İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - Motordan Gelen Mazot

Alişan YILMAZ

Recommended Posts

Alişan YILMAZ

Merhaba arkadaşlar, dün seyir halinde giderken araba önünden dumana benzer bir şey çıktığını gördüm ve direkt sağ çekip, motor kaputunu açtım. Gelen koku açık bir şekilde mazot kokusuydu ve ciddi bir şekilde ortalık buhar olmuştu. Bu nedendir derken motor üzerindeki kapağı çıkarttım ve enjektör altları resmen mazottan göl olmuş. Aracı kapattım ve bunun nereden gelebileceği hakkında biraz beyin fırtınası yaptık, abim Gündüz Can YILMAZ'ı aradım ve durumu anlattım, ilk dediği mazot geri dönüş hortumundan olabileceğiydi. Arabayı tekrar çalıştırdım ve evet mazot geri dönüş hortumunun ucundaki siyah parçadan ciddi şekilde mazot atıyordu.
Hızlı bir şekilde eve döndüm ve bugün sanayiye gittim. Tabi giderken, ilaç aracı gibi her tarafı buhar ve mazot kokusu yapıyordum :) Öncelikle mazot geri dönüş hortumunu söktük ve ucundaki siyah parçada(ismini bilmiyorum) bulunan o-ringleri inceledik. O-ringler eskimiş ayrıca mazot kaçıran bölümdeki o-ringin rengi farklıydı, hortum da epey eskimişti. Yaklaşık 30 cmlik bir mazot geri dönüş hortumu kestirdik ve ustam uç siyah parçaları hortuma monte etti. Arkasından o-ringleri taktı ve hortumları yerine oturttu. Şuan için bir sıkıntı yok, ne kadar yıkasak, balata spreyi de sıksak mazot daha tam kurumadığı için biraz buhar çıkarıyorum motordan ama onun dışında herhangi bir kaçak v.s yok. Benim için bir deneyim oldu, herhangi birinin başına inşallah gelmez ama böyle bir şey gelirse böyle bir sebep olabileceğini belirtmek için bu yazıyı yazdım, zamanınızı ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

Araç: 2008 2.0 tdci Mondeo
Sorun: Enjektör altlarından gelen mazot
Sebep: Mazot geri dönüş hortumu ucundaki o-ringin eskimesi
Çözüm: Hortum ile beraber o-ringlerin değişimi.

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben de dün aynısını yaşadım.
Işıkta durunca böyle diyorlardı.

Enjektör yakıt borusu delinmiş. Yaptırdım.

72b1601e99c1cade71a047a1d36ac7db.jpg
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ

16 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Gecmis olsun. guzel bilgilendirme icin tesekkurler.

Bir saat önce, Selçuk Bakış yazdı:

Geçmiş olsun Alişan Bey.

20 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Geçmiş olsun.

Hepinize çok teşekkür ederim. 

5 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben de dün aynısını yaşadım.
Işıkta durunca böyle diyorlardı.

Enjektör yakıt borusu delinmiş. Yaptırdım.

72b1601e99c1cade71a047a1d36ac7db.jpg

Aynen Mehmet abi, kaputtan duman çıkıyor dikkat edin falan dediler, dedim mazot kaçırıyor biliyorum aman patlamasın diyor :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Bende aynını yaşamıştım, ben sadece oring leri değiştirdim yeşil renkli olanlardan taktım sızıntı kesilmişti..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ
1 saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Bende aynını yaşamıştım, ben sadece oring leri değiştirdim yeşil renkli olanlardan taktım sızıntı kesilmişti..

bzim kablo da eskimişti 30 cm kablo kestirdik sağlamından kendimiz set yaptık :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
58 dakika önce, Alişan YILMAZ yazdı:

kendimiz set yaptık

Pilaza dilimi, PC ci dilimi ? :) 

Motorin sürekli bu elastik malzemeye temas ettiği için zamanla sızdırmazlık özelliği kayboluyor, ben bir takım alıp kendim değiştiriyordum :) 

Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ
4 saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Pilaza dilimi, PC ci dilimi ? :) 

Motorin sürekli bu elastik malzemeye temas ettiği için zamanla sızdırmazlık özelliği kayboluyor, ben bir takım alıp kendim değiştiriyordum :) 

valla o kadar bilmiyorum ne dili de :D usta sağolsun yaptı, sormadım hangi dil diye :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Bilgilendirme için çok teşekkürler. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...