İçeriğe Yönlendir

Bilgisayar İlk Açılışta Donuyor

Emre Şimşek

Recommended Posts

Emre Şimşek

8 yıldır  zevkle kullandığım diz üstü bilgisayarımda yeni bir problem baş göstermeye başladı..

Bilgisayarı normalde sadece iş yerimdeyken kullanıyorum. Gelip bilgisayarı kurduktan 10 dk sonra donuyor ama fan deli gibi çalışıyor (gelen hava sıcak).

Aslında daha sıcak olduğu zamanları görüyorum ama nedense ilk çalışmadan sonraki ilk yarım saatte donmadıysa bir daha donma yapmıyor. Enteresan o yüzden.

Sony VPC F11S1E

İşlemci
Intel Core i7-720QM   (sanırım 1. nesil i7)
Grafik kartı

Windows 7 Ultimate, 6 gb Ram ve Samsun 256 gb SSD mevcut.

Donmalar League of Legends oynarken başlarsa resetleyip tekrar oyuna giriyorum, 40 dakikalık oyun boyunca 3 defa dondu bu sabah. Bir defa da ilk windows açıldığında dondu, oyuna tıklayamadım bile.
Donmalarda ekran olduğu gibi kalıyor ve fan son seviye çalışıyor, kapatma tuşuna basılı tutarak kapatıp tekrar bastığımda windows'u normal olarak başlat seçiyorum ve devam ediyorum.
Daha önce 1 defa içini temizlemiştim. Macun yenilemiştim. 3 yıl olmuştur. Onun haricinde ne yapılabilir?
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

PC ye kurulan çoğu program başlangıcta kendini acık tutmak ister.

Başlat satırına msconfig yazıp entere basın.

acılacak sayfada baslatma sekmesini secin

Size cok gerekmeyen programların acılısta hazır olmasını saglayan tik işaretlerini kaldırın.

Ben antivirüs dısında hicbir programı baslangıcta secmiyorum.

Zaten siz kullanmak isterseniz tıkladıgınızda acarsınız.Açılış süresini kesin kısaltacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Bu işlerden hiç anlamam ama temizlik yaptınız mı hiç [emoji848]? Temizlik önemli .@Sani yardım eder [emoji106]

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Windows hatası gibi duruyor.
Temiz bir kurulum sonrası düzelebilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Cpu fanı tozla doldu diyeceğim ama bir kez yapıp sonra yapmaması bu ihtimali ortadan kaldırıyor. @Sani Gerşon Çözer bu işi:)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Ayrıca fanın uctugu anlarda ctrl+alt+delete basıp görev yöneticisine basarak

İşlemler ve performans sekmelerinden CPU yu kim yoruyor, rami hangi program harcıyor görebilirsiniz.

Gereksiz kurdugumuz programlar bazen makinayı çok mesgul ediyor, arka planda minning yaptıranlar bile var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Driver sorunu da olabilir Win 10 kurdun mu ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Bir saat önce, Emre Şimşek yazdı:

Daha önce 1 defa içini temizlemiştim. Macun yenilemiştim. 3 yıl olmuştur. Onun haricinde ne yapılabilir?

Bu prosesi bir daha tekrar edelim, peşinden bi konuşalım derim.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

açılıp, kapanmıyor ama donuyorsa, önce RAM leri söküp yuvasını temizleyip takın.  kapanıyorsa CPU aşırı ısınıyor olabilir cpu soğutucusuna bakmak lazım, yada Powersupply eskimiştir gücü yetmiyordur yada daha kötüsü benimde başıma geldiği gibi anakartın besleme ile ilgili devresinden bir problem vardır. En sonunda hiç açılmaz olacak. yedekleme yapın derim.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Altdan kompresörle dikkalıce fana hava tut pıslıgı atsın fan kirlenmiş benim i5 hala calsıyorsa sızın i 7 haydı haydı gıder daha 7-24 acık 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
3 saat önce, İbrahim Arslan yazdı:

PC ye kurulan çoğu program başlangıcta kendini acık tutmak ister.

Başlat satırına msconfig yazıp entere basın.

acılacak sayfada baslatma sekmesini secin

Size cok gerekmeyen programların acılısta hazır olmasını saglayan tik işaretlerini kaldırın.

Ben antivirüs dısında hicbir programı baslangıcta secmiyorum.

Zaten siz kullanmak isterseniz tıkladıgınızda acarsınız.Açılış süresini kesin kısaltacaktır.

Epeydir yapmıyordum bir baktım hemen:

Açılış sürem 25-30 saniye şu an.

fa85c2d739.png

3 saat önce, Adnan Çakır yazdı:

Bu işlerden hiç anlamam ama temizlik yaptınız mı hiç emoji848.png? Temizlik önemli .@Sani yardım eder emoji106.png

Ufak bir ccleaner temizliği yaptım iyileşmedi abi.

3 saat önce, Selçuk Bakış yazdı:

Windows hatası gibi duruyor.
Temiz bir kurulum sonrası düzelebilir.

Gerekirse onu da yaparım ama belki 5 senedir format atmadım. Deneyebilirim.

3 saat önce, Cem Işık yazdı:

Cpu fanı tozla doldu diyeceğim ama bir kez yapıp sonra yapmaması bu ihtimali ortadan kaldırıyor. @Sani Gerşon Çözer bu işi:)

Aslında altında çok iyi bir soğutucuyla kullanıyorum abi ama işte ilk açılış zamanı yapıp sonra daha fazla ısındığı halde kesmesi beni düşündürüyor.

3 saat önce, İbrahim Arslan yazdı:

Ayrıca fanın uctugu anlarda ctrl+alt+delete basıp görev yöneticisine basarak

İşlemler ve performans sekmelerinden CPU yu kim yoruyor, rami hangi program harcıyor görebilirsiniz.

Gereksiz kurdugumuz programlar bazen makinayı çok mesgul ediyor, arka planda minning yaptıranlar bile var.

Donduğu zaman hiç bir tuşa tepki vermiyor. Num lock bile işlemiyor.

3 saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Driver sorunu da olabilir Win 10 kurdun mu ?

Sony bu bilgisayar için win10 desteği sunmadı, uyumsuzluk varmış tavsiye etmiyor.

2 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Bu prosesi bir daha tekrar edelim, peşinden bi konuşalım derim.

En geç yarın akşama kadar bir deneyeceğim.

2 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

açılıp, kapanmıyor ama donuyorsa, önce RAM leri söküp yuvasını temizleyip takın.  kapanıyorsa CPU aşırı ısınıyor olabilir cpu soğutucusuna bakmak lazım, yada Powersupply eskimiştir gücü yetmiyordur yada daha kötüsü benimde başıma geldiği gibi anakartın besleme ile ilgili devresinden bir problem vardır. En sonunda hiç açılmaz olacak. yedekleme yapın derim.

Temizlik sırasında bir deneyeyim. Güç ile ilgili bir sıkıntım var mesela. Buradaki elektrik şebekeden değil, bataryalardan geliyor. Kullandığımız çoklu prize bir alet takılınca kısa süreliğine benim mouse çalışmıyor. Ama donmaların mouse ile ilgisi yok onu da test ettim.

Bir saat önce, Erkan Işık yazdı:

Altdan kompresörle dikkalıce fana hava tut pıslıgı atsın fan kirlenmiş benim i5 hala calsıyorsa sızın i 7 haydı haydı gıder daha 7-24 acık 

Bi temizlik şart dediğiniz gibi.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Bence acılışda programın bırı gerı planda çalısyor olmalı hala acılış sonrası cpu ve ram kullanımı ne durumda bırde onları kontrol et

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
8 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Sony bu bilgisayar için win10 desteği sunmadı, uyumsuzluk varmış tavsiye etmiyor.

Bişey olmaz bence dene, sony desteklemiyor olabilir ama windows onu destekliyordur :) küçücük cihazlar win 10 la geliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bu da az önce oyun oynadıktan hemen sonraki hali.

Oynun adı LOL

Temizlikte önce:

0ca4879172.gif

Temizlikten sonra:

2c8fb7a31f.gif

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bunlar da temizliğe dair fotoğraflar.
Uzaktan çok temiz görünse de fan çıkışı beni çok şaşırttı..

a6597b1854a6e52f89795a1002e3c3cc.jpg

f90ab0fcf11bef9aaca38781bd50885b.jpg

ec2bb24ac6585649b69cf992683cb2e0.jpg

Topladıktan sonraki ilk oyuna dair durum gayet iyi. Bakalım nasıl devam edecek.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
(düzenlendi)

Hayırlı olsun bozmuş makineyi.... hurda bir notebook umuz oldu... :) 150 tl keş...

tarihinde Hasan Karabekiroglu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

160 ta ben vereyim, adet yerini bulsun.
Kırmış makineyi [emoji2]

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Geçmiş olsun :)

Fana ve soğutucuya her zaman nazik davranın zira parça yok. En ufak hasarda alet gerçekten çöpe gider. 170 çalışır o zaman benden 😛

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Sani 170 verdiyse gideri var demektir 200 diyorum [emoji766]

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
39 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Geçmiş olsun :)

Fana ve soğutucuya her zaman nazik davranın zira parça yok. En ufak hasarda alet gerçekten çöpe gider. 170 çalışır o zaman benden 😛

Teşekkür ederim. :)

Bozulsa foruma girsin yeter 😁 ölücülere yar etmem 😎

Bu arada en yüksek teklifi sunan Cem bey ve Adnan beyi can ı gönülden tebrik ederim 😁

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Teşekkür ederim. [emoji4]
Bozulsa foruma girsin yeter [emoji16] ölücülere yar etmem [emoji41]
Bu arada en yüksek teklifi sunan Cem bey ve Adnan beyi can ı gönülden tebrik ederim [emoji16]
201 veririm 10 kurus oynamaz [emoji14]
  • Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

Ekran kartına baktırdınız mı? Genelde böyle hatalar ekran kartı arızasında oluyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...