İçeriğe Yönlendir

Yeni Corolla Sedan

Murat Azalma

Recommended Posts

Murat Azalma
(düzenlendi)

Toyota ,  sonunda ünlü sedan modeli Corolla'nın 12'nci jenerasyonunu resmi olarak tanıttı. Corolla Hatchback adına geçiş yapan Auris'e benzer bir yüz taşıyan 2020 Corolla, Japon firmanın TNGA altyapısı üzerinde yükselecek. Esnek platformdan C-HR'dan Camry'ye kadar birçok yeni model üretiliyor.

Corolla'dan haberler

Toyota, hibrit bir Corolla hot hatch planlıyor olabilir

Yeni altyapı mimarisi sayesinde 12'nci Corolla, daha rijit bir gövdeye ve hâlihazırda piyasada bulunan modele oranla çok daha sessiz bir kabine sahip olacak. Aks mesafesi 2700 mm olarak kalsa da, yeni Corolla selefine oranla biraz daha kısa. Öte yandan ön ve arka iz genişlikleri sırasıyla 13 ve 23 mm arttırılmış. Arka tarafta süspansiyon düzeninde torsiyon çubuğundan multi-link, yani çok noktadan bağlantılı bağımsız yapıya geçilmiş.

Corolla'nın Avrupa ve Birleşik Krallık pazarındaki örnekleri C-HR ve Prius'ta da görev yapan 122 bg gücündeki, 1.8 litrelik hafif hibrit motordan beslenecek. Corolla Hatchback'te görülen 1.2 litrelik turbo benzinli ünite ile 1.8 ve 2.0 yeni hibrit motorlar ileri aşamada Corolla'da görev yapabilir.

6 ileri manuel ve CVT şanzıman ile gelen Corolla'da debriyaj pedalını seçmek sonsuz oranlı vites kutusunda standart olarak gelen adaptif hız sabitleyici ve şerit merkezleme gibi güvenlik donanımlarından vazgeçmek anlamına gelecek.

Aktarma organından bağımsız olarak tüm Corolla'larda ön çarpışma uyarısı, şeritten çıkma ikazı, şerit takip asistanı, otomatik uzun far gibi donanımlar standart olacak. Başlangıç seviyesinde 7, üst paketlerde 8 inç boyutlu merkezi multimedya ekranı sunan Japon sedan Apple CarPlay ve JBL ses sistemi gibi detaylar da taşıyor.

2020 Toyota Corolla'nın önümüzdeki senenin başında piyasaya sürülmesi bekleniyor. 

Kaynak: Toyota

alqNnB.jpg

YQPEdj.jpg

8anL6k.jpg

DYX5Ol.jpg

mMlNXP.jpg

EmlAOq.jpg

jgJNqj.jpg

267oON.jpg

BaXbOD.jpg

ZXNz5k.jpg

lqYNQE.jpg

tarihinde Murat Azalma tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Ön tampon ile arka tampon bütünlük sağlamamış, Nfs serisinde modifiye yapıp 2 farklı setin ön ve arka tamponu takılmış gibi duruyor.

Yine ön kısımda ızgaralar güzel ama farların altında kalan siyah kısımlar bana göre gövde rengi olmalıydı.

Arka kısım çok havada, yay ile düzelebilecek bir şeye benziyor.

Farlar güzel duruyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bence güzle olmuş. sadece ön bölümün daha yüksek olması lazım. eskisi sürekli takılıyordu otoparklarda.

Yorum bağlantısı
Tevfik Işık

Multilink bagimsiz arka suspansiyon sistemine gecmeleri bile takdire şayan bir durum..

Focus bile artik torsiyon oldu😣

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek

bu jantları bi ben mi beğenmiyorum ?

yeni focus'un jantlar da hoş değil.. yeni kasa çizgileri de toyota gibi zaten..

3091ea3e80962a9647a107cef3aea7927516cf49

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Azalma
Bir saat önce, Tahir Ak yazdı:

arkalar hala bağımsız değil ve bixenon vb yoksa rakipleriyle yarışı zor

Arka tarafta süspansiyon düzeninde torsiyon çubuğundan multi-link, yani çok noktadan bağlantılı bağımsız yapıya geçilmiş

Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz

Lexus gibi bir markan var :)  Tasarımlarından biraz örnek al be Toyota'cığım :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Bence güzel olmuş , iç konsol gittikçe güzelleşiyor çirkin japon iç konsolları birer birer güzelleşiyor.  Direksiyon altı düz olsaymış daha iyi olabilirdi, 1,6 dizel olsa Tr de çok çok satar  :)

difizör var ama pek olmamış gibi.

Ama genel olarak güzel, yalnız bir yeni focusu tutmaz. 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Ön Focus, arka Jetta, logo Toyota...

Güzel araba. Üçü bir arada... Alıştık artık illaki benzeyecek bir başkasına. En azından, var olanın üstüne bi şeyler koyabilmişler.

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Şahdı şahbaz oldu. Ben ne dış ne de iç tasarımını beğenmedim. Canlı görünce fikrim belki değişir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

ön dudağı patlamış zenci boksör gibi duruyor. Gözler çık aşırı kısık. Ben sevmedim.  Arka nisbeten daha iyi nissan primera desen yutarım.

Ön konsol konusuna gelince bu daha eski bir jenerasyon. Bance hata etmişler. Mersedes olsun Volvo olsun VW olsun panel sürekliliği vurguluyorlar. Eski dik corolla (mevcut) gögüs kendine özgü bir yapı barındırıyordu. Dİjital saati ile bile. 

Bu şimdiki eski RAV4 kafasına klima paneli ile aşağıyı ayırmış. Ben sevmedim. Yandan güzel gibi ama ön kötü. Arka iyi. Reflektör difüzör kısmı çok iddialı. Oralar ufak hasarlarda ne olur orası ciddi sorun. Araç diğer araca dokununca çizilecek  yerler bence siyah olmalı. Bunda utanacak sıkılacak birşey yok. Çizik çizik olmasından ise lastik olması iyidir.

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
2 saat önce, Mustafa Şimşek yazdı:

yeni focus'un jantlar da hoş değil.. yeni kasa çizgileri de toyota gibi zaten..

3091ea3e80962a9647a107cef3aea7927516cf49

eh iyi sırıtmıyor. ama çok da ahım şahım değil bence 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

Önden peugeot far tasarimi arkadan fluence stop grubuna benzettim

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Recep Demirci

Japon arabalarını sevsem bile bu çok kötü geldi kokpit ve ön panjur hiç olmamış.

Yorum bağlantısı
Koray Demir
5 saat önce, Mustafa Şimşek yazdı:

yeni focus'un jantlar da hoş değil..

Jantlar rezil katılıyorum olmamış. Bi de Titanyum bu.

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Otomotiv sektörü ya her geçen gün geriye gidiyor ya ben gerçekten yaşlanmaya başladım 🤔 Bana deseler ki size bu aracı bedava vereceğiz ama bir şartımız var 5 yıl satmayacaksınız ve bundan başka bir arabaya binmeyeceksiniz diye, şart olsun terlikle kovalarım 😀 Besmelesiz yere basmış gibi bu ne yav tövbe estağfurullah. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
8 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Farları Gebze de imal edildi. Sanırım 5 veya 6 önceden görmüştüm

👍 Farba üretiyor.

Yorum bağlantısı
Muharrem Karagülle

Ben çok beğendim.Dizel motor seçeneği yokmuş.1.6 benzinli modeli şu an satışda olandan çok farklı olmazsa  daha da güzel olur.

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Toyotada adam gibi bi şanzımana gecemedi. Multi Mode veya Cvt gibi sürüş keyfini baltalayan şanzımanlardan bi vazgeçşe satışlara bile yansır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...