İçeriğe Yönlendir

D2S Bi Xenon Farı Bi Halojene Çevirme

Tuncay Uludağ

Recommended Posts

Önder Kurtcalı
1 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Yeterlidir. Ampülü çıkarın, perde içeride zaten. İnce bir metal çubuk ile perdeyi aşağı itin. Sürtünme olmadan inmesi gerekir. Şayet inmez ise veya takılıyor ise, 

Kaynak elektrotu alın ve ucunu L şeklide kısa olacak şekilde bükün. Önce hareketli perdeyi çok dikkatlice ileri itin ve deneme yapın. Sertleşme arttı ise perdeyi ucunu büktüğünüz elektrot ile kendinize çekin. 

Ustam bu yazdığın far camını(plastik) açmadan uygulanacak yöntem önerisimi?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Zaten camı açma yok. Yazının da başında belirttiğim gibi ampülü sökerek arka taraftan müdahale yapılacak. Farı dışarı alıp yapılmasını tavsiye ederim 

Yorum bağlantısı
Önder Kurtcalı
9 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Zaten camı açma yok. Yazının da başında belirttiğim gibi ampülü sökerek arka taraftan müdahale yapılacak. Farı dışarı alıp yapılmasını tavsiye ederim 

Anladım boş vaktimde uğraşayım inşallah halladerim. Ustam konu açılmışken bir sıkıntı daha var farlar kapalıyken selektör yapıyorum ama ışık yok. Burda sanayideki elektrikçilere gösterdim  çoğu merceğin ne olduğunu bilmiyor. Biri anlıyor herhalde diyot takılacak dedi sabah bırak akşam al deyince aracı bırakmak istemedim. Forumda bu konuda sigorta kurusundan uzun far kısa far röleleri arasına diyot bağlanıp sorunu çözmüşler. Resmi mehmet abi paylaşmış sanırsam. Diyotları aldım tam olarak resimde belli olmuyor cesaret edemedim öyle duruyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Anladım boş vaktimde uğraşayım inşallah halladerim. Ustam konu açılmışken bir sıkıntı daha var farlar kapalıyken selektör yapıyorum ama ışık yok. Burda sanayideki elektrikçilere gösterdim  çoğu merceğin ne olduğunu bilmiyor. Biri anlıyor herhalde diyot takılacak dedi sabah bırak akşam al deyince aracı bırakmak istemedim. Forumda bu konuda sigorta kurusundan uzun far kısa far röleleri arasına diyot bağlanıp sorunu çözmüşler. Resmi mehmet abi paylaşmış sanırsam. Diyotları aldım tam olarak resimde belli olmuyor cesaret edemedim öyle duruyor.

Far rölesine diyot bağlamak 5 dakikalık iş.
İşi uzun gösterip parayı çok mu alacak acaba.

Sigorta kutusundan. Uzun far röle çıkışından kısa far tetiğine diyot bağlanacak.
Sistemde röle yoksa bunu güçlü diyotla farın arkasından yapmak gerek.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Kurtcalı
14 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Far rölesine diyot bağlamak 5 dakikalık iş.
İşi uzun gösterip parayı çok mu alacak acaba.

Sigorta kutusundan. Uzun far röle çıkışından kısa far tetiğine diyot bağlanacak.
Sistemde röle yoksa bunu güçlü diyotla farın arkasından yapmak gerek.

Mehmet abi güzel anlatmışsında anlamadığım için (neyi nereye bağlanacağını gösteren resim) olmadığı sürece ellemem sıkıntı çıkabilir.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Far kapalı iken Halojen uzunlar zaten selektör yapacak. Mercek takılı yer değil. Mercek takılı yer selektör yapma işine dahil olsun isteniyor ancak balast soğuk selektör için uygun değil ise zaten işe yaramaz. 

Soğuk selektör : gaz deşarjlı ampül ilk tetik anında 900 lm, 2.saniye süreyi görünce 1500 lm değere çıkmalı. ''Rakamlar aşağı yukarı bu değerde olmalı idi''

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Yeni nesil araclarda diyot koymak direk ariza isigi yakabiliyor canbus kontrollu oldugu icin. Kisa hattinda tumune elektrik gidiyor. Cift diyot konulup xenona konacak uclari birlestirilecek veya h4 xenon rolesi alinacak. H4 xenon rolesi daha kolay olur.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Önder Kurtcalı
On 14 Kasım 2018 at 23:51, Önder Kurtcalı yazdı:

Farı araçtan söküp arka koruma kapağını açıp örgü şişinin ucunu kıvırıp merceğin perdesine akım verip açıp kapatarak şişle kurcalarken sıkışmasını hallettim şükür. Yalnızca selektör işi kaldı. Sanayide bir anlayan buluruz elbet.

Yorum bağlantısı
Önder Kurtcalı
36 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Selektör sorunu ne idi 

Sigorta kutusundan uzun far rölesinden kısa far tetiğine diyot bağlanıp farlar kapalıyken selektör yapması sağlanacak.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ahmet Yürek

Bende aracıma yeni alman malı olan photon 4h xenon taktırdım ışık konusunda da beni cezbetti aynı zamanda garanti kapsamı ve muayenede de sorun çıkartmaması cabası oldu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Ahmet Yürek yazdı:

Bende aracıma yeni alman malı olan photon 4h xenon taktırdım ışık konusunda da beni cezbetti aynı zamanda garanti kapsamı ve muayenede de sorun çıkartmaması cabası oldu.

Photonun alman malı olduğunu kim söyledi.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2 saat önce, Ahmet Yürek yazdı:

4h mı? nedir o?

Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Photonun alman malı olduğunu kim söyledi.. 

satanlar neler neler söylemiyor.. orjinali bile var bi de yan sanayi felan.

led xenon favorim :rofl:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

4h mı? nedir o?

Valla firmanın linki vardı orada.. 

Tıklanmasın diye silip kendi linkimizi koydum. :)

Dur kendi sitemin linkini koyayım oraya :)

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Fatih Atamer
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Far kapalı iken Halojen uzunlar zaten selektör yapacak. Mercek takılı yer değil. Mercek takılı yer selektör yapma işine dahil olsun isteniyor ancak balast soğuk selektör için uygun değil ise zaten işe yaramaz. 

Soğuk selektör : gaz deşarjlı ampül ilk tetik anında 900 lm, 2.saniye süreyi görünce 1500 lm değere çıkmalı. ''Rakamlar aşağı yukarı bu değerde olmalı idi''

@Servet AydınServet abi benim balastın soğuk selektöre uygun olup olmadığını nasıl anlarım. Resim ekte. 

WhatsApp Image 2022-09-01 at 13.11.03.jpeg

tarihinde Fatih Atamer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bu soğuk selektör için değil. Gen5 lazım sana ama Mondeo'ya olmaz gerek yok zaten. Halojen farın var uzun için 

En fazla uzunlara led takarsın 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...