC yi hiç devreden çıkarmadan kilometrelerce gidebiliyorsunuz. Bence konfor sevenler için çok güzel bir özellik. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
4 saat önce, Cem Işık yazdı:

Ama hiç tedirgin etmeden,gayet edepli şekilde yapıyor bu işlemi (cx3 için konuşuyorum) retarder yoksa da freni bile usturuplu yapıyor. Araba çekildi önden,sabitlenen hıza da edebiyle çıkıyor.. Şaşkınlıkla izledim arabayı ve tepkilerini..Yolu bırak,arabayı izle , öylesine bir yarı otonom sürüş olmuş sunduğu. CX5 in de şekli biraz emekli arabası gibi görünüyor gözüme,cx3'ün bire bir büyüğü olacaktı ki,kaçmazdı.. 

Cx4 bu konuda son nokta 

2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu mazdayı denemek için önünde sert fren yaparak durmuştum ben.. 

Mazda da çarpmamış durmuştu :)

Kaskocunun cesaretine hayran kaldığım bir andı 

2 saat önce, Cem Işık yazdı:

Diyemeyiz, DS Citroen bünyesinden çıkmış,sıyrılmıştır. Nissan İnfinity gibi. 

Ama Mazda ile Ford farklı markalar sadece belli modellerde ortak altyapı kullandılar. 

Servet abi önde ben arkada gidiyoruz 60 falan hızımız. Servet abi öyle bir fren yaptı ki bizonla içinden geçecektim. Neyse manevra yaptım yanında zor durdum. O bana bakıyor ben ona. Ben fren yapmadım diyor. Önüne atlayan bir araba yüzünden araba kendi durmuş :)

Üstünden geçsen anlamazsın bile :D

Bir saat önce, Cem Dilmen yazdı:

Valla benim araçta da var uzun yolda harika bir sistem. Şerit takiple birlikte çalıştırırsanız özellikle gece sürüşlerinde anlık dalgınlıklarda çok güzel iş çıkarıyor. Eski ACC lerde durma özelliği yoktu, hız 30 km nin altına inince ACC devreden çıkıyordu ancak yeni sistemlerde önünüzdeki araç durunca sizinki de duruyor yürüyünce de yürüyor. ACC yi hiç devreden çıkarmadan kilometrelerce gidebiliyorsunuz. Bence konfor sevenler için çok güzel bir özellik. 

CX5 direksiyon dahil çeviriyor 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

ACC, insanını araba sürmekten soğutan, zevki öldren bir düzenek. insanı dikkatsiz kılıyor. yolda uyku bile getirir. Ben bile düz CC ile sürerken yoldan olan dikkatimin fena halde kaydığını farkettim. Hatta dikkatimi dağıtıyor diye yakıt tüketim lcd ekranımı sattım. Mümkün mertebe google maps dahi kullanmadan doğaclama navigasyon ile yolumu buluyorum. 

Dikkat mühim , her zaman sonarlar ve radarlar sizi kurtarmıyor. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
1 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

cx4 bizde satılmıyor, ne yazık....

Cx3 artık 1.8 dizel olarak yapılacak. Şu an 190bin olan araç 250bini görür 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

oda hayal oldu desene, zaten param olsada ona o parayı vermem, bu vergilerle sıfır alınmaz oldu ...

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Geçen şehir içinde radar attıkları için hız sabitleyici açtım, 50 km'ye ayarladım, çok eğlendim [emoji41]

Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

bizim araçtaki ACC'yi ben hep şehir içinde kullanıyorum. Ne yazık ki aracı satan arkadaş bu konuda bilgisizdi (bilgisiz olmaması lazım) acc 30km hızın altında çalışmaz şehir içi auto hold kullanacaksınız dedi. Neyse aracı aldığımızda gördük kü acc 30km hızın altında 2-3-15-28 gibi hızlarda sorunsuz çalışıyor. 30km muhabbeti acc'nin sabitlenebileceği en yavaş hız imiş. 30km ila 160km/saat arası hızlarda çalışıyor. Tabi satıcı bayi personeli bize böyle anlatamadı.

Gelelim kullanımına;

ACC'yi şehir içinde sağ ayak dinlendirme olarak açtığım zaman takip mesafesini en aza indiriyorum. Bu mesafe 3-4 metre civarı oluyor. İnsan evladı için gayet ideal bir takip mesafesi lakin bazen araya girmek isteyen oluyor. Bu yabancılar ACC'ti öndekinin tamponuna öpücük kondurma mesafesinde ayarlamamışlar maalesef. Ancak bu araya atlama olayı araçlar e5'de şeridinde düzene girdiği zaman olmuyor herkes kendi şeridinde giderse sıkıntı olmuyor.

Ön camda aynanın arkasında yer alan küçük tencere kapağı kadar radarlardan öndeki aracı takip ediyor diye biliyorum. Izgarada bir radar daha var onun line asist olduğunu tahmin ediyorum. Öndeki araç giderken hızını kendisi gayet güzel ayarlayıp freni gazı kendisi veriyor. Hele line assist açıksa 15 sn kadar direksiyonu da kendisi çeviriyor. İnsana teslamsı bir hava veriyor. Ancak line assisti ben kapatıyorum, bizim insanımız şeridi ortalamadığı için line asist aracı ortalıyor, orta şeritteki sola yakın gidiyorsa tehlikeli olabiliyor. O yüzden ben kullanmıyorum direksiyon bende gaz fren arabada olacak şekilde adaptif kullanıyorum.

Gelelim en en en önemli noktaya. Öndeki araç tamamen durduktan sonra ACC ne yapıyor. Kendisi tamamen aracı durduruyor, öndeki araç eğer 2 sn'den kısa sürede tekrar hızlanırsa acc siz müdahale etmedne kendisi aracı tekrar kaldırıyor. Ancak öndeki 2 sn'den fazla süre durursa sürücünün gaz pedalına dokunmak suretiyle acc'yi dürtmesi gerekiyor. Bu komutu aldıktan sonra acc tekrar aracı hareket ettiriyor. Bu durum ACC'yi sağ ayağa muhtaç ediyor gibi gözükse de 2 sn'den sonra ACC'yi uyandırma işlemi sinyal kolunun altındaki küçük ACC Hız sabitleme kolunu kendinize çekerek de yapılabiliyor. Böylelikle araç DSG olursa sol, ACC aktif ederseniz de sağ yani her iki ayağınızı kullanmadan bağdaş kurarak istediğiniz yere gidebilirsiniz. Yoğun dur kalklarda sanki araç elden gazlıymış gibi ayak kullanmadan gidebilirsiniz.

Mirrorlink'in hareket halinde kapanmasını kaldırmak için ender elektroniğe gittiğimde oradaki egosu yüksek çok bilmiş arkadaşa bu 2 sn'lik acc bekleme süresini uzatıp uzatamayacağını sordum dürüst şekilde bilmiyorum sistemin kendisine müdahale etmek lazım dedi.

Eğer ki bu 2 sn'lik bekleme süres, 30sn'ye ve line assistin 15 sanliyelik süresi 1dk'ya çıkarsa araç otonom sürüş yapar olur.

Start stop olayında ise öndeki araç durup 2 sn geçtiği zaman motor kendini kapatıyor. öndeki araç hareket edince araç sanki acc'yi harekete geçir dercesine marş yapıyor ancak gitmiyor, marştan sonra siz pedala veya kola dokununca hareket ediyor. Seyir halinde veya durağan halde acc'nin öndeki araçla olan mesafesini ayarlayabiliyorsunuz. Bizim araçta acc mesafe ayarlaması yaparkan kadranda beyaz octavia gösteriyor. Mesafe arttıkça octavianın arka tamponu bizden uzaklaşıyor.

• Beğen 6
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
10 saat önce, Erdem Çağla yazdı:

Gelelim kullanımına;

Çok güzel anlatmışın.. 

Öğrendim. 

Eline sağlık.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

ACC li aracim olursa Erdem beyin mesajini tekrar okuyacagim [emoji16]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
10 saat önce, Erdem Çağla yazdı:

bizim araçtaki ACC'yi ben hep şehir içinde kullanıyorum.....

Çok güzel anlatım, eline sağlık.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
23 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Dikkat mühim , her zaman sonarlar ve radarlar sizi kurtarmıyor. 

Muhakkak!  Bu çok önemli.  Benim aracımın ön kısmını bir yere sürtmüştüm, ACC nin ön tampondaki gözü hafif sağa kaymış. Hiç farkına bile varmamışım.

Bir gece yolculuğunda önümdeki aracı görmedi, dikkat etmesem arkadan giydiriyordum.

Bir de motosiklet gibi ince taşıtları görmeyebiliyor, dikkatli olmak lazım

Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

önüme araç çıkarsa accye güvenmeden ben fren yapıyorum. ancak araçlar düzene şeridine girmişsse o zaman dur kalk esnasında güveniyorum. bu arada frene en ufak dokunmada komple devreden çıkıyor bunu yazmamışım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...