İçeriğe Yönlendir

Mondeo II - Sunroof Motoru Kendini Korumaya Alıyor

Ethem Şenkurt

Recommended Posts

Ethem Şenkurt

Herkese merhaba arkadaşlar 97 mondeo ghia ile tekrar aranızdayım bir seat macerasından sonra 😀

Arabamı aldığımda sahibi biz sunroof u çok kullanmıyoruz hatta son 1 haftadır çalışmıyor demişti. Adana'da bir sunroof çuya götürdüm dişli sıyırmış bir de kullanılmamaktan açıp kapatırken sıkışıyor dedi dişliyi değiştirdik bir de güzelce yağladı 180 tl ye mâl oldu. Neyse herşey güzeldi bugün sunroofu açtım geri kapanmadı yukarı doğru açmıştım. Başka bir sunroof çuya gitim sunroofun mekanizmasının tamir edilmesi gerektiğini bu yüzden motorun kendini korumaya aldığını söyledi ve sadece kendinin 500 tl alacağını ve bu işlem için tavan döşemesinin de sökülmesi gerektiğini döşemecinin ayrı bir ücret alacağını söyledi. Sizce yaptırılmalı mıdır? Bu arada motorun soketini çıkarıp geri taktı sonra da kodlama yaptı sunroof çalışır hale geldi. 

Yorum bağlantısı
Ethem Şenkurt

Evet şu anda çalışıyor

12 dakika önce, Ali Gök yazdı:

nasıl yani . şuan normal açılıp kapanmaya mı başladı tekrar ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Slikon sprey alıp tüm fitillere sıkın.
Bunu yan cam fitilleri için de uygulayın.
Kirlenmeye bağlı ise rahatlayacaktır.

Yorum bağlantısı
Ethem Şenkurt
7 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Slikon sprey alıp tüm fitillere sıkın.
Bunu yan cam fitilleri için de uygulayın.
Kirlenmeye bağlı ise rahatlayacaktır.

Teşekkür ederim abi verdiğin bilgi için sence değmez değil mi tamircinin bahsettiği  işlem için 500 tl  

Yorum bağlantısı
Ethem Şenkurt
Şimdi, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bana çok abartı geldi.

Bana da öyle geldi motoru söktü fişini çıkarıp geri taktı bi de kodlama yaptım dedi 50 tl aldı

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Sunroof harika bir ekstra. ama bazen can sıkan olaylar yasatabiliyor.

Arkadasimda megane vardi oda yagmur camurda su alır habire ugrastirirdi..

iyi bir bakim yapilmali.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 saat önce, Ethem Şenkurt yazdı:

Teşekkür ederim abi verdiğin bilgi için sence değmez değil mi tamircinin bahsettiği  işlem için 500 tl  

bahsettiği işllem için söyledği işçilik normal.

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
27 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Sunroof harika bir ekstra. ama bazen can sıkan olaylar yasatabiliyor.

Arkadasimda megane vardi oda yagmur camurda su alır habire ugrastirirdi..

iyi bir bakim yapilmali.

F3.5 focusta hız 50-60 geçince ya kapatmak ya da bir camı açmak gerekiyor yoksa uğultudan durulmuyor.

Vaglarda her bakımda sprey sıkıyorlar yine de diğer bakıma gelmeden aç-kapada gıcırtı yapmaya başlıyor.

Megane 2lerde tavan döşemeleri sarktı, su aldı, arıza çıkardı..

96 bmwde 10 yıl boyunca hiç bir şey yapmadım. 120-130 bile açılsa uğultu yapmazdı hiç bir zaman ses yapmadı su almadı.

Düzgün markada alınırsa çok güzel.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ethem Şenkurt
14 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Kodlamayı siz biliyorsunuz değil mi ?

Maalesef bilmiyorum kodlamayı da bilsem kendim sıfırlarım diğer aşamalarını öğrendim. Benim anlamadığım bu sunroofta tek dokunuşta açılıp kapanma yok niye kodlama gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
9 dakika önce, Ethem Şenkurt yazdı:

Benim anlamadığım bu sunroofta tek dokunuşta açılıp kapanma yok niye kodlama gerekiyor.

Kodlama kısmı işin süsü o zaman

İlk dişliyi değişen ustaya neden gitmiyorsunuz.. ?

Yorum bağlantısı
Ethem Şenkurt
Şimdi, Mehmet Ozyurek yazdı:

Kodlama kısmı işin süsü o zaman

İlk dişliyi değişen ustaya neden gitmiyorsunuz.. ?

Yağmur yamak üzereydi ertesi gün gel dedi sunroofu kapatmak gerekiyordu başka yere gitmek zorunda kaldım. O da biraz pahalıcı geldi bana taktığı dişli de yan sanayiymiş 2.usta söyledi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Orijinal mondeo II sunrof dişlisini Otosan bile bulamaz.. Adanadaki usta nereden bulsun :)

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş

Mondeo 2 de sunroof için kodlama diye bir şey yok. Eskiden benimde başıma gelmişti ve söküp kendim tamir etmiştim. Şöyle anlatayım sunroofu yukarı kaldırdığınızı düşünün ve kapama tuşuna bastığınızda motor dört tur dönüyor ve duruyor sunroof kapanıyor. Tekrar aynı yöne bastığınızda motor bu sefer aynı yöne sekiz tur dönüyor ve sunroof geriye doğru açılmış oluyor. Kapatırken tekrar sekiz tur dönüyor duruyor bir daha basınca dört tur yine dönüp yukarıya açıyor. Bütün işlem bu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ethem Şenkurt
12 saat önce, Ümit Kocabaş yazdı:

Mondeo 2 de sunroof için kodlama diye bir şey yok. Eskiden benimde başıma gelmişti ve söküp kendim tamir etmiştim. Şöyle anlatayım sunroofu yukarı kaldırdığınızı düşünün ve kapama tuşuna bastığınızda motor dört tur dönüyor ve duruyor sunroof kapanıyor. Tekrar aynı yöne bastığınızda motor bu sefer aynı yöne sekiz tur dönüyor ve sunroof geriye doğru açılmış oluyor. Kapatırken tekrar sekiz tur dönüyor duruyor bir daha basınca dört tur yine dönüp yukarıya açıyor. Bütün işlem bu.

Peki motorun fişini çekip geri taktığımızda bu işlemi yapmak zorunda mıyız yoksa takıldıktan sonra direkt çalışıyor mu 

Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş
2 saat önce, Ethem Şenkurt yazdı:

Peki motorun fişini çekip geri taktığımızda bu işlemi yapmak zorunda mıyız yoksa takıldıktan sonra direkt çalışıyor mu 

Ben sunroofu tamamen yukarıya kaldırıp yapmıştım. Sonra dönme turlarını saydım. Motorun sunroof yukarı açık konumuna geldiğini anlayınca yerine taktım ve o şekilde uzun sürede kullandım. Motoru kolayca sökersiniz iki üç tane vidası var. (Yerinden sökünce hiç bir sıkıntı olmaz korkmayın.) Motorun döndüğü uzun tur geriye doğru açma ve kapatma için, kısa tur yukarı aşağı hareket için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ethem Şenkurt
Şimdi, Ümit Kocabaş yazdı:

Ben sunroofu tamamen yukarıya kaldırıp yapmıştım. Sonra dönme turlarını saydım. Motorun sunroof yukarı açık konumuna geldiğini anlayınca yerine taktım ve o şekilde uzun sürede kullandım. Motoru kolayca sökersiniz iki üç tane vidası var. (Yerinden sökünce hiç bir sıkıntı olmaz korkmayın.) Motorun döndüğü uzun tur geriye doğru açma ve kapatma için, kısa tur yukarı aşağı hareket için.

Güzel bilgiler için çok teşekkür ederim hocam benim sormak istediğim şuydu aslında sunroof motorunun fişini çekip geri taktıktan sonra dişliyi hareket ettirmek gerekiyor mu yoksa direkt kullanabilir miyiz?

Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş
1 dakika önce, Ethem Şenkurt yazdı:

Güzel bilgiler için çok teşekkür ederim hocam benim sormak istediğim şuydu aslında sunroof motorunun fişini çekip geri taktıktan sonra dişliyi hareket ettirmek gerekiyor mu yoksa direkt kullanabilir miyiz?

Ben teşekkür ederim. Fişi çektiğinde nerede kalmışsa oradan devam eder. Sıfırlama falan yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ethem Şenkurt
Şimdi, Ümit Kocabaş yazdı:

Ben teşekkür ederim. Fişi çektiğinde nerede kalmışsa oradan devam eder. Sıfırlama falan yok.

Bu çok iyi bir haber 😀 Teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...