İçeriğe Yönlendir

D2S Bi Xenon Farı Bi Halojene Çevirme

Tuncay Uludağ

Recommended Posts

Tuncay Uludağ
(düzenlendi)

Selamun aleyküm arkadaşlar bugün d2s bi xenon merceği muayene olduğu için halojene çevirmek zorunda kaldım. Öncelikle size kısa bi özet geçeyim. Geçen sene xenon farlara ilgim olduğundan foruma üye oldum ve arabamın farını xenona çevirmek istedim. Bu konuda bana geçen seneden beri yardım eden @Servet Aydın çok teşekkür ederim. Şimdi muayene olduğu için farları bi halojene çevirmem gerekti bende h7 ampül ve soketi alıp onu d2s merceğe uydurdum. Xenon ve balast takılıyken sağ far sellektörde takılıyordu ama bugün halojeni takıp xenon ve balastı çıkarınca sağ farın takılmadığını gördüm. Bu konu hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Bu mercekte xenon varken, dikkat sağ far tam sellektör yapmıyor

VİDEO XENON

Buda halojen ampül takılmış bi xenon far merceği.

Halojen Video

Bide şuan sağ farın ampül tutucusu yalama olmuş ampül tam oturmadı sağ farda, internette yenisini  buldum ama metalsiz yazıyor. Metalsiz olanından alsam olurmu ?

Ürün linki : D1S D2S D3S D4S AMPÜL TUTUCU Metalsiz

351005205_tn50_0.jpg?1541866362

tarihinde Tuncay Uludağ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tuncay Uludağ
(düzenlendi)
20 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Tuncay, linkleri açamadım. 

Metal olanlar d1s için. Normal plastik işini görür 

Bu mercekte xenon varken, dikkat sağ far tam sellektör yapmıyor

VİDEO XENON

Buda halojen ampül takılmış bi xenon far merceği.

Halojen Video

Tamam metalsiz alıcağım sağ far oturmadığı için sağolun.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tuncay, emanet far denk gelirse iki 0ç hafta sende kalacak şeklide, bunları bana gönder. Acayip bir kusur var ikisinde de. Çözeyim 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Tuncay, emanet far denk gelirse iki 0ç hafta sende kalacak şeklide, bunları bana gönder. Acayip bir kusur var ikisinde de. Çözeyim 

Merceklerden biri fena hatalı. Diğeri de eğik sanırım, di mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Aynen öyle. Aslında mercekler sıfır hella ancak montajı yapan Adanalı birisi katletmiş. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tuncay Uludağ
(düzenlendi)
23 saat önce, Servet Aydın yazdı:

abi, ilk xenon ampül olan video merceğin ilk takıldığı güne yani 1 yıl önceye ait ve o zaman  far ayarı yoktu, sondaki yani halojen ampüllü videoda far ayarı yapılmış ama sağ mercekteki ampül tutucu yalama oldugundan far tam oturmamış ben yeni ampül tutucu sipariş ettim onu oturtunca net bir video çekiceğim. Emanet far denk gelirse yollarım bu farları, ama zaten gerek yok arabayı muayeneye girdikten sonra satacağız. Sağolasın.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Küçük bir dipnot.

H7 ampülü merceğe uyarlamaya çalıştıysanız ampül tutucunun içinde olan çentikler ampül tutucunun h7 ampül ile oturmasına müsade etmez. Çünkü o çentikler D serisi ampüle göre ampülün yuvasına oturacak şekildedir. Mercek montajı yaparken eğer ki H7 xenon ampül kullanacak isem ampülleri traşladığım zaman ayrıca ampül tutucunun içindeki çıkıntı çentikleri de traşlarım.

Yorum bağlantısı
Önder Kurtcalı
On 10 Kasım 2018 at 19:30, Tuncay Uludağ yazdı:

Xenon ve balast takılıyken sağ far sellektörde takılıyordu ama bugün halojeni takıp xenon ve balastı çıkarınca sağ farın takılmadığını gördüm. Bu konu hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim

Tuncay arkadaşımız sorduğu soruyu cevaplayan çıkar diye bekledim unutuldu herhalde bendede aynı sıkıntı var. Bu sorunun nasıl çözeriz?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Çalışmayan taraftan selektör anında tık tık ses geliyor mu, geliyor ise perde sıkışmış. Gelmiyor ise ya far içinde soketi çıkık, kablo kopuk bobin yanık, yada far dışından elektriksel komut gelmiyor. 

Yorum bağlantısı
Önder Kurtcalı

Benim fardaki sıkıntı şöför tarafındaki merceklerden birisi ilk selektörde takılı kalıp ikinci selektörde normale dönmesi devamlı bu şekilde ve sadece bir mercek bunu yapıyor. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Benim fardaki sıkıntı şöför tarafındaki merceklerden birisi ilk selektörde takılı kalıp ikinci selektörde normale dönmesi devamlı bu şekilde ve sadece bir mercek bunu yapıyor. 

Montaj sırasında hasar görmüştür.
Düzeltilebilir.
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Pek ala, mercekler oem mi sonradan montaj mı, takılı kaldığı halde iken farı kapatınca kendiliğinden düzeliyor mu? 

Anlamak için, perde takılı kaldığı halde farı kapatın açın. Eğer hala uzun modda ise mekanik sıkışma var. Yok düzeldi ise elektriksel problem 

Yorum bağlantısı
Önder Kurtcalı
10 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Montaj sırasında hasar görmüştür.
Düzeltilebilir.

Farları taktığımda bu sıkıntı yoktu sonradan olmaya başladı.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Farları taktığımda bu sıkıntı yoktu sonradan olmaya başladı.
Mercek markasi nedir?
Yorum bağlantısı
Önder Kurtcalı
27 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Pek ala, mercekler oem mi sonradan montaj mı, takılı kaldığı halde iken farı kapatınca kendiliğinden düzeliyor mu? 

Anlamak için, perde takılı kaldığı halde farı kapatın açın. Eğer hala uzun modda ise mekanik sıkışma var. Yok düzeldi ise elektriksel problem 

Mercekler Çin'de aldım taktım. Perde takılı ilken farı açıp kapatmadım deneyip sonucu paylaşırım.

Yorum bağlantısı
Önder Kurtcalı
On 12 Kasım 2018 at 21:52, Önder Kurtcalı yazdı:

Mercekler Çin'de aldım taktım. Perde takılı ilken farı açıp kapatmadım deneyip sonucu paylaşırım.

Sonuç aynı. Merceği dikkatli incelediğimde perdenin tam kapanmayıp iki selektörde bir yarım şekilde sıkışıp kaldığını farkettim. Acaba aracın uzunlara verdiği voltaj dört merceğe yetmiyormu?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yeterlidir. Ampülü çıkarın, perde içeride zaten. İnce bir metal çubuk ile perdeyi aşağı itin. Sürtünme olmadan inmesi gerekir. Şayet inmez ise veya takılıyor ise, 

Kaynak elektrotu alın ve ucunu L şeklide kısa olacak şekilde bükün. Önce hareketli perdeyi çok dikkatlice ileri itin ve deneme yapın. Sertleşme arttı ise perdeyi ucunu büktüğünüz elektrot ile kendinize çekin. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yeterlidir. Ampülü çıkarın, perde içeride zaten. İnce bir metal çubuk ile perdeyi aşağı itin. Sürtünme olmadan inmesi gerekir. Şayet inmez ise veya takılıyor ise, 
Kaynak elektrotu alın ve ucunu L şeklide kısa olacak şekilde bükün. Önce hareketli perdeyi çok dikkatlice ileri itin ve deneme yapın. Sertleşme arttı ise perdeyi ucunu büktüğünüz elektrot ile kendinize çekin. 

Başka bir tel olmaz mı. Elektrodu nerden bulsun. [emoji15]
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

En kolay şekil verilebilen ve çok sert olmayan parça. Öteki türlü tığ lazım 5 numara 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
10 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Öteki türlü tığ lazım 5 numara

Doğruyu söyle, 2 ters 1 düz de yapıyor musun 😛

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...