İçeriğe Yönlendir

Fusion - Debriyaj'a Basınca Çıkan Ses..

Ahmet Ayyıldırım

Recommended Posts

Ahmet Ayyıldırım

İyi günler. 

Son aylarda motor soğukken debriyaja basınca hafif ciyak ses geliyordu ama motor ısınınca ses kesiliyordu. Bugünlerde sıcak motorda da ses kesmiyor artık. Debriyaja hafif dokunsam da sonuna kadar bassam da aynı ses çıkıyor.

Dün bir ustaya danıştım, bindi baktı debriyaj bilyasından dedi. Kaputu aç dedi açtım, baktı sağa sola buradan müdahele edemeyiz baskı balatayı komple sökmemiz lazım dedi.

Zaten sökülünce takım olarak komple değişmen lazım dedi. Bu şekilde ses iyice artana kadar da binebilirsin dedi..

Aracın çekişinde veya yakıtında anormal bir durum gözlemlemedim. Sizce sorun kaynağı ne olabilir? 

Araç 155 binde ve hiç baskı balata değişmedi.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Balata bitiyor, sıyırmaya başlamış. Değişmezse daha büyük masraf açar, volant vs derken astarı yüzünden pahalıya gelir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Ayyıldırım

Cem hocam, çekişinde ve vites geçişlerinde sorun yok. Yine de sıyırma diyebilir miyiz?

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

bende yaklaşık 3 yıldır 25 Bin km dir o ses var ustam kaçırana kadar kullan bu ses debriyaj üstündeki yaylardan geliyor yaşı iti barı ile dedi Bende ses 10 yaş 80 binde gelmeye başladı şu anda 13 yaşında 115 binde kışın gelmesi ile ısı düşünce motor ısınana kadar geliyor. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Ayyıldırım
(düzenlendi)

Ses buna çok yakın ama bu şekilde şiddetli değil. Kaputu açıp usta dinlemeye geçti ama dışardan duyamadı. İçerden rölanti sesiyle birlikte duyuluyor sadece. 3 yere sordum 3 ü de debriyaj bilyası dedi. Tekrardan yorumlarınızı bekliyorum..

tarihinde Ahmet Ayyıldırım tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Ayyıldırım
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bilyadır. Yada ilk şüpheli bilyadır. 

Peki sadece bilya değişimi oluyor mu abi? 

Ayrıca bilya dediğimiz baskı balataya dahil mi yoksa farklı bir parça mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
21 saat önce, Ahmet Ayyıldırım yazdı:

Peki sadece bilya değişimi oluyor mu abi? 

Ayrıca bilya dediğimiz baskı balataya dahil mi yoksa farklı bir parça mı?

Farklı bir parça ama.. 

Sonuçta şanzıman inecek, baskı balata da değişmesi gerekirse değişir.. Gerekmiyorsa değişmez.. Ama işçilik aynı olur.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ahmet Ayyıldırım
(düzenlendi)
On 20.11.2018 at 12:49, Mehmet Ozyurek yazdı:

Farklı bir parça ama.. 

Sonuçta şanzıman inecek, baskı balata da değişmesi gerekirse değişir.. Gerekmiyorsa değişmez.. Ama işçilik aynı olur.. 

Abicim konu tarihinden bu yana bu şekilde biniyorum. Balata 1 aydır düşük devirde iyice sıyırmaya başladı.

2-3 haftadan bilya ve debriyaj seti değiştireceğim yalnız marka olarak karar veremedim.

LUK marka 800 civarı, VALEO marka 340 tl. Yarısından fazla fark var ama değer mi bilmiyorum. Parçayı internetten getirtip Kayserideki tanıdığım ustalara yaptırmayı düşünüyorum.

2004 1.6 lux benzinli aracıma https://www.fordtoptancisi.com/urun/debriyaj-seti-focus-c-max-1-6-motor-benzinli-1  bu ürün nasıldır?

tarihinde Ahmet Ayyıldırım tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...