İçeriğe Yönlendir

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar)

Mehmet Zeki Yalçın

Recommended Posts

Mehmet Zeki Yalçın

Merhaba arkadaşlar.

Farkındalık olsun diye konu açtım.1997 yılında, hukuka aykırı kanun geriye doğru işletilerek hak kaybına uğradık.aynı durumda olan arkadaşların katkı sağlamasını rica ederim.hiç bir tarafa çekmeden siyaset yapmadan diyecem mecbur yapılacak çünkü iş siyaseten çözülecek gibi

Sgk giriş.1990

Gün sayım 8.350

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Adem Kazıl

benim sigorta girişim 01.05.1999 ama prim günlerim 01.06.2000 de ödenmeye başlamış, gün sayım 5.700 yaşım 37 bende EYT limiyim?

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
12 dakika önce, Mehmet Zeki Yalçın yazdı:

Merhaba arkadaşlar.

Farkındalık olsun diye konu açtım.1997 yılında, hukuka aykırı kanun geriye doğru işletilerek hak kaybına uğradık.aynı durumda olan arkadaşların katkı sağlamasını rica ederim.hiç bir tarafa çekmeden siyaset yapmadan diyecem mecbur yapılacak çünkü iş siyaseten çözülecek gibi 

Sgk giriş.1990 

Gün sayım 8.350

Kazanılan hakların kaybedilmesi bence yanlış , EYT ile ilgili işin yasal boyutunu bilmiyorum ama ekonomik durumumuz ortada ve hükümetin 2019 bütçesine  ek külfet getirecek şeylerden uzak duracağını düşünüyorum. Zaten gelir-gider bir türlü denkleşmiyor.  Ancak yakında yerel seçimler var, belki seçim öncesi bir düzenleme yapabilirler ama bence çok düşük ihtimal.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Emekliliğin yaş ile bağlantılı değil de, verilen emekle kazanılması taraftarıyım.

Üst yaş sınırını koy yine, ama insanı yıpratan yaşı değil çalışma hayatı.

Emekli olup, günden güne gençleşen eski çalışma arkadaşlarımızı görüyoruz.

30 yıl çalışma koy kriterlere... 30 'unda başlayan 60 yaşında 20 sinde başlayan 50 yaşında olsun.

İşini çok seven de 65 e kadar çalışsın...

• Beğen 11
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

İnsanların ümitleriyle, hayalleriyle oynanmasın elbette, yaş ile değil de verilen emek ile kazanılsın. Çünkü çok küçük yaşlarda iş hayatına atılıp gününü doldurmuş insanlar var. Verilmesi lazım hakları...

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Ortada Dolaşan Rakamlara inanmıyorum.

Bence EYT Ülkemize bu kadar maliyeti olmayabilir en nihayetinde Ülkemiz Dünyada En çok Kendi ülkesi dışındaki ülkelere Yardım yapan ülke konumunda , Hiç değilse suriyeli arkadaşlara 30 Milyar Dolar harcayan ülke bu mağdur duruma düşen vatandaşlarına hakkı olanı vermeli

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Erkan Tekin

emeklilikte yaşa takılanların sayısı 5 milyon desek ve emeklilik hakkının şuan da verildiğini de düşünürsek 5 milyon işsize de iş imkanı vermiş olmaz mıyız  ?  yada 5 milyon yeni iş ? 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya
56 dakika önce, Erhan Doruk yazdı:

ekonomik durumumuz ortada

Ortada dolaşan reklamlarda Enflasyonla mücadele kapsamında tüm markalar %10 extra indirim yapıyorlar. Ben bu duyarlılığı vekillerden de bekliyorum. Maaşlarının hepsinden olmasa bile %10'undan feragat edebilirler. 

Ekonomiye katkıları olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
10 dakika önce, Erkan Tekin yazdı:

emeklilikte yaşa takılanların sayısı 5 milyon desek ve emeklilik hakkının şuan da verildiğini de düşünürsek 5 milyon işsize de iş imkanı vermiş olmaz mıyız  ?  yada 5 milyon yeni iş ? 

Yaşam standartlarını karşılayacak emeklilik maaşı olmayınca 5milyon emekli yine çalışmak durumunda kalacak. 5milyon işsiz içinde kabaca yarısı iş beğenmiyor halde. Berber çırak bulamıyor, lokantacı garson. 

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Erkan Tekin
1 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Yaşam standartlarını karşılayacak emeklilik maaşı olmayınca 5milyon emekli yine çalışmak durumunda kalacak. 5milyon işsiz içinde kabaca yarısı iş beğenmiyor halde. Berber çırak bulamıyor, lokantacı garson. 

Haklısın abi.. ben inşaat teknikeri oldugum halde harita üzerine çalışıyorum.. 
Babam 3 sene önce 49 unda emekli oldu.. prim dolmuş ama yaşı bekliyordu.. amcam 52 yaşını bekliyor primi doldu. Bakalım biz ne zaman emekli olacaz :D :D emekliliği görecez mi daha doğrusu :D 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yasayı haksız buluyorum.

Derse ki, bugün işe girenler 65 yaşında emekli olur.. Amenna. 

Ama işe girerken 48 yaşında diyip, sonradan ben değiştirdim artık 52 yaşında 58 yaşında 65 yaşında diyorsa bu doğru değil.

İşe başlayarak o hakkı kazanmış oluyoruz. 

Diğer boyuttan bakınca, ülkenin durumu vahim, çok ciddi bir yük getirecektir ancak. 

Büyüklerimizden bir fedakarlık görmez isem.. Ben fedakarlık göstermem. Kendisi 48 yaşında emekli olmuş. Kaç lira maaş aldığı muamma. 

Diğerleri 2 yıl çalışınca emekli oluyor. Maaşları muamma.. 

Kusura bakmasınlar. Yokum.

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

al bendende o kadar, 8000 e geliyor primlerim, emekliliğe 10 yıl var, fazla ödediğim primler emekli maaşımı düşürürmüş ooh ne ala, madem öyle ben neden prim ödüyorum, hiç ssk sı olmayanların sağlıktan yararlanmak için ödedikleri kadar prim alsana benden, hastane masrafını al gerçi zaten alıyorlarya, 5800 günde primim doluyor halbuki, şimdi ise 10.000 günü bulacağım, bana neden boşa prim ödettiriyorsun, ödetiyorsan maaşımı ne kesiyorsun, madem ödetiyorsun neredeyse 2 kaatı gün ödediğim için maaşımıda 2 kat fazla vereceksin, sen ne yapıyorsun, hiç:  adam 9000 gün ödemiş yaş 50 hala 6 senesi var, böyle çok insan var, ne olacak bunlar, 50 yaşından sonra çalışacak halmi kalır, hele 1. derece sakat işteyse bizim gibi....

kazanılmış hak, uçtu gitti, 99 öncesini bağlamamalı bu kanun....

kanun geriye doğru çalışırmı, bizde çalışır, anca bizim ülkede olacak işler...

eyt, emeklilikte YAŞA takılanlar, kaç kişi, ilk etapta olacaklar 400 bin kişi civarı deniyor, milyon falan değil, ayrıca biner dedikleri yükte yıllık yük,  kaç para hesaplayın birde boşa harcadıkları paralara bakın (makam aracı vs.), eğer sayı doğruysa yalana başvurmak doğrumudur? 

yapılacak şu; ya günü ve hizmet süresi dolanı direk emekli ederler yada örneğin benim yaşa 10 senemi var, belli oranda eksik ver maaşımı yaşım gelince tam vermeye başla, yok kardeşim yük falan diyip yapmayacaksan o zaman 10 bin günüm olacak, hesapla maaşımı  buna X 2 de, 2 katı ver maaşımı, 2 katı prim ödüyorsam 2 katı maaş vereceksin yok öyle yağma...  vekillerin maaşı, suriyeliler vs.... bu konulara hiç girmiyim,   hakkımı helal etmiyorum diyim yeter, onlar düşünsün....

son yazdığım kısım hariç, önceki yazdıklarımı kime söylüyorum ben, boşa.....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Memleketinin emeklisini külfet olarak görenlere yazacaklarım var ama Emmi üyeliğimi silmek zorunda kalır. :ninja:

Yorum bağlantısı
Onur Doğan

Kanal İstanbul yerine Kanal EYT projesi yapsalar, insanlarda kalan yaşamını rahat (emekli maaşıyla ne kadar olursa) geçirse.. Emekli olanların yerine milyonlarca işsizin bir kaç yüz bini iş bulsa. Fena mı olur? 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

Örnek verilecek sayısız haksız durum var devletin bu konuda düzenlemeye gireceğini zannetmiyorum işine gelmeyecek büyük ihtimal belki seçim malzemesi olarak kenarda durabilir,kanunun verdiği hakkı kimse alamaz verin vatandaşın hakkını,verse bile yetmeyecek vereceğide çalışmayada devam edeceği kesin..benimde yakında primlerin dolmaya yakın yaşı beklemek durumundayım,düzenleme olmazsa prim ödemek mantıksız geliyor bakalım gelecek neler gösterecek....

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
49 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yasayı haksız buluyorum.

Derse ki, bugün işe girenler 65 yaşında emekli olur.. Amenna. 

Ama işe girerken 48 yaşında diyip, sonradan ben değiştirdim artık 52 yaşında 58 yaşında 65 yaşında diyorsa bu doğru değil.

İşe başlayarak o hakkı kazanmış oluyoruz. 

Diğer boyuttan bakınca, ülkenin durumu vahim, çok ciddi bir yük getirecektir ancak. 

Büyüklerimizden bir fedakarlık görmez isem.. Ben fedakarlık göstermem. Kendisi 48 yaşında emekli olmuş. Kaç lira maaş aldığı muamma. 

Diğerleri 2 yıl çalışınca emekli oluyor. Maaşları muamma.. 

Kusura bakmasınlar. Yokum.

Vekiller 2 yıl çalışıp emekli olamıyor. Onlarında aynı şartları var. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
3 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

İki yıl çalışıp, millet vekili statüsünden emekli oluyor şeklinde düzeltiyorum.. 

Şimdi baktım böyleymiş.. 

Diğer şartları da tamamlaması gerekiyormuş. Ancak, iki yıl yaptıysa.. millet vekili statüsünden emekli olurmuş.. 

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
52 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

İki yıl vekillik yapıyorsun. Normal şartlarda nasıl emekli oluyorsan o şartlar gerçekleşince Vekil emeklisi maaşı alıyorsun.

Yorum bağlantısı
Mehmet Zeki Yalçın

konuyu actım çünkü içim acıyor.8 yaşından beri çalışıyorum 15 yaşımda ssk sisteme girdim.şimdiki gençler okuldur askerliktir zaten 28 30 unda sisteme giriyorlar.benim sağladığım pirim katkısı  çarpı 2 eder.bugüne kadar hiç bir düzenleme yapmadılar.üstüne birde maaş baglanma oranlarını düşürdüler.şimdi insanlar uyanınca hoop deniyor.300 madenci gariban işçi vefat etti.sahibi ceza almadı yakınlarına devlet maaş bağladı helal olsun.yapışın kardeşim bu adamların yakasına bizimdemi ölmemiz lazım hakkımızı almamız için.hak bu hak ulan hak vatandaşı rencide etmesinler yeter.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Çalışanın sesini duyurabileceği platformlar yok edildi. Stk ların yerini cemaatler aldı.Maaşının birazını bana ver gerisiyle şükret diyor.Sendikalar patronlara çalışıyor. Neredeyse maaşlar fazla düşürülsün diye eylem yapacak.Sokağa çıkıp protesto etmek zaten imkansız..Meclis derseniz malum..Her şey bir kişinin elinde..Ne desek boş..Seneye emekli olabilecekken 9 sene daha bekleyeceğim...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Valla bu kadar söylenen sözün üstüne söylenecek söz yok. Bende 91 sigorta girişliyim. Aynı şekilde mağdurum. Ama suriyelilere her türlü hakkın tanıyanlar, bize gelince ekonomiye yük biner diyorlar. Protesto etsek isyan diyecekler, konuşsak konuşturmuyorlar. Yine elimiz başımızda kaldı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

1983 sigorta girişliyim.30 yıl çalışıp 10000 den fazla prim gunu ile 2013 de 47 yasında emekli oldum.Sonrasında 4 yıla yakın da destek primi ile çalışmayı sürdürdüm.

Çalışma hayatım boyunca 4 kez emekilik yaşım değişti.

İlk başladıgımda 43tü.

84de Özal 48 yaptı.

92 de Demirel yine 43 yaptı.

99 da Anasol-d 51 yaptı.

2001 de anayasa mahkemesi kısmi düzeltme ile 47 yaptı.

2008 de maaş hesaplama yöntem değişimi ile maaşımız en az yuzde 20 tırpanlandı.

Bu ülkede kaynak bittikce saldırılan tek sey emeklilik sistemi.

EYTler için ülkeye denildiği kadar büyük maliyeti olacagına inanmıyorum.

Çözmek istenirse mutlaka çözülür.

Çalışmayan eyt ye saglık hizmeti bile saglanmıyor ki bu tam bir zulümdur.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bi emeklilik bi de eğitim. 

Bir türlü düzen tutmamış :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...