İçeriğe Yönlendir

Kendi LPG Montajım :)

Ercan Balbay

Recommended Posts

Ercan Balbay

Mevcut aracımda bulunan Destro marka kitten pek memnun değildim. O sebeple aracıma AEB eculu Romano marka kit takmaya karar verdim. Gaz tesisatı, tank ve regülatör aynı kalacak, enjektörler,ECU  ve diğer tesisatlar değişecek.

Öncelikle yeni aldığımız kitin içerisinden neler çıktı bir bakalım.Çıkma bir kit olduğu için biraz dağınık duruyor ama korkulacak birşey yok:)

img_4598

LPG ECU’su AEB marka bir ECU. Hatta tam modeli AEB 2001NB. NC modeli bu ECUnun OBD li versiyonu, bizdeki OBD’siz bir ECU ancak işimizi görecek. Bu ECU ya ait montaj şemasına ihtiyacımız olacak. NC model ECU ile aynı kablolara sahip bu sebeple NC ye ait şemayı kullanabiliyoruz. AEB montaj kılavuzlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.aeb.it/Istruzioni-en-US

Montaj kılavuzumuz;

wiring

Ecumuz;

img_2818
img_2817

MAP sensör, yine AEB marka bir sensör. Bildiğiniz gibi bu sensörün bir ucu enjektöre giden gaz basıncını diğer ucu ise manifold vakumunu ölçüyor.4 pinli bir soketimiz mevcut ve ECU ya bağlanıyor.

img_4233
img_4236

MAP dedikleri şey nedir ?

Enjektörlerimiz Romano Fast model tekli enjektörler. Atiker Grand kitlerde de aynı enjektörler kullanılıyor ve tekli olduğu için manifolda en yakın noktaya montajı yapılabiliyor. Bu da gaz hortumlarının kısa olması avantajını sağlıyor. Elimiz değişmişken kontrol amaçlı söküp temizliklerini yapıyoruz.

img_2895

Romano enjektör tamir ve temizliği nasıl yapılır

Romano Fast Enjektörleri İnceliyoruz

Kablo demetimiz ise iki parça bir tanesi map sensörü ve lpg-benzin enjektörlerine gidiyor diğeri ise regülatör sıcaklık sensörü, selenoidler vb noktalara gidiyor.

img_2882

Öncelikle eski tesisatımızı söküyoruz. Destrodan çıkan parçalarımız :)

img_4617

İşe öncelikle benzin enjektörler kablolarını bağlayarak başladım. Burada önemli olan doğru enjektöre doğru kabloyu bağlamak. Bunun için AEB 2001NC bağlant şemasını kullandım. Renkli kablolar olduğu için bağlantı oldukça kolay oldu.

img_4605
img_4604
img_4606

Araç içi gaz-benzin düğmesini yerine takıyoruz.

60cd84cc-5241-4fff-8232-a5852659e77e
img_4883
img_4853

Map sensörümüz yerini alıyor güzelce sabitliyoruz.

img_4867

Kullandığım AEB 2001NB ecu devir bağlantısı olmadan maalesef çalışmıyor, o sebeple devir bilgisini almak için bobine giden sinyal kablosunu sıyırarak ecudan gelen kahverengi kabloyu bağlamam gerekti.

img_4849

Ve tüm işler bittikten sonra tesisatı güzelce topluyoruz. Tüylü bant ve plastik kelepçeler ile açıkta kablo kalmayacak şekilde derli toplu bir tesisat elde ediyoruz.

img_4876
img_4881
img_4874
img_4877
img_4871
img_4872
img_4870

Gelelim ilk marşa en heyecanlı kısım :) Aracımızı çalıştırıyoruz ve LPG kablomuzla ecuya bağlanıyoruz. Romano RISN yazılımını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

https://www.dropbox.com/s/rbsa6ai3ngf1ncu/Romano%20RISN%206.1.0.0%20S.rar?dl=0

LPG kablosunu ise http://www.lpgkablo.com sitesi üzerinden alabilirsiniz.

img_4885

Bir sonraki yazımızda LPG enjektörleri değiştirip romano tekli enjektörlerin nasıl montajının yapılacağını anlatacağım. Sonrasında ise adım adım ayarlarımızı yapacağız.

• Beğen 17
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Elinize sağlık, büyük cesaret.
Bu değişiklik muayenede problem çıkaracak mı?
Sızdırmazlık vs işlemleri gerekmiyor muydu?

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
18 dakika önce, Selçuk Bakış yazdı:

depo değişirse gerekiyormuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
2 saat önce, Selçuk Bakış yazdı:

Bisey kalmamış ki  ercan bey kendi sızdırmazlığınıda verir baksana 😁

Hakikaten büyük cesaret. Teknik bilginizi bilmem ama her ihtimale karsi profosyonel bir ustada kontrol ettirmelisiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Elinize sağlık, o kablo karmaşıklığını görünce hiç bu işe girişmezdim. Gerçekten tebrikler

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Bisey kalmamış ki  ercan bey kendi sızdırmazlığınıda verir baksana [emoji16]
Hakikaten büyük cesaret. Teknik bilginizi bilmem ama her ihtimale karsi profosyonel bir ustada kontrol ettirmelisiniz.
Dimi [emoji16]
Oda bir ölçüm cihazına bakar
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Şöyle bir baktım. Karmakarışık şeyler. Resimlere da baktım. Kendi kendime ''adama bak be'' dedim. :nazar:

Kısmet olursa bende park lambasını takıp muayeneye gireceğim. 1.5 ay geçti :biggrin:

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

Yinede bi sızdırmazlık testi yaptırırsanız sağlıklı olur, elinize sağlık..

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Yok artık, Maşallah kardeşim, gerçekten büyük başarı, tebrikler. Ellerinize sağlık. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Tebrik ederim ,

Bende bir adet lpg kablosu almayı düşünüyorum :) yoksa bu adamlarla kafayı yiyeceğim :)

sürekli parça değişitirip ayara gidiyorum.

Yorum bağlantısı
Ercan Balbay

Teşekkür ederim arkadaşlar. Şuan için sızdırmazlık kontrolüne gerek yok henüz lpg geçen tesisata dokunmadım.

LPG enjektörlerini değiştirdikten sonra mutlaka kaçak kontrolü yaptırırım ;)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...