İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Anahtar ile Kapanıp Açılan Aynalar

Halil ibrahim Oruc

Recommended Posts

Halil ibrahim Oruc

Merhaba arkadaslar

Malumunuz haftasonu termostatla ilgili fordwiki sitesinde arastirma yaparken anahtar ile acilip kapanan aynalar ilgimi cekti ve yapmak yarim saatimi almadi bile

Bu konu hakkinda videolar mevcut youtube da

Fakat uzatmadan normal bir araba rolesi aliyoruz 4 uclu  klasik  30 85 86 87 pin numarali olmasi gerekir. Eski focustan cikma vardi sansima elimde

30 ve 85 pinli uclar bir baglanip saseye monte edilmeli  86 nolu pin icin ayak kenari  citasindan kalin tek sari sadece sari olan kabloya paralel baglanmali  87 numarali pin icin ise  sigorta kutusunun altinda iki tane role var  kahverengi role ayna modulu icindir ve icinde siyah-kirmizi olana baglanmali. Baglanirken roleyu sokmeden role yuvasi ile geriye kastirirsaniz daha kolay kabloya ulasabilirsiniz. Sari kablonun gonderdigi sinyalde  cift kilit sinyali mevcuttur yani cift kilit.devreye girdiginde gelen voltaji otomatik olarak aynalari acip kapatan devreye yollayip acma kapama islemi oluyor. Gayet guzel ve ufak bir +prestij icin yarim saatlik ugrasmaya deger. Video atamadim ama yapmak isteyen arkadaslara  ayri ayri yardimci olabilirim.

https://ibb.co/i5AFLA

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Bence anahtarla kapanıp kontakla açılması daha mantıklı. Yeri geliyor araç sabit durduğu yerde 3-4 kere aç kapa yapmak gerekiyor boşyere her seferinde aynalar açılıp kapanıyor.

Elinize sağlık güzel uygulama.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
6 dakika önce, Uğur Kamil yazdı:

Bence anahtarla kapanıp kontakla açılması daha mantıklı. Yeri geliyor araç sabit durduğu yerde 3-4 kere aç kapa yapmak gerekiyor boşyere her seferinde aynalar açılıp kapanıyor.

Elinize sağlık güzel uygulama.

Sahsen bir sorun yasamadim her turlu her pozisyonda denedim.  Role ve baglantilar saglikli ise   sadece kapama acma dugmesinin gordugu vazifeyi  cift kilit burda ayarliyor. Yani tek kitlemede aynalar kapanmiyor 2. Kapatmada kapaniyor. Kisin ozellikle onerilmez donan aksamlarin zorlanmasi yuzunden. Kisin bile cift kilit kullananlar varsa 1 kez daha dusunsunler derim. Sayet arabayi park ettigim zaman sagi solu tehlikeli yayalar araclar varsa uzaktan bir kez daha kilite basmak cok zevkli:)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bizdeki mondeo 3 lerde ayna kapama yok galiba.. 

Sizinki güzel olmuş.. Elinize sağlık.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc

Videoyu simdi ekleme imkanim oldu. Ayrica arkada kayarli sinyal stop geri lambasi tesisati da taktim fakat direksiyonda kimse olmadigi icin cekemedim bir dahakine onuda sizinle paylasirim

Yorum bağlantısı
Kemal Çakmak

Harika uygulama, elinize sağlık. Ama bende Uğur beye katılıyorum kontakla açılsa daha kullanışlı olurmuş. Benim aracım 2006 model değil otomatik katlanma elle bile zor kapatiyorum. Sizin araç kaç model ki bunu başardınız.

Venus Z10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
1 saat önce, Halil ibrahim Oruc yazdı:

Sahsen bir sorun yasamadim her turlu her pozisyonda denedim.  Role ve baglantilar saglikli ise   sadece kapama acma dugmesinin gordugu vazifeyi  cift kilit burda ayarliyor. Yani tek kitlemede aynalar kapanmiyor 2. Kapatmada kapaniyor. Kisin ozellikle onerilmez donan aksamlarin zorlanmasi yuzunden. Kisin bile cift kilit kullananlar varsa 1 kez daha dusunsunler derim. Sayet arabayi park ettigim zaman sagi solu tehlikeli yayalar araclar varsa uzaktan bir kez daha kilite basmak cok zevkli:)

Kullanım esnasında sorun olacağından demedim. Araç çalıştırılmadığında gereksiz yere açılıp kapanacak aynalar(her kumandadan aç kapa yapınca). Sonuçta içerisinde motor ve hareketli parçalar var ve bununda bir ömrü vardır.

Bu arada aynalar değiştirdinizmi? yoksa araçta elektirikli katlanır ayna vardıda sadece kumandayamı bağladınız?

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
9 dakika önce, Uğur Kamil yazdı:

Kullanım esnasında sorun olacağından demedim. Araç çalıştırılmadığında gereksiz yere açılıp kapanacak aynalar(her kumandadan aç kapa yapınca). Sonuçta içerisinde motor ve hareketli parçalar var ve bununda bir ömrü vardır.

Bu arada aynalar değiştirdinizmi? yoksa araçta elektirikli katlanır ayna vardıda sadece kumandayamı bağladınız?

Kumandadan iki kere basilinca kapatiyor tek kitlemede aynalarda degisiklik yok  egerki her kapama ve acmada aynalar boyle acilip kapansa tabi devamli calismasi saglikli olmaz ama gunde 3 bilemedin 5 kez arabaya girer cikarim  calismadigim zamanlar 10uda bulur. Tabi trafikte park edecegim zaman daha anlamli. Ayrica aracta orijinal katlanir isitmali ve ayna alti aydinlatma mevcut. Arac 2005/11  son facelift 1.8 platinum  tabiri caizse ghia nin 1 tik alti  sunroof disinda hersey mevcut. Trend ve ambiente modellerde sanirim katlanir ayna yok. Turkiyede platinum serisi varmi bilmem ama future olan versiyonlarindada bu mevcut 2004ten sonrakilerde

Yorum bağlantısı
Kemal Çakmak
Kumandadan iki kere basilinca kapatiyor tek kitlemede aynalarda degisiklik yok  egerki her kapama ve acmada aynalar boyle acilip kapansa tabi devamli calismasi saglikli olmaz ama gunde 3 bilemedin 5 kez arabaya girer cikarim  calismadigim zamanlar 10uda bulur. Tabi trafikte park edecegim zaman daha anlamli. Ayrica aracta orijinal katlanir isitmali ve ayna alti aydinlatma mevcut. Arac 2005/11  son facelift 1.8 platinum  tabiri caizse ghia nin 1 tik alti  sunroof disinda hersey mevcut. Trend ve ambiente modellerde sanirim katlanir ayna yok. Turkiyede platinum serisi varmi bilmem ama future olan versiyonlarindada bu mevcut 2004ten sonrakilerde
Benim aracim Ghia, var o zaman bu özellik. Aynayı sökmeden anlayabileceğim bir yolu var mı biliyormusunuz.

Venus Z10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc

Kesinlikle mehmet hocam. Ama bu 2004 future olanlarda bile var  ghia ve platinumda hayli hayli olmasi lazim. Zannedersem navigasyon gibi bu katlanir aynali modelleri turkiye pazarina koymamislar zannedersem ayrica 1.8 benzin turkiye cikisli yok sanirim?

Yorum bağlantısı
Mehmet Polat

Katlanır ayna sadece Ghia X lerde mevcut, o da malum araç çalışmasa dahi ayna kumandasına her basıldığında kapanıyor ya da açılıyor. Bunu otomatiğe dönüştürmeniz tam fonksiyon çalışmasını sağlamış. Tebrikler, güzel olmuş...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Çelebi

Eline sağlık bende bi ara niyetlendim bunu yapmaya ama aynayı söktüğümde böyle bir sistemin olmadığını gördüm ayna sökülmüş halde resmi varmı sistemi görmek için belki yapılabilir 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Mustafa Liman abi de yapmıştı bundan. Basit bir operasyon. Katlanır aynalar bizde sadece ghia-x lerde var. GHIA lar için ise sadece katlanır ayna, katlanır ayna butonu ve katlanır ayna modülü lazım. Bende ikisi var sadece aynalar yok :biggrin:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
(düzenlendi)
12 saat önce, Mehmet Çelebi yazdı:

Eline sağlık bende bi ara niyetlendim bunu yapmaya ama aynayı söktüğümde böyle bir sistemin olmadığını gördüm ayna sökülmüş halde resmi varmı sistemi görmek için belki yapılabilir 

https://www.fordwiki.co.uk/index.php?title=Category:Mondeo_Mk3

https://www.fordwiki.co.uk/index.php/Powerfold_Mirrors_With_Puddle_Lights_Retro-fit

( eger lambali ve.katlanir ayna varsa buradaki yazilanlarla uygulanabilir)

Ingilizcesi olanlar icin burada mk3 icin yapilacak guzel seyler aciklamali olarak anlatilmis. Arka stop lambalari ile tampon arasindaki 2 cmlik acigi bile kapatmanin cozumu var

tarihinde Halil ibrahim Oruc tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Çelebi

Bu siteyi biliyorum da işte mesele katlınır ayna yok. Olsa hertürlü yaparız

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
2 saat önce, Mehmet Çelebi yazdı:

Bu siteyi biliyorum da işte mesele katlınır ayna yok. Olsa hertürlü yaparız

Ford turkiye pazarina sokmadi sanirim burasi kadar.  Orada cok sorun yasanir mekanikten hava kosullari insanlarin elle kapatip acarak zorlamalari dolayisiyla:(

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
On 11.11.2018 at 20:33, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bizdeki mondeo 3 lerde ayna kapama yok galiba.. 

Sizinki güzel olmuş.. Elinize sağlık.. 

Ghia X de var abi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Kaya Faruk
(düzenlendi)

Merhabalar. 

Yaklaşık 2-3 hafta önce 2006 Mondeo Titanium sahibi oldum. Bu ayna sistemini sahip olduğum araca uygulayabilir miyim acaba? 

Ek olarak aracımın etis.ford sorgusunu yaptığımda şöyle bir özellik yazılmış olduğunu gördüm:

Çift Elk/Isit./Aydin Lambali Ayna

tarihinde Kaya Faruk tarafından düzenlendi
Ekleme.
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
21 saat önce, Kaya Faruk yazdı:

Merhabalar. 

Yaklaşık 2-3 hafta önce 2006 Mondeo Titanium sahibi oldum. Bu ayna sistemini sahip olduğum araca uygulayabilir miyim acaba? 

Ek olarak aracımın etis.ford sorgusunu yaptığımda şöyle bir özellik yazılmış olduğunu gördüm:

Tabiki uygulayabilirsin sadece klasik role lazim 4 uclu

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
22 saat önce, Kaya Faruk yazdı:

Merhabalar. 

Aynalarınız katlanır değildir büyük ihtimal. Bu düğme varsa yapılabilir. 

41QdYCcLE+L._SY355_.jpg

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
55 dakika önce, Halil ibrahim Oruc yazdı:

Kapı kenarındaki çıtayı sökmenin bir tekniği var mı dikkat etmemiz gereken. Ben normalde fordwiki'de yazdığı gibi comfort modülünden kablo çekeyim diyordum ama kapı çıtasından almak daha basit gibi.

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
1 saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Kapı kenarındaki çıtayı sökmenin bir tekniği var mı dikkat etmemiz gereken. Ben normalde fordwiki'de yazdığı gibi comfort modülünden kablo çekeyim diyordum ama kapı çıtasından almak daha basit gibi.

Comfort modulden bu sefer kablo cekmek zahmeti daha zor. Kapi citasi icin alt dosemeyi biraz acmistim ve sol ust diz tarafindaki benzin stopun oldugu yeride sokmek gerekiyor yarim santimlik duz tornavida butun isini gorecektir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
5 dakika önce, Halil ibrahim Oruc yazdı:

Comfort modulden bu sefer kablo cekmek zahmeti daha zor. Kapi citasi icin alt dosemeyi biraz acmistim ve sol ust diz tarafindaki benzin stopun oldugu yeride sokmek gerekiyor yarim santimlik duz tornavida butun isini gorecektir

Vidası falan yok yani tırnaklıysa sökerim de vida falan varsa kırmayalım. 

Yorum bağlantısı
Kaya Faruk
4 saat önce, Halil ibrahim Oruc yazdı:

4 saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Aynalarınız katlanır değildir büyük ihtimal. Bu düğme varsa yapılabilir. 

41QdYCcLE+L._SY355_.jpg

Evet bu şekilde ayna kontrolü var. Cevaplarınız için teşkkür ederim. Uygun bi zamanda bu işle uğraşmayı düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...