İçeriğe Yönlendir

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar)

Mehmet Zeki Yalçın

Recommended Posts

Hüseyin Sönmez
13 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu kadar kalabalığı göstermeyen 50 tane tv kanalı o kadar insana borçlu bence.
O kadar insanın hakkını yiyen yasa çıkarıcılar da borçlu.
İşe başlamadan önce dersin ki. Şu yaşta şu kadar günle emekli olursun. Amenna.
Sonradan yasa çıkarıp ertelersen. Kademe kademe emeklilik maaş oranlarını düşürürsen emeklileri çalışmak zorunda bırakırsan olmaz.

Milyar dolarları ona buna harcayıp çıkıp 'emeklilere verecek paramız yok' diyen yönetici var bu ülkede. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Zeki Yalçın

Merhaba arkadaşlar.

Açıkçası konuya yazmak için seçim sonuçlarını bekledim.en son maltepe mitinginde gerekli uyarıyı yaptık fakat buna rağmen iki kelime bile etmeye tennezül etmediler bizi görmezden geldiler.Eyt hiç bir siyasi örgüt ve partiye mal edilemez şekilde  saf ve tertemiz bir hak oluşumudur. evet haklısınız deyip söze başlasalar inanın bu insanlar gereken fedakarlağı yine yapar.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Aytac Sakal
(düzenlendi)

Staj dönemlerinde İş kazası meslek hastalığı ve genel sağlık sigortası ödenirken emeklilik primi çoğu işletme tarafından ödenmiyor.Ben örneğin Stajımı 1991 yılında Kamu Kuruluşu olan Süt Endüstrisi Kurumunda yaptım eğerki emeklilik primi ödenseydi 53 yaşında emekli olacaktım mevcut yasaya göre sadece sağlık ödendiği için sayılmıyor ve emeklilik yaşım 2001 başlangıçtan 60 yaşına çıkıyor.Prim günlerimi tamamladım 7450 ulaştık ancak yaş bekliyoruz.Bu arada 1999 Ağustos öncesi ve sonrası arasında sigorta girişi olarak çok fark var yine örnek verecek olursak öncesi 5500 gün istenirken sonrası 7000 çıkıyor.

Emekli olmak gün geçtikçe zorlaşıyor.

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
imla
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Eyt ye birşey demiyorum ama eskisi gibi de 25 sene çalışıp 25 sene maaş çekilmemeli. Buna hangi sistem dayanır? 45 yaşında emekli ol 75 e kadar maaş al?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Aytac Sakal yazdı:

Staj dönemlerinde İş kazası meslek hastalığı ve genel sağlık sigortası ödenirken emeklilik primi çoğu işletme tarafından ödenmiyor.

Bunu ödeyen işletme değil 

Hiç kimseye ödenmedi. 

Bende yaşadım aynı sıkıntıyı. 

Bazı meslek kollarının stajları meclisteki güçleri sonucunda sigorta başlangıcı olarak sayıldı. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
İlkay Başaran yazdı:

Eyt ye birşey demiyorum ama eskisi gibi de 25 sene çalışıp 25 sene maaş çekilmemeli. Buna hangi sistem dayanır? 45 yaşında emekli ol 75 e kadar maaş al?

Almanyadaki gibi olsa da çalışsak 70 e kadar.. 

Sana şu an yaptığın işi kaç yaşına kadar yaptırırlar.. yada yapabilirsin.. ?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Mehmet Ozyurek yazdı:

Hiç kimseye ödenmedi. 

Bazı meslek kollarının stajları meclisteki güçleri sonucunda sigorta başlangıcı olarak sayıldı. 

Oradada haksızlık var demekki.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

basket maçımızda kafa dağıtıktan sonra alacağımız duş üstüne mi portakal suyu içelim yoksa maçtan önce mi içelim diye ikilemde kalmaktan stres oluruz yahu

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Ozyurek yazdı:

Sana şu an yaptığın işi kaç yaşına kadar yaptırırlar.. yada yapabilirsin.. ?

17 yılım var. 3 arkadaşımı iş kazasında kaybettim. Çalışamayacak hale gelenler de var hayatta olup. Burada bizde olmayan iş güvenliği kültürü devreye giriyor birazda. Ağır ve tehlikeli işlerin süresi belki esnetilebilir tıpkı madenlerde olduğu gibi. 0.63 mikron altı tozun içindeyiz tüm gün. Vücuda iyi bakmalı. Masa başında oturan bizden fazla omurga rahatsozlığı yaşıyor. Yine olay iş güvenliğine geliypr. Bizde iş güvenliği çalışma sağlığı denince elde balyoz olan adam geliyor sadece akla. Balyozla boyun fıtığı olan 1 se masabaşında 9 dur.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Aytac Sakal yazdı:

Oradada haksızlık var demekki.

Var tabi olmaz mı.. Her yerde olduğu gibi.. 

Sadece bir meslek yada iki meslek mensubunun stajı kabul edilirken mali müşavirlik stajı sayılmadı. 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Yaşa ne takılıyorlar çalışmaya devam. Maaş hesabındaki düşme düzelse yeter.

İlkay Başaran yazdı:

17 yılım var. 3 arkadaşımı iş kazasında kaybettim. Çalışamayacak hale gelenler de var hayatta olup. Burada bizde olmayan iş güvenliği kültürü devreye giriyor birazda. Ağır ve tehlikeli işlerin süresi belki esnetilebilir tıpkı madenlerde olduğu gibi. 0.63 mikron altı tozun içindeyiz tüm gün. Vücuda iyi bakmalı. Masa başında oturan bizden fazla omurga rahatsozlığı yaşıyor. Yine olay iş güvenliğine geliypr. Bizde iş güvenliği çalışma sağlığı denince elde balyoz olan adam geliyor sadece akla. Balyozla boyun fıtığı olan 1 se masabaşında 9 dur.

Bizim ISG ci elemanlara vaktiyle okulda çalışma yaparken söylemiştim onlar hala panoda elektrik kaçağı asansör tedarikçi araba park etme yönü gibi fabrika şeylerine taktılar kafayı.

Üniversitede sağlığı bozan iki şey var dedim:

1- Yemekhanedeki tatlılar

2- Oturmak

Sonra komiteden çıkardılar.

Zaten bi daha o çalışmalar devam etmedi. Ramak kala bildirim kutuları orta göbek yerlere asıldı..Sanki forklift dolaşıyor ortada rapor edecez.. şimdi... kutular boş....çöp atıyorlar içine vs. Bi sonraki badanada sökülür..

• Beğen 2
  • Mutlu 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Göktürk yazdı:

Yaşa ne takılıyorlar çalışmaya devam. Maaş hesabındaki düşme düzelse yeter.

Bizim ISG ci elemanlara vaktiyle okulda çalışma yaparken söylemiştim onlar hala panoda elektrik kaçağı asansör tedarikçi araba park etme yönü gibi fabrika şeylerine taktılar kafayı.

Üniversitede sağlığı bozan iki şey var dedim:

1- Yemekhanedeki tatlılar

2- Oturmak

Sonra komiteden çıkardılar.

Zaten bi daha o çalışmalar devam etmedi. Ramak kala bildirim kutuları orta göbek yerlere asıldı..Sanki forklift dolaşıyor ortada rapor edecez.. şimdi... kutular boş....çöp atıyorlar içine vs. Bi sonraki badanada sökülür..

Eski firmadayken isg ekibi gelirdi hocam toplanma alanı, stok sahası çizgileri vb. Dedim ki biz haftada 80 saate yakın hatta bazen aşarak çalışıyoruz? Tamam çizgi de olsun da yorgunlukla iş kazası riski artmıyor mu? 

Aynı sizdeki koridor forklift olayı gibi. Yapılan işin gerçek saha ile alakası yok.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Adam ille kafana taş düşer hesabı yapıyor..

ISO9000 aldık bunlar da "tedarikçi" kaydı işine kafayı taktı. Yahu diyorum bizim tedarikçimiz ÖSYM.. kadın fotokopi kağıdını nereden alıyorsunuz diyor.. Sonra o toplantıları da boykot ettim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

ben katılmam bile, masalı geçsinler bizim ülkede kağıt üzerinde herşey, önce insan gibi yaşamamızı ve gelirimiz olmasını sağlasınlar, sonra peyzaj işlerine bakarız.....

bu arada eyt de geliyor gibi, baskın erken seçim olursa öncesi gelir belkim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Egt iptali gibi olur o iş. Eyt iptali derler. 

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

97 sigorta girişim ama bana bir faydası olacağını sanmıyorum. Arada okuduk, sigortasız çalıştık vs :(

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Murat Sürmeli yazdı:

97 sigorta girişim ama bana bir faydası olacağını sanmıyorum. Arada okuduk, sigortasız çalıştık vs :(

Giriş önemli. 

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Giriş önemli. 
İnşallah faydası olur emmi. Şuan yok çünkü, 60a kadar beni kim çeker bilemiyorum, atsan da atamıyorlar
  • Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

99 öncesi sigorta varsa kademeli geçişle emekli oluyorsunuz sanırım.

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
99 öncesi sigorta varsa kademeli geçişle emekli oluyorsunuz sanırım.
İşte kademe vurması için 2002 ye kadar belli bir sürenin üzerinde çalışmak gerekiyor, o da bende yok. Sigortasız çalışma yaygındı o vakitler.
Tabi üniversite yılları da çalışmaya engel oldu :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ülkede daha çok kişi emekli olacağına daha çok kişi çalışmalı... yoksa torunlar cortlayacak.. Bunun için orta yaş üstüne işe alımlarda felan teşvikler gelmeli.

çalışan sayısını artırmalıyız. Emekli değil. 

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Hiç kimseye ödenmedi. 

Emmi hangi meslek kollarının stajı sigorta başlangıcı sayıldı bilgin varmı acaba
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Aytac Sakal yazdı:

Staj dönemlerinde İş kazası meslek hastalığı ve genel sağlık sigortası ödenirken emeklilik primi çoğu işletme tarafından ödenmiyor.Ben örneğin Stajımı 1991 yılında Kamu Kuruluşu olan Süt Endüstrisi Kurumunda yaptım eğerki emeklilik primi ödenseydi 53 yaşında emekli olacaktım mevcut yasaya göre sadece sağlık ödendiği için sayılmıyor ve emeklilik yaşım 2001 başlangıçtan 60 yaşına çıkıyor.Prim günlerimi tamamladım 7450 ulaştık ancak yaş bekliyoruz.Bu arada 1999 Ağustos öncesi ve sonrası arasında sigorta girişi olarak çok fark var yine örnek verecek olursak öncesi 5500 gün istenirken sonrası 7000 çıkıyor.

Emekli olmak gün geçtikçe zorlaşıyor.

Aynı durumu yaşıyorum. 1993 deki staj dönemi sayılsa 54 yaşında emekli olacakken şu an 60 yas ve 7000 iş günü görünüyor. 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Ülkede daha çok kişi emekli olacağına daha çok kişi çalışmalı... yoksa torunlar cortlayacak.. Bunun için orta yaş üstüne işe alımlarda felan teşvikler gelmeli.

çalışan sayısını artırmalıyız. Emekli değil. 

verilmiş hak falan konuları var. Ama ben de sizin gibi düşünüyorum. Eskiden 40-45 yaşında emekli olunuyordu. Onu hiç söylemiyoruz zaten

ama çalışma ve izin şartları düzenlenmeli. Yıllarca izinsiz çalışanlar var. Senede 1 hafta izne çıkmasına bile laf eden şirketler var. Bunlar da düzenlenmeli. Ayrıca emekli maaşı da biraz düzenlenmeli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

verilmiş hak falan konuları var. Ama ben de sizin gibi düşünüyorum. Eskiden 40-45 yaşında emekli olunuyordu. Onu hiç söylemiyoruz zaten

Ortalama ömür  de dikkate alın eskiden. Yaşam süresi arttı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...