İçeriğe Yönlendir

Focus 2 1.6 TDCI Ön Taraftan Gelen Yağ Benzeri Sızıntı

A. Yıldırım Yıldız

Recommended Posts

A. Yıldırım Yıldız

Resimlerini cektim ama telefonla oldugu icin cok net olamadi maalesef. Anlatarak aciklamaya calisacagim. Arac 2007 model 109 hp olan seri. Evin ikinci araci olarak gecen yil dayimdan aldim. Yaklasik 2 yil apartmanin bahcesinde branda altinda yatmisti. O zamanda on tamponon plaka altinda kalan bolgesinde, radyator onune denk gelen yerde, araca karsidan bakarken solumuzda kalan yaklasik 30-40 cm bir bolumde sivi lekesi vardi. Ilk is Bursa'da besevler sanayide Faruk otoda bakima soktum. Triger set, yaglar, filtreler standart degisti. Egr ve diger sensorlerle manifold temizlendi. Makinaya baglanip motor (veya enjektor) temizligi yapildi. Radyator suyu ve antifriz yenilendi. Kacak testleri yapildi ve bazi hortumlar yenilendi. Fren hortumlarida degisti. Akabinde Antalya'ya yola ciktim. Birkac gun sonra aracin on tamponda o sivi sizintisi yeniden goruldu. O zaman yine burdan sorarak Antalya'da Aydemir otoya gittim. Turbo hortumu dendi ve oda degisti. Sizinti kesildi. Dun yine ayni yerde ayni sizinti peydah oldu. Hortum ve kelepce kontrolu yaptim bir problem yok. En azindan gozle gorunur yok. Aracta bastan beri ne yag ne su eksiltmeside yok. Ama bu sizinti neyin nesidir kafami cok rahatsiz ediyor. Karter muhafazasinda da islaklik var. Bu neyin nesidir? Basina gelen yada fikir veren olurmu diye danismak istedim.

Birde bu arac 210k km ustunde su an. Gecen yila nazaran performansta dusus var. Evin diger aracida ayni marka ayni model. Hatta ayni paket. Ikiside 1.6 tdci 109 hp. Diger aracla cok rahat ciktigim rampada bu aracla vites dusurmek zorunda kaliyorum. Elbette kmnin getirdigi yipranma payi olacaktir. Bu yipranmayi egale etme sansim varmi? Bugun ustaellere araci goturmeyi dusunuyorum. Orada Salih ve Sabri ustaylada durumu degerlendiririz ama, suraya bakilsin, sunlar revize edilsin, bunlar degistirilsin, vs gibi fikirleriniz varsa acigim.

Simdiden tesekkur ederim.

IMG_8046.jpg

IMG_8047.jpg

IMG_8048.jpg

IMG_8049.jpg

IMG_8050.jpg

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
Klima sogutuyor mu?

Evet ama biraz gec geliyor soguk hava. Cok kisa mesafede kullanilan arac oldugu icin pek onemsemedim.

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
elektirkli direksiyon yağına bakılsın (öneri)

Bugun gittim Salih ustaya gosterdim. Intercoolerden sizinti olabilecegini, yah buharini sizdirdigini, yag eksiltme ciddi degilse ellemenin gereksiz oldugunu soyledi. Kaputu acinca enjektor dipleri ve ustte gorunen plastik aksamda nemliydi. "Enjektorleri sokerken cikmazsa problem, oyle bir durumda 3-4000 tl civarlarina cikabilir masraf" dedi. Yagini kontrol ettik eksilme gorunmuyor. Zaten surekli yag ve su kontrellerini yapiyorum. Bende bir eksilme gozlemlemedim. Bu haliyle yolda birakma, ilerde basimiza daha buyuk muhtemel dertler acma ihtimali varmi dedim. "Yolda birakmaz, ilerleyen zamanda icerde yakit kokusu alirsin. Her halukarda ayni islemler yapilmasi gerekir degisen cok sey olmaz" yaniti aldim. Gecen gunde sol lastigi islak bulmustum. Yagmi sumu oldugunu cozemedim. Su an kuru ve balata tozuda karartmis durumda janti. En iyi ihtimalle hidrolik yagi 3 yildan daha genc degil. Bunu degistirmek istedim. "Fren merkezi, kampana, (bir iki sey daha saydi onlari unuttum) degistirmeyi goze aliyorsan degistirelim dedi. Dizel arac olarak su an kullandiklarimiz ilk. Gecmiste hep benzinliye bindim ve yakitla ne alaka bilmiyorum ama birkac kez hidrolik yagi degistirmisligim oldu bakimlarda. Bu focuslara hasmi, dizele hasmi, bunu anlayamadim. Cokta ayrintili soramadim birseyleri. Atolye epey yogundu. Hali hazirda ipin ucunun nereye varacagini bilemedigim ve en kotu ihtimalim toplamda 5-6000 tl civarlarina varma durumuyla su siralar yuzlesemeyecegim icin hicbir sey yapmadan eve donup araci park ettim.
An itibariyle dizelleri satip benzinliye donsemmi diye dusunmeye basladim. Hatta iki aractan teke inmek dahada guzel olacak. Ayin 22si gecip kartin hesabini kapatinca karar verecegim. Ya herseyi goze alip eldekini muhafaza edecegim. Yada bunlari satip bir tane benzinli alip (bana gore) daha karli bir ise yonelecegim. Tabii bu esnada eldekini su haliyle satamam. Satip benzinliyede gecsem yine yaptirmak lazim. Hangi sirayla nerelere hangi mudahalelerde bulunmak lazim bunu bilmek iyi olacak.
Nasip.
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

Benim aklim benim arabaya gitti oradaki radyatoru klimaninki sandim ama oradaki intercooler. Belli ki kacak var ama yag buhari kaciriyor.cunku karter havalandirma turboya giren boruya bagli. Delik oldugu icin de performans sorunu yasiyorsunuz.

Enjektorlere gelince, bu motorda cok sık gorulen bir sorun ama basit bir sorun. Enjektor dibinde bakir o-ring var ve zamanla eskiyor. Bende de ayni arac vardi ben eksoz benzeri kokusunu aldigimda fark ettim (dipteki kacak yuksek isidan dolayi bu kokuya sebep oluyor) bu sorun icin enjektorler söküldü cok kolay cikmisti.belki cok uzun sure gecse kuruyup yapisabilirdi ama surekli kacirdigi icin islak kaliyor bence. Bir ihtimal enjektorlerin yakit geri donus borularinin oradan da kaciriyor olabilir ki bu da basitce cozuluyor

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
Benim aklim benim arabaya gitti oradaki radyatoru klimaninki sandim ama oradaki intercooler. Belli ki kacak var ama yag buhari kaciriyor.cunku karter havalandirma turboya giren boruya bagli. Delik oldugu icin de performans sorunu yasiyorsunuz.
Enjektorlere gelince, bu motorda cok sık gorulen bir sorun ama basit bir sorun. Enjektor dibinde bakir o-ring var ve zamanla eskiyor. Bende de ayni arac vardi ben eksoz benzeri kokusunu aldigimda fark ettim (dipteki kacak yuksek isidan dolayi bu kokuya sebep oluyor) bu sorun icin enjektorler söküldü cok kolay cikmisti.belki cok uzun sure gecse kuruyup yapisabilirdi ama surekli kacirdigi icin islak kaliyor bence. Bir ihtimal enjektorlerin yakit geri donus borularinin oradan da kaciriyor olabilir ki bu da basitce cozuluyor

Aslinda bende kacirdigi icin nemlendigi ve bu sebepten kolay cikma ihtimalinin yuksek oldugunu dusundum ama dile dokmedim. Usta degilim sonucta. Ancak yag filtre vs degisimlerini yapiyorum araclarda. Ama tekrar gosterecegim bir yer var. Veya Izmir icin tavsiye edilen varsa birde oraya burdan da edindigim bilgilerle gidip bir gostermek istiyorum.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
İlke Demir

iyi geceler, sorunun kaynağı belli oldu mu? 2 yıl geçmiş ama olsun sormam icap etti. Benim 1.4 benzinli fiestada da benzer bir durum var. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...