İçeriğe Yönlendir

Rota Aşısı

Uğur Çınar

Recommended Posts

Uğur Çınar

Bebeğe 3 uncu ayda yapılıyormuş devlet karşılamıyor isteğe bağlı yapılıyormuş nette araştırdım pek bilgi bulamadım bazı doktor lar yaptırın diyor bazıları yaptırmayın kararsız kaldım bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olabilr mi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış Fırat

Biz ayı geçtiğinden dolayı yaptıramadık çok şükür şuana kadarda rahatsızlık olmadı "2 yaş şuan" yaptırırsanız iyi olur rota virüsü bebeği çok hırpalıyor.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Yaptırmak her türlü faydalı. Bebeğe bir acısı olmuyor ağızdan birkaç damla ilaç veriliyor o kadar. Hastalığa yakalanırsa iyileşme süreci çok sıkıntılı, ortalama 3-4 gününüz hastanede geçiyor. Aşıdan sonra da yakalanma ihtimali var ama ayakta çok hafif atlatıyor. Biz yaptırdık ve yakalandık ama hafif bir ishal ile atlattık şükür. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Yaptirdik cevremde cocugu olan butun arkadaşlarim yaptirmisti bir zararini görmedik cok sukur yakalanmadi bunun yani sira menengok menenji(yazisi yanlis olabilir) asisida yaptirmistik onuda arastirin bence ben tv den duymustum arap yarim adasindan yayiliyormus bizim ulke yol gecen hani oldugu sicin yaptırdım

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Allah analı babalı büyütsün Uğur. 

Yaptırılmasında fayda var. Biz özel hastanede tanesini 190 liraya yaptırdık. 2 Doz yapıldı ve bitti.

Arkadaşım eczaneden ucuza buldum dedi 160 liraya aldı, sağlık ocağında yaptırırken oradaki ebe bu modeli almışsınız bundan 3 tane vuruluyor demiş. Daha pahalıya geldi. 

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Bizde arastirirken iki tipi var dediler. Biri tek sefer uygulanan, digeri uc defada. Uc defada uygulanani tavsiye etti doktorumuz, onu alip yaptirdik. Cok sukur cocuk 1,5 yasina geldi bir problem yasamadik. Asiya dair genel olarak bir komplo teorisi durumu var ve bizde hamilelikten itibaren cok arastirdik okuduk sorduk ama hepsini yaptirdik simdiye kadar. Yarin yaptirmadigimiz bir asidan yakalandigi hastalikla cocugun basina bir hal gelse vicdan azabindan kurtulamaz insan. Doktorun tavsiyesine uymak lazim. Allah hayirli omur versin evlatlarimiza.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

El ayak hastalığı diye bir hastalık peydah oldu şimdilerde. Kuzenin 2 yaşına giren kızında var, suriye’den gelenler sayesinde bulaştığı söylenmiş doktor tarafından. El ve ayakta yaralar çıkıyor. Sanırım 5 yaşına kadar çocuklarda görülüyormuş. Buna da dikkat etmek gerekiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
14 dakika önce, Cem Işık yazdı:

El ayak hastalığı diye bir hastalık peydah oldu şimdilerde. Kuzenin 2 yaşına giren kızında var, suriye’den gelenler sayesinde bulaştığı söylenmiş doktor tarafından. El ve ayakta yaralar çıkıyor. Sanırım 5 yaşına kadar çocuklarda görülüyormuş. Buna da dikkat etmek gerekiyor.

Bizimde ofisten asistanın oğlu anaokulunda yakalanmış bu el ayak hastalığına. Yazık perişan oldu çocuk.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

El ayak çok kötü ; koruyucu tek şey el temizliğine dikkat etmek o da çocukta ne kadar olabilir. Kuluçka süresi çok uzun . Geçerli bir tedavisi de yok, kendi kendine iyileşmesi bekleniyor. Allah düşmanıma vermesin sıkıntılı bir hastalık. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
2 saat önce, Uğur Çınar yazdı:

Bebeğe 3 uncu ayda yapılıyormuş devlet karşılamıyor isteğe bağlı yapılıyormuş nette araştırdım pek bilgi bulamadım bazı doktor lar yaptırın diyor bazıları yaptırmayın kararsız kaldım bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olabilr mi

Doktorların isteğe bağlı demesi fiyatının yüksek olmasından kaynaklanıyor bence. 2 doktora gittik ikisi de fiyatı önemli değil ise kesinlikle yapılmalı dedi.

Bizde aşı olacak diye üzülerek gittik fakat jel gibi bir sıvı idi ağızdan alınan. Hatırladığım kadarıyla eczaneden aldıktan sonra kısa bir sürede kullanılması gerekiyordu, ve soğutuculu bir kapta veriyorlardı aşıyı. Oğlum şu anda 22 aylık ve bir sorun yaşamadık Allah'a şükür.

39 dakika önce, Cem Işık yazdı:

Bu hastalık da en çok bakımsız ve yalın ayak girilen AVM çocuk oyun parklarıdan bulaştığı yönünde bir şeyler  duymuştum. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Kuzenin eşi anaokulu öğretmeni, dr Suriye’li öğrencisi varsa ondan gelmiştir demiş. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Kesinlikle yapılmalı ben her iki çocuğuma da yaptırdım doktorun ısrarlı tavsiyesi üzerine. Rota virüsü çocuğu isal yapıp sıvı kaybına yol açıyor ve bir kaç gününüz hastanede kaybettiği sıvıyı serumla alması için  geçiyor. 

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
2 dakika önce, Cemal Demirezen yazdı:

Rota virüsü çocuğu isal yapıp sıvı kaybına yol açıyor ve bir kaç gününüz hastanede kaybettiği sıvıyı serumla alması için  geçiyor. 

2 Çocuğuma da yaptırdım böyle bir şey olmadı bizde.

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen
4 dakika önce, Sami Demirpaz yazdı:

2 Çocuğuma da yaptırdım böyle bir şey olmadı bizde.

Rota virüsü hakkında bilgi olarak yazdım, yani yapılmadığında çocuğun yakalanması halinde bu hadise gerçekleşiyor.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
3 saat önce, Uğur Çınar yazdı:

Benim kızıma yaptırdım. Sağlıklı bir bebek gecirdi. Bundan önce Yiğenimin kızına yaptırmadı, 15 gün ishal yüzünden hastanede yattı. Böyle bir şey yaşadığımız için, teretdütsüz yaptırdık. Bence riske girmeyin. 

Yorum bağlantısı
Serkan Karakoca

14 aylık oğlum var rota aşısı yaptırdım ishal vs gibi bir şikayetimiz olmadı doktorumuz tavsiye etti sonuçtan gayet memnunuz ...

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

2 ve 3 doz olanları vardı. kendi doktarumuz rotarix aşısını kendi çocuğuna yaptırdığı için bize bunu önermişti bizde yaptırdık.

200 kusur bir fiyatı vardı yanlış hatırlamıyorsam 2017 kasım yada aralık aylarında.

kuzenim ilk çocuğuna yaptırmadı hastanede yattığı zamanda yanındaki çocuktan virüsü kaptı ve fazladan 15 gün çocuk ishal çekti. ishal olduğu zaman çocuklar çok zor oluyor. 

dr hangisini öneriyorsa eğer onu yaptırabilirsiniz.

aşı bitti diye kızım ağlamıştı. onu çok iyi hatırlıyorum. yaptırmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

biz yaptırmadık çeşitli sebeplerden dolayı ama yakalandık hocam. çok nalet bir virüs. çocuğun bütün su rezervini bitiriyor. su içse kusuyor ve ishal de bir yandan. bence yaptırılmalı..Şahsen çok pişman olmuştum yaptırmadığıma. yaptırdım diye yakalanmayacak diye düşünme yakalanıyor ama çok hafif atlatıyor.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

2 çocuğuma da yaptırmadım biri 3 yaşında biri 8 aylık şimdilik sorun yok çok şükür. El ayak hastalığından korkuyorum ama çocuğu çok hırpalıyor deniyor

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

El ayak cok kotu diye duydum dr sordugumuzda Turkiyede biten sark cibani bu gelen suriyelilerden sonra tekrardan hortladi ozellikle cocuklarin kalabalik oldugu parklarda oyun salonlarinda dikkatli olmak lazim hijyene

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Ben yaptırmadım.5 aylık oldu bir sorun yok.Daha doğrusu ben hiçbir aşıyı yaptırmadım.Sadece topuk kanı verdim onuda ikna oldukdan sonra kendi rızamla.Kızımın tüm aşılarını yaptırdım keşke yaptırmasaymışım.Çocuk aşı olduğunda bir tuhaf olurdu.Ebe normaldir derdi.Her aşıda bu şekilde idi ve biz her aşısınıda yaptırdık.Aklım pazardamıymış osıra nerdeymiş anlamadımki.Eğer çocukda bir anormallik varsa neden ısrarla gidip yaptırıyormuşum onuda bilemedim.Ve biz oğlanın aşıları yarıya geldiğinde ayıktık oda aşılardan sarhoş gibi olunca bıraktık.

Yorum bağlantısı
Ramazan Başkan

Ben ıkız cocuklarıma yaptırdım yan etkisi cocuklar cok  fazla kabız oluyor onun dışında faydalı olduğunu düşünüyorum

Karışık olduğumuz su donemlerde bence her aşının bir önemi vardır ben yaptırılması taraftarıyım ülkemizde hiç görülmeten yada tamamen yok edildiğini bildiğimiz hastalıkların malım sebepten dolayı tekrar cıktığı soylenmekte

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Takvimlerinde olan bütün aşılarını yaptırdım 2 çocuğumada. Hiç problem yaşamadık, bazı aşı sonrasında ateş yapabilir dikkat edin dediklerinde bile şükür birşey yaşamadık. 

Ülkede okadar sayıda insan ve yabancı uyruklu varken yaptırmak bana göre mantıklı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
On 16.11.2018 at 08:54, Uğur Çınar yazdı:

Uğur Bey bir hekim olarak ben de yaptırmanızı tavsiye ederim. Rota virüsü özellikle yaz aylarında bazen de kış ishali denilen hastalıklara sebep olabilin bir vürüs. Yaklaşık 1 hafta ciddi sıvı kaybıyla sonuçlanan hatta bazen kanlı ishaller yapabilen bir hastalık. Aşının koruyuculuğu gayet güçlü. İshal olsa bile hafif atlatıyor. O yüzden yaptırın derim. Ciddi ishalli bir çocuğun durumunu ancak çeken anne babalar bilir. 

Aşı sonrası hafif ishal olabilir çocuğunuz , ciddi sıvı kaybı yaşatacak ishale sebep olma ihtimali oldukça düşüktür. 

Allah herkesin evladına sağlık sıhhat nasip etsin...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
On 16.11.2018 at 10:30, Cem Işık yazdı:

Suriyelilerden biriyle temas olmuştur. Burada da başladı. Benim ufak bir kez atlattı. Bir hafta sürüyor. 1 haftada geçince dikkat edecekler. Tamam. Burada her sınıfta suriyeli var. Anasınıfından tut liseye kadar. Hatta eşimin okulunda %60 suriyeli %40 Türk var sınıflarda. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...