İçeriğe Yönlendir

Ford, E-Scooter Girişimi Spin’i Satın Aldı

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Kısa mesafeler için kullanılan yakıt tasarruflu araçlara olan talebin artmasıyla birlikte, elektrikli scooterlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Öyle ki, geçtiğimiz yıl 17 milyar dolar olan küresel e-scooter pazarının, Grand View Research‘e göre 2025 yılında 28 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

d4a1c0ba2ff1cb3b8cbb6fdf8a160378.jpg

Detaylar aşağıdaki linkte.

https://webrazzi.com/2018/11/08/ford-e-scooter-girisimi-spini-satin-aldi/

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

şimdi gençler bunu kampüste falan kiralayıp sonra çalmadan bırakıyorlar mı?

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Viyana’da kullandık ailece:) çok keyifliydi yahu. Beni bile ıkınıp sıkınmadan taşıdı😎

Uygulaması da çok başarılıydı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
44 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Ona bi iskemle yapmak lazim. Rahatima duskun adamimdir 😁

Üstü brandalısını da karadenizliler keşfeder.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
11 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Abi dediğim gibi Viyana’da benim kız tutturunca dedim nasıl oluyor acaba, sokakta e-scooter dolu. E nasıl alacağız? Üzerinde kare kod var aletin. Okutunca Lime diye bir yazılım geldi telefona. Bu scooter’ın bataryası boş, yan sokakta 7 tane uygun scooter var, bataryaları da %70-90 aralığında diye gösteriyor. Bana rezerve et dedim. En dolu şarjlısını rezerve etti. Haritadan bakıp gittik yanına, 7-8 tane alet yan yana park halinde bekliyor. Hangisi benimki? İkaz ver tuşuna bastım sesli olarak belli etti yerini. Ortadakiymiş. Neyse sanal kredi kartı tanımlayıp 10 euro limit belirledim. Aldık aleti. Alet dehşet:) önden çekişli, üstüne çıkıp kaykay gibi itiyorsun kendini 1 adım, hemen gaza basmanla harekete geçiyor, 8 km kadar kullandık, kız iniyor, hanım biniyor. Sonunda bana sıra geldi ben de kullandım 2-3 km kadar. 

Otele geldik bırakacağız. Cihazı kapat ve terket gibi bir buton var uygulamada telde. Ona bastım foto istedi,

kolayca bulabilmemiz için diyerek. Foto çektim. Kapattım ayrıldım. Çok beğendim ama:) 

5A1AA174-170D-400C-9F8F-FCCA4B2570D4.jpeg

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Millet olarak boyle antin kuntin isleri cok severiz 😁

Bizler cocukken akülü arabalar yoktu, Cocugum olmadan once Sokaklarda kumandali akulu arabaya cocuklarini bindirip yonlendirenleri gorunce cocuklar sansli derdim. Sonra ben basladim yapmaya: Bizim cocugun ilk cevabi

- baba ben binmek istemiyorum asil sen oynuyosun bunla demisti 😁

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
14 dakika önce, Cem Işık yazdı:

Abi dediğim gibi Viyana’da benim kız tutturunca dedim nasıl oluyor acaba, sokakta e-scooter dolu. E nasıl alacağız? Üzerinde kare kod var aletin. Okutunca Lime diye bir yazılım geldi telefona. Bu scooter’ın bataryası boş, yan sokakta 7 tane uygun scooter var, bataryaları da %70-90 aralığında diye gösteriyor. Bana rezerve et dedim. En dolu şarjlısını rezerve etti. Haritadan bakıp gittik yanına, 7-8 tane alet yan yana park halinde bekliyor. Hangisi benimki? İkaz ver tuşuna bastım sesli olarak belli etti yerini. Ortadakiymiş. Neyse sanal kredi kartı tanımlayıp 10 euro limit belirledim. Aldık aleti. Alet dehşet:) önden çekişli, üstüne çıkıp kaykay gibi itiyorsun kendini 1 adım, hemen gaza basmanla harekete geçiyor, 8 km kadar kullandık, kız iniyor, hanım biniyor. Sonunda bana sıra geldi ben de kullandım 2-3 km kadar. 

Otele geldik bırakacağız. Cihazı kapat ve terket gibi bir buton var uygulamada telde. Ona bastım foto istedi,

kolayca bulabilmemiz için diyerek. Foto çektim. Kapattım ayrıldım. Çok beğendim ama:) 

5A1AA174-170D-400C-9F8F-FCCA4B2570D4.jpeg

Uçağa sokmada sıkıntı oldu mu

Haaaa ok. Kiralık

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ben de Paris'te görmüştüm, gençler hep bununla geziyor. Ortaya bırakılmış bir sürü vardı. Beni de götürür mü acep diye düşünürken yokuş yukarı iki kişi çıktığını görünce anladım. Ama gece beni çok korkutmuştu. Gece karşıdan bir cisim geliyor, bir tane üstte, bir tane de ortada yüzü var. Sonra anladım ki, adam sevgilisiyle geziyor, adam 2 metre, kız 1,5 m.

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
32 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Gece karşıdan bir cisim geliyor, 

:D

Bir saat önce, Cem Işık yazdı:

Bunun bizde olması imkansız, Başka bir gezegendeymiş gibi okudum yazıyı.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Bir saat önce, Cem Işık yazdı:

Hayretler içerisindeyim. İşinin bittiği rastgele bir yere mi bıraktın, bırakma noktası mı var?

İstanbul Anadolu yakasında da sahilde belediyenin kiralık bisikletleri var. Belirli noktalardan kredi kartınızla kendiniz alıyorsunuz ister gezip dolaşıp aynı noktaya, isterseniz sahilboyu gidip daha ilerdeki alma-bırakma noktasına bırakıyorsunuz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cem Işık
52 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Hayretler içerisindeyim. İşinin bittiği rastgele bir yere mi bıraktın, bırakma noktası mı var?

İstanbul Anadolu yakasında da sahilde belediyenin kiralık bisikletleri var. Belirli noktalardan kredi kartınızla kendiniz alıyorsunuz ister gezip dolaşıp aynı noktaya, isterseniz sahilboyu gidip daha ilerdeki alma-bırakma noktasına bırakıyorsunuz.

Aynen abi istersen sokağa bırak, istersen her köşebaşındaki bisiklet park yerine bırak. Fotoğraftan konum alıp yerini tespit ediyorlar. Çok ilginç geldi sistem. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

İlginç sistem değil, devlet/belediye vatandaşı için çalışıyor, vatandaş onlar için değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

ahh ah bizde olmaz derken kastettiğimi anladınız sanırım, hem fiziksel hemde kültürel şartlar bizde çok kötü...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
20 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

o yüzden 2 defa okdudum ya yazıyı. geri bırakmaz çalarlar.

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
(düzenlendi)

Sınıfında en iyilerden segway nineboot es2 (https://www.segway.com.tr/urun/ninebot-by-segway-kickscooter-es2/ ) modelini geçtiğimiz yaz aldım. Aracın bagaja attım Sivas ve İstanbul'da farklı bölgelerde denemek maksatlı bir kaç hafta kadar kullandım. Yol koşulları elverdiği ölçüde müthiş kullanışlı ve keyifli bi oyuncak ancak Türkiye'deki "1. sınıf" yol/kaldırım kalitesi ve trafik kurallarına aşırı saygılı(!) davranan unsurlar sebebiyle özellikle Türkiye'de bu haceti kullanmanın riskli olacağına kanaat getirip başıma bi iş getirmeden sattım gitti. Zira her ne kadar parke yada toprak yolda da kullanıma olanak sağlasa bile (ki aldığım model çift amortisörlü ve bu konuda başarılı idi) ancak yol pürüzsüz oldukça konforlu sonuçlar veriyor. Ayrıca hacetin kullanım pozisyonu ve yapısı itibariyle ani fren ile çok sert durabilmeniz pek mümkün değil. Bu sebeple daha az sürprizlerle dolu nispeten kuralları olan bir güzergaha ihtiyacı var. Ek olarak kullandığı pil ve sağlam gövdesi sebebiyle 11-12 kg kadar pek hafif sayılamayacak kadar bir ağırlığa sahip.

Yanlış hatırlamıyorsam Kaliforniya'da bir şirket bu hacetler ile pilot bir proje başlattı. Sokaklarda cep telefonunuzdaki uygulama ile cihazı aktif ederek km yada dakika başına çok düşük ücretler ile kiralayarak cihazları kullanıyor ve işiniz bittiğinde istediğiniz yerde kaldırmın ortasına bırakıyorsunuz. Şarjı biten yada azalan cihazları evine götürüp şarj edenlere şirket ayrıca ödeme yapıyor. Cihazlar gps üzerinden takip ediliyor. Bana kalırsa gelecek adına harika çevreci ve kullanışlı bir proje. Ancak ülkemizde durum mimari ve şehir planlaması açısından o kadar vahim ki; ülkede yaşayan insanların bir çoğu planlama açısından olması gerekenin ne olduğunu dahi bilmiyorlar, bırakın konforlu yaşamayı tıkanmadıkları sürece düzenden rahatsız bile değiller.   

Bu arada;

Alternatif ulaşım aracı olarak, kullanışlılık açısından sahip olduğum katlanabilir elektrikli Goccia City Zero bisiklet hala bu hacete kıyasla çok çok daha konforlu ve kullanışlı bir taşınabilir araç. 

tarihinde Abdussamed Acar tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...