İçeriğe Yönlendir

Led ile Alakalı Elektronik Bilgisi Lazım

Derviş Dursun

Recommended Posts

Derviş Dursun
(düzenlendi)

Merhaba. Aracımın farlarına hazır tüp led kullanmıştım. Bunların ucunda bulunan siyah kutulardan biri arıza yaptı bende söküp düz bağlantı yaptım. Sanırım gerekli wolt amper vs ayarını yapıyor. Sıkıntıma gelince, ledlerden bazıları göz kırpmaya başladı. İçinden belli oluyor titreme yapıyor. Sanırım amper watt voltaj fazla geliyor (pek anlamam ama yaparım) Şimdi ben bu ledin artı yada eksi kablo ucuna ne bağlasam çözüme ulaşabilirim? Diyot, direnç vs gibi. Şimdiden teşekkür ederim. 

tarihinde Derviş Dursun tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Siyah kutu dediğiniz sürücüsüdür, gerekli voltajı ayarlar ve sabit tutar. O kutunun olmaması ledin ömrünü kısaltır. Belki de bitirir bile çok detay bilgim yok. @Servet Aydın abi bilir, gelir birazdan:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

hazır tüp led dediğin ne bi görelim.. 

Bir de bozuldu dediğin siyah kutuyu görelim.. 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
30 dakika önce, Derviş Dursun yazdı:

Merhaba. Aracımın farlarına hazır tüp led kullanmıştım. Bunların ucunda bulunan siyah kutulardan biri arıza yaptı bende söküp düz bağlantı yaptım. Sanırım gerekli wolt amper vs ayarını yapıyor. Sıkıntıma gelince, ledlerden bazıları göz kırpmaya başladı. İçinden belli oluyor titreme yapıyor. Sanırım amper watt voltaj fazla geliyor (pek anlamam ama yaparım) Şimdi ben bu ledin artı yada eksi kablo ucuna ne bağlasam çözüme ulaşabilirim? Diyot, direnç vs gibi. Şimdiden teşekkür ederim. 

Siyah kutu muhtemelen voltaj regülatörü gibi bir şeydir. Ledler marş basmadan da göz kırpıyor mu?

Yorum bağlantısı
Cem Işık
3 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Job led abi tahminime göre

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Her halukarda kırpıyor evet. Normal slikonlu tüp ledler var ya onlardan. Bağlantı yapmadan önce 5w 12v adaptör ile yakınca sıkıntı olmuyordu. Sonra 13v 21A şerit led adaptörü ile deneyince ledler inanılmaz ısınıp bu sorunu yapıyordu. Dedim arabaya takınca düzelir ama olmadı. Sanırım watt fazla gidiyor. Genelde bu ledler 5 - 8 watt ile çalışıyor. Bunu nasıl düşürebilirim onu merak ediyorum. Yada araya bi T10 ampul mü bağlasam?fac909541c246817c6e97e145be9acc2.jpg

Her halukarda kırpıyor evet. Normal slikonlu tüp ledler var ya onlardan. Bağlantı yapmadan önce 5w 12v adaptör ile yakınca sıkıntı olmuyordu. Sonra 12v 21A şerit led adaptörü ile deneyince ledler inanılmaz ısınıp bu sorunu yapıyordu. Dedim arabaya takınca düzelir ama olmadı. Sanırım watt fazla gidiyor. Genelde bu ledler 5 - 8 watt ile çalışıyor. Bunu nasıl düşürebilirim onu merak ediyorum. Yada araya bi T10 ampul mü bağlasam?fac909541c246817c6e97e145be9acc2.jpg

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

13v direk ledleremi verdiniz yoksa sürücü devresinemi verdiniz?
Aynı ledleri ben Connect'te kullanıyordum araç çalışırken 14v üretiyor ve 3-4 sene oldu hala sorunsuz çalışıyorlar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Watt değil de volttur sorun çıkaran. Direk voltaj verdiysen araç voltajı fazla gelmiştir. 

Göz kırpmaya başladıysa da Ölmeye başlamıştır. Artık iflah olmaz o. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

12v 13 yanlış oldu pardon. Direk lede veriyorum. Arada sürücü devre vs yok

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Bu devre yerine 7812 direnç te sürülebilir genelde 12v sabit çıkış vwerir. ledler göz kırpıyor ise bozulmuştur

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Dediğim gibi 12v 5Watt verince sıkıntı yok. Ya aracın voltajı fazla ya amper yad watt. Aksi halde farları üçüncüye söküp açmam gerekecek [emoji30]

Bu devre yerine 7812 direnç te sürülebilir genelde 12v sabit çıkış vwerir. ledler göz kırpıyor ise bozulmuştur
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Kristal led de düşündüm ama malum elimde yoktu ve alıp beklemek zaman alacaktı. En iyisi alayım farları açayım tekrar. Bu böyle olmayacak. Yada direk çakmağı çakayım bunlara

Hortum led verimli olmuyor
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
34 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Hazır tip. 

Sürücü lede göre akımı sınırlar. Çoğu 7 volta tekabül eder. Direk 12 volt vererek ledleri öldürdünüz. 

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Volt mu düşürmek gerek abi

Hazır tip. 

Sürücü lede göre akımı sınırlar. Çoğu 7 volta tekabül eder. Direk 12 volt vererek ledleri öldürdünüz. 

Sanırım böyle bişey işimi görür 3c7000cc3276e92078ed30e9ce81f201.jpg

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ledler bozuldu %90. Diğer ledin sürücüsü ile deneme yap, eğer yanıyor ise bu tip sürücü ile kısmen olur. Orijinal sürücü kaç amper ve kaç volt ona göre kalibre edilmeli 

Ayrıca, bu sürücü giriş gerilimine göre çıkışı değiştiriyor. Yine olamaz 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Söz konusu ledin angel eye olarak montajlı hali. 🥳

F3530657-1551-4B6D-9F12-4009DC97C594.jpeg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Ama abi örneğin 12v giriyor buna, 7 yada 8 volt olarak ayarlansa yine artar mı çıkan volt? Ufak oynamalar neyse de, büyük oynama olur mu ki

Ledler bozuldu %90. Diğer ledin sürücüsü ile deneme yap, eğer yanıyor ise bu tip sürücü ile kısmen olur. Orijinal sürücü kaç amper ve kaç volt ona göre kalibre edilmeli 
Ayrıca, bu sürücü giriş gerilimine göre çıkışı değiştiriyor. Yine olamaz 

Vaayy askerde kullandığım grand sherokee 4x4 85 lt ile 280 km kışla içi zor yapan devasa güçlü araç [emoji16]

Söz konusu ledin angel eye olarak montajlı hali. [emoji3060]
F3530657-1551-4B6D-9F12-4009DC97C594.thumb.jpeg.db033e530e6a341d3db72611ee314aeb.jpeg
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Bu arkadaş cherokee (grand değil) , 214 beygir, 3700 cc. askeriyede ben de epey ilgilenmiştim ama elime geçmemişti hiç. 

Bu ledleri park olarak takmıştı @Servet Aydın abim sağolsun, 2 sene sorunsuz kullandım, arabayla beraber gittiler.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Pardon grand değildi evet. Diğerlerine gitti aklım. Ben bunlardan istemedim. Araca biraz daha sert bakış katmak için şerit led kullanmak istedim.

Bu arkadaş cherokee (grand değil) , 214 beygir, 3700 cc. askeriyede ben de epey ilgilenmiştim ama elime geçmemişti hiç. 
Bu ledleri park olarak takmıştı [mention=13526]Servet Aydın[/mention] abim sağolsun, 2 sene sorunsuz kullandım, arabayla beraber gittiler.
2c5ee9e330262b906fce30b577e2d5f3.jpg664f524ef4be247b6e688a017ba06f10.jpg
Yorum bağlantısı
Cem Işık
28 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Taam kodyakı ne zaman söküyoz 

Senin paşa gönlün ne zaman çekerse abim😈

Yorum bağlantısı
Ali Gök
5 saat önce, Derviş Dursun yazdı:

Ama abi örneğin 12v giriyor buna, 7 yada 8 volt olarak ayarlansa yine artar mı çıkan volt? Ufak oynamalar neyse de, büyük oynama olur mu ki

Vaayy askerde kullandığım grand sherokee 4x4 85 lt ile 280 km kışla içi zor yapan devasa güçlü araç emoji16.png

Çok farklı bi hava katmış be çok yakışıklı durmuş bu ledler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Taam kodyakı ne zaman söküyoz 

patlarrr... amerikan tankından bahsetmiyoruz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...