İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Kapıların Kapanma Sesi

Samet Açıkgöz

Recommended Posts

Samet Açıkgöz

Merhabalar arkadaşlar,

Aranıza 1 ay önce katıldım ve geçmişe yönelik soruları ve cevapları okudum çok faydalı bilgiler paylaşılmış. Benimde sizlere bir sorum olacak. bundan 4 ay önce  8 yıllık ehliyeti olması ve araba kullanmayı unutması nedeni ile eşime 1998 model 1.25 flair aldım. Bir bayanın rahat kullanabilmesi için herşeyi yaptırdım. Eşimi rahatsız eden çok basit bir sorun var sizden yardımlarınızı bekliyorum.

Aracın kapıları kapatırken çok ses yapıyor sanki iki metal birbirine çarpıyor gibi tok bir ses gelmiyor  yağlama yaptım fakat değişmedi. Manisa saniyisinde usta olmadığı için kime götürdüysem kilitler işlevini yitirmiş dedi değişmesi lazımmış. bunun basit bir çözümü yok mu ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
2 dakika önce, Samet Açıkgöz yazdı:

Merhabalar arkadaşlar,

Aranıza 1 ay önce katıldım ve geçmişe yönelik soruları ve cevapları okudum çok faydalı bilgiler paylaşılmış. Benimde sizlere bir sorum olacak. bundan 4 ay önce  8 yıllık ehliyeti olması ve araba kullanmayı unutması nedeni ile eşime 1998 model 1.25 flair aldım. Bir bayanın rahat kullanabilmesi için herşeyi yaptırdım. Eşimi rahatsız eden çok basit bir sorun var sizden yardımlarınızı bekliyorum.

Aracın kapıları kapatırken çok ses yapıyor sanki iki metal birbirine çarpıyor gibi tok bir ses gelmiyor  yağlama yaptım fakat değişmedi. Manisa saniyisinde usta olmadığı için kime götürdüysem kilitler işlevini yitirmiş dedi değişmesi lazımmış. bunun basit bir çözümü yok mu ?

kapı fitillerinin durumu nedir. kapı kapanırken önce fitilin kapıyı karşılaması lazım eğer fitiller aşınmış ise çekiçle metale vurma hissi verir. ayrıca araç içerisine çok yol sesi alır. eski konularda arkadaşların akvaryum hortumu ile yaptığı uygulamalar mevcut eğer fitillerden ise onlara bakmanızı tavsiye ederim. gerçi bana kalırsa her halükarda o uygulamayı yapın aracın yol sesi azalacaktır. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Kapı fitillerini değiştirebilir ya da fitillerin içine serum geçirebilirsiniz. Fitilleri vazelinle ovmak sertleşmişse bir süre yumuşamasını sağlar. Eğer kapı ayarlarınız bozuksa ilk olarak kaportacıda kapılarınızın ayarlarını yaptırmalısınız. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ses kapının tamamından mı geliyor yoksa sadece kilit bölgesinden mi? Havaların soğumasıyla artış oldu mu? Kilit mekanizması doğru çalışmazsa özellikle soğuklarda metal metale çarpıyor sesi çıkarır. Bence ilk olarak kapı kilit mekanizmalarını yağlayın. Sonra fitillere bakmak gerekir.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Belki kapı fitilleriniz yıpranmıştır?

Edit: Ben yazana kadar herkes kapı fitili demiş :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yada kapı içinde oluşan sarsıntı kaynaklı bir ses oluşuyordur.

Strafor gibi sert süngerler ile uygun yerlerden kapı sacı desteklenirse ses değişir.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rifat Berber

Focuslar menteşe üzerinde (direk ve menteşe birleştiği yerde)  siyah sert bir sünger vardı, o zamanla düşmüş olabilir. (Yada sertleşmiş). Onu kontrol edin.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

fitilleri eskimiştir....ve o bir volkswagen değildir. malum kapısı tok kapanır onların. :)) 

Yorum bağlantısı
Samet Açıkgöz
37 dakika önce, Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

kapı fitillerinin durumu nedir. kapı kapanırken önce fitilin kapıyı karşılaması lazım eğer fitiller aşınmış ise çekiçle metale vurma hissi verir. ayrıca araç içerisine çok yol sesi alır. eski konularda arkadaşların akvaryum hortumu ile yaptığı uygulamalar mevcut eğer fitillerden ise onlara bakmanızı tavsiye ederim. gerçi bana kalırsa her halükarda o uygulamayı yapın aracın yol sesi azalacaktır. 

Evet akvaryum hortumu duymuştum ama uğraşmadım kapı fitillerini komple değiştirdim hatta kapı kapanması zorlaştı biraz oda taktırğım usta zamanla yumuşar dedi ama yine ses aynı. 

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

bence kilitten geliyordur basıma geldi kendi arabamda cakma kilit taktım arabama o tok ses gitti cok bos kapı kapatma sesi geldi tekrar orjinal bir kilit taktım o tok sesi geri yakaladım.

Yorum bağlantısı
Samet Açıkgöz
38 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Ses kapının tamamından mı geliyor yoksa sadece kilit bölgesinden mi? Havaların soğumasıyla artış oldu mu? Kilit mekanizması doğru çalışmazsa özellikle soğuklarda metal metale çarpıyor sesi çıkarır. Bence ilk olarak kapı kilit mekanizmalarını yağlayın. Sonra fitillere bakmak gerekir.

fitiller yeni mekanizmadan geliyor kapıyı yavaş kapatırken tık diye ses yapıyor. bütün kapılarda aynı sorun var  bence arabanın kalitesini düşürüyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
55 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

fitilleri eskimiştir....ve o bir volkswagen değildir. malum kapısı tok kapanır onların. :)) 

Bak hep eleştirdin ama, önemli bir konu imiş :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hakikaten kapının kapanır iken sanki açık alan tuvaleti kapısı gibi ses yapması isterse milyon dolarlık araç olsun tüm değerini aşağı çekiyor. O lop diye ses gelecek. Sırf o yüzden tüm kapı fitillerini değiştirdim landın. Kabin içi ses filan hepsi gitti 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Toyota corollanin da kapisi potenkkk diye kapaniyor ama fitilleri yeniydi araba iki yasinda oldugundan. İc aksam da ses yapiyordur fiesta da. 

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Kapıların ayarı düşük, o yüzden  kilit karşılıkları tam oturmuyor. Fitiller umarım öncekinden çok kalın değildir. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Mk4-5 fiestanın kapı kapanış sesi biraz karekteristik. Acaba normal ses kulağınıza sıkıntılı gibi geliyor olabilir mi ?

Yorum bağlantısı
Samet Açıkgöz
14 saat önce, Saim Ulaş Yılmaz yazdı:

Mk4-5 fiestanın kapı kapanış sesi biraz karekteristik. Acaba normal ses kulağınıza sıkıntılı gibi geliyor olabilir mi ?

oda doğru alışacağız galiba :)

Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz
Bir saat önce, Samet Açıkgöz yazdı:

oda doğru alışacağız galiba :)

Benim araçta aynı sese sahip, oradan biliyorum. Benim hoşuma gidiyor bu ses. Lok diye kapansa üzülürdüm :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Aslan

Kapı döşemesini söküp bituself yapıştırman gerekiyo hocam çünkü kapı iç yalıtım 0.. 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Samet bey fitiller değişmiş. Bir kapı ayarı bir de kapı içine yalıtım, titreşimi bitirecek ve ses azalacak. Kilidin dandik sesine bir şey demiyorum ama ayarla azalır.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...