İçeriğe Yönlendir

Enjeksiyon Milisaniye Sorunu

Fatih Evcin

Recommended Posts

Fatih Evcin

Yeni aldığım araçta enjeksiyon sürelerini düşüremedik.

Subab ayarı yapıldı.

Isı sensörü değişti.

Buji Buji kablosu değişti.

lamda sensörü değişimi diyor lpgci.

Ama değerler önce 3,7 gibi çıkıyor sonra 4,7 civarına yükseliyor. aracın yakıtı emsallerine göre çok çok yüksek.

Tamircim der ki bu arabayı kompresyon testine sokmak gerekir. yüklü bir maliyet çıkabilir.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Arıza lambası yanmıyor.

Isı sensöründen önce araçta biraz çekişte düşüklük ve yığılma vardı gibi geliyordu bana sensörü değiştirdik gidişi değişti bi hayli ama yakıt hala yüksek. lpg de 11 litre civarı yakıyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

enjeksiyon süresini beyin ayaralar, avans, egzos sensörü ve hava sıcaklığı baş kriterler.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Lamda sensörünü temizleyip tekrar deneyeceğim. Bu şekilde sonuç alamazsam aynı model başka bir araçtan takıp deneyeceğim. Bu şekilde çözülmezse sanırm iş derine gidecek

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Lamda sensörünü temizleyip tekrar deneyeceğim. Bu şekilde sonuç alamazsam aynı model başka bir araçtan takıp deneyeceğim. Bu şekilde çözülmezse sanırm iş derine gidecek
lamnda sensör genelde 150 binde değişim öneriliyor sinüs eğrileri ile çalışıyor diye hatırlıyorum 150 binden sonra hassasiyet kayboluyor ve yanlış ya da eksik okuduğu için sistem karışımı ona göre ayarlıyor. aracınızın lamnda sensörü sağlıklı data verilerini öğrenip obd cihazı ile ölçtürmek en iyisi.
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
13 saat önce, Tahir Ak yazdı:
15 saat önce, Fatih Evcin yazdı:

lamnda sensör genelde 150 binde değişim öneriliyor sinüs eğrileri ile çalışıyor diye hatırlıyorum 150 binden sonra hassasiyet kayboluyor ve yanlış ya da eksik okuduğu için sistem karışımı ona göre ayarlıyor. aracınızın lamnda sensörü sağlıklı data verilerini öğrenip obd cihazı ile ölçtürmek en iyisi.

Bugün lamda temizliği yapılıp tekrar cihaza bağlayacağız aracı bakalım değerlerde düşme olacak mı? eğer düşme olur ama stabil kalmaz ise lamda sensörünü değiştireceğim.

13 saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Regülatör basıncı ve enjektör seçimi doğru mu.

Doğru mu bilmiyorum çok da bilgim yok ama daha önec aynı marka araca aynı usta tarafından 3 kere daha gaz bağlattık hiç birinde sorun çıkmadı bu şekilde fazla yakma gibi.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
17 saat önce, Tahir Ak yazdı:
20 saat önce, Fatih Evcin yazdı:

şimdi ustamın yanında geliyorum.

sensör resmen olduğu yere kaynamış. muhtemelen orjinal sensörü bu aracın diyor. pc bağladığımızda da sensör hatası aldık.p0142 02 sensor devresi arızası diyor. muhtemleen değişim ile sorunu çözeceğim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ercan Balbay
On 16.11.2018 at 16:20, Fatih Evcin yazdı:

Yeni aldığım araçta enjeksiyon sürelerini düşüremedik.

Subab ayarı yapıldı.

Isı sensörü değişti.

Buji Buji kablosu değişti.

lamda sensörü değişimi diyor lpgci.

Ama değerler önce 3,7 gibi çıkıyor sonra 4,7 civarına yükseliyor. aracın yakıtı emsallerine göre çok çok yüksek.

Tamircim der ki bu arabayı kompresyon testine sokmak gerekir. yüklü bir maliyet çıkabilir.

Bu değerler benzin enj süresimi lpg enj süresimi ?

Yorum bağlantısı
Burak Uzel

Lambda sensörü temizliği bir işe yaramaz arkadaşlar. Aracınız 150bin kmyi geçtiyse lambda sensörünü direk değiştirin zaten. Bosch ngk denso gibi bilindik marka sensör alın takın. Size sağlayacağı yakıt ekonomisi ile 1 sene içinde kendini fazlasıyla amorti edecektir.

Sonrasında yakıt karışımına bakıp zengin veya fakir karışım var mı bakarsınız. Ona göre de tekrar aksiyon alırsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
On 17.11.2018 at 19:41, Ercan Balbay yazdı:

Bu değerler benzin enj süresimi lpg enj süresimi ?

her ikiside.

On 17.11.2018 at 20:05, Burak Uzel yazdı:

Lambda sensörü temizliği bir işe yaramaz arkadaşlar. Aracınız 150bin kmyi geçtiyse lambda sensörünü direk değiştirin zaten. Bosch ngk denso gibi bilindik marka sensör alın takın. Size sağlayacağı yakıt ekonomisi ile 1 sene içinde kendini fazlasıyla amorti edecektir.

Sonrasında yakıt karışımına bakıp zengin veya fakir karışım var mı bakarsınız. Ona göre de tekrar aksiyon alırsınız.

aynen doğru. bir iki gün içerisinde yenisini alıp montaj yapacağız.

inşallah çözülecek.

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
On 17.11.2018 at 20:05, Burak Uzel yazdı:

Bu sensörü belli bir km den sonra, LPG siz araçlarda da değiştirmek tasarruf sağlar mı? LPG siz araçlarda aynı sürede arızalanır mı?

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
49 dakika önce, Bülent Tarakçı yazdı:

Bu sensörü belli bir km den sonra, LPG siz araçlarda da değiştirmek tasarruf sağlar mı? LPG siz araçlarda aynı sürede arızalanır mı?

Mutlaka sağlayacaktır çünkü araç benzinde de lpg de de zengin karışım ile çalışıyor. Sağlıklı ölçüm yapamıyor ve beyne hatalı bilgi gönderiyor bu nedenle enjektörlerde gereğinden fazla yakıt püskürtüyor.

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
45 dakika önce, Fatih Evcin yazdı:

Mutlaka sağlayacaktır çünkü araç benzinde de lpg de de zengin karışım ile çalışıyor. Sağlıklı ölçüm yapamıyor ve beyne hatalı bilgi gönderiyor bu nedenle enjektörlerde gereğinden fazla yakıt püskürtüyor.

Ben hiç LPG takılmamış araçları kastetmiştim. Sadece benzinle çalışan araçlarda da bu sensör LPG li araçlar kadar sık arızalanır mı? Arızalanmasa dahi değiştirmek fayda sağlar mı? Kaç TL dir ki bu sensör? Değiştirmek gerekir mi?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
2 dakika önce, Bülent Tarakçı yazdı:

Ben hiç LPG takılmamış araçları kastetmiştim. Sadece benzinle çalışan araçlarda da bu sensör LPG li araçlar kadar sık arızalanır mı? Arızalanmasa dahi değiştirmek fayda sağlar mı? Kaç TL dir ki bu sensör? Değiştirmek gerekir mi?

Oksijen sensörü tüm benzinli enjeksiyonlu araçlarda mevcut. LPG'li olup olmaması ömrünü etkilemiyor. Sensör bir süre sonra sağırlaşıyor. Bu yüzden 100bin'den sonra bir kontrol ve gerekirse değişim yerinde oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
19 dakika önce, Bülent Tarakçı yazdı:

şimdi fiyat aldım delphi markası 300 tl

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Uzel

Evet arızalanabilir. Bosch’un kendi teknik dökümanında var. Labaratuvar test ortamlarında sensör ömrü 150bin mil yani 240 bin km iken, gerçek arabada yağ yakma gibi durumlardan dolayı bu kmnin 50 bin le 160bin km arasında olduğunu yazmışlar.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Lamda sensörünü değiştirdim ve saniyeler hemen düzene girdi.

umarım bu tarz sorunu olan arkadaşlara yol gösterici olur.

y62WG7.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Geçmiş olsun. LPG li araçta sıkıntı gerer adamı. Adınıza sevindim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile oksijen sensörüne genelde , egzosda süs olsun ;bozulunca da boşa masraf ettrisin diye takılmış bir parça gözü ile bakılıyor. Hatta aracı l pg li ne alaksı var yahu diyen bile azımsanmayacak kadar çok piyasada...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
16 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

vesile ile oksijen sensörüne genelde , egzosda süs olsun ;bozulunca da boşa masraf ettrisin diye takılmış bir parça gözü ile bakılıyor. Hatta aracı l pg li ne alaksı var yahu diyen bile azımsanmayacak kadar çok piyasada...

Daha önce hiç değiştirmemiştim. Ama bundan sonra alacağım tüm araçlarda kontrol edeceğim parçaların başında gelecek, özellikle yakıtı yüksek araçlarda bakılması gereken ilk parçalardan.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...