İçeriğe Yönlendir

Fusion 1.6 TDCI Motordan Gelen Ses

Ömer Pala

Recommended Posts

Ömer Pala

Merhaba arkadaşlar,

Forumda yeniyim lakin bir aracımla alakalı bir sorun yaşıyorum. Yakın zamanda bir arıza yaptı tamir gördü. Mazot pompası tamir edilip, enjeksiyon bakımı yapılmış olduğunu söylediler. Sonrasında bu sıkıntı karşıma çıktı. Araç soğukken normal çalışıyor lakin motor ısınınca bir şıkırtı çıkmaya başlıyor. Sorun subaplarda dediler ama yine de çok anlam veremedim. Tamirciye pek güvenemedim doğrusu.Çünkü bu arıza dükkandan çıktıktan 5 dakka sonra olmaya başladı. Şimdide masraf var diyorlar tekrardan. Yaptırmadım henüz. Bu sıkını neden olabilir. Istanbul anadolu tarafında bilindik bir servis/usta tavsiyenizs var mı? 

Teşekkürler

Araçtanm gelen ses ile ilgili video

Yorum bağlantısı
Ömer Pala

Merhaba, benim de şüphem sente ayarlarında sıkıntı olabileceği üzerine. Bir ustaya gösterip yazarım buraya 

29 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

yağ yanılış olabilirmi? yada sente ayarı yanlış olabilirmi motorun?

@Dogan Arsiray Üstteki yorumu sizin için atmıştım hocam. Yeniyim pek bilmiyorum forum işlerini.

1 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Yolladığınız videoda olmaması gereken bi ses duyamadım ama?

Videoda  2:06  da çıkan kısık çıt çıt sesi net geliyor. Soğuk çalışmada bu olmadı.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

tamirden önce ses varmıydı,yokmuydu? yok ise takarken sentesini kaçık yapmışlardır. başka açıklaması olamaz. yada egzantirk milini bozmuşlardır mesela.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

çok degısık bır ses duymadım ama hafıfden bir şıkırtı var gıbı enjektör de olabılır vakum da volant sesı de çok iyi anlayan bır ford ustasından arıza teşhisi koymadan bence kurcalamayın aracı 

Yorum bağlantısı
Ömer Pala
51 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

tamirden önce ses varmıydı,yokmuydu? yok ise takarken sentesini kaçık yapmışlardır. başka açıklaması olamaz. yada egzantirk milini bozmuşlardır mesela.

Merhaba Hocam, Tamirciden önce ses yoktu. Bir ustaya göstermek en iyisi olacak gibi

47 dakika önce, Erkan Işık yazdı:

çok degısık bır ses duymadım ama hafıfden bir şıkırtı var gıbı enjektör de olabılır vakum da volant sesı de çok iyi anlayan bır ford ustasından arıza teşhisi koymadan bence kurcalamayın aracı 

Merhaba,  Enjektör bakımı yaptıklarını söylediler. Oradan birşey olmamasını bekliyorum açıkçası. Vakum ve volant nedir açıkçası bilmiyorum ama tabiki bi ustaya göstermeden birşey diyemeyeceğiz gibi gözüküyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Pala

Bugün bir Ford özel servisine götüreceğim. Haftasonu götürdüm, sentede kaçıklık olabilir dedi bugüne gün verdi. Sente ayarlarına bakacak. İnşallah çözülür.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ömer Pala
(düzenlendi)

Herkese tekrar selam arkadaşlar.

Aracımı Sultanbeyli'de bir özel ford servisine götürdüm. Sente ayarına bakıldı ve bir sorun olmadığı anlaşıldı. Usta sorunun subapların bir  parçasında(ateşleyici mi lastik mi bişey dedi ama tam hatırlamıyorum) olabileceğini söyledi. Araç arıza lambası falan da yakmadığı için bir sorun olmadığı gözüküyor. Ancak bir sorunun olduğu aşikar. Ek olarak aracı yolda bırakacak bir problem olmadığını ve 10-15 bin km daha bu şekilde devam edebileceğimi söyledi. O an elimde nakit olmadığı için yaklaşık 1500tl malzeme + işçilik gibi bir masrafı yapmak istemedim. Bu şekilde kullanıyorum.

Önceki götürdüğüm usta 'Mazot pompasında kırık bir parça vardı tamir ettik, enjeksiyon bakımı yaptık' demişti. Bu usta baktı ve mazot pompasının yerinden bile sökülmemiş olduğunu söyledi. Demek istediğim benim gibi karambole bir yere arabanızı götürmeyin. Canınızı sıkarlar paranızı tabiri caizse ÇALARLAR. 

Herkese verdiği cevaplar için teşekkür ederim

tarihinde Ömer Pala tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 saat önce, Ömer Pala yazdı:

Herkese tekrar selam arkadaşlar.

Aracımı Sultanbeyli'de bir özel ford servisine götürdüm. Sente ayarına bakıldı ve bir sorun olmadığı anlaşıldı. Usta sorunun subapların bir  parçasında(ateşleyici mi lastik mi bişey dedi ama tam hatırlamıyorum)

Selam

İtici mi dedi acaba.. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
4 saat önce, Ömer Pala yazdı:

Önceki götürdüğüm usta 'Mazot pompasında kırık bir parça vardı tamir ettik, enjeksiyon bakımı yaptık' demişti. Bu usta baktı ve mazot pompasının yerinden bile sökülmemiş olduğunu söyledi.

sıkça rastlanan bir hadise. bi ton para bayılıp bir parçanın tamir edilip normalleştiğini sanarak sonra başka yerlerde arıza aryıp 2 ton da oraya para bayılıp hala arızalı olma sendromu.. kısaca.

soğuk marşta gaz vermeden egzosdan çıkan duman durumu nasıl?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ömer Pala
On 04.12.2018 at 16:00, Mehmet Ozyurek yazdı:

Selam

İtici mi dedi acaba.. 

Selam Hocam, Evet itici dedi.

On 04.12.2018 at 17:38, Çağlar Bayur yazdı:

sıkça rastlanan bir hadise. bi ton para bayılıp bir parçanın tamir edilip normalleştiğini sanarak sonra başka yerlerde arıza aryıp 2 ton da oraya para bayılıp hala arızalı olma sendromu.. kısaca.

soğuk marşta gaz vermeden egzosdan çıkan duman durumu nasıl?

Selam hocam,

Tam da dediğiniz gibi. İlk çalıştırmada bir süre beyaz duman çıkıyor. 1 sene oluyor alalı. Aldığımdan beri öyle.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...