İçeriğe Yönlendir

Focus I - Alternatör Markası

Çağatay Kılınç

Recommended Posts

Çağatay Kılınç
(düzenlendi)

İyi akşamlar arkadaşlar...Focus 1 de alternatör ne marka acaba? Konjektör alacağım tekrar yazın değiştirmiştim yine yüksek ölçüyor 15 v civarında.Ama bazen de 14.5 de gösteriyor.Yazın söktüklerinde alternatörün üzerinde denso yazıyor arka kapağında ise magnetti marelli yazısını gördüm.Üzerindeki orijinal alternatör diye tahmin ediyorum çünkü ford yazılı etiketi hala duruyor.

tarihinde Çağatay Kılınç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
Şimdi, Koray Demir yazdı:

Orjinal montaj şarj dinamosu Magnetti Marelli’dir.

Teşekkür ederim koray bey...Elektrikci bir usta bu şarj durumunun normal olduğunu alternatörün kafasına göre takıldığını bir de şarj dinamosunun alternatör seçtiğini söyledi. Biraz kara düzen konuştu gibime geldi ama yazın değiştirdiğim sanayide idi ne marka taktılar göremedim.O zaman değiştirdikten sonra 14.4 ü gördüm lakin şu an yine arttı.Bazen 14.5 bazen 15.2 görüyorum şu ana kadar hiç akü şarj ışığı yakmadı.

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Doğru söylemiş dinamoya sonradan takılan konjektörler düzgün ve verimli çalışmıyor akım bozuyor böyle durumlarda komple orjinal dinamo ile değişim gerekli revizyonla da olmuyor.

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
(düzenlendi)

Peki sizce magnetti marelli konjektör alıp şansımı yine denememi önerir misiniz? Malum alternatörün yenisi 800 civarlarında. İnternette birkaç yerde magnetti konjektör 50 80 arasında fiyatlar gördüm oldukça da makul geldi. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir

İşlemi yapacak yer ve usta önemli. Fiyat farkı yüksek bu yüzden ancak arıza durumunda misal 1 yıl süreyle garanti veriyorsa denenebilir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
(düzenlendi)

Alternatör değerleri için hangi ölçüm daha doğrudur sizce?Gage menüde 13.6 civarı voltmetre ile 14.4 15 arası gösteriyor.Hangisi daha doğru olur? Bir de bosh servisinde çalışır halde cihazı aküye bağlayıp ölçüm yaptırmak istedim. Cihazı kutuplara bağlar bağlamaz zayıf akü uyarısı verdi rölantide.Ancak aracı uzun farlar radyo sis farları cam ısıtma açık iken çalıştırdığımda tek marşta alıyor zorlanmadan. Bu focus ta nasıl bir elektrik sistemi yapmışlar anlaması güç akıllı şarj sistemi var mı ilk kasada? Bu sistem nasıl işler bilginiz var mi?

Yorum bağlantısı
Tuncay Çataloğlu

focus 1 lerde akıllı şarj sistemi var. daha önceki aracımda (focus1) beni epey uğraştırmıştı. eski mesajlarımdan bakabilirsiniz.

beyinde 2 adet smd direnç var. bunlar açık devre olduğunda yani bozulduğunda, konjektör de değiştirseniz, alternatörü de komple değiştirseniz birşey farketmez.

bence çok masrafa girmeden önce beyini kontrol ettirin.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Alternatör değerleri için hangi ölçüm daha doğrudur sizce?Gage menüde 13.6 civarı voltmetre ile 14.4 15 arası gösteriyor.Hangisi daha doğru olur?

13,6 doğrudur. Ölçü aletinin kalibrasyonu bozuk muhtemelen. Yada pili falan bitiyordur.
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
4 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

13,6 doğrudur. Ölçü aletinin kalibrasyonu bozuk muhtemelen. Yada pili falan bitiyordur.

Mehmet bey bildiğim kadarıyla gage menü direkt beyinden bilgi alıyor. Ancak bosh servisinde ellerindeki bosh marka alet de 15i gösterdi açıkçası kafam karışıyor.

50 dakika önce, Tuncay Çataloğlu yazdı:

focus 1 lerde akıllı şarj sistemi var. daha önceki aracımda (focus1) beni epey uğraştırmıştı. eski mesajlarımdan bakabilirsiniz.

beyinde 2 adet smd direnç var. bunlar açık devre olduğunda yani bozulduğunda, konjektör de değiştirseniz, alternatörü de komple değiştirseniz birşey farketmez.

bence çok masrafa girmeden önce beyini kontrol ettirin.

Tuncay bey bu işin maliyeti nedir ne kadar sürer ? Bir de kesin olarak bu dirençlerde sıkıntı var diyebilmemiz için neyi görmemiz lazım?

Yorum bağlantısı
Tuncay Çataloğlu

Anlayan birine beyni söktürmeniz lazım. içini açtığınızda soket tarafında bu iki direnç. dirençler birbirine seri  bağlı, yani birinin açık devre olması bile yetiyor arızaya.

bu dirençlerin ölçülerek açık devre olup olmadığının kontrol edilmesi lazım. beyni söktükten sonra kontrol etmek kolay.

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Sigorta kutusundaki 1A sigortayı söküp o şekilde çalıştırdım arabayı. Akü lambası yaktı tabi. Ancak 14v göremedim hiç. Hep 13.5 14 arası gösterdi voltmetre ile. Motor ısındıkça bu voltaj düştü 11 12lere. İlginç olan gaz verince de voltajın düşmesi oldu. Forumda bu sigorta sökülünce 14v ta sabit kalması gerektiğini okumuştum. Kafam iyice karıştı şarj dinamosu mu iş yapmıyor yoksa beyindeki dirençler mi gidik sizce sebep ne olabilir?

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
1 saat önce, Tuncay Çataloğlu yazdı:

Tuncay bey baştan sonra okudum...teşekkürler. hangi ildesiniz bu beyin onarımı için bildiğim birileri yok çünkü.

Yorum bağlantısı
Tuncay Çataloğlu

Kastamonudayım. Siz Adana' dasınız herhalde. Adanada vardır mutlaka anlayan birileri.

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
2 saat önce, Tuncay Çataloğlu yazdı:

Kastamonudayım. Siz Adana' dasınız herhalde. Adanada vardır mutlaka anlayan birileri.

Urfada görev yapıyorum ama yarıyıl tatilinde adana ve kayseri'de olacağım. 

1 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ölçüm harici sorun var mı bu araçta.

Gözle görülür bir sıkıntım yok şükür mehmet bey arıza ışığım da yanmıyor. Tek elektriksel sorun bu haricinde ufak tefek mekanik problem yaşı gereği.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
11 saat önce, Çağatay Kılınç yazdı:

Urfada görev yapıyorum ama yarıyıl tatilinde adana ve kayseri'de olacağım. 

Gözle görülür bir sıkıntım yok şükür mehmet bey arıza ışığım da yanmıyor. 

Bekle ve Kayseri'de ilgilen o zaman.. 

Ustalarımız da var orada. Sorun varsa çözerler. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
6 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bekle ve Kayseri'de ilgilen o zaman.. 

Ustalarımız da var orada. Sorun varsa çözerler. 

Teşekkür ederim mehmet bey ara tatile kadar sabredeğim...sizinle yine iletişime geçerim o zaman 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
On 28.11.2018 at 14:21, Çağatay Kılınç yazdı:

Sigorta kutusundaki 1A sigortayı söküp o şekilde çalıştırdım arabayı. Akü lambası yaktı tabi. Ancak 14v göremedim hiç. Hep 13.5 14 arası gösterdi voltmetre ile. Motor ısındıkça bu voltaj düştü 11 12lere. İlginç olan gaz verince de voltajın düşmesi oldu. Forumda bu sigorta sökülünce 14v ta sabit kalması gerektiğini okumuştum. Kafam iyice karıştı şarj dinamosu mu iş yapmıyor yoksa beyindeki dirençler mi gidik sizce sebep ne olabilir?

Buyuk ihtimal dinamo arizali ama isininca dusuyor demissiniz  fakat sigortayi sokunce  smart charge ozelligini kapatip sadece dinamonun verecegi maksimum voltaji okuyor olursunuz test icin ama bu durumda.sarj sabit olmali  araliklarla gaz verirseniz cok ufak yukselme olir tekrar sabit durmaya baslar. En kolayi yeni bir konjuktor denenebilir. Ama isidan dolayi dedigin icin dinamo sarim ve rulman kismindanda yapabilir 

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
54 dakika önce, Halil ibrahim Oruc yazdı:

Buyuk ihtimal dinamo arizali ama isininca dusuyor demissiniz  fakat sigortayi sokunce  smart charge ozelligini kapatip sadece dinamonun verecegi maksimum voltaji okuyor olursunuz test icin ama bu durumda.sarj sabit olmali  araliklarla gaz verirseniz cok ufak yukselme olir tekrar sabit durmaya baslar. En kolayi yeni bir konjuktor denenebilir. Ama isidan dolayi dedigin icin dinamo sarim ve rulman kismindanda yapabilir 

Halil bey önerdiğiniz bir konjektör hangisi olur en uyumlusu size göre ? Bu şarj dinamosu sanırım marka ayırt ediyormuş uyum sağlama açısından. Bi de kitapçıkta bu sigorta 10A görünürken 1A lik sigorta takılı bunun bir zararı olur mu ?

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc

Sigortanin zarari olmaz sadece test devresi icindir. Lambalar rezistanslar acikken orta yukte dinamoyu test edip yuk bindirirerek test etmek daha saglikli sonuc verir.yurtdisinda oldigum icin burada komple dinamo genelde takiliyor  orasi gibi dinamoyi sokipte konjektori degisecek ustalar yok burada:)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Kenar
(düzenlendi)

Çağatay bey benim konumu okumuş sunuz ben çok uğraştım hala çözüm bulamadım 15 volt 14.5 volt sarj üretiyor sıfır denso marka 105 amper şarj dinamosu satın aldım ama 15 volt sarj ediyor bazende 14.5 volt sarj ediyor 5 tane focus 1 lere baktım hepsi aynı voltaj araştırmalar yaptım yabancı sitelerde 10 amperlik sigorta 1 amperlik sigorta ülkelere göre değişiyor sigortayı sökün 14 volt veya 13.8 volt sabit olması gerekli eğer üretmiyor ise konjektör arızalı o sigortasının amacı akıllı sarj sistemini devre dışı bırakır akıllı sarj sistemin de bir problem varmı diye kontrol edilir beyindeki 2 adet direnç leri kontrol ettirdim hatta farklı beyin denendi yine 15 volt bu focus 1 lerde voltaj bu rakamlar da araba tam ısınmış ken farlarda iç aydınlatmada titreme farlarda göz kırpışma varmı 

tarihinde Mustafa Kenar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
(düzenlendi)
50 dakika önce, Mustafa Kenar yazdı:

Çağatay bey benim konumu okumuş sunuz ben çok uğraştım hala çözüm bulamadım 15 volt 14.5 volt sarj üretiyor sıfır denso marka 105 amper şarj dinamosu satın aldım ama 15 volt sarj ediyor bazende 14.5 volt sarj ediyor 5 tane focus 1 lere baktım hepsi aynı voltaj araştırmalar yaptım yabancı sitelerde 10 amperlik sigorta 1 amperlik sigorta ülkelere göre değişiyor sigortayı sökün 14 volt veya 13.8 volt sabit olması gerekli eğer üretmiyor ise konjektör arızalı o sigortasının amacı akıllı sarj sistemini devre dışı bırakır akıllı sarj sistemin de bir problem varmı diye kontrol edilir beyindeki 2 adet direnç leri kontrol ettirdim hatta farklı beyin denendi yine 15 volt bu focus 1 lerde voltaj bu rakamlar da araba tam ısınmış ken farlarda iç aydınlatmada titreme farlarda göz kırpışma varmı 

Mustafa bey geçenlerde yine ölçüm yaptım 14.5 gösterdi sürekli anlamıyorum bozuk konjektör olsa sürekli olurdiye de düşünmüyor değilim.Ancak sigortayı söktüğümdeşarj gitgide düştü 5 6 dk sonra motor ısınınca 10 küsürleri gördü kapattım sigortayı tekrardan taktım. Bu farlarda ve iç aydınlatmada tam durmaya yakın kıpırdama oluyordu lakin o sorun sanırım rölanti kaynaklıydı çünkü rölanti valfini temizleyip karter havalandırma hortum ve subabını değiştirince büyük ölçüde gitti. (Araç otomatik).Şu anda araba tam ısınmışken bu lamba sorunu pek yok gibi bişe diyebilirim. Rölantide tüm elektrik sistemini açıp kontrol ettiğimde ise 14.6 14.7 görüyorum ama dediğim gibi bi bakıyorum yüksüz 15 v bi bakıyorum 14.5 v anlamadım. Aslında aküm de biraz zayıf sabah soğuk iken 12.3 12.4 görüyorum çalıştırmadan. Sorun var mı yoksa focus 1de bu voltaj normal mi kestiremedim. Durduk yere masraf da yapmak istemiyorum.

Bi de şöyle birşey var mesela arka cam ısıtıcısını seyir halinde ya da rölantide açtığımda farlar anlık kısılıp canlanıyor. Kapattığım anda da anlık artıp normal haline geliyor . Ama rölantideyken dörtlüleri yakınca gözle görülemeyecekkadar hafif farlar kısılıyor anlık şekilde sinyal lambasıyla birlikte. Onun haricinde standart rölantide sıkıntım yok gibi diyebilirim

Yorum bağlantısı
Mustafa Kenar

Akıllı sarj sistemi amacı maf sensörü den aldığı sıcaklık bilgisiyle motor sıcaklık sensöründen aldığı bilgi ile en akünün sarj edilebilmesi için sıcaklığıni sarj edilecek süresini ecu ayarlar akıllı sarj sistemi budur 

Akuler en verimli sarj sogukken dolduğu için 15 volt kadar çıkartıyor 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...