İçeriğe Yönlendir

Bmw Eco Pro Modu Kadranları

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Bu gün takipcisi olduğum bir Romanya kanalında şu harika Eco Pro kadranları izledim.. Bu o kadar güzel bir kadran ki seni yakıt ekonomisi yapmaya teşvik ediyor 

Rahat 20 dakika izledim videoyu. Ekranda izlemesi bile o kadar zevkli..  Bu kadranın olayı nedir diye sorarsanız. Devir saati yerine bir yakıt tüketim kadranı aslında. Motor fren yaparken şarj ediyor araba, eğer hızı sabit tutmak ise amac, araba vitesde inip tüketim sıfırlanıyor. Tüketim sıfırlanınca da ibrenin altında ne kadar mesafe süzüldüğünüz km cinsinden gösteriyor. Bunla beraber tüketim hattında bir tırnak o zamana kadar yaptığınız yakıt tüketim ortalamasını gösteriyor. Ortalama verilere nazaran kadranın solunda seviyeler artarak yapılan tasarrufu gösteriyor. her bir seviye 100 metre . 10 seviye yaptığınızda 1,km yakıt tasarufu yapmış oluyorsunuz. Aynı alanın altında ise, tasarrufun toplam kmsi gösteriliyor. 

Videonun ilk başından anlatırsak.  8,1 litre ortalama ile başlayıp, effiency dynamic yarzan tasarruf seviye göstergesi 15,7 km ile başlıyor. Eco promodun sonunda ise sürücü tüketimi 7,3 litreye cekip seviyesini 18,6 km ye kadar yükseltirken toplamda 23 km hiç yakıt harcamadan süzülerek arabayı kullanmış. 

Tamda benim gibi ekonomi meraklısı adamlara göre harika bir kadaran modeli. Bunun obd2 ile çalışan bir çep telefonu uygulaması olsa tadından yenmeyecek. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz

3 yada 4 kez kullanmışımdır :)  Spor kadranda çok kullanmıyorum, en güzeli klasik hali :)  

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
4 dakika önce, Mehmet Muhip Yılmaz yazdı:

3 yada 4 kez kullanmışımdır :)  Spor kadranda çok kullanmıyorum, en güzeli klasik hali :)  

Sizde haklısınız hocam, 530 alabilecek birinin yakıt sarfiyatına pek önem vermesi bekletilmezdi zaten :) . 

Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz
1 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Sizde haklısınız hocam, 530 alabilecek birinin yakıt sarfiyatına pek önem vermesi bekletilmezdi zaten :) . 

520 diesel ile neredeyse aynı yakıyorum :D Meslektaş arkadaşla aynı anda aldık, aynı dönemlerde bakıma girdik en son isyan ediyordu 😛  Dizel litre fiyatı ve bakım maliyetleri üzüyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
3 dakika önce, Mehmet Muhip Yılmaz yazdı:

520 diesel ile neredeyse aynı yakıyorum :D Meslektaş arkadaşla aynı anda aldık, aynı dönemlerde bakıma girdik en son isyan ediyordu 😛  Dizel litre fiyatı ve bakım maliyetleri üzüyor :)

Sizinde MTV çok yüksek, aslında mtv farkı 1 senelik yakıt paramı öder benim :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz
5 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Sizinde MTV çok yüksek, aslında mtv farkı 1 senelik yakıt paramı öder benim :) 

Değil :)  G30 530i 2.0 Lt :)  520d 2.0 Lt :)  

Aynı mtv ödüyoruz :) 

Aynı yakıyoruz  😛 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
20 dakika önce, Mehmet Muhip Yılmaz yazdı:

Hocam sizin aracı bi tanıtın da, gözümüz gönlümüz açılsın, araba gördük diyelim. Bizimkiler 4 teker el arabası kalır 530'un yanında :)

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz
Şimdi, Sani Gerşon yazdı:

Hocam sizin aracı bi tanıtın da, gözümüz gönlümüz açılsın, araba gördük diyelim. Bizimkiler 4 teker el arabası kalır 530'un yanında :)

Estağfurullah :)  İyi fikir vakit bulursam makineyle fotoğraflar çekip deneyimlerimi paylaşayım :)  

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Arabaya o kadar para veren pek ekonomi düşünmez gibi, çevreci falan değilse. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Vaktinde böyle bir şey yapmıştım. Mavi, 3 litre tüketim, yeşil 3-4.5 litre tüketim, kırmızı Allah ne verdiyse tüketim 

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
Vaktinde böyle bir şey yapmıştım. Mavi, 3 litre tüketim, yeşil 3-4.5 litre tüketim, kırmızı Allah ne verdiyse tüketim 

Abi ayıptır söylemesi de bu resmen Pavyon Style olmuş [emoji16]
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
5 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Servet abi ortadaki " MPGuino fuel economy computer" aletimi

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sonra yanmıştı. [emoji4]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
3 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Servet abi ortadaki " MPGuino fuel economy computer" aletimi

Aynen ta kendisi 

5 dakika önce, Remzi Karaca yazdı:

Abi ayıptır söylemesi de bu resmen Pavyon Style olmuş emoji16.png

Yarın milyonluk araçlar yapınca vay be deriz ama :)

1 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Sonra yanmıştı. emoji4.png

Töbe de önce yandı sonra sıfır gösterge alıp yaptım 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
19 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Bu müzik ve kangoo kadran aydınlatması... Ne diyeyim ki şimdi :seytan:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
4 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Bu müzik ve kangoo kadran aydınlatması... Ne diyeyim ki şimdi :seytan:

Bişey deniyordum biriyle 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
13 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Aynen ta kendisi 

Yarın milyonluk araçlar yapınca vay be deriz ama :)

Töbe de önce yandı sonra sıfır gösterge alıp yaptım 

Servet abi babama freelander alalim diyoruz. Emekli adama belami olur hobimi olur. 2001 2003

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
36 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Süpermiş valla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
12 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Servet abi babama freelander alalim diyoruz. Emekli adama belami olur hobimi olur. 2001 2003

Geçmişi bilinir ise hiçbir şey olmaz. M47d motor olandan bakın. Bir kaç test ile epey veri sağlanıyor 

3 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Süpermiş valla.

Maviyi yakmadan, Trabzon'a kadar 39 litre ile gitmiştim tuzla'dan. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

göstergeye bakmaktan araba süremeyiz yahu, bu arada bence fazla teferruatlı ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz
3 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

göstergeye bakmaktan araba süremeyiz yahu, bu arada bence fazla teferruatlı ...

Ahhh Head Up Display iyi ki var diyorum 😛 Tam bizler için :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bir saat önce, Ali Darbaz yazdı:

toplamda 23 km hiç yakıt harcamadan süzülerek arabayı kullanmış. 

nevşehirde var öyle bir yol, 10 km 0 tüketimle gidiyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
11 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Geçmişi bilinir ise hiçbir şey olmaz. M47d motor olandan bakın. Bir kaç test ile epey veri sağlanıyor 

Maviyi yakmadan, Trabzon'a kadar 39 litre ile gitmiştim tuzla'dan. 

Abi ben birt tane freelander buldum. Resim plaka versem sen bisey bulabilirmisin. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...