İçeriğe Yönlendir

Satılan Araçta Hasar Kaydı Çıkması ve Mahkeme Yolu

Hüseyin Vuruşkan

Recommended Posts

Selim Kaya
Şimdi, Hüseyin Vuruşkan yazdı:

Ben bu şekilde düşünmüyorum. 2000tl hasar kaydı 2015 yılına ait. Bu süreden sonra araca kaskosuz binilmiş, kasko olsa bile kaza alkollü bir şekilde yapılmış, tek taraflı bir kaza filan sebepler uzar gider; dışarda kasko dışında cepten yapılmış olamaz mı? bu kıstas alınmamalı. Arabanın o günkü şartlarına göre beğendim / aldım. Sorgulattım birşey yok. Tam 18 ay sonra hasar kaydı çıktı ortaya. Dediğim gibi arabadan bir sürü zararım oldu, beğenemedim sattım, geri ver arabamı diyorum ona da yok diyor. :) Artık avukat sadece "sırf para kazanmak için dava açalım" dedi diye düşünmeye başladım.

Benzer düşünmemize rağmen, tam olarak anlatamadım sanırım. 

Şaseye kadar işlem yapılmış bir araç, kasko poliçesi kapsamında onarılsaydı oldukça yüksek bir hasar kaydı çıkar ve aracı alma fikrinizi etkileyebilirdi. Expertiz raporu paralelinde bir kayıt olsa alır mıydınız bu aracı?

Hasar kaydı yok denecek kadar az, ama kaydı olda pert olabilecek bir araçtan bahsediyoruz. 

Konunuzun özünden çok sapmak istemiyorum ama hata en başında yapılmış. Beğenmiş, sorun etmemişsiniz orası ayrı. 

Sonuç olarak sigorta şirketinin bürokrasisinin yavaşlığı sizi zor durumda bırakmış ama sorumlusu kesinlikle siz değilsiniz. Karşı tarafın sizin aleyhinizde bir sonuç alacağını zannetmiyorum ben de. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Vuruşkan
Bir saat önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Benzer düşünmemize rağmen, tam olarak anlatamadım sanırım. 

Şaseye kadar işlem yapılmış bir araç, kasko poliçesi kapsamında onarılsaydı oldukça yüksek bir hasar kaydı çıkar ve aracı alma fikrinizi etkileyebilirdi. Expertiz raporu paralelinde bir kayıt olsa alır mıydınız bu aracı?

Hasar kaydı yok denecek kadar az, ama kaydı olda pert olabilecek bir araçtan bahsediyoruz. 

Konunuzun özünden çok sapmak istemiyorum ama hata en başında yapılmış. Beğenmiş, sorun etmemişsiniz orası ayrı. 

Sonuç olarak sigorta şirketinin bürokrasisinin yavaşlığı sizi zor durumda bırakmış ama sorumlusu kesinlikle siz değilsiniz. Karşı tarafın sizin aleyhinizde bir sonuç alacağını zannetmiyorum ben de. 

Aynen tam anlaşamadık :) aracı aldığım günkü sorgulamalarda böyle birşey çıksa kesinlikle almazdım. düşünsenize, 30.000tl araç alıyorsunuz ama 43.000tl hasar kaydı var. Bunu bilinçli hiçbir kullanıcı almaz. Şu konuda yine aynı pencereden bakamadık, hasar kaydı 2 bini unutalım. Var veya yok. Bu araba komple boyalıda olsa, şase işlem görmüş bile olsa, neden hasar kaydı olmak zorunda olsun ki? Ben sigortası vardır sadece, kasko yoktur, adam cepten yaptırmış ve satıyor diye düşünürüm. Yani boyalı diye hasar kayıtlı olma zorunluluğu yok ki. Ben onu bir hata görmüyorum yani. Boyalıydı ama güzeldi aldım kardeşim :) Sanki sıfır araba gibiydi boyası da yeni olunca başka bir güzeldi. Motoru çok vasat, çok başarısız çıktı. Bana aksine şu garip gelirdi, arabada hiç boya yok hasar yok ama 43.000tl hasar kayıtlı olsa, bu sefer sel hasarlı veya çalıntı/bulundu diye düşünürüm. Avukatta ifadeye bile çağırmazlar, takipsizliğe düşer dedi. Allah kimseyi düşürmesin bu durumlara. Can sıkıntısı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sen kimden aldın.
Kaça aldın.
Aldığında piyasası kaç liraydı.
Aldığın adama dönmeyi düşünmedin mi.
Sonuçta esas kandırılmış olan sensin

Yorum bağlantısı
Hüseyin Vuruşkan
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Sen kimden aldın.
Kaça aldın.
Aldığında piyasası kaç liraydı.
Aldığın adama dönmeyi düşünmedin mi.
Sonuçta esas kandırılmış olan sensin

Mersin'den bir şahıstan aldım. 30.000TL gibi bir rakama aldım. Tavan hariç boyalı ve işlem görmüş yerleri olduğu için piyasasından tabii ki ucuzdu. 3500 TL civarında para harcadım motor ve yürüyen aksam bakımsızdı. Motor performansının ağır bakımdan sonra bile hiç iyiye gitmemesi üzerine sattım. Aldığımda piyasası orijinalleri 40 civarıydı. Kaporta aksamındaki sebeplerden bu fiyata aldım. Ve harcadığım paralar hariç tekrar aldığım fiyata sattım. Ben aldığım adama ulaşırım tabii ki o kolayda, benim anlamadığım madem açık bir dosya vardı, bu dosyanın içeriğini sigorta şirketleri görmüyor mu? Bu hasar neden şase numarasından sorgulamada çıkmadı ve kasko yapılabildi bu araca? Bu adam arabaya 1 sene binmeyip, 3 ay sonra satmış olsaydı. O kişide 6 ay binip satmış olsaydı. Alan kişiyle hasar tarihi arasında tam 4-5 kişi vardı. O zaman kim kime dava açacaktı? O zaman kimin başı ağrıyacaktı? Sisteme geç düşen hasar kaydının sorumlusu kim olacak, bence asıl mesele bu. Benim anladığım bu sigorta şirketleri tramer'e bilgi vermesi konusunda inanılmaz yavaş. Çok denetimsiz. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
6 saat önce, Hüseyin Vuruşkan yazdı:

Benim anladığım bu sigorta şirketleri tramer'e bilgi vermesi konusunda inanılmaz yavaş. Çok denetimsiz. 

araç alımında kilit nokta VARSAYILAN tramer.... kaçımız merak etti acaba? kim bu tramer diye?

mesela, tramer denen müessesenin müdürünün maaşını kim ödüyor?

piyasa algısı binmiş bir alamete, nereye gittiği de belli değil

vesile ile, kaskosuz arabada tramer de olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Şimdi, Çağlar Bayur yazdı:

araç alımında kilit nokta VARSAYILAN tramer.... kaçımız merak etti acaba? kim bu tramer diye?

Aldığım araçları hep yetkili servis veya Osman usta'ya gösterdim. Tramer vs hep baktım ama, ilk dayanağım hiç bir zaman bu olmadı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Aldığım araçları hep yetkili servis veya Osman usta'ya gösterdim. Tramer vs hep baktım ama, ilk dayanağım hiç bir zaman bu olmadı.

bağajdaki mermi kovanı? da çıkıyor mu expertizde :mangal:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Şimdi, Çağlar Bayur yazdı:

bağajdaki mermi kovanı? da çıkıyor mu expertizde :mangal:

Kovan değil, komple mermi o :D

Yetkili servis "mermisiz" demedi, kazasız, bakımlı dedi :D

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
mesela, tramer denen müessesenin müdürünün maaşını kim ödüyor?
piyasa algısı binmiş bir alamete, nereye gittiği de belli değil
vesile ile, kaskosuz arabada tramer de olmaz.

Tramersiz mi.
Boyasız mı.
Bakımsız mı.

Alıp satıyorsak en değerlisi tramersiz olanı :)
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
4 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Alıp satıyorsak en değerlisi tramersiz olanı

kasko yapmamak lazım yani? :dance:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
3 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Kaskolu tramersiz daha değerli :)

esnaffff

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ikinci el araba işi, işten anlamıyorsanız, gözünüz detay görmüyorsa bulaşılacak şey değildir benden demesi. istisnası tüm bakımları serviste yapılmış olan yada tanıdığınızın kullandığı hep gördüğünüz araçlar olabilir.

yoksa bir şeyler ile uğraşmayı göze almalısınız. 

daha önce de yazdığım gibi, adamın niyeti bizi ilgilendirmiyor. gözle bakınca anlaşılamayacak bir gizli kusur ortaya çıktıysa size dönmeleri normal. sizde eski sahibine dönmelisiniz. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ali Gök

anlamadığım nokta biraz da şu. alan arkadaş zaten ağır kazalı araç aldığını bilerek almış.

tramer msj ı gelmese içi daha mı rahat binecekti araç kazalı işte beğenmiş işine gelmiş ki almış 

sizlik bişe yok ortada.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
13 dakika önce, Ali Gök yazdı:

anlamadığım nokta biraz da şu. alan arkadaş zaten ağır kazalı araç aldığını bilerek almış.

Alıcı Pert kaydı olduğunu bilmiyormuş.. 

Ama satıcı olarak Hüseyin de bilmiyormuş bunu.. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)
11 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Alıcı Pert kaydı olduğunu bilmiyormuş.. 

Ama satıcı olarak Hüseyin de bilmiyormuş bunu.. 

iki tarafta arabanın fiziken  ağır hasar aldığını biliyor ama

bu tip ağır hasarda kayıt yoksa ya arabada kasko yoktur ( hangi dönem kaskolu hangi dönem kaskosuz olduğu bilinebiliyor )    , ya  henüz sisteme işlememiştir yada araba change arabadır 

bence alan kişi bunları hesap ediyor olmalı suçlu aramamalı sonrasında

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
10 dakika önce, Ali Gök yazdı:

iki tarafta arabanın fiziken  ağır hasar aldığını biliyor ama

Tabi.. tavan hariç boyalı.. Şasi düzeltilmiş çamurluklar ne halde ise artık... Biliniyor bu ama.. kayıt önemli :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Hüseyin ben senin samimiyetine inanıyorum fakat kendimi karşı tarafın da yerine koyuyorum.

Herşeyden önce, bence hasar kaydı dediğiniz kadar uzun bir süre sonra değil, sen sattıktan kısa bir süre sonra düşmüştür.  Senin sattığın kişi arabayı aldıktan sonra bir daha tramer sorgulama gereği duymadığı için bunu ancak aracı satmak isterken farketmiş olabilir.

Diğer husus, hasarın sen satın almadan önce olması da (özür diliyorum) seni tam olarak temize çıkarmaz. Belki bu durumunu biliyordun diye düşünülebilir. Araca hasar yansıyacağını biliyordun, yansımadan sattın gibi.

Bunlar benim görüşüm değil, akla gelebilecek senaryolar. Ama yine de seni temize çıkaracak 5664 mesajı var. Karşı taraf hem mesajla, hem sigortacıdan sordurmuş. Sen de mağdursun aslında.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Araç piyasaya göre çok uyguna alınmış, çok uyguna satılmış. Alan ve satanın araçtaki hasarın 2000 tl ile sınırlı olmayacağını bilmesi gerekirdi. Tarafların ikisi de bu konuda niye düşünmedi.

On 17.11.2018 at 20:05, Mehmet Ozyurek yazdı:

Araçta 43 bin liralık hasara ait bir emare var mı ?

43 binlik hasarın detayına ulaş.. 

Belkide senin araca ait bir hasar değil bu.

Kangoo. Sence 22binlik hasar var mı 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
13 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Kangoo. Sence 22binlik hasar var mı 

iste yeter, 42 bin bile olur o hasar :keyifli:, dilersen 12 bin de de kalır

göbek adımız dosya....

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...