İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Yağ Yakan Araç İçin 10/60 Yağ

Ozer Oz

Recommended Posts

(düzenlendi)

mondeo 2.0 araç 2002 model  lpg li, mekanik olarak bir problemi yok garip ses, vuruntu yada  çekişte düşüklük gibi ama mavi duman atıyor  sanırım subap lastiklerinden,  en azından tamir ettirene kadar idare etsin diye 10-60 mobil yağ koyayım diyorum ama bu seferde başka sorun çıkarmı diye çekiniyorum  5*30 var araçta şuan  

tarihinde Ozer Oz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

10/60 Yağ kullanınca araca daha çok zarar vermesin ? bence yeni yağ eklemek yerine yağ katkılarından denemelisin ama tabiki bildik markalardan.

https://www.hepsiburada.com/restore-motor-onarici-400-ml-p-OTFALFA30002?magaza=Hepsiburada&wt_gl=cpc.nelk.6817-oto-hero-sku.pla&gclid=Cj0KCQiA_s7fBRDrARIsAGEvF8S1xQ4KbaHf67XUeQn2Pq5CAKgAcEe-gSmvFWCjYQymO_VK7gRyYpIaAoDJEALw_wcB

gibi

Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ
(düzenlendi)

Benim naçizane düşüncem kalın yağ koymayın, yağ azaldıkça yağ eklemeniz daha sağlıklı olacaktır. Viskosite değerleri zaten -25 ile +50 arasını gösteren bir yağ çeşidi bu. Ustalarım, büyüklerim tabii ki daha iyi bilir ama bu yağı koyduğunuz vakit içerdeki sürtünme azalacaktır, ama bununla  beraber yağ basınç değerlerinde de artış meydana gelecektir. Bu yağ bence çok daha fazla sıcaklık için kullanılmalı . Biz sadece piston, gömlek v.s de geçtiğini düşünüyoruz ama yağ bir çok yerden geçiyor ve kalın yağ kullanmak araca daha çok zarar verir diyorum ben .:)

tarihinde Alişan YILMAZ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Yağ yakan araç elinde sonunda rektefiye olacaktır. İlerleyen zamanlarda yapılırsa hem masraf artacak (enflasyondan kaynaklı) hem yakacağı yağ maliyetli olacak hem yakıt derken cepten çok daha fazlası çıkacak. İmkan varsa hemen rektefiye işlemi yapılmalı.

Yağ seviyesini kontrol ettiniz mi? Eksiltmesi ne kadar? 5w30 'dan sonra 10w40 'a geçin, 10w60 'a gerek yok bence.

Yorum bağlantısı

3-5  bin km civarında yarım lt yağ eksiltmiş araç, 10-40 dandik bir yağ alıp ekledim. artık rektefeye kadar idare etsin.

4 saat önce, Gökhan Albayrak yazdı:

Yağ yakan araç elinde sonunda rektefiye olacaktır. İlerleyen zamanlarda yapılırsa hem masraf artacak (enflasyondan kaynaklı) hem yakacağı yağ maliyetli olacak hem yakıt derken cepten çok daha fazlası çıkacak. İmkan varsa hemen rektefiye işlemi yapılmalı.

Yağ seviyesini kontrol ettiniz mi? Eksiltmesi ne kadar? 5w30 'dan sonra 10w40 'a geçin, 10w60 'a gerek yok bence.

Yorum bağlantısı
1 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Çok fazla değil bu, 5w30 devam edin bence

Vallahi 10-40 alıp ekledim bile   :D  artık hayırlısı,

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
3 saat önce, Ozer Oz yazdı:

3-5  bin km civarında yarım lt yağ eksiltmiş araç,

Bu kadar yağı kadı kızı da eksiltir. Büyük çaplı problem olduğunu düşünmüyorum. 

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
6 dakika önce, Gökhan Albayrak yazdı:

Bu kadar yağı kadı kızı da eksiltir. Büyük çaplı problem olduğunu düşünmüyorum. 

Zaten çekişte gidişte bir sıkıntı yok ancak muayne sıkıntı yaratıyor yağ yaktığı için egzoz muayne geçmiyor. ne yapsam bilemedim. değerler 5-6 çıkyor egzozda 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Egzos muayenesindeki olayı yağ yakmadan olmadığını düşünüyorum. 

LPG ayarını yeniden yaptırın. Özellikle yolda ayar yapan bir yer bulun. Düzgün bir ayardan sonra sorun yaşamazsınız bence. 

Yağ eksiltme için de yağ değişimi sırasında motor yağ kaçak giderici kullanabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
11 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Egzos muayenesindeki olayı yağ yakmadan olmadığını düşünüyorum. 

LPG ayarını yeniden yaptırın. Özellikle yolda ayar yapan bir yer bulun. Düzgün bir ayardan sonra sorun yaşamazsınız bence. 

Yağ eksiltme için de yağ değişimi sırasında motor yağ kaçak giderici kullanabilirsiniz.

egzoz ölçümü benzin ve lpg de aynı değer seviyelerinde o yüzden lpg ayarına gerek duymadık ..  egzozcu'da  ölçüm makinesinde yaptım ölçümü, tüv muaynesine gitmeden denemek için 

buji, buji kabloları ve bobin'i  değiştirdim  aracın ateşlemesi  ve motorun çalışması saat gibi oldu ancak bir fark yaratmadı.  görüştüğüm egzozcu  yağ yaktığı için değerler böyle çıkıyor dedi.

Araçta katalitik yok  bu arada ,, katalitik taksak bile  yağ yakımıyla sonucu değiştirmez yine kalırsın diyor.  

Yorum bağlantısı
Burak Uzel

katalitik konvertor olmadığı için kalır. Her araç az da olsa yağ yakar. 3-5 bin km de 1 litre yağ yakması çok da aşırı değil.

katalitik konvertor olmadığı için kalır. Her araç az da olsa yağ yakar. 3-5 bin km de 1 litre yağ yakması çok da aşırı değil.

Pardon yarım litreymiş. Bu hiçbirşey değil. Katalitik konvertor taktırın. Yağını arada bir kontrol edip gerekiyorsa ekleyin ve yola devam.
Yorum bağlantısı
29 dakika önce, Burak Uzel yazdı:

Pardon yarım litreymiş. Bu hiçbirşey değil. Katalitik konvertor taktırın. Yağını arada bir kontrol edip gerekiyorsa ekleyin ve yola devam.

nette araştırdığım kadarıyla bazılarındada yağ yakma mevcut olduğundan muaynede kalan olmuş.. o yüzden taktırmadım o gün, 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Katalitik olmayınca egzozdan geçse bile muayenede tekrar bakmazlar mı?

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
28 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Katalitik olmayınca egzozdan geçse bile muayenede tekrar bakmazlar mı?

yok bu zamana kadar hiç bakılmadı gittiğim farklı araçlarla katalitik ile ilgili kontrol yapılmadı muaynede.  egzoz muaynesine sokmadığın sürece.

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Hocam 5-30 yağ zaten incedir ve yakması bence normal. 10-40 daha ideal gibi. Eğer yanma odalarından değil de subap lastiklerinden olduğunu düşünüyorsanız bir an önce müdahale ile sorun büyümeden halledebilirsiniz..

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Egsoz emisyonuna muayeneye gitme akbay oto var orada yaptır.

Tüvdekinden geçmen çok zor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
4 saat önce, Murat Atagenç yazdı:

Egsoz emisyonuna muayeneye gitme akbay oto var orada yaptır.

Tüvdekinden geçmen çok zor.

yağ yakmayı halledebilirsem sanayide yaptıracağım zaten. sadece katalitik takınca yine geçmez dediler emin değilim. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...