İçeriğe Yönlendir

Temizlik Spreyleri

Timuçin Duru

Recommended Posts

Timuçin Duru

İyi akşamlar ;

Boğaz kelebeği temizleyicisi ile balata temizleyicisinin arasındaki fark nedir?

Çeşitli temizlik spreyleri var bunlar illaki kullanılmalımı? yoksa Balata spreyi yeterli olur mu ?

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

İcerik olarak bilmiyorum ama genelde bogaz kelebegini ve bazi aksam ve sensorleri balata spreyiyle temizliyor ustalar.. satis teknigi olarak zamanla bogaz kelebegi icinde uretildi diye dusunuyorum.kendim balata spreyiyle temizliyorum.

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

boğaz kelebeği için balata spreyi yeter daha pahalı hassas ürünler gerek yok.

ama maf sensörü için durum değişir çok hassastır incecik tel gibi birşey var içinde bunu Yağsız kontak spreyi ile ya da maf sensör temizleyici ile temizlemek gerekir.

not boğaz kelebeği elektronik ise elle dokunmayın kontak açık gaza basarak aradaki perdeyi açıp spreyi sıkın.

işlem bitince bşr süre havalandırın Motora fazla yanıcı patlayıcı madde gitmesin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
55 dakika önce, Timuçin Duru yazdı:

Boğaz kelebeği temizleyicisi ile balata temizleyicisinin arasındaki fark nedir?

motor çalışırken emmeye sıkılana boğaz kelebeği temizleyicisi denir, parça elimizde sökülmüş hazırda tezgahta ise daha ucuz olan balata temizleyici de aynı işi yapar.

maftaki tele de fırça vb. vurulmadıkça ne spreyi olduğu önemsiz, takılı veya sökülü olması fark ettirir, yani motorun yanma odasına balata temizleyici gitmese iyi olur

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Ben 3 aracımda gaz kelebeğini söküp balata spreyi ile temizledim, ters bir durumla karşılaşmadım.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
32 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Ben 3 aracımda gaz kelebeğini söküp balata spreyi ile temizledim, ters bir durumla karşılaşmadım.

bim ıslak mendil üstüne tanımam çok güzel siliyor

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
bim ıslak mendil üstüne tanımam çok güzel siliyor
Mendilin içeriğinden korkmaya başladım abi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
57 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

adaptasyon gibi olaylar duydum bilmem doğrumu.. bazen o kelebeğin ayarı kaçabiliyormuş.  baştan savma iş yapılıcak parçalar değil

tarihinde Ozer Oz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
adaptasyon gibi olaylar duydum bilmem doğrumu.. bazen o kelebeğin ayarı kaçabiliyormuş.  baştan savma iş yapılıcak parçalar değil
Benim modellerim elantra, corolla ve hrv idi. Otomatik kalibrasyonu olan markalar.
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Boğaz kelebeği temizleyici sini bulmak bayağı zor.10 sene önce balata spreyi ile temizliyorlardı, şimdi boğaz kelebeği temizleyici var. Adaptasyon işi 2004 stiloda hem manuel hem bilgisayarda da yapılabiliyor. 

Yorum bağlantısı
Timuçin Duru
6 saat önce, Ozer Oz yazdı:

Valla 4 civata söküp temizleyip takıcam garajda hyatıcağına güzel zaman geçirmeme yardımcı olsun :)) 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Siz nereye ne kullanacaksınız? Onu bi öğrenip ona göre tavsiye de bulunalım.

Bogaz kelebeği sökmeden temizlenmez. Boğaz kelebeğini eski aracımda üstübü ve benzin ile temizliyordum. Kesinlikle fırca vs kullanmıyordum.

Kelebek temizliği üstten sıkmayla olmaz çünkü kelebeğin alt kısmı daha kirlidir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
5 saat önce, Timuçin Duru yazdı:

Valla 4 civata söküp temizleyip takıcam garajda hyatıcağına güzel zaman geçirmeme yardımcı olsun :)) 

eğer ayarı kaçarsa daha da güzel zaman geçirmene yardımcı olur :D  sanayide yeni kankalar 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Timuçin Duru
2 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Siz nereye ne kullanacaksınız? Onu bi öğrenip ona göre tavsiye de bulunalım.

Bogaz kelebeği sökmeden temizlenmez. Boğaz kelebeğini eski aracımda üstübü ve benzin ile temizliyordum. Kesinlikle fırca vs kullanmıyordum.

Kelebek temizliği üstten sıkmayla olmaz çünkü kelebeğin alt kısmı daha kirlidir.

Boğaz kelebeğini ve rolanti valfini temizliycem

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Benzin kafidir. Rolanti valfine yorumum yok.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
18 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

motor çalışırken emmeye sıkılana boğaz kelebeği temizleyicisi denir, parça elimizde sökülmüş hazırda tezgahta ise daha ucuz olan balata temizleyici de aynı işi yapar.

maftaki tele de fırça vb. vurulmadıkça ne spreyi olduğu önemsiz, takılı veya sökülü olması fark ettirir, yani motorun yanma odasına balata temizleyici gitmese iyi olur

Bir seferde verdiğin bilgiler nokta atışı olmasın abi :)
Dizel 2011 C5'in kelebeğe çalışırken balata spreyi sıkma gafletinde bulunmuştum. Siboplardan bi şangırtı geldi. Kontağı kapattığım halde araç 4 dakika falan çalıştı. Şansa sonrasında görünürde sorun olmadı.

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
9 dakika önce, Mehmet YILDZ yazdı:

Kontağı kapattığım halde araç 4 dakika falan çalıştı.

kontak kapatınca 12000 devir çeviren arabada bulunmak daha zevkli

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
3 saat önce, Timuçin Duru yazdı:

Rölanti valfi için balata spreyi kafidir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan
kontak kapatınca 12000 devir çeviren arabada bulunmak daha zevkli
[emoji33] Kontak kapatınca çalışmaya devam eden araçlardan hep korkmuşumdur [emoji51]
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
[emoji33] Kontak kapatınca çalışmaya devam eden araçlardan hep korkmuşumdur [emoji51]

Sen bi de 12 bin devir çevireni gör [emoji23]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Sen bi de 12 bin devir çevireni gör [emoji23]
Başkasının aracı olunca heyecanlı olur da kendi aracımda korkutucu Mehmet abi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Kontak kapanınca araç çalışır mı yahu..:))

Çalışabilir. Dizelleşiyor, sıkışmayla ateşlemeye başlıyor :)
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...