İçeriğe Yönlendir

Passat - 140 HP PD Motorun Sesi

Doğan Arşiray

Recommended Posts

Doğan Arşiray

İki soru.

Birkere çok gürültülü bir dizel. titreşimi de bol. Ama,

Motor 140hp eski nesil TDI motor. Araç journey herzaman ki gibi. Kabinde otururken yada düşük süratte giderken, duyduğum gürültü motorun mu yoksa küçük susturucunun sebebp olduğu egzos sesimi sizce. Dinlemeden fikir yürütmek zor da, belki fikriniz vardır. Araç müthiş sessiz, rüzgar ve yol gürütüsü yok bnu nedenle motorun her tür sesi kabinden duyuluyor. Yalıtım da benzinlilere motorlara göre yapılmış. Sanki susturucu gereğinden küçükmüş gibi geliyor ki orijinal parçası üzerindeki. 

İkinci soru, yağı değiştirdim. Motorun genel olarak sesi ve titreşimi azaldı, ancak valf iticisi sesi gibi olan sesi daha rahat duyar oldum. 2000 devir civarında motor hafifçe yüke bindiğinden artan, 2000 devirin altında ve üstünde belirsizleşen bir ses bu. Düşük oktanlı yakıtın benzinli motorda sebep olduğu avans sesi gibi. Şıkırtı gibi de daha çok. Motor yükü azalınca yada motor yükü artınca ses oluşmuyor. Başkası olsa belki de dizel bu der duymaz bile.

Yazın sıcak havada hiç çıkmıyordu. Bu motorda dış hava ısısıyla birlikte değişen ne var? Benzinli olsa ateşleme zamanını değiştiriyor diyeceğim ama... değil.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

O motorlarda kronik enjektör sorunu vardı. Sizinkinde de olabilir.

Yorum bağlantısı
Serkan Karakoca
Bir saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

O motorlarda kronik enjektör sorunu vardı. Sizinkinde de olabilir.

kronik olarak enjektör ve üst kapakta çatlak oluyor genelde ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
5 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

nasıl belli ediyor kendisini? teşhisi nasıl koyarım?

Teşhis kısmını bilmiyorum ama yolda kalan çok kişi oldu zamanında. Servis bülteni yayınlandı ve bir çoğu servislerde değişmişti. Tabi bu dediğim VW’de oldu. Sizin araç da durumu bilmiyorum. 

Yorum bağlantısı
Serkan Karakoca
5 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

nasıl belli ediyor kendisini? teşhisi nasıl koyarım?

işinin ehli bir pompacıya gidip bilgisayara bağlatın çıkan sonuca göre yönlendirme yaparlar ...

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

eski arabalarda irtifa değişiminmde oluşan tarzda bir ses bu dediğim. aracın rölantisi gidişi tüketimi vs problemsiz. bozulmakta olan bir enjektör titreşim siyah duman çekiş düşüklüğü yapmazmı 4 silindirli araçta?

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

seçkin pompa var ivedikte bir gidin derim işlerinde iyiler pompa değerlerini vs ne varsa okusunlar..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Karakoca
5 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

eski arabalarda irtifa değişiminmde oluşan tarzda bir ses bu dediğim. aracın rölantisi gidişi tüketimi vs problemsiz. bozulmakta olan bir enjektör titreşim siyah duman çekiş düşüklüğü yapmazmı 4 silindirli araçta?

şaşmazda ares dizel nuh usta var ankaradaysanız selamımı iletin gereken ne ise arıza bulunur yapılır kesin teşhis konur 

Bahçekapı Mahallesi, 2564. Sk. 18-32, 06797 Etimesgut/Ankara

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Arıza ışığı yakmıyorsa çekişte sorun yok silkeleme yapmıyor stop etme olmuyor ise enjektörcünün sokağından bile geçmezdim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Doğan, 5.5 litre ile gezdiğin aracın enjektörlerini sökeyim deme sakın. Yazılım yaptırdın ve onun avans sesi var araçta 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Ata
On ‎9‎.‎11‎.‎2018 at 10:50, Dogan Arsiray yazdı:

İki soru.

Birkere çok gürültülü bir dizel. titreşimi de bol. Ama,

Motor 140hp eski nesil TDI motor. Araç journey herzaman ki gibi. Kabinde otururken yada düşük süratte giderken, duyduğum gürültü motorun mu yoksa küçük susturucunun sebebp olduğu egzos sesimi sizce. Dinlemeden fikir yürütmek zor da, belki fikriniz vardır. Araç müthiş sessiz, rüzgar ve yol gürütüsü yok bnu nedenle motorun her tür sesi kabinden duyuluyor. Yalıtım da benzinlilere motorlara göre yapılmış. Sanki susturucu gereğinden küçükmüş gibi geliyor ki orijinal parçası üzerindeki. 

İkinci soru, yağı değiştirdim. Motorun genel olarak sesi ve titreşimi azaldı, ancak valf iticisi sesi gibi olan sesi daha rahat duyar oldum. 2000 devir civarında motor hafifçe yüke bindiğinden artan, 2000 devirin altında ve üstünde belirsizleşen bir ses bu. Düşük oktanlı yakıtın benzinli motorda sebep olduğu avans sesi gibi. Şıkırtı gibi de daha çok. Motor yükü azalınca yada motor yükü artınca ses oluşmuyor. Başkası olsa belki de dizel bu der duymaz bile.

Yazın sıcak havada hiç çıkmıyordu. Bu motorda dış hava ısısıyla birlikte değişen ne var? Benzinli olsa ateşleme zamanını değiştiriyor diyeceğim ama... değil.

aslında sağlıklı çalışan pd motorlar çokta ses çıkarmıyor titreşimde bugüne kadar hissetmedim aracım bkp motorlu passat, abt yazılım da var . video çekerseniz ses hakkında yorum yapabilirim. (özellikle alt kısımdan triger tarafından )

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
19 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Doğan, 5.5 litre ile gezdiğin aracın enjektörlerini sökeyim deme sakın. Yazılım yaptırdın ve onun avans sesi var araçta 

5.5 değil 5.8... :P

kış geldi 6.2 oldu.

bence de yazılım ve soğuyan hava ile ilgili.

5 saat önce, Mustafa Ata yazdı:

aslında sağlıklı çalışan pd motorlar çokta ses çıkarmıyor titreşimde bugüne kadar hissetmedim aracım bkp motorlu passat, abt yazılım da var . video çekerseniz ses hakkında yorum yapabilirim. (özellikle alt kısımdan triger tarafından )

rölantide ses yok ki? seyir hızına çıkınca motor görece sessizleşiyor o esnada belli koşullarda duyuluyor şıkırtı. sesi çekebilmek için kameranın aksiyon kamera gibi olması lazım. şöyle bir durum var, aracın motor ses yalıtımı vasat ötesi. belli ki v6 beniznli motorlara yetecek kadar yapmışlar. o nedenle 4 silindir dizelin gürültüsünün her bir detayı içeride. bir de ben çok iyi duyarım böyle şeyleri.

5 saat önce, Mustafa Ata yazdı:

kıyaslayabileceğim bir motor yok bu sınıfta. o nedenle benz v6 nın sessizliği ve titreşimsizliği malesef beklentiyi yukarı çekmiş oldu.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

herşeyi onarınce insan boşlukta hissediyor... ondandır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
On 09.11.2018 at 22:05, Servet Aydın yazdı:

bende yazılımdan sonra ses azaldı 😎

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
11 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

bende yazılımdan sonra ses azaldı 😎

Alt devirde avansı öyle düşürmüş ki. Normaldir 

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Doğan Arşiray

journey de, altta ortada klasik şekilli ama pek de büyük olmayan bir susturucu var. 50 60 cm den uzun değildir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...